Efektywne monitorowanie pracy lokalu, optymalizacja kosztów czy też podniesienie jakości świadczonych usług to ważne elementy, które wpływają na jego rentowność. W jaki sposób możemy dokonać analizy tych wskaźników i zbadać o kondycję naszej restauracji? Jak sprawdzić, które procesy przebiegają w niej prawidłowo, a które wymagają poprawy? Z pomocą przychodzi audyt gastronomiczny.
Spis treści
Audyt gastronomiczny – co to jest?
Audyt gastronomiczny ma na celu skrupulatną analizę wielu procesów związanych z prowadzoną działalnością. Tego rodzaju weryfikacja jest niezwykle potrzebna dla sprawnego działania restauracji. Dzięki niej możemy ustalić, jak zwiększyć zyski poprzez poprawę niektórych aspektów funkcjonowania lokalu.
Audyt może zostać przeprowadzony w lokalach różnego typu: w restauracjach, kawiarniach, a także barach szybkiej obsługi. Jego wykonanie pozwala na wskazanie słabych i mocnych stron naszego biznesu gastronomicznego.
Audyt w gastronomii możemy przeprowadzić samodzielnie (i wcielić się w rolę audytora) lub zlecić jego wykonanie specjalistom z zewnętrznej firmy.
Najważniejsze punkty audytu gastronomicznego
W audycie oceniane są różne czynniki, które mają wpływ na pracę lokalu. Należą do nich, m.in.:
- sposoby zarządzania restauracją oraz zasobami ludzkimi,
- sytuacja finansowa lokalu,
- koszt wytworzenia potraw,
- jakość obsługi klientów,
- zgodność warunków pracy z aktualnymi przepisami BHP i standardami HACCP.
W trakcie przeprowadzenia audytu restauracji sprawdza się również jakość, skład i prezentację potraw. Wszystkie dania powinny być przygotowywane zgodnie z jasno ustaloną recepturą i podawane z zachowaniem tych samych standardów. Dzięki temu nie ryzykujemy, że goście otrzymają tę samą potrawę, ale podaną i smakującą inaczej.
Audyt restauracji może obejmować kontrolę zasobów magazynowych. W ten sposób mamy szansę zapobiec przeterminowaniu się produktów i marnotrawieniu żywności.
Podczas audytu możemy dokładnie zweryfikować stan naszej restauracji. Dzięki temu otrzymamy konkretne wskazówki do prowadzenia dalszych działań operacyjnych, promocyjnych, strategicznych czy finansowych.
Ocena zarządzania
Audyt pozwala dokonać oceny prowadzenia lokalu gastronomicznego. Kontroli mogą podlegać m.in.:
- metody zarządzania personelem i jego warunki pracy,
- rentowność i płynność finansowa lokalu oraz prowadzone w nim procesy księgowe,
- kompetencje personelu,
- wysokość oferowanych wynagrodzeń,
- strategia marketingowa i sprzedaży,
- stan techniczny lokalu.
Audyt gastronomiczny obejmuje weryfikację firmowej dokumentacji, która dotyczy zatrudnionych pracowników, wysokości wynagrodzenia, a także struktury organizacyjnej w lokalu. Pomaga to ocenić procesy zatrudniania i szkolenia personelu. To niezbędne, abyśmy mogli precyzyjnie zaplanować rozwiązania związane z optymalizacją kosztów ich pracy.
Jeśli np. w restauracji nie ma osoby, która byłaby w stanie prawidłowo zarządzać lokalem, to kontrola prawdopodobnie wykaże, że należy zatrudnić wykwalifikowanego managera.
Ocena działania kuchni
W ramach audytu gastronomicznego możemy dokonać sprawdzenia działania kuchni w restauracji. Jaki będzie zakres takiej kontroli? Weryfikacja obejmie, m.in. przestrzeganie przez personel zasad HACCP i innych norm higieny pracy. Audyt zbada też stan techniczny urządzeń i narzędzi kuchennych oraz sposób, w jaki są one użytkowane przez pracowników.
Kolejnymi elementami, które może objąć taka kontrola, są metody przygotowywania dań oraz ich jakość. Ocenie mogą również podlegać relacje między pracownikami kuchni oraz ich umiejętności.
Ocena obsługi klienta
Audyt lokalu gastronomicznego uwzględnia też jakość i metody obsługi klienta online i stacjonarnie. To niezwykle ważne elementy, które decydują o ponownych odwiedzinach gości lub wydaniu przez nich pozytywnej opinii o lokalu.
Dzięki audytowi możemy dowiedzieć się, jakie ewentualne błędy popełniają osoby, które pracują na stanowiskach związanych z obsługą klienta. Wykaże on również, co należy zrobić, aby to naprawić.
Ocena marketingu i sprzedaży
Audyt obejmuje prowadzone czynności reklamowe i promocyjne w restauracji. W ramach takiej kontroli należy sprawdzić jakość i skuteczność tego rodzaju działań, zrealizowanych m.in. w sieci i social mediach. Warto także przestudiować dokumenty, dotyczące stworzonej strategii promocyjnej oraz sprzedażowej.
Taka ocena ma na celu określenie zysków i strat, wynikających z wdrożenia rozwiązań marketingowych w lokalu. Wskaże również, jakie elementy działają poprawnie, a które należy ulepszyć.
Analiza rentowności lokalu
Restauracja może rozwijać się wtedy, kiedy zyski są wyższe niż koszty. Aby to ocenić, potrzebujemy regularnych audytów gastronomicznych, które będą badać jej rentowność.
Należy sprawdzić m.in. wszystkie źródła dochodów lokalu (np. pochodzących ze sprzedaży online i stacjonarnej), koszty stałe, zmienne, opłaty i wynagrodzenia dla pracowników.
Warto również zweryfikować, czy w lokalu nie dochodzi do wspomnianego marnotrawienia żywności, a koszt wytworzenia dań nie jest zbyt wysoki.
Dzięki audytowi można ustalić, jakie rozwiązania należy wdrożyć, aby poprawić jego rentowność.
Jakie korzyści daje audyt w gastronomii?
Przeprowadzenie audytu gastronomicznego przynosi liczne korzyści. Taka ocena pracy lokalu ma na celu poprawę jego funkcjonowania na wielu płaszczyznach.
Kluczowe korzyści, jakie niesie ze sobą audyt, to m.in.:
- szczegółowa i obiektywna ocena stanu restauracji,
- zestawienie w jednym miejscu wszystkich słabych i mocnych punktów lokalu,
- łatwiejsze zrozumienie procesów zachodzących w restauracji.
W wyniku audytu gastronomicznego możemy też wyciągać wnioski, które będą pomocne np. w planowaniu nowych działań marketingowych lub kadrowych w restauracji. Zbadamy również rentowność lokalu, jakość obsługi klienta i serwowanych dań.
Audyt gastronomiczny – podsumowanie
Audyt gastronomiczny to rozwiązanie, które pozwala przeprowadzić dogłębną analizę działania restauracji.
Warto go przeprowadzać regularnie – nawet w sytuacji, w której jesteśmy zadowoleni z pracy lokalu. W branży gastronomicznej, która należy do wyjątkowo dynamicznych, należy trzymać rękę na pulsie i starać się nieustannie szukać możliwości na rozwój oraz polepszenie pewnych procesów w restauracji.
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic