Usługa cateringowa – na czym  polega i co ją różni od usługi gastronomicznej?

Usługi cateringowe i usługi gastronomiczne - różnice

Zarówno usługi cateringowe, jak i gastronomiczne dotyczą przygotowywania posiłków. Różnicą jest sposób wydawania gotowych dań do spożycia przez klientów firmy gastronomicznej. Na czym dokładnie polega usługa cateringowa i czym różni się od gastronomicznej? Jak należy rozliczać VAT w przypadku takich form prowadzenia działalności?

Usługa cateringowa – co to jest?

Świadczenie usług cateringowych to nic innego, jak przygotowywanie posiłków i dostarczanie ich na miejsce, w którym zostaną spożyte przez klientów. Jednak nie tylko. Dodatkowo w ramach takiej usługi może wchodzić podanie dań (np. odpowiednie ułożenie ich na stołach).

Aby móc realizować usługę cateringową, musimy podjąć ważne kroki. Konieczna jest rejestracja naszej działalności w CEIDG, zgłoszenie jej do ZUS-u oraz urzędu skarbowego. Musimy też dysponować właściwym lokalem, spełniającym wymogi sanepidu. Powinniśmy również wdrożyć  procedury systemu HACCP.  

W kolejnych krokach należy zadbać o odpowiedni sprzęt i wyposażenie kuchenne przeznaczone do produkcji i serwowania posiłków.

Obsługa organizuje stół z przekąskami.

Rodzaje usług cateringowych

Usługi cateringowe dzielimy na kilka rodzajów. Zanim zaczniemy prowadzić ten biznes gastronomiczny, koniecznie musimy zapoznać się z odmianami usług cateringowych. Te dzielimy na: 

  • wewnętrzne – to usługa cateringowa prowadzona np. w ramach naszego lokalu gastronomicznego;
  • zewnętrzne – to usługa cateringowa realizowana poza naszym obiektem gastronomicznym. W takim przypadku dostarczamy przygotowane jedzenie do wybranego przez klienta miejsca (np. na weselę lub konferencję);
  • socjalne – usługa cateringowa realizowana na cele społeczne lub charytatywne (np. dla osób potrzebujących);
  • komercyjne – to złożona usługa cateringowa, która może też obejmować np. zorganizowane przestrzeni pod dane wydarzenie (konferencje, zebranie).

Kilka rodzajów usług cateringowych, które warto wziąć pod uwagę w trakcie uruchamiania własnej działalności gospodarczej to obsługa:

  • dietetyczna,
  • imprez dla dzieci,
  • ślubów i innych uroczystości,
  • szpitali i stołówek szkolnych,
  • bankietów i konferencji,
  • wydarzeń organizowanych w obiektach hotelowych.

Świadczenie usług cateringowych daje ogromne możliwości rozwoju w branży gastronomicznej. Szeroki zakres działań przełoży się na zyski, a także możliwość przyciągnięcia uwagi większej liczby potencjalnych klientów. 

Prowadzenie usługi cateringowej możemy sobie skutecznie ułatwić. Wystarczy wykorzystać system POS od Restaumatic. Umożliwia on kompleksowe zarządzanie zamówieniami, śledzenie dostaw i pracy kierowców, a także pozwala na pełną obsługę płatności.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Usługa cateringowa – jak ją rozliczyć?

Prowadząc działalność w branży gastronomicznej z usługami cateringowymi, trzeba pamiętać o ich prawidłowym rozliczeniu w urzędzie skarbowym. W przeciwnym razie narazimy się na wysokie kary finansowe, które mogą być obciążeniem dla biznesu. 

Jeśli zajmujemy się usługami cateringowymi, księgowanie trzeba realizować w następujący sposób:

  • dostarczanie gotowych dań w ramach usługi cateringowej rozliczaj na 8% podatku VAT,
  • jeśli usługa cateringowa obejmuje też dostarczanie napojów objętych wyższymi podatkami, wtedy konieczne będzie rozliczenie 23% podatku VAT.

Podatnicy korzystający z usług cateringowych mogą też odliczać 100% wartości podatku – głównie od zakupu usług. Księgowanie usług cateringowych możemy wykonywać w kilku prostych krokach.

  1. Zbieramy faktury VAT za świadczone usługi cateringowe.
  2. Wprowadzamy dane z faktur do swojego programu księgowego lub przekazujemy zewnętrznemu działu księgowości.
  3. Obliczamy należny podatek VAT i skorzystaj z odliczeń.
  4. Zatwierdzamy dane wprowadzone do księgowości.

Jeśli nie mamy doświadczenia w księgowości i chcemy uniknąć błędów, warto nawiązać współpracę z rzetelną firmą księgową. W ten sposób zyskujemy pewność, że VAT na catering będzie obliczony i rozliczony prawidłowo.

Dowiedz się więcej o stawkach VAT w gastronomii.

Usługa cateringowa – jakie korzyści daje restauracji?

Świadczenie usług cateringowych niesie ze sobą wiele korzyści – finansowych i ekonomicznych. Włączając usługi cateringowe do swojej oferty:

  • realnie zwiększamy poziom dochodów,
  • zdobywamy nowych klientów biznesowych i prywatnych,
  • umacniamy pozycję swojego biznesu na rynku,
  • rozszerzamy zakres prowadzonej działalności gastronomicznej – nawet na całą Polskę.

Korzystając z możliwości poprowadzenia usług cateringowych połączonych z restauracją, można zauważyć spore zmiany – nie tylko w przychodach firmy, ale też rozpoznawalności marki na rynku.

Przystawki w bufecie

Usługa cateringowa a gastronomiczna – różnice

Zgodnie z Art. 88 Ust. 1 Pkt. 4 Ustawy o VAT przedsiębiorca nie może odliczać podatku VAT, jeśli korzysta z usług gastronomicznych. Jeśli jednak w grę wchodzi dostarczanie i serwowanie gotowych dań poza lokalem gastronomicznym (w ramach usługi cateringowej), wtedy podatnik ma prawo do odliczenia podatku.

Usługa cateringowa i gastronomiczna to dwa sposoby prowadzenia działalności gospodarczej związanej z przygotowywaniem żywności. W poniższej tabeli znajdują się najważniejsze różnice pomiędzy tymi usługami.

Usługa cateringowaUsługa gastronomiczna
posiłki są dostarczane do klienta w wybrane miejscagotowe dania klienci spożywają na miejscu, np. w restauracji
działa w różnych lokalizacjachmiejsce prowadzenia działalności jest stałe
możliwość dostosowania menu do potrzeb klientastałe pozycje w menu, które wybierają goście restauracji
nieregularne godziny pracystałe godziny otwarcia lokalu i świadczenia usług
*opracowanie własne 

Usługi cateringowe polegają na przygotowaniu jedzenia i dostarczeniu go w wyznaczone miejsce. W ramach takiej działalności często również organizuje się sposób podania posiłków – mogą one być serwowane w odpowiednich naczyniach czy też w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni. Dodatkowo w ramach takiej usługi czasem zatrudnia się kelnerów do wydawania potraw oraz obsługi gości.

Usługa gastronomiczne to działalność związana z przygotowaniem i podaniem dań np. w restauracji kawiarni lub barze. Może być ona zrealizowana w formie stacjonarnej lub na dowóz.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

1 https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=wdu20040540535

Zespół działu marketingowego Restaumatic.