W portalach społecznościowych regularnie pojawiają się ogłoszenia dotyczące poszukiwania pracowników w branży gastronomicznej. Od kilku miesięcy ich ilość systematycznie rośnie, a odzew pod nimi maleje. Ta zależność to efekt trwającej od prawie dwóch lat pandemii. Niestety jest to problem ogólnokrajowy, który występuje zarówno w małych miastach jak i w stolicach województw.
Spis treści
Dlaczego brakuje pracowników w gastronomii?
Ze względu na pandemię praca w branży gastronomicznej stała się bardzo niestabilna. Naprzemienne obostrzenia, otwarcia lokali i ponowne zawieszenia działalności spowodowały, że praca przestała zapewniać pracownikom spokój i stabilność, przez co zaczęli oni poszukiwać pewniejszych źródeł utrzymania.
Część pracodawców starała się zadbać o swoich pracowników, delegując im inne obowiązki, takie jak rozwożenie posiłków, czy obsługa zamówień, jednak nie wszystkie restauracje były w stanie zapewnić każdemu pracownikowi inne zadania.
W związku z tym niektórzy postanowili wykorzystać zdobyte doświadczenie do przebranżowienia się i otworzyli własne firmy działające w pokrewnych branżach. Inni pracownicy zatrudnili się w zupełnie odmiennych branżach, bardziej odpornych na obostrzenia.
Podsumowując: głównym problemem, dla którego branża gastronomiczna cierpi na niedobór pracowników, jest brak pewnej przyszłości związanej z gastronomią.
Gdzie szukać pracowników do restauracji?
Pierwszym miejscem, o którym warto pomyśleć, są portale społecznościowe. Dobre efekty przynosi publikowanie ogłoszeń na Facebooku. Warto pamiętać także o serwisach ogłoszeniowych takich jak OLX czy Lento. Kolejnym miejscem, w którym warto umieścić informację o poszukiwanych pracownikach, są serwisy rekrutacyjne takie jak Pracuj.pl czy Praca.pl.
Dobre efekty przynosi także „poczta pantoflowa”. Warto wykorzystać znajomości! Być może Wasi znajomi mają kogoś godnego polecenia na dane stanowisko. Lub ich znajomi!
Jak radzić sobie z brakiem pracowników w restauracji?
Restauratorzy korzystający z systemu zamówień online mogą uruchomić usługę QRWaiter. Dzięki temu rozwiązaniu klienci restauracji mogą zamówić jedzenie bez kontaktu z kelnerem — po zeskanowaniu kodu QR klient ma możliwość złożenia zamówienia online, a kelner otrzyma informację o zamówieniu i numerze stolika, z którego zostało złożone.
QRWaiter stanowi duże ułatwienie dla restauratorów — skraca czas obsługi i złożenia zamówienia, co może być szczególnie przydatne w momencie, gdy liczba pracowników jest ograniczona.
Jak odbudować branżę po pandemii?
Przywrócenie dawnej świetności branży gastronomicznej będzie trudne, jednak Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej wskazuje na rozwiązanie problemu, którym mogłaby być pomoc ze strony rządu. Ciekawym pomysłem jest zwolnienie z opłat ZUS. Dzięki temu pracodawcy mieliby środki na to, by zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. To z kolei przyciągnęłoby większą liczbę chętnych do pracy osób.
Podsumowanie
Choć bieżąca sytuacja nie jest łatwa, z nadzieją patrzymy w przyszłość i wyczekujemy stabilizacji w branży gastronomicznej. Mamy także nadzieję, że rząd znajdzie sposób na to, by wspomóc naszą branżę, która najdotkliwiej ze wszystkich odczuwa skutki pandemii.