Fotografia kulinarna do social mediów – kilka wskazówek

Fotografia kulinarna odgrywa ważną rolę w promowaniu restauracji w social mediach.

Fotografia kulinarna odgrywa ważną rolę w działaniach promocyjnych lokalu gastronomicznego. Estetyczne zdjęcia potraw, które umieścimy w mediach społecznościowych restauracji, stanowią jej wizytówkę. Mogą zachęcić klientów do odwiedzenia lokalu lub złożenia zamówienia online. Jak zrobić ładne zdjęcie jedzenia, aby pobudzić apetyt gości? Zobacz kilka naszych sprawdzonych sposobów.

Korzystaj z dobrego sprzętu

Odpowiednio dobrany sprzęt stanowi ważny element fotografii kulinarnej. Jeśli dopiero chcemy spróbować swoich sił w wykonywaniu tego rodzaju zdjęć, nie musimy od razu inwestować w bardzo drogie narzędzia. Na początek świetnie sprawdzą się np. aparaty lustrzane z przystępnej półki cenowej. Warto też podkreślić, że aparaty cyfrowe mogą być równie użyteczne, szczególnie te z wymienną optyką.

Do wykonania interesujących ujęć dań możemy także wykorzystać telefon komórkowy z aparatem. Ważne, aby miał on parametry, które pozwolą na zrobienie wysokiej jakości fotografii (np. dobre obiektywy i wbudowany stabilizator obrazu).

Osoby, które profesjonalnie zajmują się wykonywaniem zdjęć kulinarnych, mogą zdecydować się na zakup bardziej zaawansowanego sprzętu.

Do aparatu fotograficznego można dobrać różne akcesoria, np.:

  • dodatkowy obiektyw,
  • statyw,
  • lampa błyskowa lub pierścieniowa,
  • tło fotograficzne.

PORADA EKSPERTA

Jeśli wybieramy aparat ze zmienną optyką, warto pomyśleć o dokupieniu jasnego obiektywu (między F1.4 a F2.8), dzięki któremu będziemy w stanie wykonać dobre zdjęcia także przy gorszym oświetleniu czy z mniejszą głębią ostrości.

Dariusz Lepiarz, fotograf i grafik Restaumatic

Warto też pomyśleć o wyborze namiotu bezcieniowego, który pozwoli na wykonanie zdjęć z jednolitym tłem. Pamiętajmy, że jeżeli fotografie potraw mają przyciągnąć uwagę klientów i świetnie prezentować się w profilu lokalu w social mediach – dobry sprzęt jest konieczny. To jeden z elementów marketingu, który pozwoli na zrobienie świetnej jakości zdjęć. Dzięki temu możemy wyróżnić się na tle konkurencji i stworzyć spójną galerię na tablicy głównej Facebooka lub Instagrama.

Sprzęt o odpowiednich parametrach stanowi ważny element fotografii kulinarnej.

Solidny statyw jest niezbędny

Statyw daje większe możliwości w planowaniu kadrów. Dzięki temu można wykonać ujęcia fotografowanej potrawy i jej tła z różnych perspektyw. Eliminuje również ewentualne drgania aparatu, co sprawia, że zdjęcia zyskują na ostrości i wyrazistości. 

Wybierając statyw do aparatu, trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów. Znaczenie ma jego waga, materiał, z jakiego jest wykonany, wysokość i tzw. udźwig (maksymalne obciążenie). Statyw nie może być za ciężki czy nieporęczny (powinniśmy móc go wygodnie złożyć i przetransportować). Liczy się także jego wysokość. Jeśli jest wysoki – pozwala na większe możliwości fotografowania.

Szukajmy statywów, które są wykonane z dobrej jakości materiałów, np. z włókna węglowego. Taki materiał jest lekki i wytrzymały. Należy również pamiętać, że statyw powinien utrzymać aparat i osprzęt.

Jak zrobić dobre zdjęcia kulinarne - infografika.

Dobrze wykorzystaj oświetlenie

Kluczem do wykonania estetycznej fotografii dań na social media jest właściwie dobrane światło. Starajmy się wykonywać zdjęcia w naturalnym świetle. Kiedy jest to niemożliwe, warto wykorzystać sztuczne oświetlenie, które będzie je imitować.

W tym celu możemy użyć specjalnych lamp pierścieniowych albo błyskowych, które umożliwiają kontrolę jasności i odpowiednie nasycenie temperatury zdjęcia. 

PORADA EKSPERTA

W niektórych sytuacjach doskonałym pomysłem jest użycie lamp dających światło stałe, które emitują bardziej zrównoważone światło dzienne. Dzięki temu zdjęcia są bardziej naturalne, a uzyskanie dobrego efektu jest zdecydowanie prostsze. Warto testować dostępne opcje, bawić się różnego typu oświetleniem i szukać optymalnych rozwiązań, gdyż światło jest w fotografii najważniejsze.

Dariusz Lepiarz, fotograf i grafik Restaumatic

Jeśli zależy nam na zrobieniu udanych zdjęć wypieków (w tym np. ciast), musimy pamiętać, aby unikać zbyt ostrego oświetlenia. Może ono bowiem zmienić barwę dań. Starajmy się fotografować tego rodzaju wypieki za dnia.

Dobrze wybierz dania do fotografowania

Powinniśmy wyjątkowo starannie wybrać potrawy do fotografowania. Zwracajmy uwagę na elementy dania, takie jak:

  • tekstura,
  • dekoracja,
  • kolorystyka,
  • forma prezentacji.

Dlaczego jest to tak istotne? Wszystkie te punkty muszą ze sobą harmonijnie współgrać i tworzyć zgrabną kompozycję. Ważnym elementem dla wykonania estetycznej fotografii żywności jest też ułożenie jedzenia na talerzu. To zadanie możemy zlecić np. kucharzowi. 

Musimy wiedzieć, że dania nie zawsze nadają się do uwiecznienia na zdjęciu. Jeśli widzimy, że przygotowana kompozycja nie prezentuje się estetycznie, być może trzeba pomyśleć o pewnych zmianach. Jakich? Inne ułożenie składników potrawy na talerzu lub rozmieszczenie elementów dekoracji może rozwiązać problem. 

Pamiętajmy, że całość musi być po prostu dobrze wyglądać. Odbiorca, patrząc na zdjęcie potrawy, powinien zapragnąć jej smaku – to często skutecznie przyciąga klientów do restauracji.

Z pomocą przychodzi tzw. fotografia stylizowana. Na czym ona polega? To proces, dzięki któremu przygotowuje się potrawę (i jej najbliższe otoczenie, znajdujące się w kadrze) tak, aby prezentowała się jak najbardziej zachęcająco. Przykładem tego rodzaju fotografii może być np. zdjęcie zupy pomidorowej, podanej w pięknie zdobionej misce na dębowym blacie stołu i udekorowanej soczystymi liśćmi bazylii. 

Podczas wykonywania fotografii kulinarnej kluczowa jest odpowiednia kompozycja kadru.

Taka stylizacja potraw ma za zadanie pobudzić apetyt gości i skłonić ich do zakupu online dań z menu lub do złożenia zamówienia na miejscu. Jednak pamiętajmy o tym, że nie możemy wprowadzać klientów w błąd. Owszem zdjęcia kulinarne mogą być nieco ulepszone (wzbogacone), ale to, co na nich przestawiamy, nie może mijać się z prawdą. Klient powinien otrzymać danie możliwie zbliżone do tego prezentowanego na zdjęciu.

Planuj aranżacje i kolory

Aby zrobić efektowne zdjęcia potraw, warto przygotować różne akcesoria do fotografii kulinarnej, np. tło i rekwizyty. Przemyślana dekoracja talerza i jego otoczenia sprawi, że cała kompozycja będzie lepiej się prezentować w mediach społecznościowych. 

Starajmy się nie przesadzać z ilością kolorów w kadrze. Jeśli fotografowane dania są wielokolorowe, wybierajmy raczej stonowane tło np. w odcieniach szarości. W przeciwnym razie na fotografii zadzieje się zbyt wiele, a to może negatywnie wpłynąć na jej odbiór.

Dania, które chcemy sfotografować, możemy zaserwować w naczyniach, które na co dzień wykorzystujemy w lokalu. Pamiętajmy jednak, że muszą być one dobrane tak, aby podkreślać piękno potraw i współgrać z całością kompozycji. Liczy się ich kształt, kolor, faktura. Naczynia do fotografii kulinarnej muszą prezentować się po prostu atrakcyjnie.

Jeśli prowadzimy kuchnię regionalną, zdecydujmy się na ceramikę pokrytą wzorami, które są charakterystyczne dla danego regionu (np. wzory łowickie). Jeżeli serwujemy dania meksykańskie – naczynia powinny nawiązywać do tamtejszej kultury.

PORADA EKSPERTA

Tworząc galerię zdjęć potraw, warto zadbać o jej spójność. Dobrze jest więc wybrać jedno miejsce, w którym będziemy fotografować każde danie. Dzięki temu tło na wszystkich zdjęciach będzie takie samo, co przełoży się na jednolitość kompozycji całej galerii.

Dariusz Lepiarz, fotograf i grafik Restaumatic

Próbuj różnych kadrów

Dekoracja potraw do zdjęć to nie wszystko, o co musimy zadbać. Liczy się też różnorodność kadrów. Po ustawieniu kompozycji zadbajmy o to, aby wykonać po kilka serii zdjęć od góry, z boku, a także w różnych stopniach zbliżenia. Jeśli na talerzu pojawiają się elementy dekoracyjne, to także je spróbujmy podkreślić w kadrze i uchwycić pod różnym kątem.

Odpowiednia kompozycja zdjęcia powinna przedstawiać pewną historię, która zainteresuje użytkownika social mediów. W jej centrum musi znajdować się odpowiednio wyeksponowana potrawa (danie główne lub deser). Uzupełnieniem historii powinny być różne dodatki i akcesoria – sztućce, ładny obrus lub serwetki. 

Jeśli fotografujemy np. zupę grzybową, zadbajmy, aby mocno wyeksponować jej najważniejszy składnik, czyli grzyby. Talerz z zupą możemy umieścić na drewnianym lub czarnym, kamiennym blacie, na którym ułożymy suszone szyszki jałowca, świeżą natkę pietruszki czy ziarenka pieprzu. Potrawa ma się prezentować świeżo i aromatycznie, a gość powinien móc „odczuć” jej leśne pochodzenie.

Fotografując potrawy należy zadbać o odpowiednie oświetlenie.

Fotografia kulinarna do social media – podsumowanie

Jeśli chcemy skutecznie promować restaurację w social mediach, zadbajmy o zdjęcia kulinarne. Dobrze wykonana fotografia żywności pozwoli przyciągnąć uwagę klientów, pobudzi ich apetyt, a w rezultacie skłoni do zakupu dań.

Zdjęcia możemy zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalnego fotografa. Takie działania generują nieco dodatkowych kosztów, ale jednocześnie przekładają się na doskonałe efekty. 

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Zespół działu marketingowego Restaumatic.