Planujesz otworzyć własny lokal gastronomiczny lub masz już taki lokal, ale przyszedł czas na odświeżenie wnętrza? Jak przygotować wystrój małej restauracji? Czy dekoracja lokalu gastronomicznego ma w ogóle znaczenie? Przeczytaj ten artykuł, a znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.
Spis treści
Wystrój do restauracji – czym się kierować przy wyborze?
W przygotowaniu wystroju restauracji należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najlepiej zacząć od planowania i ustalenia stylu, w jakim zostanie on przygotowany najpopularniejszych opcje to np. styl klasyczny, nowoczesny lub rustykalny. Na etapie tworzenia designu lokalu gastronomicznego warto również uwzględnić takie czynniki jak:
- grupa docelowa klientów,
- funkcjonalność sali restauracyjnej,
- spójność dekoracji restauracji z profilem działalności.
Podążaj za aktualnymi trendami rynkowymi, aby jak najlepiej dopasować wystrój małej restauracji do preferencji potencjalnych gości. Jeśli nie mamy pomysłu jak przygotować nową aranżację lokalu, warto skorzystać z praktycznych inspiracji np. z 5 pomysłów na wystrój baru sportowego.
Co wchodzi w skład wystroju wnętrz lokalu gastronomicznego?
Dobrze przygotowany wystrój restauracji to podstawa, aby stworzyć na sali dla gości przyjazną atmosferę i zachęcić ich do powrotu. Elementy, które zaliczamy do podstawowego wystroju dużej i małej restauracji to: meble, rośliny doniczkowe, dekoracje oraz eleganckie oświetlenie.
Dekoracje restauracji należy zaplanować tak, aby wszystkie elementy były ze sobą spójne i oddawały charakter lokalu gastronomicznego. Jeśli np. prowadzimy restaurację w stylu włoskim, to jej wystrój powinien zawierać włoskie akcenty i nawiązania. Warto, by znajdowało się w niej dużo stolików, nakrytych obrusami w kratkę. Dodatkowo można je wzbogacić o nastrojowe świece, małe koszyczki ze świeżymi ziołami oraz butelki z włoską oliwą, którą gość będzie mógł dodać do posiłku. Oświetlenie takiego lokalu powinno być nastrojowe i przyjemne.
Meble
Dobrze dobrane meble to podstawa, jeśli chodzi o wystrój restauracji. Te powinny być wygodne, funkcjonalne i spójne stylistycznie z kolorem podłogi, ścian i dodatków aranżacyjnych.
Jeśli prowadzisz włoską trattorię, drewniane, tradycyjne meble będą idealne. Jeśli natomiast Twoja restauracja jest nowoczesna i miejska, stal i szkło mogą dodać jej charakteru. Pamiętaj, że ludzie mogą spędzić w Twojej restauracji nawet kilka godzin. Wybierając meble, przetestuj je, usiądź i przemyśleć, czy są wygodne dla klienta na dłuższy czas.
Rośliny
Rośliny należą do tych elementów, które w mniejszym lub większym stopniu powinien zagościć we wnętrzu restauracji. Rośliny doniczkowe dodają ciepłej atmosfery, przytulności i delikatnie ożywiają design restauracji. Dodatkowo w skład zielonego wystroju lokalu mogą wchodzić zioła i jadalne kwiaty, które posłużą kucharzowi jako składnik dań.
Oświetlenie
Dobrze dopasowane oświetlenie lokalu gastronomicznego przekłada się bezpośrednio nastrój, jaki w nim panuje. Źródło światła powinno być stonowane, nie za mocne i zbliżone barwą do światła słonecznego. Dekoracyjne kinkiety ścienne, lampy wiszące nad stolikami lub niewielkie lampki stojące na barze – te elementy wystroju restauracji tworzą jego klimat.
Podłogi
Dopełnieniem wystroju wnętrz lokali gastronomicznych są oczywiście podłogi. Te powinny być funkcjonalne i łatwe w utrzymaniu czystości, ale jednocześnie eleganckie. Polecamy zastanowić się nad tymi opcjami:
- Mikrocement: Nowoczesny i elegancki, doskonały do minimalistycznych wnętrz, łatwo utrzymuje się czystość tego materiału.
- Lakierowane drewno: Klasyka w postaci naturalnego drewna, ale z dodatkową warstwą ochronną zapewniającą trwałość.
- Płytki ceramiczne: Klasyka, która nigdy nie wychodzi z mody. Do wyboru mamy wiele wzorów i kolorów, są też łatwe w czyszczeniu.
- Panele winylowe: Tańsza alternatywa, ale dzięki nowoczesnym technologiom produkcji, panele te mogą świetnie imitować zarówno drewno, jak i kamień.
Pamiętaj, że wybór odpowiedniej podłogi to inwestycja nie tylko w estetykę, ale przede wszystkim w komfort zarówno Twoich gości, jak i pracowników. Dobrze dobrana podłoga może służyć przez lata, będąc nie tylko pięknym, ale też praktycznym elementem wystroju.
Logo restauracji
Podstawą marketingu restauracji jest stworzenie oryginalnej i widocznej identyfikacji wizualnej lokalu gastronomicznego. Wystrój powinien uwzględniać również dobrze wkomponowane logo. Można je umieścić nie tylko na ścianie w formie kasetonu lub aranżacji z mchu, ale także jako nadruk na talerzach, obrusach, firankach czy nawet serwetkach dla gości.
Logo jako dekoracja restauracji dobrze prezentuje się też na menu oraz na winietkach, szczególnie podczas organizowania w niej imprez okolicznościowych.
Dekoracja restauracji – o czym należy pamiętać?
Estetyczny wystrój restauracji ma ogromne znaczenie, szczególnie jeśli chodzi o stworzenie przyjemnego nastroju dla gości. Perfekcyjny wystrój wnętrz lokalu to taki, który jest zgodny z profilem prowadzonej działalności oraz serwowanym menu. Przykładowo: wystrój restauracji włoskiej będzie ciepły, przytulny i nawiązujący do włoskich kulinariów, natomiast dekoracja restauracji typu fast-food może być minimalistyczna, nowoczesna i praktyczna.
Dobrze dobrany wystrój restauracji stanowi istotną część jej działań marketingowych. To właśnie m.in. design wnętrza i wygląd dodatków decyduje o tym, czy goście zdecydują się polecić ją innym klientom i wrócą do lokalu, aby spróbować innych dań z menu.