Jak tworzyć sezonowe menu w restauracji?

Sezonowe menu - jak je tworzyć i o czym pamiętać?

Wprowadzenie do menu restauracji sezonowych potraw i napojów to korzystne rozwiązanie. W ten sposób nie tylko przyciągamy uwagę gości, ale także poprawiamy wizerunek restauracji na rynku. Jak powinno wyglądać dobrze przygotowane menu sezonowe? Jakich składników nie powinno w nim zabraknąć? Wyjaśniamy w artykule.

Na jakie okazje warto tworzyć menu sezonowe?

Menu sezonowe można wykorzystywać na różne okazje występujące w ciągu roku. Oto kilka przykładów potraw, które mogą wchodzić do karty dań, opartej na sezonowych składnikach:

  1. Święta – w przypadku Świąt Bożego Narodzenia świetnie będą się sprzedawać pierogi z kapustą i grzybami lub uszka i krokiety. Są to potrawy na stałe wpisane w tradycję tych świąt. Z kolei na Wielkanoc możemy zaproponować klientom tradycyjne dania świąteczne uzupełnione nowalijkami (np. jajka z majonezem, świeżym szczypiorkiem i rzodkiewką).
  2. Specjalne okazje – w takim przypadku możemy przygotowywać dania z lokalnych, sezonowych warzyw np. sałatki owocowe z leśnych jagód lub jeżyn na Dzień Ziemi albo rozgrzewające desery z zimowych jabłek z cynamonem, które możemy podać gościom w Walentynki.

Warto też wprowadzić nowe potrawy stworzone z sezonowych składników dla gości, którzy chcą spędzić miło czas z okazji rocznicy ślubu, zaręczyn czy urodzin. Na takie okazje menu może obejmować np.: torty urodzinowe z sezonowych owoców lub dania obiadowe z młodymi ziemniaczkami.

W sezonowym menu powinny znaleźć się desery ze świeżymi owocami.

Podczas tworzenia menu sezonowego możemy eksperymentować z teksturami, smakami i kolorami składników. W taki sposób powstają smaczne i ciekawe dania, które zachęcają gości do zapoznania się z naszą ofertą gastronomiczną.

Dlaczego warto wprowadzić menu sezonowe?

Z analizy „Raportu 2023 – Rynek Gastronomiczny w Polsce” wynika, że dania sezonowe w karcie lokalu są istotne z punktu widzenia rozwoju restauracji [1]. Aż 64% ankietowanych odpowiedziało, że to jeden z kluczowych elementów umożliwiających zwiększenie sprzedaży i poziomu zainteresowania klientów ofertą lokalu gastronomicznego.

Wyróżniamy wiele czynników, dla których warto zdecydować się na wprowadzenie menu sezonowego w restauracji:

  • świeże i wysokiej jakości produkty wykorzystywane do przygotowywania dań,
  • wsparcie lokalnych dostawców i rolników,
  • poprawa poziomu zadowolenia gości restauracji.

Wyróżniające się menu sezonowe restauracji to ważny element skutecznego zarządzania restauracją. Dzięki różnorodnej i elastycznej propozycji dań mamy szansę poprawić wizerunek lokalu w oczach klientów oraz umocnić jego pozycję na rynku.

Poza tym menu sezonowe – wiosna, lato, jesień, zima – przekłada się na zwiększenie sprzedaży dań w lokalu. Sezonowe składniki są często smaczniejsze, gdy wykorzystuje się je „na świeżo”, zaraz po zbiorach. Klienci mogą być bardziej skłonni zamawiać potrawy, które mają w składzie takie pyszne warzywa lub owoce.

Infografika: dlaczego warto tworzyć sezonowe menu.

Regularne wprowadzanie nowych dań sezonowych pozwala na aktualizację menu i zainteresowanie klientów poszczególnymi propozycjami. Goście mogą chętniej odwiedzać lokal, który oferuje ciekawe i różnorodne menu.

Jak powinno wyglądać i co zawierać menu sezonowe?

Dobrze skomponowane menu sezonowe z pewnością zainteresuje gości. Pamiętajmy o tym, aby proponowane dania były: zbilansowane, różnorodne pod względem smaku i tekstury, a także podawane w atrakcyjnej formie.

Jeśli menu sezonowe będzie udane pod względem wizualnym i czytelnie przedstawione w karcie dań – prawdopodobnie goście zaczną częściej odwiedzać naszą restaurację.

Oto przykłady składników sezonowych, które możemy wykorzystać w sezonowym menu lokalu:

Pora rokuProdukty
WiosnaSzparagi, rabarbar, młoda: marchew i kapusta, młode ziemniaki, botwinka, rzodkiewka, truskawki, szczaw, nowalijki
LatoPomidory, ogórki, papryka, bakłażan, cukinia, fasolka szparagowa, maliny, jagody, czereśnie, brzoskwinie, morele, borówki, arbuzy, melony, porzeczki
JesieńDynia, gruszki, jabłka, śliwki, grzyby, kukurydza, bataty, kasztany jadalne, brokuły, kalafior, marchew
ZimaBrukselka, cebula, korzeń pietruszki, seler, jabłka, gruszki, kapusta
Tabela nr 1: Zestawienie składników do menu sezonowego restauracji. Oprac. własne.

Prawidłowo przygotowane menu sezonowe musi być też zgodne z aurą panującą na zewnątrz. W przypadku sezonu jesiennego i zimowego możemy wprowadzić do karty dań potrawy takie jak:

  1. Zupa krem z pieczonych buraków – bogata i kremowa, podkreślona aromatem tymianku i czosnku, podawana z kwaśną śmietaną i świeżym koperkiem.
  2. Pieczony stek wołowy – marynowany w rozmarynie i czosnku, podawany z pieczonymi warzywami korzennymi.
  3. Ciasto czekoladowe z gorącymi wiśniami – intensywne i bogate ciasto czekoladowe podawane z ciepłymi wiśniami i gałką lodów waniliowych.
W sezonowym menu nie może zabraknąć typowo świątecznych deserów.

W sezonie wiosennym i letnim stawiajmy na lekkie potrawy np.:

  1. Chłodnik litewski – orzeźwiająca zupa na bazie kefiru z młodymi ziemniakami, rzodkiewką, ogórkiem i jajkiem, posypana koperkiem.
  2. Grillowany dorsz z czosnkiem – soczysty dorsz podany z pikantno-słodkim sosem z czosnku, papryki i kolendry, uzupełniony młodymi ziemniaczkami z warzywami.
  3. Tarta cytrynowa z bezą – kremowa i kwaskowa tarta cytrynowa podana z puszystą bezą i świeżymi jagodami.

Jak tworzyć sezonowe menu w restauracji? Podsumowanie

Prowadząc restaurację, starajmy się komponować menu z uwzględnieniem dań na każdy sezon (porę) roku. Powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na świeżość i dostępność konkretnych składników, a także na dopasowanie charakteru potraw do świąt i specjalnych okazji.

Pamiętajmy również, aby poinformować klientów o sezonowych specjałach w menu. Takie informacje możemy umieścić na tzw. potykaczu przed lokalem oraz na stronie internetowej restauracji lub w mediach społecznościowych.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


Źródło:

[1] https://issuu.com/brogmarketing/docs/rg_2023_calosc_5

W Restaumatic zajmuję się zarządzaniem komunikacją marketingową i zespołem projektowym w obszarze UX, UI i SXO.