Jak zmniejszyć marnowanie żywności w Twojej restauracji? Zero Waste w gastronomii

Marnowanie żywności staje się globalnym problemem. Statystyki pokazują, że 12% marnowanej żywności pochodzi z restauracji. Jednym z powodów są zbyt duże porcje dań, innym nadmierne zapasy towaru w restauracyjnych spiżarniach. Jak radzić sobie z tym problemem? Jak wdrożyć zasadę zero waste w gastronomii? Przygotowaliśmy 5 sposobów na ograniczenie marnowania jedzenia, które można wdrożyć w każdej restauracji.

Zamawiaj mądrze

Uzupełniając restauracyjne zapasy, na bieżąco analizuj zamówienia z poprzednich dni. Z pewnością zauważysz, że niektóre dania cieszą się dużo większą popularnością, aniżeli inne. 

Analiza pomoże Ci rozsądnie zaplanować zakupy i tym samym ograniczyć wyrzucanie tych, którym skończył się termin ważności. Nie ma sensu zapychać magazynów produktami, które w późniejszym czasie zostaną wyrzucone!

Odpowiednio przechowuj produkty

Oprócz przechowywania warzyw i owoców w odpowiednich warunkach (m.in. temperatury czy światła) należy pamiętać o zasadzie First-in-First-out.

Zgodnie z tą regułą najstarsze produkty lub te o kończącym się terminie ważności należy wykorzystać w pierwszej kolejności.

Wykorzystuj każdą część produktu

Zamiast wyrzucać skórki i liście warzyw i owoców, możesz wykorzystać je, przygotowując inne potrawy. Doskonałym przykładem są cytryny — ich sok jest składnikiem lemoniady, a skórkę można wykorzystać do przygotowania deserów. 

Korzeń pietruszki może być wykorzystany do zup, natomiast natka idealnie sprawdzi się do przyozdabiania potraw. Przykłady można mnożyć — podobnie jest z jajkiem (żółtko i białko), czy pieczywem (z czerstwego można zrobić grzanki lub bułkę tartą). Wodę po ciecierzycy można wykorzystać do przygotowania wegańskiej bezy, a głowy ryb do przygotowania zupy. Resztki niektórych rodzajów makaronu mogą służyć za rurki do picia.

Określ optymalną wielkość porcji jedzenia

Zdarza się, że goście kończą posiłek, zostawiając sporą część potrawy na talerzu. Niekoniecznie znaczy to, że im nie smakowało — być może podana porcja była zbyt duża! Jeśli takie sytuacje mają często miejsce w Twojej restauracji, warto dowiedzieć się, dlaczego tak jest. Uprzejma rozmowa kelnerów z klientami z pewnością rozjaśni sytuację! Jeśli porcje faktycznie są zbyt duże, optymalnym rozwiązaniem jest ich zmniejszenie i jednoczesne obniżenie ceny potraw.

Korzystaj z aplikacji Too Good To Go

Too Good To Go jest inicjatywną, która promuje walkę z marnowaniem jedzenia. Dzięki aplikacji możesz sprzedać produkty, które poszłyby na straty! 

Korzystanie z Too Good To Go niesie za sobą szereg korzyści: oprócz ratowania jedzenia docierasz do nowych klientów. Ponadto kreujesz wizerunek odpowiedzialnej restauracji, która dba o dobro planety! 

Podsumowanie

Wdrażanie działań mających na celu walkę z marnowaniem jedzenia ma dwa cele. Pierwszy to oszczędność pieniędzy dla biznesu. Natomiast drugi to pozytywny wizerunek, który warto komunikować: stacjonarnie w restauracji, a także w internecie. Media społecznościowe i strona internetowa to doskonałe miejsca do dzielenia się informacjami o działaniach zero waste!