Auto na dowóz jedzenia – jakie wybrać i o czym pamiętać?

Zamawianie na wynos lub dowóz jedzenia do domu to jedna z najpopularniejszych form korzystania z usług restauracji. Aby jednak spełnić wymagania klientów, jedzenie musi być odpowiednio przewożone i dostarczane na miejsce w stanie nienaruszonym. W realizacji tego zadania pomocne okazują się samochody dostawcze. Jakie auto na dostawy jedzenia warto wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź!

Dowóz jedzenia – na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu? 

Wybór samochodu do rozwożenia jedzenia to spore wyzwanie. Pojazd powinien być zarówno ekonomiczny, tak aby generować jak najmniejsze koszty, jak i przystosowany do potrzeb restauracji. Przy kupnie samochodu warto kierować się przede wszystkim specyfiką lokalu i serwowanych dań. Ważna jest także szacowana liczba zamówień. Im większe zainteresowanie ofertą restauracji, tym większego oraz bardziej pojemnego bagażnika będziemy potrzebować. 

Obsługa dużej liczby zamówień wymaga także umiejętności logistycznych i zadbania o odpowiednie zabezpieczenie posiłków. W przypadku większej ilości zamówień zazwyczaj świetnie sprawdzają się właśnie samochody dostawcze. Wyposażone w dodatkowe torby termiczne pozwalają szybko i sprawnie dotrzeć do klienta z ciepłym posiłkiem. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu na dowóz jedzenia – infografika.

Łatwy dostęp do bagażnika

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu dostawczego, jest wielkość i dostępność bagażnika. Im większą powierzchnią w samochodzie dysponujemy, tym więcej potencjalnych klientów jesteśmy w stanie obsłużyć

Samochody z nadwoziami kombi, SUVY, minivany, sedany czy hatchbacki mogą pozwolić osiągnąć kompromis pomiędzy kosztami a dostępnym miejscem. Tego typu pojazdy umożliwiają swobodny przewóz dużej ilości zamówień i bezproblemowe poruszanie się po mieście. 

Dodatkowo dzięki swojej pojemnej, ale kompaktowej formie, dadzą szansę na logistyczne rozplanowanie rozkładu zamówień.  

Łatwy dostęp do bagażnika to ważna cecha auta do rozwożenia jedzenia.

Rodzaj paliwa

Jaki samochód dostawczy będzie najtańszy w utrzymaniu? Biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa, najtańszą opcją pozostają auta z instalacją gazową (LPG). Inwestycja w samochód zasilany gazem to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. 

Pojazdy te nie tylko jeżdżą cicho i płynnie, ale także emitują znacznie mniej spalin. W przypadku aut z instalacją gazową istnieje zasada, że im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy. Szacuje się bowiem, że koszty tankowania wynoszą ponad 2 razy mniej niż w przypadku pojazdów na benzynę czy ropę.

Bezpieczeństwo

Idealne auto na dowóz jedzenia z lokalu gastronomicznego to takie, które jest bezpieczne i komfortowe. Jeśli chcemy mieć gwarancję udanej dostawy dań do klientów, wybierajmy pojazdy w 100% sprawne z odpowiednimi systemami zabezpieczeń (m.in. z systemem ABS, hamowania awaryjnego czy z poduszkami powietrznymi).

Auto do gastronomii a kwestie prawne

Auto na dowóz jedzenia musi być legalnie zarejestrowane w wydziale komunikacji i dopuszczone do ruchu. Pamiętajmy, aby zadbać o aktualny przegląd techniczny. Samochód nie może stwarzać żadnego zagrożenia na drodze.

Dodatkowo niezbędna jest aktualna polisa OC. Taką ochronę ubezpieczeniową możemy uzupełnić o pakiet AC, NNW i assistance. Dzięki temu zyskujemy zabezpieczenie nie tylko przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, ale także przed uszkodzeniami, kradzieżą, zniszczeniem pojazdu lub przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Odpowiednie spakowanie posiłków ułatwia bezproblemowy przewóz jedzenia do klienta.

Przewóz żywności gotowej – wymagania sanepidu

W rozdziale IV załącznika II do Rozporządzenia (WE) 852/2004 znajdziemy informacje na temat tego, jakie warunki muszą spełniać środki transportu do przewozu żywności. 

Jakie wymogi sanepidowskie obowiązują auto na dowóz? Pojazd musi być w dobrym stanie technicznym, a jego konstrukcja powinna umożliwiać łatwe czyszczenie i dezynfekcję wnętrza. Przewóz żywności takim samochodem musi być bezpieczny – dania nie mogą być narażone na żadne zanieczyszczenia.

Zgodnie z przepisami w aucie do gastronomii ma znajdować się komora chłodnicza przystosowana do transportu produktów, takich jak nabiał czy mięso. Powinna ona działać w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza.

Akceptacja środka transportu przez sanepid

Sanepid musi zaakceptować auto przeznaczone do dowozu jedzenia. Aby uzyskać taką zgodę, powinniśmy złożyć wniosek do urzędu i podać w nim informacje dotyczące: 

  • marki samochodu, 
  • numeru rejestracyjnego, 
  • danych technicznych pojazdu. 

Do wniosku należy też dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego. Ponadto pojazd musi przejść kontrolę PIP i spełniać normy GMP/GHP, które dotyczą przewozu chłodniczego.

Transport żywności w termoboksach i termotorbach

Aby dostarczać zamówienia na dowóz zgodnie z wymogami sanepidu, powinniśmy zaopatrzyć się w gastronomiczne termoboksy i termotorby. Zastosowana w nich izolacja termiczna zapewnia przewóz produktów (ciepłych i zimnych) w odpowiedniej temperaturze.

Takie wyposażenie bagażnika pozwoli na swobodne i bezpieczne przewożenie produktów cateringowych oraz gotowych dań.

Dobrze dobrane auto do gastronomii ułatwi wygodny dowóz zamówionego jedzenia do klientów.

Auto do gastronomii – najważniejsze wymogi 

Jak już wspomniano, każdy pojazd do dowozu jedzenia i usług cateringowych musi spełniać określone wymogi (prawne i sanepidu).

Dotyczą one:

  • regularnego mycia i dezynfekcji powierzchni stykających się z żywnością,
  • optymalnej temperatury transportu,
  • bezpieczeństwa przewóz dań i ich ochronę przed zniszczeniem oraz zanieczyszczeniami,
  • przewozu gotowych potraw z użyciem specjalistycznych pojemników np. termicznych i ekologicznych toreb.

Pamiętajmy, że warto wybrać auto, które spełni ważne wymagania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa.

Auto do dowozu jedzenia – nowe czy używane?

W obecnych czasach kupno nowego samochodu wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami utrzymania, ale także długim czasem oczekiwania. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w samochód używany. Auto z udokumentowana historią, bezwypadkowe i w dobrym stanie technicznym świetnie sprawdzi się w codziennej pracy restauracji, nie będzie też generowało wysokich kosztów. Do używanego auta łatwiej niekiedy znaleźć tańsze części zamienne, przez co również serwisowanie może być mniej uciążliwe dla firmowego budżetu.

Jakie auto na dostawy jedzenia wybrać – podsumowanie

Jedzenie na dowóz to usługa, która niewątpliwie wymaga od właściciela restauracji dobrej logistyki oraz dbałości o sprawną i bezproblemową obsługę. Dowóz posiłków nabiera w branży gastronomicznej coraz większego znaczenia, co dla restauratorów stanowi zarówno szansę na zwiększenie zysków, jak i organizacyjne wyzwanie. 

Jednym z nich jest wybór odpowiedniego samochodu do rozwożenia jedzenia. Powinien być on tani w utrzymaniu i ekonomiczny, posiadać łatwy dostęp do pojemnego bagażnika oraz relatywnie mało palić. Najlepiej wybrać auto do dowozu jedzenia spośród popularnych modeli kombi, SUVów, minivanów, sedanów lub hatchbacków.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup pojazdu do rozwożenia posiłków lub nie chcemy ponosić kosztów związanych z jego utrzymaniem, to możemy zdecydować się na skorzystanie z Giełdy Kurierów od Restaumatic. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy możliwość szybkiego wyboru najtańszych kurierów, którzy zrealizują dostawy zamówień. 

Skontaktuj się z Restaumatic – obniżaj koszty i optymalizuj dowóz jedzenia do klientów!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Zespół działu marketingowego Restaumatic.