Projektowanie menu dla dzieci to dla restauratorów poważne wyzwanie. Dzieci są wymagającymi klientami, mają swoje ulubione smaki i preferencje żywieniowe, często też wybrzydzają przy jedzeniu. W tym artykule przedstawimy najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci oraz najlepsze praktyki, które pomogą restauratorom, ale również kelnerom zaoferować smaczne i zdrowe posiłki dla najmłodszych gości, które jednocześnie będą atrakcyjnie wyglądać.
Spis treści
Najczęstsze błędy popełniane przy projektowaniu menu dla dzieci:
Brak różnorodności
Wiele restauracji projektuje menu dla dzieci, które składają się wyłącznie z popularnych i łatwych w przygotowaniu dań, takich jak hot-dogi, frytki czy hamburgery. Taki monotonny wybór może zniechęcić rodziców do wizyty w restauracji. Obecnie rodzice przywiązują większą wagę do potraw, które wybierają dla dzieci. Dbają o zbilansowaną dietę i rezygnują z banalnych, niezbyt zdrowych opcji, jak np. dania smażone na głębokim oleju, przesłodzone lub te o niepewnym składzie.
Nadmierna ilość cukru
Cukier jest składnikiem, który powinien być ograniczony do minimum w diecie dzieci lub najlepiej zastąpiony innymi produktami, którymi można osłodzić dania. O szkodliwości cukru powiedziano już bardzo wiele, ale dalej jest go stanowczo za dużo w propozycjach dań dla małych gości. Dlatego należy unikać nadmiernie słodkich napojów i deserów, które tylko przyczyniają się do wystąpienia otyłości i chorób związanych z dietą. Robiąc deser lub naleśniki dla dzieci można spokojnie wykorzystać np. banany lub daktyle, które dają podobny efekt a są równie smaczne i wiele zdrowsze.
Niedostatek warzyw i owoców
Warzywa i owoce powinny stanowić stały element diety dzieci. Dlatego warto zaoferować na menu różnorodne opcje takie jak sałatki, surówki czy smoothie. Z owoców można również przygotować zabawne kompozycje na talerzach, wystarczy uruchomić wyobraźnię i uwolnić nieco kulinarnej kreatywności.
Nieodpowiednie porcje
Odpowiednia wielkość porcji jest bardzo ważna, szczególnie dla dzieci. Zbyt mała porcja może nie zaspokoić ich apetytu i wzbudzić mieszane uczucia wśród rodziców, którzy płacąc za danie dla dziecka oczekują, że jedzenia na talerzu będzie wystarczająco dużo, żeby dziecko mogło się najeść. Z kolei zbyt duża porcja może przyczynić się do marnowania jedzenia dla restauracji i pieniędzy dla rodziców.
O czym trzeba pamiętać przygotowując menu dla dzieci
Zróżnicowane menu
Warto zaoferować dzieciom różnorodność dań, w tym opcje dla wegetarian, wegan oraz dzieci z nietolerancjami pokarmowymi. Alergie i nietolerancje są plagą dzisiejszych czasów i trzeba zawsze mieć na uwadze, że klientami naszej restauracji mogą być osoby, które bacznie sprawdzają skład posiłków.
Posiłki przygotowane ze świeżych składników
Warto wykorzystywać produkty sezonowe i lokalne, które są świeże i pełne smaku. Istnieje zdecydowana różnica między pomidorem z marketu a pomidorem od lokalnego rolnika, który dba o swoje uprawy, nie nadużywa szkodliwych substancji chemicznych i pozwala swoim uprawom wzrastać w ich naturalnym środowisku. Równie ważne są dostawy mięsa, serów, pieczywa – tylko od sprawdzonych dostawców, którzy dbają o jakość i ekologię.
Ograniczenie cukru
Warto zaoferować małym gościom napoje bezcukrowe lub niskokaloryczne alternatywy, a także desery o mniejszej zawartości cukru. Używaj owoców, miodu, warzyw, naturalnych jogurtów, nie przesładzaj na siłę posiłków.
Zdrowe dodatki
Zastąp frytki i kuleczki ziemniaczane ciekawymi alternatywami: zdrowymi kaszami, kolorowymi ryżami, batatami. Zadbaj o fakturę i formę, wywołaj ciekawość dzieci. Mali klienci np. nie lubią gdy jedzenie się ze sobą styka. Od jednolitych sosów wolą rozdzielone składniki. W przypadku makaronu, nie mieszaj go przed podaniem z sosem, polej nim makaron i zostaw dziecku do samodzielnego połączenia.
Odpowiednie porcje
Dostosuj wielkość porcji do wieku dziecka. Przygotuj propozycje mini-dań dla bardzo małych dzieci i większe dla tych nieco starszych. Nie zmarnujesz swoich produktów, rodzice nie wydadzą niepotrzebnie pieniędzy na danie, którego ich dziecko nie zje do końca, a ono samo nie będzie przytłoczone wielkością otrzymanej porcji.
Projektowanie menu dla dzieci to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na zaoferowanie smacznych i zdrowych posiłków dla najmłodszych gości. Zaoferuj małym gościom menu, które uwzględnia różnorodne preferencje żywieniowe, ogranicz ilość cukru i wprowadź zdrowe dodatki do posiłków. Dostosuj wielkości porcji do wieku dziecka oraz wykorzystuj świeże i sezonowe składniki. Dzięki tym praktykom na pewno zyskasz sympatię dzieci oraz ich rodziców, którzy zapamiętają, że w Twojej restauracji znajdą ciekawe i smaczne menu dla swoich dzieci.
Podobał Ci się nasz artykuł? Dowiedz się jak wyposażyć swój lokal gastronomiczny, żeby dzieci spędził w nim miło czas: https://www.restaumatic.com/blog/dzieci-w-restauracji-jak-przygotowac-lokal-na-odwiedziny-maly-gosci/