Spis treści
Restauratorzy prowadzący działania marketingowe odnotowują wzrost przychodu nawet o 200%!
Czy wiesz, co zrobić, by zwiększyć zyski swojej restauracji i zadbać o jej wizerunek wśród gości i przyszłych klientów? Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, w którym przedstawimy szereg działań marketingowych, które możesz zrealizować w swojej restauracji, by osiągnąć zakładane cele.
1. Dlaczego warto zająć się marketingiem
Ogólnie pojęty marketing to wszystkie inicjatywy podjęte ku rozwojowi restauracji, a na jej sukces składa się szereg działań, o którym opowiemy w tym wpisie. Choć może wydawać się to kosztowne, nie zawsze trzeba inwestować pieniądze, czasem wystarczy poświęcić czas i skorzystać z bezpłatnych narzędzi znacząco ułatwiających promocję.
Inwestycja w dobrze prowadzony marketing spowoduje lepszy odbiór restauracji w społeczeństwie, co z kolei przełoży się na zwiększenie przychodów z biznesu. Ciekawy wizerunek restauracji może budować silną markę i być podstawą do dalszego rozwoju.
Jest wiele możliwości prowadzenia działań promocyjnych dla restauracji. Realizowanie już kilku z nich da efekty, jednak im więcej podjętych kroków, tym lepiej. Najlepiej zacząć od działań online, ponieważ przyszli klienci zaczynają od poszukiwań w internecie, a dopiero później odwiedzają lokal. Czy Ty, restauratorze, chciałbyś odwiedzić miejsce, które źle prezentuje się w sieci? Oczywiście, że nie — dlatego tak ważne są działania online.
Nie należy jednak zapominać o działaniach offline — nawet jeśli restauracja wygląda dobrze w sieci, klient będzie rozczarowany, jeśli na miejscu będzie źle.
2. Jakie działania „online” pomogą w marketingu restauracji?
Strona internetowa
Najlepszą formą prezentacji własnej restauracji w sieci jest stworzenie strony internetowej lokalu. Dzięki stronie internetowej Twoja restauracja zaistnieje w internecie, a co za tym idzie — przekażesz internautom najważniejsze informacje dotyczące Twojego miejsca.
W świecie wirtualnym istnieje wiele bezpłatnych narzędzi umożliwiających stworzenie strony internetowej. Często są to intuicyjne systemy, które pozwalają zbudować witrynę na zasadzie „przeciągnij i upuść”. Niestety ich wadą są ograniczone możliwości modyfikacji stron, ponadto często są to systemy anglojęzyczne.
Tworząc stronę, należy pamiętać o tym, by umieścić na niej podstawowe informacje:
- Nazwę i adres lokalu
- Godziny otwarcia
- Telefon kontaktowy
- Kartę dań
- Strefy dostaw i informacje o kosztach dowozu
Pożądaną przez internautów opcją jest możliwość składania zamówień online. Statystyki pokazują, że 76% osób woli zamawiać jedzenie przez internet, niż telefonicznie. Stworzenie systemu zamówień online jest skomplikowane, dlatego zalecamy powierzenie tego zadania specjalistom Restaumatic, którzy kompleksowo zajmą się przygotowaniem i obsługą Twojej strony internetowej. Zadzwoń lub napisz po więcej szczegółów
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic
Obecność w Google
Jednym z pierwszych miejsc, w których przyszły klient ma kontakt z restauracją, jest wyszukiwarka internetowa. Choć istnieje wiele różnych systemów wyszukiwania (Google, Bing, Yahoo), w Polsce prym wiedzie Google. Jego udział wśród wszystkich wyników wyszukiwania to prawie 91%, dlatego warto skupić się na marketingu właśnie w tej wyszukiwarce.
Najprostszym sposobem na promocję jest utworzenie wizytówki twojej restauracji w wyszukiwarce Google. Czym jest wizytówka Google? Jest to karta z informacjami o Twojej restauracji, która pojawia się po wpisaniu konkretnego zapytania w wyszukiwarce, np. „Restauracja u Jana, Warszawa”.
Konto Google Moja Firma umożliwi Ci stworzenie wizytówki i zarządzanie nią w późniejszym czasie. Wypełnij szczegółowo informacje w formularzu, takie jak lokalizacja, numer telefonu, godziny otwarcia lokalu, rodzaj kuchni, czy adres strony internetowej.
Ważną funkcją wizytówki są oceny i komentarze, które mogą wystawiać internauci. By oceny były jak najwyższe, warto poświęcić czas na marketing offline, o którym przeczytasz w dalszej części wpisu.
PRO TIP: Poproś zadowolonych klientów o ocenę w Google, oferując im rabat na następne zamówienie. Zdziwisz się, jak wiele osób wystawi Ci opinię!
Drugim ważnym zagadnieniem związanym z marketingiem restauracji jest pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania. Pozycjonowanie (nazywane również SEO) to szereg działań polegających m.in. na modyfikacji kodu twojej strony internetowej, tak by wyszukiwarka oceniała daną stronę jako najlepiej odpowiadającą zapytaniu użytkownika. Im lepsza ocena strony, tym wyżej pojawia się ona w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie — ruch w witrynie jest większy. To bardzo ważne, ponieważ ilość internautów odwiedzających stronę internetową jest proporcjonalna do ilości składanych zamówień.
W sieci znajdziesz wiele poradników, jak zoptymalizować stronę pod kątem SEO — skorzystaj z nich już teraz, a po kilku tygodniach zobaczysz pierwsze efekty!
Kolejną istotną kwestią jest platforma Google Ads. Z pewnością zauważyłeś, że gdy wpiszesz w wyszukiwarkę dowolne zapytanie, np. „dobra pizza, Kraków”, to kilka pierwszych wyników jest oznaczonych jako „Reklama”. To właśnie jest jeden z rodzajów reklamy Google Ads, zwany linkami sponsorowanymi. Warto się nim zainteresować, ponieważ efekty z takiej promocji są natychmiastowe — ruch na stronie internetowej rośnie od razu po uruchomieniu kampanii reklamowej, co z kolei przekłada się na ilość złożonych w restauracji zamówień.
Ciekawym rodzajem reklamy Google Ads jest reklama banerowa. Z pewnością zdarzyło Ci się szukać jakiegoś produktu w wyszukiwarce (np. patelni), a po kilku chwilach, na innych stronach (nawet zupełnie niezwiązanych z wyszukiwaniem) pojawiały się banery oferujące owe patelnie. Te działania to tzw. remarketing, czyli powtórzenie przekazu reklamowego osobie zainteresowanej danym produktem. Ta forma reklamy świetnie sprawdza się w przypadku restauracji, bowiem pozwala na dotarcie do internautów, którzy odwiedzili stronę Twojego lokalu, ale nie złożyli zamówienia.
PRO TIP: Poświęć czas na odpowiednie skonfigurowanie reklamy tak, by wyświetlała się tylko odpowiednim odbiorcom, a jej koszt był jak najmniejszy.
Wspomniane wyżej działania w Google znacząco wpłyną na ilość składanych zamówień w Twoim lokalu. Niestety wymagają dużych nakładów czasu, dlatego warto zlecić tę pracę specjalistom — Dział Marketingu Restaumatic zadba o profesjonalną obsługę Twojej firmy w wyszukiwarce Google. Napisz, a dobierzemy ofertę odpowiednią do Twoich potrzeb.
Wizerunek w mediach społecznościowych
“Jeśli nie ma Cię w Internecie, to nie istniejesz” — jeszcze dwadzieścia lat temu śmialiśmy się z tego stwierdzenia, a dziś okazuje się ono bardzo prawdziwe. Niestety obecność w Google nie wystarczy, by prowadzić skuteczne działania marketingowe, ważna jest również obecność w mediach społecznościowych. Strona na Facebooku to niemal obowiązek każdej restauracji, obecność w serwisie Trip Advisor to podstawa dla lokali znajdujących się w turystycznych miejscach, a Instagram stał się mekką dla restauracji podających potrawy, które głównie „je się oczami”.
Prowadzenie profili w social mediach i regularne publikowanie na nich treści sprawi, że przyszli klienci będą mieli przed oczami Twoją restaurację za każdym razem, gdy pomyślą o zamówieniu jedzenia.
PRO TIP: Internet żyje obrazami. Staraj się opatrzyć każdą treść publikowaną w internecie grafiką, zdjęciem lub filmem wideo. Na końcu wpisu znajdziesz bonus, w którym powiemy Ci, co jest ważne przy robieniu dobrych zdjęć jedzenia!
Pozostaje pytanie: czy wiesz, jakie treści publikować w tych kanałach społecznościowych, by budowały one zaangażowanie odbiorców?
- Zdjęcia potraw. Podstawa każdej restauracji, która chce przyciągać klientów. Zmysł wzroku odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu decyzji zakupowych. W pierwszej kolejności używamy wzroku, by ocenić wygląd żywności. Odebrane bodźce kształtują w nas wyobrażenie smaku, co z kolei powoduje wytworzenie odpowiedniej decyzji w potencjalnym kliencie. Zastanów się, co jest dla Ciebie atrakcyjniejsze — posiłek, który jest opatrzony pięknym zdjęciem, czy potrawa z brzydką fotografią (lub, co gorsza, bez niej)?
- Historie pracowników. Jeśli chcesz prowadzić media społecznościowe „na luzie”, bardzo interesującą opcją jest dzielenie się historiami z życia Twoich pracowników. Porozmawiaj ze swoją ekipą, z pewnością chętnie opowiedzą internautom o tym, dlaczego mają rękę pełną tatuaży lub nietypową fryzurę 🙂 Zapytaj o ulubione dania z Twojego menu, lub inne ciekawostki związane z restauracją.
- Opinie klientów. Zapytaj klientów o opinię o zamówionym jedzeniu i zaoferuj im zniżkę na następne zamówienie w zamian za wykonanie zdjęcia, które umieścisz razem z opinią w social mediach.
- Restauracja od kuchni. Podziel się zdjęciami zza kulis — takie treści zawsze wzbudzają zainteresowanie. Twój kuchenny parapet ugina się od doniczek z ziołami? Podziel się zdjęciem i napisz kilka słów o tym, jakich ziół używasz i dlaczego. Masz w menu ciekawą potrawę? Zdradź tajniki jej przygotowania!
- Informacje o promocjach. Informuj na bieżąco o rabatach na składane zamówienia. W dalszej części wpisu znajdziesz kilka inspiracji na promocje w restauracji.
To tylko kilka pomysłów, które pomogą Ci w prowadzeniu kanałów w mediach społecznościowych. Pamiętaj — ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia!
Jeśli masz ciekawe materiały, a nie wiesz jak ubrać je w słowa — zleć to ekspertom. Marketingowcy Restaumatic zadbają o treści na Twojego Facebooka. Treści na najwyższym poziomie. Treści, które chce się czytać. Napisz: marketing@restaumatic.com
Komunikacja bezpośrednia z klientem
Aby wznieść działania marketingowe na najwyższy poziom, warto zastanowić się nad bezpośrednią komunikacją z klientami. Przykładami takich rozwiązań są mailingi czy kampanie SMS.
Przygotowując taką reklamę, dodaj do niej kod rabatowy, co zachęci do składania zamówień. Dobrze przygotowana reklama skutecznie zwiększy ruch w restauracji. Pamiętaj, by wysyłać treści tylko do klientów, którzy wyrazili zgodę marketingową. I nie rób tego zbyt często — efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
3. Czy tradycyjne metody promocji sprawdzą się w dzisiejszych czasach?
Oprócz działań online ważne są również działania offline. Choć wiele osób związanych z branżą uważa, że działania nieinternetowe odchodzą do lamusa w dobie cyfryzacji, jest zupełnie odwrotnie. By restauracja osiągnęła sukces, ważne jest działanie na obu polach. Zastanawiasz się, jakie masz opcje i czy możesz sobie na nie pozwolić? Już podpowiadamy!
Menu skrojone na miarę
Nie ukrywajmy, smaczne jedzenie to podstawa dobrze prosperującej restauracji. Należy przyłożyć szczególną uwagę do świeżości produktów, jak i do ich jakości. Świadomość, a zarazem wymagania klientów rosną z roku na rok. Warto rozważyć wprowadzenie opcji wegetariańskich, wegańskich i bezglutenowych, pamiętając przy tym, by dania były przystosowane zarówno do zjedzenia w lokalu, jak i do dowozów.
Ostatnie lata rozwoju technologicznego, a także okres pandemii przyczyniły się do ogromnego wzrostu zamówień online. Warto mieć to na uwadze, planując swoje menu. Ponadto dobrą praktyką jest stworzenie restauracyjnych delikatesów, dzięki którym klienci będą mogli zabrać wyborne smaki Twojej restauracji do swoich domów. Doskonale sprawdzą się również dania DIY (DO IT YOURSELF – zrób to sam), czyli takie, które wstępnie będą przygotowywane w restauracji, a kończone w domu. Przykładem może być sprzedaż ciasta na pizzę wraz z uprzednio przygotowanym sosem bazowym w słoiczku.
Wyszkolony personel
Spełniając warunek z powyższego punktu, gwarantujemy sobie połowę sukcesu. Kolejnym przyczyniającym się aspektem jest obsługa Twojego lokalu. Ponad umiejętności, które Twoja ekipa już posiada, musisz pamiętać o ciągłych szkoleniach, by podnosić ich kwalifikacje. Dobrze sprawdzą się tu dodatkowe kursy baristyczne, somellierskie, jak i uppselingowe, czyli techniki subtelnej rozmowy z klientem, mającej na celu zrozumienie jego potrzeb, co prowadzić będzie do zwiększenia wydajności restauracji. Pokrótce, upselling jest kombinacją dobrej uwagi, empatii, wiedzy na temat menu i wysokiej komunikatywności. Jeśli mielibyśmy w pigułce zamknąć jego podstawy to:
- Proponuj więcej, czyli technika „A może frytki do tego?” — do ryb lub mięsa zaproponuj odpowiednie wino, przedstaw alternatywy dodatków lub powiększenie zestawu. Po skończonym posiłku zachęć do zamówienia deseru, w wieczorowej porze zaproponuj kawę bezkofeinową lub herbatę. Należy wyczuć granicę pomiędzy uprzejmą sugestią a byciem nachalnym.
- Oferuj zapakowanie na wynos — z obawy o przejedzenie klient może nie być zainteresowany deserem. Jasna deklaracja, że ma możliwość zamówienia zapakowanego już deseru, gotowego do zjedzenia w swoich czterech kątach, będzie dla niego atrakcyjna.
- Wiedza to podstawa — zarówno Ty, jak i twoi kelnerzy powinni wiedzieć, w jaki sposób i z jakich składników są przygotowywane potrawy w Twoim lokalu, aby móc odpowiedzieć na każde pytanie gościa, jednocześnie pobudzając jego wyobraźnię, która z pewnością działać będzie na zwiększenie apetytu. Często zdarza się, ze przychodząc do restauracji nie mamy pojęcia co zamówić, a pomoc wyszkolonego kelnera, który używa zwrotów typu „doskonałym zwieńczeniem obiadu będzie nasza flagowa tarta ze świeżymi owocami leśnymi. Kwaskowatość malin i słodycz wanilii w kremie budyniowym jest idealnie zbilansowana — gwarantuję, że przypadnie Państwu do gustu”. Osobiście my już zgłodnieliśmy 🙂
- Entuzjazm ma znaczenie — okaż gościom zainteresowanie, mówiąc z pasją o swoich daniach, słuchając ich potrzeb, a jednocześnie zachowuj naturalność i optymizm, szczerość i subtelność. Nikt przecież nie ma ochoty obcować z naburmuszonymi ludźmi, którzy nie do końca chcą wykonywać swoją pracę, a w dodatku wciskają na siłę dania, którymi nie jesteśmy zainteresowani.
PRO TIP: pamiętaj swoich stałych bywalców i dopasuj się do ich upodobań, wyprzedzaj ich upodobania i potrzeby, skutecznie rozwiązuj ich problemy, elastycznie podchodź do nietypowych życzeń, sprawdzaj zadowolenie, używaj pozytywnej komunikacji niewerbalnej.
Pozytywny wizerunek
Dopasowanie się do potrzeb klienta to już kolejny aspekt w budowaniu pozytywnego wizerunku marketingowego. Im bardziej wyjdziemy im naprzeciw, tym bardziej zapadniemy w pamięć stałego klienta, jak i osoby, która potencjalnie przyjdzie do restauracji. Dla wielu z nas poniższe udogodnienia są kluczowe w wyborze lokalu:
- Animal friendly — czasy, w których zwierzęta nie miały wstępu do restauracji oraz innych zadaszonych miejsc publicznych, powoli odchodzą do lamusa. Coraz bardziej docenia się miejsca, w których Twój czworonożny przyjaciel zostanie poczęstowany miską wody lub drobną przekąską.
- Eco-friendly — ekologia w dzisiejszych czasach jest niesamowicie istotną kwestią, posiadanie opakowań z naturalnych surowców jest już podstawą.
- Kid-friendly — dostosowanie się do potrzeb rodzin z dziećmi to równie ważne zagadnienie, gdy nastawiasz się na tworzenie tego typu restauracji. Musisz pamiętać o krzesełku dla dzieci, kąciku zabaw, przewijaku, pozycjach w menu na miarę małego człowieka.
- Adult Only — w przeciwieństwie do punktu powyżej, część klientów docenia miejsca, w których mogą cieszyć się ciszą, w przestrzeni niesugerującej obecność dzieci.
- Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych — konieczne jest tu zadbanie o wydzielone miejsce parkingowe, odpowiedni podjazd do restauracji, dostosowaną toaletę, czy nawet menu pisane językiem Braille’a i personel znający podstawy języka migowego.
- Opcje wegańskie i wegetariańskie — coraz więcej osób przykłada uwagę do spożywanych posiłków, dlatego ze względów etycznych lub zdrowotnych nie spożywa mięsa, ryb czy nawet produktów pochodzenia zwierzęcego. Wielu świadomych swojego wyboru konsumentów jest rozczarowanych, gdy jedyną opcją dla nich w menu są frytki.
Akcje promocyjne
Zadaj sobie pytanie, drogi restauratorze: czy w codziennym życiu chętniej sięgasz po produkty lub usługi w regularnych cenach, czy jednak bardziej kusi Cię promocyjna kwota, dodatkowa usługa, drobny gratis, czy nawet opcja bezpłatnej dostawy? Chórem możemy odpowiedzieć: WSZYSCY KOCHAMY PROMKI! Pytanie tylko jakie?
- Każde święto to okazja do celebracji — kalendarz świąt nietypowych, aż kipi od najróżniejszych okazji, które możesz powiązać z daniami swojej restauracji — dzień frytek, musztardy, papryczki chilli czy nawet dzień pozytywnie zakręconych, gotowych do spróbowania najbardziej szalonych pozycji z Twojego menu. Tworząc promocję pod okazję, zachęcasz swoich gości do zamówień określonych dań z dodatkowym rabatem, mając gwarancję, że skupią się tylko na tym asortymencie.
- Happy hours — wprowadzenie menu lunchowego w atrakcyjnej cenie czy open baru w wyznaczonych godzinach jest skutecznym wabikiem dla gości, a dopasowanie takiego harmonogramu do godzin, w których lokal ma mniejsze obciążenie, gwarantuje równomierną sprzedaż.
- Tygodniowy rozkład jazdy — nie obawiasz się sprzedaży w weekend, ale początek tygodnia spędza Ci sen z powiek? Przyzwyczaj swoich bywalców do stałych promocji, które pomogą Ci przygotować się na takie dni. Na przykład w poniedziałki tworzysz promocję na krewetki, we wtorek na dania mięsne, środa za to należy do menu warzywnego — dzięki takiemu działaniu doskonale będziesz wiedzieć, jakie w produkty musisz się zaopatrzyć, by Twoja spiżarnia nie magazynowała nadwyżki jedzenia, ale też by nie świeciła pustkami. Z pomocą przychodzi tu Panel Restauratora Restaumatic, w którym bezproblemowo stworzysz promocje takie jak:
- rabaty kwotowe
- zniżki procentowe
- okazje z produktem promocyjnym
- rabat na pierwsze zamówienie
- program lojalnościowy
Jeśli masz problem z konfiguracją takiego pomysłu, skontaktuj się ze swoi opiekunem lub Działem Opieki Klienta Restaumatic — jesteśmy dla Was dostępni przez 7 dni w tygodniu!
Materiały drukowane
Skoro już mowa o promocjach i rabatach, warto pamiętać o tradycyjnych środkach komunikacji w postaci ulotek, które można załączać do zamówień z dostawą lub rozdawać na mieście. Aby nadać im nowoczesności, można w Panelu Restauratora wygenerować kod QR, który po zeskanowaniu będzie prowadzić wprost na Twoją stronę internetową lub do galerii potraw. Ponadto zabawnym, a także przykuwającym uwagę pomysłem, są wlepy (naklejki) z logiem restauracji, które będą dostępne przy ladzie lub dodawane do zamówień online — dzięki temu klienci posiadają namiastkę lokalu ze sobą i na pytanie „Co to za ekstra wlepa?”, nieświadomie promują Twój lokal!
Współprace i angażowanie się w lokalną społeczność
Wielu restauratorów twierdzi, że angażowanie się we współprace z influencerami, sponsoringi i patronaty są dla nich nierentowne. Nikt nie zyskał bez zainwestowania — taka prawda. Wszystkie wymienione inicjatywy mają pracować na wizerunek Twojej restauracji, na jej rozpoznawalność i odbiór, a przede wszystkim na pozyskanie jak największej ilości osób chętnych do odwiedzenia lokalu. Poniżej znajdziesz kilka inspiracji jak “nakręcić” ciekawą inicjatywę:
- Zaproponuj bezpłatny obiad kilku influencerom w zamian za szczerą recenzję dań na ich kanałach takich jak Facebook, Instagram — nie zubożejesz na tym, a na pewno dotrzesz do szerszego grona odbiorców
- Patronuj wydarzeniom z Twojej okolicy, organizując na nich degustacje dań z Twojej restauracji, a dodatkowo rozdając wyżej wspomniane wlepy — na pewno zostaniesz zapamiętany
- Sponsoruj miejscową drużynę sportową juniorów, Twoje logo będzie widoczne przez cały czas jego trwania, a cała chmara zadowolonych rodziców z przyjemnością zabierze swoje pociechy na obiad po meczu, zwłaszcza jeśli dorzucisz im drobny rabat za zwycięstwo młodych zawodników
Wszystkie te działania przyczynią się do tak zwanego marketingu szeptanego, czyli najcenniejszego rodzaju marketingu. Polega on na nienachalnym i jak najbardziej naturalnym wywoływaniu dyskusji na temat danej marki. W odróżnieniu od płatnych reklam np. w wyszukiwarce, czy mediach społecznościowych, w marketingu szeptanym klienci nie powinni być w żaden sposób nakłaniani do kupna, a jedynie zachęceni pozytywnym wizerunkiem.
4. Podsumowanie
Wszystkie te działania mają na celu promować Twoją restaurację wśród przyszłych klientów i równocześnie zwiększyć ilość składanych zamówień. Tak jak wcześniej wspominaliśmy, zależy tylko od Ciebie, ile z proponowanych przez nasz działań wdrożysz w swoim biznesie. Pamiętaj! Im więcej, tym lepsze efekty osiągniesz! Marketing w gastronomii nie jest trudny do wykonania, a wbudowane opcje marketingowe w naszym systemie jeszcze to ułatwiają. Jeśli masz jakiekolwiek pytania — skontaktuj się z nami!
5. Bonus
Przygotowywanie zdjęć dla Twojej restauracji nie musi być trudne — możesz wykonać je nawet telefonem komórkowym! Zwróć uwagę na kilka ważnych rzeczy, które znacząco poprawią wygląd zdjęć:
- jeśli fotografujesz telefonem, przetrzyj wbudowany obiektyw miękką ściereczką, by usunąć brud i kurz;
- przygotuj się do robienia zdjęć:
- fotografuj w wystarczająco jasnych miejscach;
- zadbaj o to, by wszystko było czyste i estetyczne (odrobina ziół rozrzucona obok talerza jest w porządku, ale poplamiony stół już nie);
- pomyśl o kompozycji — może warto dorzucić do zdjęcia ładną ściereczkę, rustykalną łyżkę lub sezonowe produkty, z których przygotowano danie
- rób ostre zdjęcia — przed wykonaniem fotografii dotknij wybranego obiektu na ekranie smartfona — w ten sposób odpowiednio wyostrzysz zdjęcia
- pomyśl o obróbce zdjęć — skorzystaj z aplikacji, dzięki której poprawisz drobne niedoskonałości (lightroom, snapseed, vsco, unfold)