Serwis kelnerski odgrywa ogromną rolę w postrzeganiu jakości restauracji. Proces podania nakryć do stołu i komunikacja z gośćmi może stanowić doskonały chwyt marketingowy. Przedstawienie menu, przygotowanie sztućców, prezentacja dań – to tylko część z zadań, którymi kelner, w zależności od jego umiejętności, może wręcz oczarować gości będących przy stole. To czas na pokaz jego wiedzy, talentów interpersonalnych. Często bywa tak, że niebanalna obsługa kelnerska na wysokim poziomie skutkuje zaskakująco wysokim napiwkiem pozostawionym przez pozytywnie zaskoczonych gości. Za pomocą, jakich metod kelner może obsługiwać klientów? O tym w artykule!
Spis treści
Na czym polega profesjonalny serwis kelnerski?
Serwis kelnerski można uznać metodę podawania dań i napojów, w której kelnerzy przygotowują posiłki na specjalnej stacji. Formalnie to właśnie ona jest nazwana serwisem. Z niego dania są podawane bezpośrednio na stoły. Takie rozwiązanie sprawia, że kelnerzy mogą wykonać określone czynności – np. układać dania na talerzach, kroić mięsne przystawki czy przygotowywać napoje dla gości.
Inną kwestią jest bardzo dobra znajomość menu podczas serwisu kelnerskiego. Bywa on często okazją do rozmów o daniach czy technice ich przyrządzenia; kelner musi wykazać się tu kompleksową wiedzą. Dotyczy to także detali – np. połączenia odpowiedniego wina z danym daniem. W ten sposób kelner staje się swoistym konsultantem z gośćmi – tak, by ci mogli liczyć na pełnię kulinarnych wrażeń.
W rezultacie serwis kelnerski jest bardzo istotny w ekskluzywnych restauracjach i podczas uroczystych wydarzeń – bywa organizowany np. podczas przyjęć czy bankietów. Co ważne, nie jest to jedynie forma kulinarnego przedstawienia, ale proces realnie wpływający na odczucia gości. Poprzez serwis kelnerski można precyzyjnie dostosować porcje i smaki do preferencji gości.
Jak zadbać o serwis kelnerski?
Aby mieć pewność, że serwis kelnerski działał sprawnie i był najwyższej jakości, należy podjąć kilka kroków:
szkolenia – odpowiednio wyszkolona kadra to klucz do sukcesu. Można więc zainwestować w szkolenia dla początkujących lub zaawansowanych kelnerów. Pomogą one podnieść ich kwalifikacje, podnieść i rozwinąć kompetencje lub nauczyć solidnych podstaw sztuki kelnerskiej.
systemy i progamy usprawniające pracę – warto zapewnić kelnerom sprawnie działający system obsługi gości i procesu zamówień np. RePOS od Restauamtic.
kompetentny menadżer lokalu – profesjonalna kadra zarządzająca odgrywa zasadniczą rolę w kierowaniu pracą kelnerów. Menadżer dba i nadzoruje właściwe wykonywanie obowiązków przez kelnerów i troszczy się, by ich usługi spełniały jak najwyższe standardy.
Rodzaje serwisów kelnerskich
Proces podania dań i metody obsługi gości może różnić się w zależności od rodzaju serwisu – na czym polegają poszczególne metody?
Serwis francuski
Serwis kelnerski francuski uznawany jest za szczególnie elegancką – a zarazem niełatwą – sztukę serwowania dań. Wywodzi się z tradycji francuskich, które z założenia nastawione były na poczucie celebracji chwili. W serwisie kelnerskim francuskim kelnerzy podchodzą do stołu gości, a następnie podają kolejno dania, które wcześniej zostały przygotowane w kuchni. Na każdym etapie serwowania kelnerzy wykonują wiele ruchów i gestów, które są charakterystyczne dla tej metody serwowania.
W pierwszym etapie podania kelner proponuje przystawki. W kolejnym – usuwa je ze stołu, przygotowując miejsce na danie główne. W trakcie serwowania używa się specjalistycznych naczyń i sztućców dobieranych oddzielnie do każdego typu posiłku.
Serwis angielski
Serwowanie potraw metodą angielską zakłada wprowadzenie kilku mechanizmów kojarzonych wyłącznie z kulturą Wysp Brytyjskich. Kelnerzy znajdują się przy bufecie – to goście podchodzą do nich, by wybrać potrawę i napoje, które najbardziej odpowiadają ich oczekiwaniom. Rolą kelnerów jest podanie porcji wybranej potrawy na talerz, ale również – na co warto zwrócić uwagę – dobranie właściwego sztućca, szklanki czy talerza. W rezultacie goście poruszają się z talerzami pomiędzy strefami – od kelnera do kelnera – mając możliwość doboru potraw w ten sposób.
Serwis niemiecki
Ciekawym wariantem usługi kelnerskiej jest niemiecka metoda serwowania potraw – dominująca zarówno w Niemczech, jak i państwach niemieckojęzycznych. Model ten zakłada, że kelnerzy podchodzą do stołu gości i przedstawiają menu. Mogą też zasugerować danie, które jest np. specjalnością restauracji. Kelnerzy odpowiadają oczywiście za podanie takich elementów jak podstawowe naczynia, takie jak talerze, sztućce, szklanki i serwetki. Serwowanie potraw jest zbliżone do tego z Polski – podawane są kolejno dania, zaczynając od przystawek i kończąc na deserze. W przeciwieństwie do innych metod – serwis niemiecki zakłada, że kelnerzy pozostają w cieniu – starają się pozostać niezbyt wyeksponowani podczas spotkania.
Serwis rosyjski
Jeśli spojrzeć na serwis kelnerski rosyjski, wyraźnie zauważyć można spory nacisk na wyeksponowanie efektowności stołu. Odbywa się to zgodnie z zasadami znanymi ze Wschodu. Kelnerzy podchodzą do stołu gości i przedstawiają menu lub sugerują gościom dania, które są najlepsze w restauracji. W kolejnym etapie zapewniają podstawowe naczynia. To również czas na nakrycie stołu, na którym dominują porcelana czy srebra. Przy tradycyjnym serwisie kelnerskim rosyjskim, kelnerzy podają posiłki z obu stron stołu. Bywa tak, że dania zostają udekorowane kwiatami lub innymi ozdobami.
Metody obsługi gości – podsumowanie
Niewątpliwie, wysokiej jakości serwis kelnerski pozytywnie wpływa na odczucia klientów i bezpośrednio przekłada się na większe zyski restauracji. Pozytywne wrażenia gości poskutkować mogą zwiększeniem zamówienia oraz np. personalnymi rekomendacjami dla danego lokalu.
Bardzo ważne jest to, by podczas obsługi gości w ramach serwisu kelnerskiego utrzymać perfekcyjną czystość i porządek. Stacja serwisu powinna pozostać estetyczna i schludna; również sami kelnerzy – mimo określonych zadań – nie mogą pod tym względem budzić zastrzeżeń. Liczy się też sprawna i szybka obsługa kelnerska. Goście nie lubią zbyt długo czekać.
Serwis kelnerski zakłada też komunikację z gośćmi. Oznacza to, że przedstawiciel restauracji musi mieć umiejętność podtrzymania rozmowy czy udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na pytania i wątpliwości. Jest bowiem swoistą wizytówką restauracji podczas danego spotkania.