Trendy w branży gastronomicznej potrafią się dynamicznie zmieniać. Obecnie coraz popularniejsze stają się m.in. potrawy regionalne, zdrowe posiłki oraz potrawy wegańskie. Czy wprowadzenie kuchni roślinnej do stałego menu lokalu gastronomicznego przyczyni się do jego sukcesu w branży? Jakie trendy gastronomiczne możemy wprowadzić do naszej restauracji? O tym w artykule.
Spis treści
Rosnące oczekiwania w zakresie zdrowej żywności
Zdrowa żywność, czyli jaka? To jedzenie nieprzetworzone, pozbawione konserwantów, które jest wytwarzane metodami tradycyjnymi i pochodzi z upraw ekologicznych.
Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że większość ankietowanych osób, bo aż 80%, twierdzi, że żywi się „raczej zdrowo”. To oznacza, że świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia stale rośnie. Obecnie nawet influencerzy i osoby publiczne często promują zdrowy tryb życia oraz restauracje, w których podawana jest ekologiczna żywność.
Niektóre analizy wskazują, że nawet 43% ankietowanych czerpie informacje o zdrowym żywieniu ze stron internetowych. A zatem zainwestujmy w rozwój swojego biznesu i załóżmy stronę internetową dla restauracji. W ten sposób poszerzymy zasięgi, dotrzemy do większej liczby klientów, przekazując rzetelną wiedzę na temat zdrowego żywienia w naszym lokalu.
Weganizm i kuchnia roślinna – nadal rośnie liczba zwolenników
Weganizm jako trend w gastronomii jest coraz powszechniej stosowaną praktyką zarówno w małych, jak i dużych restauracjach. Co oznacza ten sposób odżywiania? Weganizm wyklucza z menu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Taki jadłospis składa się z warzyw, owoców, kasz, orzechów.
Jeśli chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, to powinniśmy zwrócić uwagę na kuchnię roślinną i wprowadzić jej elementy do naszego menu. W ten sposób mamy szansę zdobyć serca wielu nowych klientów.
Według analizy rynku dostawców HORECA w Polsce z 2021 roku weganizm jest coraz popularniejszym trendem wśród Polaków. Nawet 73% osób ankietowanych decyduje się na dania wegańskie ze względów zdrowotnych.
Zdrowe jedzenie czy kuchnia roślinna to trendy gastronomiczne, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Jeśli chcemy osiągnąć sukces w branży, przyciągać uwagę klientów i stale rozwijać nasz lokal gastronomiczny, powinniśmy być otwarci różne rodzaje kuchni i (choć częściowo) wdrażać je w restauracji.
Pozostałe trendy restauracyjne w 2024
Prowadząc własny biznes, np. mały punkt gastronomiczny lub sieć restauracji, na pewno spotkamy się też z innymi trendami w gastronomii. Zyskujące na popularności trendy to przede wszystkim: kuchnia regionalna, comfort food oraz wirtualne restauracje, które działają wyłącznie z opcją dostawy jedzenia do klienta.
Comfort food
Dość nowym trendem w gastronomii jest comfort food, czyli poszukiwanie innowacyjnych form serwowania znanych potraw. Z założenia comfort food ma smakować i wyglądać tak, aby przenosić klienta w świat smaków z dzieciństwa oraz wywoływać dobre odczucia, skojarzenia.
Dania tworzone w myśl tego trendu mają za zadanie poprawić nasz nastrój, polepszyć samopoczucie i kojarzyć się z pozytywnymi chwilami. Przykładem comfort food może być m.in. chrupiący tost z awokado, owsianka z dużą ilością cynamonu i rodzynek albo gęsta zupa cebulowa, która idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.
Kuchnia w stylu comfort food pozwala wykorzystać w restauracji różnorodne połączenia smaków, struktur oraz składników.
Kuchnia regionalna
Lokalizacja prowadzonej restauracji mocno wpływa na to, jakie trendy w gastronomii oddziałują na nasz biznes. Wykorzystywanie składników i przepisów znanych w konkretnym regionie to często klucz do sukcesu.
Wprowadzenie kuchni regionalnej pozwala wykorzystywać lokalne skarby natury. Jeśli prowadzimy lokal np. w pobliżu jeziora, naszym gościom możemy serwować świeże ryby.
Z kolei bliska obecność lasu zwiększa szanse na tworzenie potraw pełnych grzybów i leśnych owoców.
Kuchnia regionalna obejmuje również dania charakterystyczne dla obszaru, w którym zlokalizowana jest restauracja. Dla przykładu, mając lokal w Wielkopolsce, obowiązkowym daniem w menu będą pyzy z gzikiem. Z kolei na Suwalszczyźnie możemy serwować aromatyczne kartacze.
Złota era sałatek!
Mówisz sałatka, myślisz nuda? Zapomnij o standardowej sałatce greckiej. Na stołach królują teraz szalone połączenia sałatkowe, o których nigdy byś nawet nie pomyślał.
Powstają nawet specjalne profile w mediach społecznościowych, które są poświęcone wyłącznie temu daniu. Jednym z najpopularniejszych jest @TheSaladLab z ponad 2,7 mln obserwujących. Warto sprawdzić ten profil, jeśli chcemy do swojej oferty dodać nowe, ciekawe pozycje.
Właściwie każdy restaurator powinien być zainteresowany umieszczeniem propozycji smacznych sałatek w menu. Stanowią one idealne uzupełnienie głównego dania, ciekawą przystawkę lub nawet samodzielną potrawę.
Przykładem pysznej sałatki, która łączy w sobie słodkie i słone smaki, jest ta z pieczonymi (grillowanymi) warzywami i kozim serem. Lekko słodkie, chrupiące warzywa (np. dynia i czerwona papryka) w zestawieniu z delikatnie słonym smakiem sera, to interesująca propozycja, którą mogą polubić klienci.
Gościom można też podać lekką i orzeźwiającą sałatkę owocową z bananów, borówek oraz jabłek, przystrojoną liśćmi mięty. Taka kompozycja jest nie tylko smaczna – stanowi również źródło witamin i minerałów.
Podróż dookoła świata
Kuchnie globalne nigdy nie były bardziej popularne. Technologia sprawia, że smaki z całego świata są dostępne dla każdego. W miarę jak zyskują one na popularności, ludzie chętnie próbują nowych rodzajów potraw. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwykłych restauracji, w których nie trzeba wydawać milionów, żeby zjeść smaczne danie.
Millenialsi i inne młode pokolenia w przeważającej większości lubią próbować nowych kuchni światowych – aż 79% deklaruje, że lubi eksperymentować ze smakami innych narodów.
Popularność niektórych kuchni wcale nie maleje, wręcz przeciwnie! Przykładowo restauracje japońskie czy koreańskie, gdzie możemy sami przygotować swój posiłek, zamawiając w większości surowe dodatki i gotując je później samodzielnie, są stale bardzo oblegane. Równie trendującym smakiem wschodu jest bogaty, lekki bulion narodowej potrawy Wietnamu – Pho lub kurczak w jasnych kolorach, który wygląda wspaniale na Instagramie i pozostaje niezmiennym ulubieńcem klientów.
Nowości w kuchni meksykańskiej
O birria tacos można powiedzieć wiele rzeczy – soczyste, pikantne, pyszne i niewątpliwie zyskujące na popularności. Tradycyjnie przyrządza się je z mięsa koziego, jednak restauracje meksykańskie przyrządzają je z wołowiną, kurczakiem, a nawet alternatywami do mięsa takimi jak grzyby, co sprawia, że birria tacos są pyszną opcją dla większości gastronomii.
Mięso do birria tacos jest duszone w niskiej i powolnej temperaturze w bulionie, który jest redukowany do konsystencji consommé. Mięso zawija się w świeże tortille kukurydziane, polewa sosem z cebuli oraz limonki i podaje posypane kolendrą.
Kuchnia inspirowana social mediami
Tematy gastronomiczne są często poruszane w social mediach, a zdrowe jedzenie jest promowane w sieci przez popularnych influencerów oraz osoby znane i lubiane.
Przygotowywanie potraw przez kucharzy, wybieranie przez nich zdrowej żywności w sklepach lub na targach czy degustacja dań w restauracjach przez gości – to obrazy, które często możemy spotkać, kiedy przeglądamy Facebooka, Instagrama lub TikToka.
Social media stanowią cenne źródło inspiracji i kopalnię wiedzy, jeśli chodzi o najnowsze trendy gastronomiczne. Niektóre z nich możemy z powodzeniem przenieść do naszego lokalu.
Na jakie trendy kulinarne z social mediów warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładów potraw, które stały się prawdziwymi hitami w 2024 roku:
- Makaron z pieczonym serem feta – to pyszne danie inspirowane kuchnią włoską zdobyło serce użytkowników TikToka w 2021 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Potrawa świetnie sprawdzi się zarówno w ofercie pizzerii, jak i baru bistro. Danie wymaga tylko kilku składników (sera feta, makaronu, pomidorów i przypraw) i jest niezwykle proste do przygotowania.
- Smash Burger – nazywany „genialnym burger z TikToka” to prawdziwy, kulinarny hit w internecie. Składa się z soczystej wołowiny (rozgniatanej na gorącym grillu), sera, kolorowych warzyw i dodatków. Ten pyszny burger może znaleźć się w menu np. food trucka.
- Dalgona coffee – to napój, który podbił serca internautów. Z powodzeniem można go odtworzyć w kawiarniach lub podawać jako deser w restauracji. Powstaje z połączenia kawy, cukru i wody, które razem ubija się na gęstą, puszystą piankę. Napój serwuje się z mlekiem.
Ważny element trendów gastronomicznych 2024 w mediach społecznościowych stanowi wizualna strona dań. Jedzenie prezentowane na talerzu musi świetnie wyglądać. Forma podania potrawy ma zachęcać gości do jej spróbowania.
Kuchnia wirtualna
Nowością w trendach gastronomicznych są kuchnie wirtualne, czyli tzw. ghost kitchens. To rodzaj restauracji, która nie funkcjonuje w tradycyjnym stylu. Prowadzenie wirtualnej restauracji polega przede wszystkim na tym, że wszystkie zamówienia są przyjmowane online. W ten sposób ograniczamy koszty działalności i celujemy w pozyskanie nowych klientów.
Jak wdrożyć trendy gastronomiczne w restauracji?
Do wdrożenia nowych trendów gastronomicznych w swoim lokalu potrzebujemy:
- planu – dzięki niemu ustalimy kierunek działania i cele, które chcemy osiągnąć;
- nowoczesnego oprogramowania – RePOS od Restaumatic pozwala zbierać i analizować dane dotyczące preferencji klientów oraz popularności poszczególnych dań na postawie ich sprzedaży. Jeśli np. w naszym lokalu świetnie sprzedają się kanapki ze świeżymi warzywami lub dania z makaronem, to możemy wykorzystać trendy z social mediów, które proponują użycie właśnie takich składników/ produktów;
- chęci i zaangażowania – motywacja personelu jest niezbędna do skutecznego wdrożenia trendów gastronomicznych. Przyda się również cierpliwość – być może na efekty naszych działań będziemy musieli nieco poczekać.
O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcemy wykorzystać inspiracje kulinarne z social mediów w restauracji? Oto kilka wskazówek:
- Wybierajmy trendy (np. dania z TikToka), które pasują do charakteru naszej restauracji i gustów klientów. Pamiętajmy, że powinny one być dopasowane do grupy docelowej lokalu. Jeśli np. prowadzimy restaurację regionalną, to możemy stworzyć tzw. rolkę (krótki filmik), w której zaprezentujemy przygotowanie tradycyjnej zupy na bazie lokalnych produktów. Dodając do filmu popularny dźwięk i odpowiednie hashtagi, mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, którzy są spragnieni regionalnych smaków.
- Zastanówmy się, czy wprowadzenie danego trendu jest możliwe w restauracji pod względem finansowym, logistycznym i pod kątem umiejętności personelu. Jeśli potrawa prezentowana w social mediach zawiera zbyt drogie składniki, to może się okazać, że nie będziemy mogli umieścić jej w menu. Weźmy też pod uwagę zdolności naszego personelu. Pracownicy mogą nie mieć kwalifikacji, aby tworzyć dania przy użyciu zaawansowanych technik (np. kuchni molekularnej). Musimy być pewni, że personel poradzi sobie z przygotowaniem dania z TikToka lub Instagrama.
- Mądrze analizujmy działania konkurencji pod kątem wdrożenia trendów gastronomicznych. Inspirujmy się ich rozwiązaniami, ale stosujmy je z rozwagą i w sposób pasujący do naszego lokalu.
Trendy kulinarne 2024 – podsumowanie
Nowe trendy w gastronomii, które możemy znaleźć w social mediach, związane są głównie ze zdrowym żywieniem i kuchnią roślinną. Panuje również moda na wykorzystywanie regionalnych i sezonowych składników dań. Kiedy chcemy być na bieżąco z trendami kulinarnymi, powinniśmy spróbować odtworzyć je w naszym lokaluPamiętajmy, że jeśli chcemy zwiększyć zyski lokalu i dotrzeć do szerokiej grupy klientów, to – poza znajomością trendów w gastronomii – przyda się wsparcie specjalistów w branży. Aby z niego skorzystać, wystarczy nawiązać kontakt z doradcą Restaumatic.
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic