Już wkrótce nastąpi ten magiczny dzień, w którym lokale gastronomiczne zostaną otwarte. Będzie to jednak możliwe przy zachowaniu odpowiedniego reżimu sanitarnego, a także zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy.
Spis treści
Jak przygotować się do otwarcia lokali gastronomicznych?
Niebawem spodziewamy się poluzowania obostrzeń, które ciążą na gastronomi od ponad 5 miesięcy- do tej pory restauracje, bary i kawiarnie mogły serwować swoje produkty jedynie na wynos lub z dowozem. Aktualnie restauratorzy stoją przed wyzwaniem, jakim jest przygotowanie swoich restauracji na przyjęcie utęsknionych gości.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Już podpowiadamy!
Limit gości w restauracji i regularna kontrola
W poprzednim roku ustalono, że jeden klient może przypadać na cztery metry kwadratowe przestrzeni restauracji z założeniem, że stoliki muszą zachować co najmniej 1,5 m odstępu lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika). Należy ustalić i kontrolować maksymalną liczbę gości, która aktualnie przebywa na terenie lokalu gastronomicznego.
Regularne dezynfekcja
Przestrzeń użytkowa w restauracjach i kawiarniach będzie musiała być dezynfekowana regularnie, a stoliki wymagają tego po każdym gościu. Należy też dbać o środki higieny dla odwiedzających- dozowniki z płynem do dezynfekcji powinny znaleźć się przy wejściu do lokalu, na sali jadalnej (przy kasie, a także w punktach składania zamówień) oraz przy wyjściu z toalet.
Bezpieczeństwo na sali
Osoby stojące w kolejce powinny zachować dwumetrowy dystans, a właściciel restauracji powinien stworzyć warunki pracy, które będą gwarantowały zachowanie bezpiecznych odległości między pracownikami. Trzeba również pamiętać o noszeniu maseczek- goście mają obowiązek zakrywania ust do czasu usadzenia przy stoliku, natomiast kucharze oraz kelnerzy powinni nosić zarówno maseczki, jak i rękawiczki przez cały czas. Należy także zadbać o usunięcie wszelkiego rodzaju dodatków takich jak cukier, sztućce, serwetniki, wazoniki i ozdoby- obsługa powinna wydawać je bezpośrednio do złożonego zamówienia.
Digitalizacja restauracji
Gdzie to możliwe, wykorzystywać do komunikacji telefonów komórkowych i internetu. Pamiętajcie, że system Restaumatic umożliwia generowanie kodów QR, które można wykorzystać jako wirtualne menu.
Jakie nowe zasady będą panować w restauracjach?
Przygotowaliśmy dla Was plakat w różnych kolorystykach, który będzie komunikować i pomagać Waszym gościom zachować wszystkie zasady bezpieczeństwa. Wystarczy pobrać go, wydrukować i rozmieścić na sali w widocznych miejscach i/lub na stolikach. Do najważniejszych zasad bezpieczeństwa należą:
- dezynfekcja rąk przez klientów przy wejściu do lokalu
- osłona ust i nosa, do czasu zajęcia stolika
- 2-metrowa odległość między osobami w kolejce
- używanie płatności bezgotówkowej
- dezynfekcja stolików po każdym gościu
Jak komunikować otwarcie restauracji?
Mogłoby się wydawać, że oficjalna informacja o ponownym otwarciu punktów gastronomicznych przyciągnie chmarę stęsknionych gości- niestety jest możliwość, że taka nowina nie zdąży dobiec do wszystkich z nich. Warto rozważyć poinformowanie ich o tym innymi sposobami! Tak naprawdę każdy możliwy kanał do zakomunikowania o otwarciu będzie doskonały. Swoje działania możemy rozpocząć od przekazywania informacji podczas dostawy dołączając ulotkę informującą o otwarciu lub słownie poprzez kuriera. Idealnym narzędziem do komunikacji będą również social media- Facebook i Instagram. W każdym przypadku należy podkreślić informację dotyczące
- dokładnej daty otwarcia restauracji
- godzin otwarcia restauracji
- procedur związanych z higieną i bezpieczeństwem gości
- dostępności środków antybakteryjnych
Aby zwrócić uwagę klienta, warto rozważyć użycie zdjęć, które przykuje oko do potraw dostępnych w waszych punktach gastronomicznych. Dla każdej z kuchni mamy gotowe bezpłatne grafiki, które wystarczy umieścić wraz z postem w social mediach
#1 OTWARCIE
Kochani goście!
Już wkrótce otwieramy nasze drzwi i po wielotygodniowej
przerwie w końcu możemy powiedzieć-
ZAPRASZAMY DO ODWIEDZIN [nazwa restauracji]
Działamy dla Was [dni i godziny otwarcia] z zachowaniem
wszystkich środków ostrożności.
Pamiętajcie, że w dalszym ciągu można zamawiać
u nas poprzez stronę www, jak i telefonicznie
💻 [adres strony restauracji]
📞 [numer telefonu]
DALIŚMY RADE DZIĘKI WAM! DZIĘKUJEMY!
O co zadbać tuż przed otwarciem?
Każdy restaurator powinien odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą w ostatnich dniach przed otwarciem
- Ile gości może pomieścić moja restauracja?
- W jaki sposób planuję układ stolików?
- Ilu pracowników obsługi potrzebuję?
- Jakiego zaopatrzenia potrzebuję?
Jak już wspominaliśmy jeden klient może przypadać na cztery metry kwadratowe przestrzeni restauracji z założeniem, że stoliki muszą zachować co najmniej 1,5 m odstępu lub 1 m w przypadku oddzielenia stolików przegrodami o wysokości minimum 1 m (ponad blat stolika)- teraz wystarczy doprecyzować, jak to wszystko zorganizować w Waszej przestrzeni jadalnej.
Warto również pamiętać o wzbogaceniu lokalu o dodatkowe tabliczki informacyjne, naklejki, by prosto komunikować o nowej rzeczywistości panującej w restauracji, maksymalnej licznie gości, wyznaczonych miejscach siedzących, miejscach do dezynfekcji, wyłączonych suszarkach nadmuchowych.
Obsługa restauracji powinna wrócić już kilka dni przed planowanym przyjęciem gości, aby pomóc w dostosowaniu restauracji do powyższych wymagań, a także, by mieć odpowiednią ilość czasu na przeszkolenie w razie kontroli sanepidu.
Aby dopiąć wszystko na ostatni guzik, skorzystajcie z checklisty, w której możecie wykreślać co już jest gotowe przed przyjęciem gości wraz z miejscem do dopisania własnych “rzeczy do zrobienia”.
Jak zorganizować dzień otwarcia?
W związku z tym, że spora część osób przez najbliższe tygodnie dalej będzie zamawiać na wynos ze względu na bezpieczeństwo, upewnij się, że Twoje dostawy działają bezproblemowo- dzięki temu zminimalizujesz przyszłe straty.
Kolejną istotną rzeczą jest personel Twojej restauracji- porozmawiaj z nimi szczerze i otwarcie, precyzując obowiązki, rozwiewając niejasności. Zmotywuj ich do działania w zespole i wprowadź ciepłą atmosferę pomiędzy nimi, pamiętaj o pochwałach. Niezależnie od wprowadzonych zasad bezpieczeństwa czy nowych rozwiązań w restauracji, to właśnie pracownicy będą wizytówką Twojej restauracji. Dobrym pomysłem będzie dbanie o odpowiednią relację z klientem, zapamiętanie jego upodobań, elastyczność wobec nietypowych życzeń. Satysfakcja klienta w tym momencie jest Twoim priorytetem. Stwórz z tego nową praktykę, a przyszłościowo zadbaj o szkolenia swoich pracowników na przykład w obszarze sprzedaży sugerowanej. Zmotywowany zespół, pomoże Wam przetrwać ten czas.