Dobrze zaplanowana struktura organizacyjna restauracji to jeden z czynników, które przyczyniają się do sukcesu lokalu. Jakich stanowisk pracy w gastronomii nie może zabraknąć? Jakie są obowiązki poszczególnych pracowników restauracji? W co powinny być wyposażone poszczególne stanowiska? Jakie są najważniejsze zasady organizacji stanowisk pracy w gastronomii? O tym w artykule!
Spis treści
Dlaczego odpowiednie przygotowanie stanowisk jest takie ważne?
Zadbanie o strukturę organizacyjną restauracji jest niezwykle istotne, ponieważ przekłada się na jasny zakres obowiązków – w gastronomii jest to konieczny wymóg sprawnego działania lokalu. Każdy z pracowników gastronomii powinien nie tylko mieć wyznaczone konkretne zadania, ale również posiadać jak najlepsze kwalifikacje do ich wykonywania. Przełoży się na efektywność pracy personelu restauracji i jego morale. Dotyczy to całej „hierarchii” zawodowej lokalu – od szefa kuchni i kucharzy, przez managera i obsługę kelnerską, po pracowników odpowiadających za zmywanie naczyń i porządek na kuchni.
Zakres obowiązków w gastronomii
Do głównych obowiązków, które są regularnie realizowane w lokalu gastronomicznym, należą m.in.:
- zamawianie, przyjmowanie, odpowiednie przechowywanie produktów,
- przygotowywanie dań i napojów,
- obsługa gości,
- działania promocyjne,
- utrzymywanie czystości lokalu,
- przegląd techniczny i ewentualna konserwacja sprzętów kuchennych,
- kontrola pracy zespołu,
- prowadzenie księgowości i realizacja rachunków.
Oczywiście zakres czynności wykonywanych może ulec rozszerzeniu w miarę rozwoju lokalu. Niezależnie jednak od takich zmian, stworzenie listy obowiązków pomoże nam w sprawnym skompletowaniu odpowiedniego personelu.
Stanowiska pracy w gastronomii
Warto wiedzieć, z jakich stanowisk powinna składać się struktura organizacyjna restauracji. Do najważniejszych pracowników restauracji należą:
- Szef kuchni i kucharze – odpowiadają za przygotowywanie dań i ich wydawanie w odpowiednim czasie. Praca kucharza wymaga nie tylko odpowiednich umiejętności, doświadczenia i talentu, ale również wytrzymałości fizycznej (długie godziny pracy) oraz psychicznej (odporność na stres).
- Kelnerzy, barmani i bariści – zajmują się obsługą klientów, przyjmowaniem zamówień oraz podawaniem dań i napojów. Powinni oni dobrze znać charakterystykę serwowanej kuchni i kartę dań oraz odznaczać się wysoką kulturą osobistą i umiejętnościami interpersonalnymi.
- Menedżer, kierownik sali – te stanowiska pracy w gastronomii służą podniesieniem poziomu organizacji restauracji, usprawnieniem pracy zespołu, niekiedy również kwestiami promocji i marketingu lokalu.
- Personel odpowiedzialny za porządek na kuchni oraz zmywanie naczyń – to pracownicy restauracji, których zadaniem jest utrzymanie czystości.
Trzeba pamiętać, że właściwe zaplanowanie stanowisk w lokalu oraz zapewnienie pracownikom sprzętu niezbędnego do wykonywania pracy to jeden z głównych punktów, jakie należy wziąć pod uwagę przy prowadzeniu działalności gastronomicznej.
Zobacz też, o czym warto wiedzieć, otwierając kawiarnię: „Jak otworzyć kawiarnię? Biznesplan, wymogi i oczekiwane koszty”.
Odpowiednia organizacja pracy w restauracji
Dobra struktura organizacyjna restauracji wymaga nie tylko właściwego podziału ról i obowiązków, dotyczących stanowisk pracowniczych. Każdy z pracowników powinien mieć odpowiednie predyspozycje i umiejętności do wykonywania swojej pracy. Kucharz musi m.in. wykazywać się zdolnościami kulinarnymi, kelner – wysoko rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi, z kolei mocną stroną menedżera powinny być umiejętności przywódcze.
Właściwa organizacja pracy w restauracji wiąże się również z jak najlepszym wyposażeniem personelu. Dzięki przestrzeganiu odpowiednich zasad organizacji stanowisk pracy w gastronomii lokal ma szansę na sprawne działanie. Taką świetnie funkcjonującą restaurację z chęcią będą odwiedzać liczni goście.
Kelner – wyposażenie stanowiska pracy
Obsługa kelnerska stanowi jedno z ważniejszych stanowisk pracy w restauracji. Rola kelnera jest odpowiedzialna i wymagająca. Odpowiada on bowiem za właściwe zajmowanie się gośćmi. Musi zatroszczyć się o to, by miło spędzili czas w lokalu i z chęcią do niego powrócili. Kelner przyjmuje zamówienia, oferuje i rekomenduje potrawy z menu, dba o sprawny przepływ informacji o wybranych daniach z sali do kuchni. Do obowiązków kelnera należy też najczęściej wprowadzanie zamówień do systemu POS.
Kelnerzy potrzebują odpowiednich narzędzi branżowych, by móc prawidłowo wykonywać swoje obowiązki. Należą do nich m.in.:
- tace kelnerskie,
- karty menu,
- bloczek do notowania i długopis lub notes w wersji elektronicznej,
- schludny strój kelnerski.
Funkcjonalna zmywalnia
Zmywalnia to ważna część lokalu gastronomicznego. To w niej pracują pracownicy restauracji odpowiedzialni za mycie i wyparzanie naczyń, sztućców i reszty zastawy stołowej. Aby zapewnić im dobre warunki pracy, należy wyposażyć zmywalnię w wysokiej jakości zmywarkę dedykowaną dla działalności gastronomicznej.
Zmywalnia w lokalu gastronomicznym dzieli się na część, w której składowane są brudne naczynia i część przeznaczoną na naczynia czyste. Kelnerzy powinni mieć do niej łatwy dostęp, by sprawnie przekazać brudną zastawę. Zmywalnia zazwyczaj znajduje się blisko kuchni i sali jadalnej.
Kucharz w restauracji – wyposażenie stanowiska pracy
Kucharz to jeden z filarów restauracji. Jest odpowiedzialny za jakość i smak posiłków, które trafiają na talerze gości. Kucharz z reguły ma szeroki zakres obowiązków. Poza przygotowaniem i obróbką produktów spożywczych oraz potraw musi również:
- przestrzegać przepisów sanitarnych i zasad bezpieczeństwa podczas przygotowywania posiłków,
- czyścić i przygotowywać urządzenia kuchenne do użytku,
- informować pracowników np. o zmianie w zamówieniach.
Dobrze wyposażona kuchnia stanowi jeden z niezbędnych warunków sukcesu lokalu gastronomicznego. Co powinno się w niej znajdować? Jakie sprzęty powinna mieć do dyspozycji osoba, która pracuje na stanowisku kucharza? Wszystko zależy od specyfiki serwowanej kuchni i rodzaju potraw, jednak nie może zabraknąć w niej:
- dużej ilości akcesoriów kuchennych – garnków, patelni, desek do krojenia, mis, noży;
- pieca konwekcyjno-parowego – urządzenie to zapewni potrawom odpowiednią wilgotność, nie dopuszczając do ich zbytniego wysuszenia;
- kuchenki gazowej lub elektrycznej – pierwsze z nich wybierane są często ze względu na bardziej naturalny system podgrzewania ogniem i niższe koszty eksploatacji, z kolei popularność kuchenek elektrycznych wynika z łatwej regulacji temperatury;
- przemysłowe lodówki i zamrażarki – to urządzenia niezbędne do zachowania świeżości produktów;
- mebli – warto zainwestować w szafki, regały i blaty ze stali nierdzewnej. Dzięki temu będą one bardziej żywotne i odporne na warunki panujące w kuchni (zmiany temperatur, duża wilgotność).
Niezbędne wyposażenie menedżera
Trzeba pamiętać o odpowiednim wyposażeniu managera restauracji. To osoba odpowiedzialna za zarządzanie lokalem i dbaniem o jego promocję na zewnątrz. Należy zatem wyposażyć go w podstawowe narzędzia kontaktu: służbowy telefon, komputer, bazę kontaktów, niekiedy również auto. Aby dobrze wypełniać swoje obowiązki, menedżer lokalu powinien mieć zestaw odpowiednich cech i umiejętności.
Planowanie listy stanowisk w gastronomii – podsumowanie
Struktura organizacyjna restauracji to niezbędny element jej sprawnego funkcjonowania. Przestrzeganie związanych z nią zasad ma wpływ nie tylko na morale pracowników gastronomii, ale również na zadowolenie klientów. Dobrze zaplanowana struktura organizacyjna i zapewnienie pracownikom odpowiednich narzędzi to fundament, na którym buduje się sukces restauracji, zapewniając jednocześnie satysfakcję gości. Warto więc poświęcić na nie odpowiednio dużo czasu.
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic