Seria ekspercka - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/seria-ekspercka/ Wed, 04 Dec 2024 07:05:42 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Seria ekspercka - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/seria-ekspercka/ 32 32 Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży | Aktualizacja 16.05.2024 https://www.restaumatic.com/blog/nowosci-w-produktach-restaumatic-rozbudowane-statystyki-sprzedazy/ Thu, 16 May 2024 02:26:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6372 Ogłaszamy wprowadzenie rozbudowanych statystyk sprzedaży, które są dostępne dla każdego w Panelu Restauratora. Zyskasz jeszcze większe możliwości analizowania biznesu. Sprawdzisz, które kanały sprzedaży i strefy dostaw przynoszą Ci najwięcej zysków. Jak najlepiej wykorzystać potencjał statystyk sprzedaży? O tym w artykule! Rozbudowane statystyki sprzedaży – najważniejsze informacje Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, musimy zacząć od omówienia …

Przeczytaj całość "Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży | Aktualizacja 16.05.2024"

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży | Aktualizacja 16.05.2024 appeared first on Restaumatic.

]]>
Ogłaszamy wprowadzenie rozbudowanych statystyk sprzedaży, które są dostępne dla każdego w Panelu Restauratora. Zyskasz jeszcze większe możliwości analizowania biznesu. Sprawdzisz, które kanały sprzedaży i strefy dostaw przynoszą Ci najwięcej zysków. Jak najlepiej wykorzystać potencjał statystyk sprzedaży? O tym w artykule!

Rozbudowane statystyki sprzedaży – najważniejsze informacje

Zanim przejdziemy do szczegółowych informacji, musimy zacząć od omówienia podstaw, czyli co zyskujesz dzięki statystykom oraz gdzie je znaleźć w Panelu Restauratora. 

Statystyki sprzedaży – wiedza, która pomoże Ci więcej zarabiać

Nowa odsłona statystyk sprzedaży to potężne narzędzie, które może pomóc Ci zwiększyć sprzedaż w restauracji i lepiej zrozumieć swoich klientów. Dzięki zaawansowanym statystykom:

  • Wiesz, skąd przychodzą zamówienia – zobaczysz, czy więcej klientów zamawia przez telefon, stronę internetową, czy może przez portale do zamawiania jedzenia.
  • Dowiesz się, gdzie dostarczać więcej jedzenia – statystyki pokażą, która część miasta lub jaka strefa dostawy przynosi najwięcej zamówień i pieniędzy.
  • Zdecydujesz, gdzie promować swoją restaurację – jeśli wiesz, które obszary generują największy przychód, możesz tam kierować więcej reklam i promocji.
  • Udoskonalisz planowanie i zarządzanie – mając dokładne informacje o liczbie zamówień i generowanych przychodach, możesz lepiej zarządzać personelem i budżetem.

Jak uzyskać dostęp do statystyk?

  1. Zaloguj się do Panelu Restauratora, aby to zrobić, wejdź na swoją domenę i dopisz /admin (np. www.abcdef.pl/admin), następnie podaj dane logowania otrzymane od specjalisty. 
  2. Po zalogowaniu kliknij przycisk „Statystyki”, po lewej stronie ukaże się menu „Sprzedaż”, z którego możesz wybrać interesującą Cię opcję, czyli „Sprzedaż całkowita” lub „W strefach dostaw”.

Statystyki ogólne

Statystyki ogólne to miejsce, w którym możesz zobaczyć, jak radzi sobie restauracja w porównaniu do poprzedniego okresu. Dzięki temu dowiesz się:

  • gdzie restauracja notuje najwięcej zamówień, 
  • jaki jest przychód,
  • jaka jest liczba zrealizowanych zamówień,
  • jaka jest średnia wartość koszyka.

⚠ Ważna wiadomość dla właścicieli więcej niż jednego lokalu – możesz przeglądać statystyki dla wszystkich restauracji, do których masz dostęp na koncie (można to w prosty sposób filtrować, co pokazujemy niżej w artykule). 

Na poniższym obrazie widzisz statystyki restauracji za okres ostatniego miesiąca. Pomarańczowa linia pokazuje aktualny wynik (liczba zamówień i przychód), a linia w kolorze żółtym pokazuje wynik za poprzedni okres. Tak samo w przypadku przychodu, okresy są oznaczone odpowiednim kolorem.

⚠ WAŻNE: Widok możesz przełączyć na porównanie roczne, w ten sposób statystyki będą pokazywać zmiany rok do roku.

Pierwsze, co od góry rzuca się w oczy to trzy kafelki. Przedstawiają one podsumowanie wybranego przez Ciebie okresu, dzięki czemu masz wgląd we wszystkie najważniejsze informacje. Zaczynając od lewej, widzisz: 

  • liczbę zrealizowanych zamówień (liczba w nawiasie pokazuje procentową różnicę względem poprzedniego okresu),
  • przychód 
  • średnią wartość zamówień.

Możesz w prosty sposób zobaczyć, z którego kanału sprzedaży (zamówienia przez internet, telefon, zewnętrzne portale do zamawiania jedzenia) masz najwięcej zamówień oraz, który przynosi największe zyski. Aby to zrobić, należy kliknąć przycisk pod słowem „Sprzedaż” (nr 1). W tym miejscu również wybierasz, czy statystyki poszczególnych kanałów sprzedaży będą wyświetlane wg. liczby zamówień, czy przychodu (nr 2). 

Przesuwając się w dół głównego wykresu, widzisz te same informacje, ale tym razem przedstawione na wykresie kołowym oraz tabelę z podsumowaniem, dzięki czemu możesz bardziej szczegółowo przeanalizować wybrany przez Ciebie okres.

Wykresy kołowe i słupkowe pokazują, ile procent sprzedaży przypada na różne sposoby składania zamówień, jak telefon, Internet, metody płatności czy portale do zamawiania jedzenia. Informują również o tym, o ile procent zmieniła się liczba zamówień i zarobki w ciągu ostatniego miesiąca. Dzięki temu szybko zobaczysz, które kanały sprzedaży radzą sobie dobrze i rosną. Co ważne – porównywanie można wyłączyć! Oto jak to zrobić:

Na początku wspominaliśmy, że widoczne statystyki dotyczą wszystkich restauracji (jeśli mamy dostęp do kilku na naszym koncie). Widok da się filtrować – wybierając, które restauracje i kanały sprzedaży mają być pokazywane, co ułatwi Ci analizę. 

⚠ WAŻNE: Po wybraniu restauracji lub kanału sprzedaży zatwierdź wybór klikając przycisk „Zastosuj”. Jeśli chcesz wyczyścić filtry i powrócić do domyślnego widoku, kliknij przycisk „Wyczyść wszystko”

To tyle, jeśli chodzi o najważniejsze informacje w przypadku statystyk ogólnych. Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta, numer znajdziesz na końcu artykułu! ✅

Statystyki w strefach dostaw

Pora na wisienkę na torcie, czyli coś, czego nie znajdziesz w innych systemach. Statystyki w strefach dostaw, które pozwalają oceniać, jak radzi sobie restauracja w konkretnych miejscach na mapie miasta, w którym działa. Dzięki temu zobaczysz na mapie, z których punktów w mieście masz najwięcej zamówień! To pozwoli ocenić, która strefa generuje najwięcej zamówień i najwyższy przychód. 

Jak przejść do statystyk w strefach dostaw?

Wystarczy wejść do Panelu Restauratora, nacisnąć w przycisk “Statystyki”, a potem z menu po lewej stronie wybrać, czy to mają być statystyki całkowite czy w strefach dostaw.

Jeśli jesteś w statystykach ogólnych, to dzieli Cię tylko jedno kliknięcie, żeby przejść do statystyk w strefach dostaw. Wystarczy w menu po lewej stronie wybrać „W strefach dostaw”.

Po przejściu do statystyk w strefach dostaw zobaczysz:

  • liczbę zrealizowanych dostaw w danym okresie, 
  • ile procent zamówień to zamówienia z dostawą, 
  • jaki masz przychód z dostaw.

Tak wygląda domyślny widok mapy, natomiast żeby lepiej pokazać, co się na niej dzieje, najpierw wyłącz widok stref dostaw, aby to zrobić, wystarczy kliknąć w nazwę strefy (nr 2)

W tym momencie zniknęło podświetlenie stref i zostały jasno-fioletowe oraz granatowe kropki. Oznaczają one kolejno zamówienia z poprzedniego okresu oraz zamówienia w obecnym okresie. Wyłącz teraz porównywanie, aby jeszcze lepiej widzieć, co się dzieje na mapie.

Ukazuje się mapa wyłącznie z granatowymi kropkami, każda kropka to jedno zamówienie z dostawą. Dzięki tej informacji możesz sprawdzić, z jakich miejsc przychodzą zamówienia i na tej podstawie podjąć decyzje, dotyczące np.: promocji, zmian stawek dostawy, czy minimalnych kwot zamówienia.

Co z tego możesz wywnioskować? Jeśli pomiędzy „kropkami” widzisz dużą wolną przestrzeń, to jest to sygnał, że pod te adresy nikt nie zamawia jedzenia. Warto się tym zainteresować, i sprawdzić, czy mogą się tam znajdować potencjalni klienci.

Przesuńmy się teraz jeszcze odrobinę niżej – tam zobaczysz (ze szczegółami) wszystkie informacje w widoku tabeli.

Ponownie możesz zobaczyć podsumowanie z podziałem na strefy i wywnioskować, jak radzą sobie poszczególne strefy.

Co uległo zmianie w statystykach?

Dostaliśmy praktyczne pomysły od restauratorów dotyczące prezentowania statystyk. Teraz nowe statyki mają wszystkie rzeczy, których wcześniej im brakowało. Dziękujemy! Główne zmiany to:

1) Dodatkowy podział na metody płatności

2) Specjalne przyciski z datami pokazującymi przedział czasu.

Podsumowanie

Rozbudowane statystyki to skarbnica wiedzy, która pomoże Ci lepiej zrozumieć swoją restaurację i jej klientów. Nowy widok danych jest znacznie bardziej intuicyjny i przejrzysty niż poprzednia wersja. Jesteśmy pewni, że powyższa instrukcja będzie dla Ciebie pomocna, żeby zacząć w pełni korzystać z zebranych informacji.

Jeżeli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z Działem Obsługi Klienta:

📞 Tel: +48 732 08 1111 

📧 Mail: contact@restaumatic.com

Chętnie poznamy Twoją opinię! Daj znać, jak Ci się podobają nowe statystyki. Masz sugestie na temat zmian? Napisz!

📧 Mail: pawel.orzech@restaumatic.com

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozbudowane statystyki sprzedaży | Aktualizacja 16.05.2024 appeared first on Restaumatic.

]]>
System sprzedaży online dla gastronomii – dlaczego warto wdrożyć go do restauracji? https://www.restaumatic.com/blog/system-sprzedazy-online-dla-gastronomii-dlaczego-warto-wdrozyc-go-do-restauracji/ Mon, 30 Oct 2023 13:44:22 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6220 Wdrożenie systemu sprzedaży dla gastronomii realnie zwiększa szansę na rozwinięcie prowadzonego biznesu. W ten sposób można dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów, a także przenieść jakość świadczonych usług na inny, wyższy poziom. Dobry system sprzedaży dla gastronomii to oprogramowanie i sprzęt pozwalający na zoptymalizowanie i usprawnienie procesów składania i realizacji zamówień w restauracji. System sprzedaży …

Przeczytaj całość "System sprzedaży online dla gastronomii – dlaczego warto wdrożyć go do restauracji?"

The post System sprzedaży online dla gastronomii – dlaczego warto wdrożyć go do restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Wdrożenie systemu sprzedaży dla gastronomii realnie zwiększa szansę na rozwinięcie prowadzonego biznesu. W ten sposób można dotrzeć do szerszego grona potencjalnych klientów, a także przenieść jakość świadczonych usług na inny, wyższy poziom. Dobry system sprzedaży dla gastronomii to oprogramowanie i sprzęt pozwalający na zoptymalizowanie i usprawnienie procesów składania i realizacji zamówień w restauracji.

System sprzedaży online – jakie funkcje pełni?

W dobie cyfryzacji i rosnącej popularności zakupów przez internet, wiele branż dostrzega korzyści płynące z używania systemów sprzedaży online. Gastronomia nie jest tu wyjątkiem. Ale co dokładnie oznacza „system sprzedaży online” dla restauracji i jakie funkcje może pełnić? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Restaumatic to jeden z przykładów nowoczesnych systemów sprzedaży online, dostosowanych do potrzeb gastronomii. Ale niezależnie od wyboru konkretnej platformy, pewne funkcje są wspólne dla większości takich rozwiązań:

Kluczowe funkcje systemów sprzedaży online w gastronomii

Kluczowe funkcje systemów sprzedaży online w gastronomii

Co więcej, wiele systemów, takich jak Restaumatic, oferuje dodatkowe funkcje, takie jak tworzenie responsywnej strony WWW dla restauracji lub integracja z istniejącą stroną poprzez wtyczki. Takie rozwiązania mogą pomóc w oszczędzaniu na prowizjach dla pośredników oraz w zwiększaniu widoczności restauracji w sieci.

Jeśli zastanawiasz się nad wdrożeniem systemu sprzedaży online w swojej restauracji, warto zastanowić się, jakie funkcje będą dla Ciebie najbardziej przydatne i jakie korzyści mogą przynieść Twojemu biznesowi. W dzisiejszych czasach, kiedy konkurencja jest tak duża, dobrze jest być na bieżąco z nowinkami technologicznymi i dostosowywać się do zmieniających się potrzeb rynku.

Automatyzacja sprzedaży online – zalety i korzyści

Współczesna gastronomia to nie tylko smaczne jedzenie i przyjazna obsługa. To także bardzo dobra organizacja pracy, która w dużej mierze opiera się na technologii. System sprzedaży online może przynieść wiele korzyści dla Twojego biznesu, niezależnie od jego wielkości.

Korzyści płynące z wdrożenia systemu sprzedaży online

  • Mniejsza liczba pomyłek: Usprawnienie procesu zamawiania minimalizuje ryzyko błędów, które mogą pojawić się podczas ręcznego przetwarzania zamówień.
  • Lepsza organizacja pracy: Dzięki systemowi, osoby odpowiedzialne za obsługę gości i zamówienia internetowe mogą pracować bardziej efektywnie, co przekłada się na lepszą jakość obsługi.
  • Oszczędność czasu i pieniędzy: Mniej błędów i lepsza organizacja pracy to mniejsze koszty. Ponadto unikasz prowizji dla pośredników, co przekłada się na większe zyski.
  • Ułatwione zarządzanie menu: Chcesz dodać nową potrawę lub zmienić cenę? W systemie online zrobisz to w kilka chwil.
  • Promocje dla klientów online: Możliwość tworzenia specjalnych ofert dla tych, którzy korzystają z systemu zamówień przez internet, przyciąga nowych klientów i zwiększa lojalność stałych gości.

Zastanawiając się nad tym, jak otworzyć restaurację krok po kroku, uwzględnij inwestycję w takie oprogramowanie. W dzisiejszych czasach, kiedy rynek gastronomiczny jest tak konkurencyjny, każda przewaga nad konkurencją jest na wagę złota.

zamawianie jedzenia przez smartfona

System sprzedaży online dla gastronomii – co jest ważne?

Każdy właściciel lokalu gastronomicznego chce, aby jego biznes przynosił zyski, sprawnie działał i się rozwijał. Wdrożenie systemu sprzedaży online to krok w kierunku przyszłości, który pozwala na lepszą organizację pracy. System rzeczywiście wspomaga pracę restauracji na poziomie sprzedaży oraz obsługi zamówień. Efekty jego wdrożenia są widoczne, chociażby na poziomie zmniejszenia kosztów prowizji dla portali do zamawiania jedzenia czy poprawie szybkości realizacji zamówień online. 

W erze cyfrowej, gdzie klient oczekuje szybkości i wygody, wdrożenie nowoczesnych narzędzi, pomoże sprostać tym oczekiwaniom i jednocześnie rozwijać swój biznes.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach, by restauracja dobrze działała, trzeba myśleć nie tylko o smacznym jedzeniu. Ważne jest też, by korzystać z nowych narzędzi, jak systemy sprzedaży online. Dzięki nim praca w lokalu staje się łatwiejsza, a klienci są bardziej zadowoleni. Takie rozwiązania to nie tylko oszczędność czasu i pieniędzy, ale też krok w stronę lepszego jutra dla każdej restauracji.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Nie czekaj, dowiedz się, jak pomożemy zwiększyć Twoje przychody! 📈

The post System sprzedaży online dla gastronomii – dlaczego warto wdrożyć go do restauracji? appeared first on Restaumatic.

]]>
Nowości w produktach Restaumatic: Anonimizowanie użytkowników https://www.restaumatic.com/blog/nowosci-w-produktach-restaumatic-anonimizowanie-uzytkownikow/ Tue, 13 Jun 2023 12:37:59 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5773 Uprościliśmy proces anonimizowania użytkowników. Wystarczy wejść do Panelu Restauratora, znaleźć klienta, którego dane chcemy usunąć z bazy naszej restauracji i nacisnąć czerwony przycisk do anonimizacji. Zmiana jest nieodwracalna, więc warto się upewnić, że anonimizujemy prawidłowego klienta. Jeśli tak – wystarczy potwierdzić i gotowe!  Anonimizowanie użytkowników – zobacz video  ⬇

The post Nowości w produktach Restaumatic: Anonimizowanie użytkowników appeared first on Restaumatic.

]]>
Uprościliśmy proces anonimizowania użytkowników. Wystarczy wejść do Panelu Restauratora, znaleźć klienta, którego dane chcemy usunąć z bazy naszej restauracji i nacisnąć czerwony przycisk do anonimizacji. Zmiana jest nieodwracalna, więc warto się upewnić, że anonimizujemy prawidłowego klienta. Jeśli tak – wystarczy potwierdzić i gotowe! 

Anonimizowanie użytkowników – zobacz video  ⬇

The post Nowości w produktach Restaumatic: Anonimizowanie użytkowników appeared first on Restaumatic.

]]>
Nowości w produktach Restaumatic: Rozdzielenie funkcji Administratora i HR Managera https://www.restaumatic.com/blog/nowosci-w-produktach-restaumatic-rozdzielenie-funkcji-administratora-i-hr-managera/ Fri, 26 May 2023 10:24:40 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5747 Wprowadziliśmy zmianę w Panelu Restauratora, która jest świetnym usprawnieniem dla sieci restauracji lub większych lokali. Na liście uprawnień pojawiła się nowa pozycja – HR Manager. Od teraz można modyfikować stanowiska pracowników restauracji nie będąc administratorem, a HR Managerem. Dlaczego wprowadzamy tę zmianę? Restauratorzy, którzy posiadają więcej niż jedną restaurację nie chcieli uprawniać swoich managerów do wglądu we wszystkie …

Przeczytaj całość "Nowości w produktach Restaumatic: Rozdzielenie funkcji Administratora i HR Managera"

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozdzielenie funkcji Administratora i HR Managera appeared first on Restaumatic.

]]>
Wprowadziliśmy zmianę w Panelu Restauratora, która jest świetnym usprawnieniem dla sieci restauracji lub większych lokali. Na liście uprawnień pojawiła się nowa pozycja – HR Manager.

Od teraz można modyfikować stanowiska pracowników restauracji nie będąc administratorem, a HR Managerem.

Dlaczego wprowadzamy tę zmianę?

Restauratorzy, którzy posiadają więcej niż jedną restaurację nie chcieli uprawniać swoich managerów do wglądu we wszystkie zamówienia i dokumenty firmowe, które daje uprawnienie Administratora. Jednocześnie mieli potrzebę, by manager restauracji pełnił funkcję HR Managera – czyli zarządzającego pracownikami i ich uprawnieniami.

Co ta zmiana oznacza dla Restauratora?

HR Manager nie ma dostępu do rozliczeń ani dokumentów, więc twoje informacje są bezpieczne, a Ty jako właściciel/ka restauracji nie musisz samodzielnie zajmować się zarządzaniem personelem.

Jak rozdzielić funkcje Administratora i HR Managera?

  • W Panelu Restauratora przejdź do sekcji Personel.
  • Dodaj nową osobę lub edytuj dane pracownika, którego funkcję chcesz zmienić.
  • Rozwiń sekcję Uprawnienia.
  • Zaznacz pozycję HR Manager.
  • Zapisz.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym Działem Obsługi Klienta:

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Nowości w produktach Restaumatic: Rozdzielenie funkcji Administratora i HR Managera appeared first on Restaumatic.

]]>
5 sprawdzonych strategii łagodzenia konfliktów między pracownikami w branży gastronomicznej https://www.restaumatic.com/blog/5-sprawdzonych-strategii-lagodzenia-konfliktow-miedzy-pracownikami-w-branzy-gastronomicznej/ Tue, 24 Jan 2023 16:07:41 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5431 Konflikty w miejscu pracy są nieuniknione i mogą się zdarzać dość regularnie, szczególnie w gastronomii. To, jak zachowuje się Twój personel, gdy dochodzi do konfrontacji, to jednak tylko część problemu. Dzięki temu, że pracownicy potrafią szybko i skutecznie rozwiązywać konflikty restauracja działa sprawniej i klienci są bardziej zadowoleni. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad oraz wskazówek, …

Przeczytaj całość "5 sprawdzonych strategii łagodzenia konfliktów między pracownikami w branży gastronomicznej"

The post 5 sprawdzonych strategii łagodzenia konfliktów między pracownikami w branży gastronomicznej appeared first on Restaumatic.

]]>
Konflikty w miejscu pracy są nieuniknione i mogą się zdarzać dość regularnie, szczególnie w gastronomii. To, jak zachowuje się Twój personel, gdy dochodzi do konfrontacji, to jednak tylko część problemu. Dzięki temu, że pracownicy potrafią szybko i skutecznie rozwiązywać konflikty restauracja działa sprawniej i klienci są bardziej zadowoleni.

Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka porad oraz wskazówek, które pomogą Ci rozwiązywać konflikty pracownicze z łatwością, mając na uwadze najlepszy interes pracowników, jak i firmy.

Jak poznać, kiedy pracownik jest nieszczęśliwy i dlaczego to ma znaczenie?

Kluczem do radzenia sobie z niezadowolonymi pracownikami jest najpierw rozpoznanie problemu. W większości przypadków, nieszczęśliwy pracownik jest łatwy do zauważenia. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Dlatego upewnij się, że masz co najmniej jedno comiesięczne spotkanie z każdym pracownikiem. Niektórzy pracownicy będą ukrywać swoje frustracje, ale dobra rozmowa jeden na jeden może ujawnić ukryty konflikt. Radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami jest tym łatwiejsze, im wcześniej zdasz sobie sprawę, że są oni zdenerwowani. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla utrzymania ich w pracy, ale także dla wyniku finansowego. Jak pokazują ostatnie badania, szczęśliwi pracownicy są o 12% bardziej wydajni niż nieszczęśliwi. Ponadto, rozgniewani lub niezadowoleni członkowie zespołu są bardziej skłonni do wszczynania konfliktów: z Tobą, Twoimi klientami, a najczęściej – z innymi członkami zespołu. 

Kłócący się ludzie

5 porad dotyczących postępowania z niezadowolonymi pracownikami i zapobiegania konfliktom

W gastronomii do rozwiązywania konfliktów można stosować różne sposoby, takie jak: opracowywanie skutecznych strategii komunikacyjnych, zapewnianie szkoleń dotyczących radzenia sobie w trudnych rozmowach lub sytuacjach oraz tworzenie struktur rozwiązywania sporów. Dzięki zrozumieniu, jak skutecznie rozwiązywać konflikty w miejscu pracy, restauracje mogą stworzyć bardziej harmonijne środowisko dla swoich pracowników. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie 5 porad, które warto wprowadzić w lokalu zanim dojdzie do eskalacji problemów wewnętrznych. 

Zaangażuj w to swoich menedżerów

Każda restauracja powinna mieć plan postępowania podczas wybuchu konfliktu między pracownikami. Warto przeanalizować kroki takiej strategii z menedżerami i upewnić się, że są oni świadomi wszelkich technik stosowanych w celu rozwiązania sporów. W ten sposób personel będzie wiedział jak się zachowywać, żeby od razu “zgasić powstały pożar”. 

Wczesne rozwiązywanie problemów

Jeśli pracownik zwróci się do kierownictwa z problemem, zwłaszcza jeśli dotyczy on innego członka zespołu, poświęć mu uwagę, której potrzebuje. Takie podejście do niezadowolonych pracowników może zazwyczaj powstrzymać narastanie problemów, które wymagają natychmiastowego rozwiązania.

Najpierw obserwuj i słuchaj

Czasami radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami oznacza przyjęcie na początku tzw. postawy „hands off”, czyli sposobu zarządzania, w którym pozwalasz ludziom podejmować ich decyzję i nie angażujesz się w nie bezpośrednio. Jeśli zaczynasz słyszeć sygnały świadczące o kłótni między pracownikami, słuchaj zanim się zaangażujesz. Niektóre konflikty w restauracjach można rozwiązać bez ingerencji menedżera. Zwróć uwagę na temat i ton dyskusji, a następnie określ, czy naprawdę musisz zajmować się niezadowolonymi pracownikami – lub czy mogą sobie poradzić sami.

Zero tolerancji dla mobbingu

Bardzo dużym problemem w miejscu pracy może być mobbing. Ten podpunkt dotyczy mniej rozwiązania konfliktów, a bardziej upewnienia się czy wszyscy czują się bezpiecznie w Twoim miejscu pracy. Pamiętaj, że wyraźne określenie jakie zachowanie nie jest tolerowane i wytłumaczenie jak zapobiegać mobbingowi jest podstawą wdrażania nowego pracownika. Dostarczenie jasnych wytycznych na temat tego, co stanowi nieakceptowalne zachowanie jest kluczowe. Brak jasnych reguł na temat tego jak się NIE zachowywać jest jedną z głównych przyczyn konfliktów w miejscu pracy. Musisz chronić swoich pracowników i zapewnić im bezpieczne środowisko pracy: zaczyna się to od jasnego określenia, co jest,a co nie jest tolerowane.

Postępuj zgodnie z dyscypliną

Upewnij się, że Twój zespół jest świadomy kar obowiązujących za naruszenie Twoich wytycznych i bądź konsekwentny w ich egzekwowaniu. Częścią radzenia sobie z niezadowolonymi pracownikami jest zapewnienie im zdrowego strachu przed złym postępowaniem.

Rozwiązywanie konfliktów między pracownikami – podsumowanie

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest stworzenie miejsca pracy wolnego od niepotrzebnych konfliktów. Bądź proaktywny i zacznij od zapoznania się z tymi skutecznymi sposobami na poprawę morale pracowników. Jeśli napięcie występuje między kuchnią a wydawką, zachęcanie do komunikacji między zespołami może pomóc im zrozumieć znaczenie każdej roli. Dzięki temu zyskuje się wzajemny szacunek dla każdej pozycji, co może prowadzić do mniejszej liczby konfliktów w przyszłości. Zbierz wszystkich razem, organizując imprezę integracyjną – daj szansę, żeby wszyscy zapoznali się ze sobą w komfortowych warunkach. Co najważniejsze, sam dawaj przykład! Radzenie sobie z niezadowolonymi pracownikami zaczyna się od zespołu zarządzającego i przenosi się na personel. Twój zespół będzie wdrażał Twoje zachowanie, więc traktuj każdego pracownika sprawiedliwie i z szacunkiem. Jeśli pojawi się jakiś problem, zajmij się nim szybko, korzystając z 5 wskazówek dotyczących rozwiązywania konfliktów w restauracjach, które znajdziesz powyżej. Następnie przejdź dalej, nie rozwodząc się nad wynikiem. Zajmowanie się niezadowolonymi pracownikami może nie być najprzyjemniejszą częścią pracy, ale jest konieczne.

The post 5 sprawdzonych strategii łagodzenia konfliktów między pracownikami w branży gastronomicznej appeared first on Restaumatic.

]]>
[E-BOOK] Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Poradnik dla restauratora https://www.restaumatic.com/blog/e-book-jak-zarabiac-wiecej-poradnik-dla-restauratora/ Tue, 11 Oct 2022 08:55:40 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4954 POBIERZ: Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Zaczynasz swoją przygodę w gastronomii, a może Twój biznes nie przynosi oczekiwanych przychodów? Szukasz narzędzi, które pomogą Ci zwiększyć zyski, oszczędzić czas, usprawnić proces zamówień oraz poprawić wizerunek w Internecie? Ten poradnik jest dla Ciebie! Wdrożenie strony internetowej oraz systemu zamówień online nie musi wiązać się  z godzinami …

Przeczytaj całość "[E-BOOK] Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Poradnik dla restauratora"

The post [E-BOOK] Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Poradnik dla restauratora appeared first on Restaumatic.

]]>
POBIERZ:

Wypełnij formularz

Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Zaczynasz swoją przygodę w gastronomii, a może Twój biznes nie przynosi oczekiwanych przychodów? Szukasz narzędzi, które pomogą Ci zwiększyć zyski, oszczędzić czas, usprawnić proces zamówień oraz poprawić wizerunek w Internecie? Ten poradnik jest dla Ciebie!

Wdrożenie strony internetowej oraz systemu zamówień online nie musi wiązać się  z godzinami skomplikowanej pracy oraz wysokimi kosztami. Ale to nie wszystko! Co jeśli powiem Ci, że samodzielne zarządzanie tymi narzędziami jest bajecznie proste? Brzmi bardzo dobrze, prawda? 

„Ale… Jak to wszystko przełoży się realnie na moje zyski?” Odpowiedź znajdziesz w środku! 

Czego dowiesz się z e-booka? 

⦁ Dlaczego strona internetowa, aplikacja oraz system zamówień są kluczowymi elementami prowadzenia restauracji.

⦁ Jak wygląda proces implementowania tych elementów.

⦁ Co zyskujesz używając tych narzędzi.

⦁ Jak narzędzia Restaumatic wpływają na przychody restauratorów (na przykładzie historii naszego klienta).

The post [E-BOOK] Jak budować rozpoznawalność restauracji w sieci? Poradnik dla restauratora appeared first on Restaumatic.

]]>
Bon turystyczny w restauracji: kiedy można nim płacić za dania? https://www.restaumatic.com/blog/bon-turystyczny-w-restauracji-kiedy-mozna-nim-placic-za-dania/ Tue, 27 Sep 2022 10:15:10 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4913 Polski Bon Turystyczny to nazwa świadczenia przysługującego rodzinom z dziećmi do 18 roku życia, który można wykorzystać w całej Polsce na noclegi i imprezy turystyczne. Pomiędzy sierpniem 2020 roku a czerwcem 2022 roku łączna kwota transakcji opłaconych bonem turystycznym wyniosła aż ponad 2 miliardy złotych, a samych bonów wydano ponad 4 miliony. Jaka jest wysokość …

Przeczytaj całość "Bon turystyczny w restauracji: kiedy można nim płacić za dania?"

The post Bon turystyczny w restauracji: kiedy można nim płacić za dania? appeared first on Restaumatic.

]]>
Polski Bon Turystyczny to nazwa świadczenia przysługującego rodzinom z dziećmi do 18 roku życia, który można wykorzystać w całej Polsce na noclegi i imprezy turystyczne. Pomiędzy sierpniem 2020 roku a czerwcem 2022 roku łączna kwota transakcji opłaconych bonem turystycznym wyniosła aż ponad 2 miliardy złotych, a samych bonów wydano ponad 4 miliony. Jaka jest wysokość tego świadczenia i do kiedy obowiązuje? Gdzie można wykorzystać bon turystyczny i jak płacić bonem turystycznym w restauracji?

Czym jest bon turystyczny?

Głównym celem wprowadzenia od 1 sierpnia 2020 roku bonu turystycznego miało być ożywienie polskiej branży turystycznej, która znacznie ucierpiała za sprawą lockdownu wynikającego z pandemii Covid-19. Wysokość świadczenia wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia, któremu przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500+ (1 tysiąc w przypadku dziecka niepełnosprawnego) i można je wykorzystać jeszcze do końca września 2022 roku. Bon turystyczny wydawany jest za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS w formie dokumentu elektronicznego. Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym w restauracji czy hotelu są bardzo proste, szybkie i bezproblemowe. 

Jak aktywować bon turystyczny?

Płatność bonem turystycznym jest bardzo prosta, jednak jak go aktywować? Ta czynność również nie powinna sprawić problemów. Wszystko, co trzeba zrobić, aby aktywować bon turystyczny, to wejść na stronę Platformy Usług Elektronicznych ZUS. W zakładce „Ogólny” należy następnie znaleźć w menu bocznym zakładkę „Polski Bon Turystyczny”. W polu „Mój bon” można upewnić się, kto z rodziny jest uprawniony do otrzymania świadczenia (jest nią osoba, która wcześniej składała wniosek z programu Rodzina 500+), a następnie wygenerować dokument elektroniczny. Cała procedura jest zatem bardzo prosta i nie wymaga składania wniosku. W przypadku wszelkich pytań i wątpliwości warto odwiedzić dedykowane Polskiemu Bonowi Turystycznemu strony administracji państwowej lub zadzwonić na infolinię ZUS. 

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Warto wiedzieć, gdzie można wykorzystać bon turystyczny oraz jak płacić bonem turystycznym. 

Środki ze świadczenia obowiązują przy płatnościach za:

  • hotele i pensjonaty;
  • lokale gastronomiczne wchodzące w skład obiektów turystycznych (na przykład restauracja hotelowa);
  • gospodarstwa agroturystyczne;
  • campingi;
  • imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego (na przykład wycieczki i kolonie, „zielone szkoły”, wycieczki, obozy sportowe, zloty harcerskie);
  • wybrane parki rozrywki, aquaparki i inne obiekty. oferujące atrakcje dla dzieci.

Bonu turystycznego nie można natomiast wykorzystać w celu opłacenia przejazdu (opłata za paliwo lub komunikację publiczną), pobytu w kinie i teatrze czy restauracji (z wyjątkiem lokali gastronomicznych będących częścią obiektu turystycznego). 

Bon turystyczny w restauracji – kiedy można go wykorzystać?

Czy można wykorzystać bon turystyczny w restauracji? Jak już wspomnieliśmy, jest to możliwe, ale tylko w niektórych lokalach gastronomicznych – tych stanowiących integralną część hotelu, pensjonatu czy innego miejsca oferującego noclegi. A zatem chcąc zapłacić bonem turystycznym za posiłek, można to zrobić wyłącznie, jeśli jest on oferowany wraz z noclegiem. 

Jak płacić bonem turystycznym w restauracji?

Jak dokładnie przebiega płatność bonem turystycznym? Bon okazuje się podczas rezerwacji pobytu w obiekcie turystycznym lub już w momencie zakwaterowania. Płatność odbywa się automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ZUS. Jedyne, co trzeba zrobić, to przekazać 16-cyfrowy numer bonu danemu podmiotowi w celu weryfikacji salda, a następnie potwierdzić transakcję za pomocą dwóch kodów. Pierwszy z nich jest wysyłany na skrzynkę mailową w momencie aktywacji bonu, a drugi przychodzi w chwili transakcji SMS-em. Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania jego środków. W przypadku pobytu w hotelowej restauracji cały proces odbywa się w dokładnie ten sam sposób. 

Bon turystyczny w restauracji – podsumowanie

W górach, na Mazurach, czy nad Bałtykiem – bez względu na to, gdzie spędzasz rodzinne wakacje lub weekendowy wypad, możesz skorzystać z bonu turystycznego. Kto jeszcze tego nie zrobił, musi się jednak pospieszyć – Polski Bon Turystyczny obowiązuje bowiem jedynie do 30 września 2022 roku. Przed wykorzystaniem świadczenia warto dokładnie zapoznać się z zasadami jego realizacji, na przykład dotyczącymi tego, w których restauracjach można nim realizować transakcje. Można w tym celu odwiedzić dedykowane strony internetowe lub zadzwonić na infolinię Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. 

The post Bon turystyczny w restauracji: kiedy można nim płacić za dania? appeared first on Restaumatic.

]]>
Wszystko o dostawach jedzenia. Część 3: jak promować restaurację? https://www.restaumatic.com/blog/wszystko-o-dostawach-jedzenia-czesc-3-jak-promowac-restauracje/ Fri, 29 Oct 2021 05:54:52 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=3938 W poprzednich wpisach w naszej serii WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA pokazaliśmy Wam, dlaczego warto uruchomić zamówienia jedzenia z dostawą oraz jak dowozić jedzenie.  Dziś omówimy temat promocji zamówień jedzenia z dostawą. Ze wpisu dowiecie się jak reklamować restaurację w Internecie. Działania marketingowe dla restauracji Choć może się wydawać, że działania marketingowe to sprawa, którą zajmują …

Przeczytaj całość "Wszystko o dostawach jedzenia. Część 3: jak promować restaurację?"

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 3: jak promować restaurację? appeared first on Restaumatic.

]]>
W poprzednich wpisach w naszej serii WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA pokazaliśmy Wam, dlaczego warto uruchomić zamówienia jedzenia z dostawą oraz jak dowozić jedzenie

Dziś omówimy temat promocji zamówień jedzenia z dostawą. Ze wpisu dowiecie się jak reklamować restaurację w Internecie.

Działania marketingowe dla restauracji

Choć może się wydawać, że działania marketingowe to sprawa, którą zajmują się tylko największe firmy, nic bardziej mylnego. Każdy przedsiębiorca, nawet nieobecny w internecie, ma możliwość prowadzenia działań marketingowych. Jest nim choćby przekazanie papierowej wizytówki firmy kontrahentowi. Oczywiście sama wizytówka nie wystarczy, by marketingowa machina ruszyła i zaczęła przynosić zyski.

Liczba działań, które może podjąć restaurator przy reklamowaniu w internecie restauracji i dostaw jedzenia, jest ogromna. Możemy wymienić choćby prowadzenie mediów społecznościowych (Facebook, Instagram), czy widoczność w wyszukiwarce Google (za pomocą pozycjonowania SEO dla restauracji, czy kampanii reklamowych Google Ads). 

Restaurator powinien pamiętać także o tradycyjnych sposobach reklamowania dostaw jedzenia. Ulotki, gadżety czy obsługa na najwyższym poziomie to tylko niektóre z nich. Wszystkie te metody promocji restauracji omówiliśmy w jednym z naszych wpisów na blogu: Kompendium działań marketingowych dla restauracji. Zapraszamy do lektury!

Korzyści z reklamy restauracji w internecie

Działania marketingowe dla restauracji dają wiele zysków. Najważniejsza jest oczywiście większa ilość zamówień jedzenia z dostawą, dzięki skutecznie prowadzonym kampaniom reklamowym, czy dobrze pozycjonowanej stronie internetowej restauracji.

Promocja restauracji w internecie pozwala także budować świadomość klienta. Dobrze prowadzone media społecznościowe zapadają w pamięć internautów, którzy na długo zapamiętują publikowane treści i kojarzą je z restauracją. Dzięki temu, w momencie zamawiania jedzenia internauci często wybierają lokal, który wywołuje w nich pozytywne skojarzenia.

Reklama restauracji w internecie — samodzielnie czy z pomocą?

Niemal wszystkie działania reklamowe restaurator może wykonać w pojedynkę. To rozwiązanie, jak każde, ma swoje wady oraz zalety. Do plusów z pewnością możemy zaliczyć pełną kontrolę nad prowadzonymi działaniami. Restaurator może własnoręcznie prowadzić kampanie reklamowe czy publikować zdjęcia i treści w mediach społecznościowych, dzięki czemu samodzielnie buduje wizerunek restauracji w internecie i dba o jej promocję.

Wadą prowadzenia działań marketingowych na własną rękę jest z pewnością czasochłonność. Prowadzenie strony na Facebooku, publikowanie zdjęć na Instagramie czy konfiguracja kampanii reklamowych w Google może pochłonąć naprawdę wiele czasu! Dodatkowo warto pamiętać o tym, że efektywnie działające kampanie reklamowe muszą być odpowiednio skonfigurowane, by przynosiły zyski, a nie tylko generowały koszty. Wiele zagadnień wymaga specjalistycznej wiedzy, a jej przyswojenie to kolejne poświęcone godziny.

Aby szybko i skutecznie promować dostawy jedzenia w Internecie warto zlecić te działania doświadczonym specjalistom. Dzięki temu restaurator może nie tylko zaoszczędzić czas, ale także mieć pewność, że prowadzone działania reklamowe dadzą odpowiednie efekty.

Dział marketingu Restaumatic prowadzi profile społecznościowe oraz kampanie reklamowe dla wielu restauracji w Polsce. Jedną z nich jest wrocławska Mania Smaku, która dzięki wsparciu Restaumatic zyskuje 2500 nowych zamówień miesięcznie! O prowadzonych działaniach i efektach pisaliśmy w Case Study Manii Smaku.

Dzięki naszym działaniom Mania Smaku i inne restauracje z miesiąca na miesiąc powiększają swoje zyski! Prowadzone działania nie tylko zwiększają ilość zamówień jedzenia w restauracjach, ale także pozwalają na budowanie silnych marek na rynkach lokalnych!

Jeśli i Ty chcesz zwiększyć ilość zamówień jedzenia z dostawą, skontaktuj się z nami:

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Nasi specjaliści dopasują działania reklamowe do Twoich potrzeb!

Podsumowanie

Oprócz uruchomienia zamówień jedzenia z dostawą restauratorzy powinni pamiętać o odpowiedniej promocji i reklamie dowozów. Restauratorzy mogą reklamować restaurację na własną rękę, jak i z pomocą ekspertów. Rekomendujemy powierzenie tych działań specjalistom, co da oszczędność czasu i pewność, że działania prowadzone są profesjonalnie.

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 3: jak promować restaurację? appeared first on Restaumatic.

]]>
Wszystko o dostawach jedzenia. Część 2: jak dowozić jedzenie? https://www.restaumatic.com/blog/wszystko-o-dostawach-jedzenia-czesc-2-jak-dowozic-jedzenie/ Fri, 22 Oct 2021 06:00:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=3935 W poprzednim wpisie naszej serii WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA pokazaliśmy Wam, dlaczego warto uruchomić zamówienia jedzenia z dostawą, w jaki sposób realizować dostawy jedzenia — samodzielnie czy współpracując z zewnętrzną firmą, oraz co warto wiedzieć, uruchamiając własną dostawę jedzenia. Czy menu w dostawie jedzenia musi być identyczne z tym w lokalu? Jak przygotować ofertę z …

Przeczytaj całość "Wszystko o dostawach jedzenia. Część 2: jak dowozić jedzenie?"

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 2: jak dowozić jedzenie? appeared first on Restaumatic.

]]>
W poprzednim wpisie naszej serii WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA pokazaliśmy Wam, dlaczego warto uruchomić zamówienia jedzenia z dostawą, w jaki sposób realizować dostawy jedzenia — samodzielnie czy współpracując z zewnętrzną firmą, oraz co warto wiedzieć, uruchamiając własną dostawę jedzenia.

Pewne potrawy takie jak steki, frytki czy tatar tracą swój smak oraz właściwości w dostawie. To daje jasną podstawę do wysunięcia wniosku, że menu w dostawie jedzenia powinno być inne, niż to dostępne w lokalu. Jednak zamówienia online dla restauracji to spora część obrotu i warto zastosować pare prostych zmian.

Czy zatem wystarczy okroić menu z potraw trudnych w transporcie? Niekoniecznie. Należy także zrezygnować z potraw, których przygotowanie trwa zbyt długo — w połączeniu z czasem dostawy oczekiwanie na taki posiłek może zmienić się w głodową męczarnię klientów.

Dobre menu (zarówno w dostawie jedzenia jak i w lokalu) nie powinno być obszerne, a dopasowane do potrzeb klientów! Jeśli większość dostaw jedzenia jest kierowana do rodzinnych domów, należy rozważyć wprowadzenie dziecięcego menu. Z kolei zestawy lunchowe (zupa + danie) to dobry pomysł, jeśli większość zamówień pochodzi z biurowców.

Przygotowując ofertę jedzenia z dostawą, należy dać klientowi wybór spośród kilku rodzajów zup, czy dań głównych. Zbyt obszerne menu może spowodować problem z podjęciem decyzji przez potencjalnego klienta i finalnie wybór innej restauracji.

Ciekawym zabiegiem jest wprowadzenie potraw dostępnych tylko w dostawie. Takie działanie spowoduje przekierowanie części klientów z lokalu do wirtualnego menu, co zwiększy ilość zamówień jedzenia z dowozem.

Jak pakować jedzenie w dostawie?

Podawane potrawy są wizytówką restauracji. Należy zadbać o to, by jedzenie w dostawie prezentowało się dokładnie tak samo, jak jedzenie w lokalu. 

Skutecznym sposobem pakowania jedzenia w dostawie jest wykorzystanie zgrzewarek do tac, dzięki którym wszystkie potrawy zostaną szczelnie zapakowane, co minimalizuje ryzyko przypadkowych zabrudzeń i przeciekających pudełek. Dopasowując rozmiar pojemników do wielkości dań, zmniejsza się ryzyko zniekształceń spowodowanych transportem. 

Sosy, świeże zioła i inne dodatki powinny być pakowane osobno. Dzięki temu ich właściwości nie zmienią się w czasie dostawy jedzenia, a dania nie rozmiękną od sosów.

Realizując zamówienie składające się z wielu potraw, należy opisać każdy pojemnik — klienci nie chcą zgadywać, czy dany pojemnik zawiera ich danie, czy posiłek koleżanki z biura. 

Tam, gdzie to możliwe, warto zamienić plastikowe opakowania na ich ekologiczne odpowiedniki — coraz większa liczba konsumentów jest świadoma wpływu plastiku na środowisko i z pewnością doceni ukłon restauracji w stronę natury. Tak samo ma się sprawa z jednorazowymi sztućcami — niektórzy klienci ich nie potrzebują, warto więc dać im wybór. Panel Restauratora w systemie Restaumatic oferuje opcję wyboru: czy klient życzy sobie dodatkowe sztućce, czy może chce zamówić jedzenie bez zbędnego plastiku.

Jak ustalić minimalną wartość zamówienia?

Określając minimalną wartość zamówienia (MWZ) należy rozważyć kilka istotnych kwestii.

Pierwsza z nich to konkurencja. Ile wynosi MWZ zamówienia w konkurencyjnych restauracjach, które mają podobny obszar dostaw? Minimalna wartość zamówienia powinna być zbliżona lub niższa od kwoty proponowanej przez inne restauracje.

Druga to indywidualny klient. Jaka musi być MWZ, by było możliwe złożenie zamówienia dla jednej osoby? Statystyki pokazują, że około 23% gospodarstw domowych to gospodarstwa jednoosobowe. Należy ustalić minimalną cenę tak, by zamówienie było w zasięgu portfela takiego klienta.

Kolejna to wartość koszyka zakupowego. Czy kwota za zamówienie (w przeliczeniu na jednego klienta) mieści się w przedziale 20-30 zł? Szacuje się, że właśnie tyle jest w stanie wydać klient na jeden posiłek.

Ostatnia to dopasowanie MWZ do strefy dostaw. Czy minimalna wartość zamówienia rośnie wraz z odległością adresu dostawy od restauracji? Ogólnie przyjętą praktyką jest zwiększanie MWZ wraz z dystansem, jaki musi pokonać dostawca. Jest to szczególnie ważne, gdy restauracja nie pobiera opłaty za dowóz jedzenia, a jest ona wliczona w ceny dań.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten wpis odpowiedział na nurtujące Was pytania związane z dostawami jedzenia, a przygotowanie menu w dostawie nie będzie stanowiło dla Was problemu! 

W kolejnym wpisie serii opowiadamy o tym, jak docierać do nowych klientów!

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 2: jak dowozić jedzenie? appeared first on Restaumatic.

]]>
Wszystko o dostawach jedzenia. Część 1: samodzielne dostawy czy z zewnętrznymi firmami? https://www.restaumatic.com/blog/wszystko-o-dostawach-jedzenia-czesc-1-samodzielne-dostawy-czy-z-zewnetrznymi-firmami/ Fri, 15 Oct 2021 08:53:35 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=3919 Jeszcze dziesięć lat temu zamówienia jedzenia z dostawą były przyjmowane wyłącznie telefonicznie i to przez niewielką liczbę restauracji. Wszechobecny postęp technologiczny znacząco rozwinął obszary delivery (dostawy zamówień) oraz pick up (odbioru zamówień przez klienta). W związku z rozwojem wspominanych obszarów przygotowaliśmy dla Was serię artykułów pt. WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA. Czy warto uruchomić zamówienia z …

Przeczytaj całość "Wszystko o dostawach jedzenia. Część 1: samodzielne dostawy czy z zewnętrznymi firmami?"

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 1: samodzielne dostawy czy z zewnętrznymi firmami? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jeszcze dziesięć lat temu zamówienia jedzenia z dostawą były przyjmowane wyłącznie telefonicznie i to przez niewielką liczbę restauracji. Wszechobecny postęp technologiczny znacząco rozwinął obszary delivery (dostawy zamówień) oraz pick up (odbioru zamówień przez klienta).

W związku z rozwojem wspominanych obszarów przygotowaliśmy dla Was serię artykułów pt. WSZYSTKO O DOSTAWACH JEDZENIA.

Czy warto uruchomić zamówienia z dostawą?

Na przestrzeni lat życie statystycznego Kowalskiego uległo zmianom. Coraz więcej osób żyje na pełnych obrotach. Życie w ciągłym biegu wymusiło zmiany w codziennych przyzwyczajeniach — z dnia na dzień telewizja i radio ustępują miejsca platformom VOD czy streamingom muzyki. 

Podobnie sprawa ma się z produktami — Polacy robią coraz więcej zakupów przez Internet, również tych spożywczych. Towarzyszenie klientowi tam, gdzie tego potrzebuje, jest standardem w XXI wieku i chcąc nie chcąc, każda branża będzie musiała się do tego dostosować — również gastronomiczna. 

Najlepszym sposobem na podążanie za potrzebami klienta jest uruchomienie dostaw oraz odbiorów osobistych w restauracjach. Doskonale wiedzą o tym fast-foodowi giganci, którzy umożliwiają swoim gościom składanie zamówień prosto z samochodu. 

Dodatkowym argumentem przemawiającym za uruchomieniem zamówień online z dostawą są doświadczenia restauratorów: pandemia koronawirusa i ograniczenia administracyjne nałożone na restauracje i punkty gastronomiczne znacząco utrudniły ich pracę. Brak możliwości zjedzenia posiłku w lokalu dla wielu restauratorów okazał się dużym problemem, dlatego warto postawić na dwutorowy sposób obsługi zamówień — zarówno w restauracji jak i poza nią (zamówienia z dostawą lub odbiorem osobistym). Dywersyfikacja świadczonych usług stanowi rodzaj zabezpieczenia na przyszłość — nikt nie wie, jak będą wyglądać kolejne miesiące w branży gastronomicznej. 

Obostrzenia dodatkowo napędziły rozwój w obszarach zamówień z dostawą i odbiorem osobistym — pokazują to statystyki: w 2020 roku rynek dowozów jedzenia był wart prawie 9,5 mld zł i w porównaniu do 2019 roku urósł aż o 42 procent (wg. Stava). 

Te argumenty jednoznacznie pokazują, że zamówienia realizowane poza lokalem stanowią przyszłość gastronomii i nie powinniśmy się ich bać!

Jaki sposób dostawy wybrać — samodzielny czy realizowany przez zewnętrzną firmę?

Restauracja może dostarczać zamówienia z dowozem na dwa sposoby — organizując dostawy samodzielnie lub zlecając dowóz zewnętrznym firmom. Każdy z modeli dostawy ma swoje wady i zalety.

Do plusów własnych dostaw realizowanych przez restauracje możemy zaliczyć:

  • elastyczność i niezależność — restaurator sam decyduje o wielu czynnikach, takich jak strefa dowozu, koszty dostawy, minimalna wartość zamówienia. Wszystko może być dowolnie modyfikowane i dopasowywane do potrzeb restauracji;
  • oszczędność — w przypadku dużej liczby dostaw posiadanie własnego zaplecza może być tańsze niż korzystanie z usług zewnętrznych firm;
  • budowanie wizerunku marki — pojazdy, kierowcy i ich narzędzia (np. torby termiczne) stanowią idealne miejsca na reklamę restauracji.

Niewątpliwie wadą może być początkowa inwestycja we flotę dostawczą oraz zatrudnienie nowych pracowników, jednak w perspektywie czasu zainwestowane pieniądze mogą się zwrócić, jeśli ilość realizowanych zamówień z dostawą będzie wystarczająco duża.

Oprócz dostaw realizowanych samodzielnie warto rozważyć zlecenie tych działań zewnętrznym firmom. Z pewnością plusem takiego rozwiązania jest brak problemów kadrowych i kłopotów z pojazdami.

Jednak zewnętrzne dostawy mają także swoje wady:

  • koszt — dostawa małego zamówienia może pochłonąć nawet 30% jego wartości, więc ich realizowanie jest opłacalne głównie wtedy, gdy wartość koszyka zakupowego jest odpowiednio wysoka;
  • dostępność kierowców — w mniejszych miastach liczba kierowców jest niewielka, co wydłuża czas oczekiwania na zamówienie lub uniemożliwia jego złożenie;
  • problemy z reklamacją — współpraca z zewnętrznymi operatorami niesie ryzyko ograniczonej gwarancji, przez co słaba jakość dostaw może się niezasłużenie odbić na opinii restauracji.

W obu przypadkach sporym utrudnieniem mogą być kwestie logistyczne i planowanie dostaw. Rozwiązaniem jest aplikacja ROS dostarczana przez Restaumatic. Jej system ROS Delivery pozwala sprawnie zarządzać pracą kierowców (zarówno własnych, jak i zewnętrznych), tworzyć i przydzielać dostawy, a także rozliczać się z dostawcami za pomocą jednego kliknięcia.

Co warto wiedzieć, uruchamiając własną dostawę jedzenia?

Rzeczą, która interesuje wielu restauratorów, jest koszt uruchomienia własnych dostaw. Jest wiele czynników, które wpływają na koszty i opłacalność takich dowozów. Do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • zatrudnienie kierowców;
  • pojazdy oraz energia elektryczna lub paliwo;
  • niezbędne wyposażenie dostawcy: torby termiczne, terminale płatnicze;
  • opakowania jednorazowe.

Aby dowozy były opłacalne, należy rozważyć następujące kwestie:

  • optymalna strefa dostaw — zbyt mała wiąże się z niewielką ilością zamówień, zbyt duża z długim czasem oczekiwania na zamówienie i/lub koniecznością zatrudnienia większej liczby kierowców;
  • godziny dostaw — w zależności od wielkości i charakterystyki miasta (a także strefy dostaw) godziny dostaw będą wymagały dopasowania do potrzeb klientów — jeśli w strefie znajduje się dużo biurowców, warto rozważyć dostawy już w godzinach przedpołudniowych, w przypadku osiedli mieszkaniowych lepiej rozpocząć dostawy w południe i zakończyć wieczorem;
  • minimalna wartość zamówienia (MWZ) — brak ustawienia dolnej granicy spowoduje, że część dostaw będzie całkowicie nieopłacalna. Zbyt duży próg może spowodować zmniejszenie ilości zamówień — jedna osoba z pewnością nie zamówi dla siebie trzech potraw, by osiągnąć MWZ;
  • dopłata za dowóz — część restauracji ukrywa opłatę za dowóz w nieco wyższych cenach dań w porównaniu do lokalu, natomiast inni stosują ten sam cennik, jednak doliczają dodatkową opłatę za dostawę;
  • sposoby zamawiania — oprócz zamówień składanych przez telefon warto pomyśleć o własnej stronie internetowej i portalach do zamawiania jedzenia, jednak przy ostatnich należy pamiętać o prowizji sięgającej kilkunastu procent wartości każdego zamówienia.

Choć wydaje się, że uruchomienie własnej dostawy jest pozornie skomplikowane, to w dłuższej perspektywie jest bardzo opłacalne — restauracje realizujące dużo zamówień z dostawą znacząco zwiększają swoje przychody, a prowadzenie własnych dostaw jest dla nich bardziej opłacalne, niż zlecanie tego działania zewnętrznym dostawcom.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł pokazał Wam możliwości związane z zamówieniami z dostawą i ułatwi Wam wybór pomiędzy samodzielnymi dostawami a dostawami realizowanymi przez kurierów z zewnątrz.

W kolejnych częściach zgłębiamy temat jedzenia — dowiecie się między innymi o tym, jak przygotować ofertę pod dostawy jedzenia i jak pakować zamówienia, a także promocji restauracji — opowiadamy o tym, jakie działania warto podjąć, by docierać z systemem zamówień online do klientów!

The post Wszystko o dostawach jedzenia. Część 1: samodzielne dostawy czy z zewnętrznymi firmami? appeared first on Restaumatic.

]]>