Media społecznościowe to ważna część marketingu dla lokalu gastronomicznego. Dzięki nim możemy promować ofertę kulinarną oraz kontaktować się z gośćmi. Stanowią jeden z kanałów sprzedaży i poszerzania zasięgów restauracji. Powinniśmy więc dbać o widoczność swojego biznesu na platformach mediów społecznościowych. Jak to zrobić? W jaki sposób wypromować restaurację w social mediach? Wyjaśniamy w artykule.
Spis treści
Media społecznościowe w gastronomii – z których korzystać?
Social media, z których możemy korzystać w gastronomii, aby promować nasz lokal to m.in. Facebook, Instagram czy TikTok. Czym charakteryzują się poszczególne platformy?
- Instagram – ten serwis może stać się wirtualną wizytówką naszego lokalu. Tworząc spójną galerię zdjęć potraw lub lokalu, mamy szansę nie tylko przykuć uwagę klientów, ale też wyróżnić się na tle konkurencji i wpłynąć na wizerunek restauracji. Instagram umożliwia tworzenie relacji video, rolek czy prowadzenie transmisji na żywo. Za pomocą tego serwisu możemy nawiązać też ewentualną współpracę z influencerami, którzy będą promować ofertę naszej restauracji.
- Facebook – to świetna platforma do budowania zaangażowanej społeczności wokół lokalu. Pozwala tworzyć tematyczne grupy, w których np. możemy zrzeszać fanów naszej kuchni czy wydarzeń organizowanych w restauracji. Za pomocą Facebooka mamy szansę zaprezentować m.in. oferty specjalne w menu i apetyczne zdjęcia potraw.
- TikTok – ta platforma świetnie się sprawdzi do budowania relacji z klientami w zabawny, humorystyczny sposób. Możemy tworzyć krótkie treści wideo, np. bezpośrednio z zaplecza kuchennego lub pokazywać śmieszne scenki odgrywane przez barmanów za barem. Uczestnicy tego serwisu lubią brać udział w różnych trendach i wyzwaniach – możemy więc wymyślić wzywanie gastronomiczne i zachęcić odbiorców do powielania przedstawionego trendu.
Wpisy w mediach społecznościowych restauracji to jeden ze sposobów na informowanie klientów o aktualnych akcjach promocyjnych, a także o organizowanych wydarzeniach w lokalu. Są one niezwykle ważnym elementem zarządzania restauracją. Mogą bowiem stanowić ważny kanał sprzedaży, a tym samym źródło zysków.
Opracuj content plan
Content plan to rodzaj strategii, która ułatwi nam prowadzenie social mediów gastronomii. Powinniśmy w niej uwzględnić m.in.:
- terminarz publikacji postów,
- wybór głównych kanałów komunikacji,
- budżet, jaki możemy przeznaczyć na ewentualne działania reklamowe za pomocą platform social mediów.
W content planie musimy zawrzeć charakterystykę grupy odbiorców naszej restauracji. Co należy wziąć pod uwagę w tym zakresie?
- Przedział wiekowy – powinniśmy ustalić, czy nasz przekaz kierujemy do nastolatków, osób dojrzałych, czy starszych.
- Styl życia – warto określić, czy publikacje w mediach społecznościowych będą przeznaczone dla osób aktywnych (np. lubiących sport), czy nastawionych na życie rodzinne z dziećmi.
- Preferencje żywieniowe – jeżeli grupa docelowa naszej restauracji ma specjalne potrzeby żywieniowe (np. wegetariańskie, wegańskie), to sposób komunikacji powinien być do niej dostosowany pod tym kątem.
W content planie marketingu dla mediów społecznościowych restauracji uwzględnijmy też typ treści, który chcemy prezentować. Możemy np. wybrać posty statyczne lub dynamiczne video w formie tzw. rolek. Nie musimy decydować się na jeden format treści – warto postawić na różnorodność.
Oszacujmy też, jak dużo czasu chcemy poświęcić na prowadzenie profilu restauracji w serwisach społecznościowych. Pamiętajmy, że prowadzenie i obsługa social mediów dla gastronomii bywa czasochłonna.
Zdobywaj opinie klientów
Oceny od dotychczasowych gości lokalu możemy pozyskiwać przez media społecznościowe (np. przez Facebook i Instagram). Dlaczego opinie klientów są ważne? Stanowią one tzw. społeczny dowód słuszności. Dzieląc się swoimi dobrymi doświadczeniami związanymi z restauracją, goście potwierdzają jej jakość.
Aby zadbać o marketing dla restauracji, możemy publikować na jej profilu w social mediach opinie zadowolonych gości.
Pozytywne opinie budują wiarygodność lokalu i wzbudzają zaufanie wśród potencjalnych klientów. Mogą wpływać też na innych konsumentów i często skłaniają ich do skorzystania z oferty lokalu.
Takie działania wzmacniają wizerunek i reputację restauracji oraz pozwalają wybić się na tle konkurencji, która na rynku gastronomicznym jest ogromna.
Stosuj hashtagi
Hashtag to znak „#”, poprzedzający słowo lub cały zwrot, które są używane przez użytkowników na platformach mediów społecznościowych. Służy do grupowania treści, dotyczących tego samego (lub podobnego) tematu i zjawiska. Umożliwia więc użytkownikom łatwe wyszukiwanie oraz śledzenie postów o zbliżonej tematyce. Jeśli publikujemy treści z danym hashtagiem (np. #jedzenienawynos), odbiorcy – wpisując to konkretne hasło w wyszukiwarkę Facebooka lub Instagrama – mogą szybciej trafić na profil naszego lokalu.
Oto niektóre przykłady hashtagów dla restauracji:
- #kuchniapolska – hashtag przeznaczony dla promocji lokali, oferujących tradycyjne, polskie dania;
- #restauracjaregionalna – hashtag gromadzi fanów regionalnych smaków, szukających lokali, w których jest serwowana tego rodzaju kuchnia;
- #jedzenieonline – hashtag doskonały do promowania restauracji, które oferują sprzedaż dań na dowóz.
Nie powinniśmy przesadzać z ilością hashtagów – nasze treści muszą wyglądać naturalnie i wiarygodnie. Kilka tego typu oznaczeń będzie korzystnie wpływać na poszerzanie zasięgu lokalu i docieranie do klientów.
Badania pokazują, że użycie od 3 do 5 hasztagów1 może wpłynąć na przyciągnięcie klientów. Oczywiście powinny być one dopasowane do grupy odbiorców lokalu i jego usług.
Wysoka aktywność kluczem do sukcesu
Warto zadbać o regularną publikację treści w kanałach społecznościowych lokalu. Jak powinna wyglądać ta częstotliwość?
- Instagram – publikacja postów między 3 a 5 razy w tygodniu, a relacje średnio 2 razy na dzień;
- Facebook – publikacja postów między 1 a 2 razy na dzień;
- TikTok – publikacja treści między 3 a 5 razy w tygodniu2.
Pamiętajmy, że harmonogram publikacji musi być dostosowany do rodzaju serwisu, w którym odbywa się komunikacja z potencjalnymi i stałymi klientami lokalu.
Aktywność restauracji w social mediach nie oznacza wyłącznie dodawania postów. W jej skład wchodzi również interakcja z odbiorcami. Warto odpowiadać na komentarze, zachęcać użytkowników do działania (np. do wypełnienia ankiety gastronomicznej o ulubionych smakach kanapek) czy wchodzić w interakcje z influencerami lub innymi lokalami.
Dlaczego aktywność restauracji w mediach społecznościowych jest ważna? Dzięki niej utrzymujemy stały kontakt z gośćmi restauracji, zdobywamy nowych klientów w ramach systemu poleceń, a także promujemy nasz biznes na lokalnym i ogólnokrajowym rynku. Aktywność w social mediach wpływa również na poprawę wizerunku restauracji.
Regularne udzielanie się w social mediach niesie wiele korzyści dla lokalu. Obecność na tych platformach to jeden z ważnych elementów prowadzenia restauracji.
Pamiętajmy, że skuteczne działania w mediach społecznościowych przekładają się na rentowność lokalu. Zasada jest prosta. Im więcej gości zachęcimy do skorzystania z naszej oferty, tym większe będziemy mieć zyski.
Social media restauracji – podsumowanie
Właściwie prowadzone social media restauracji to klucz do osiągnięcia sukcesu w branży. Takie działania wymagają co prawda systematycznej pracy i dużego zaangażowania, ale przynoszą wymierne korzyści w postaci zwiększonej sprzedaży oraz lojalności klientów.
Media społecznościowe dla lokalu możemy prowadzić samodzielnie lub z pomocą ekspertów z Restaumatic. Dzięki takiemu profesjonalnemu wsparciu mamy szansę poszerzyć grono klientów i zwiększyć zyski. Wystarczy wypełnić formularz kontaktowy, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą, by porozmawiać o najlepszej strategii promocji Twojej restauracji w social mediach.
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic
Źródło:
[1] Zote J., Instagram statistics you need to know for 2024 [Updated] [na:] „Sprout Social”, https://sproutsocial.com/insights/instagram-stats/, 22 lutego 2024 r.
[2] Macready H., How Often Should a Business Post on Social Media in 2024? [na:] „Social Media Marketing & Management Dashboard”, https://blog.hootsuite.com/how-often-to-post-on-social-media/#How_often_to_post_on_social_media_in_2024, 9 maja 2024 r.