Warto doceniać i nagradzać gości za wybór naszego lokalu. To świetny sposób na budowanie z nimi trwałych relacji. Klienci, którzy czują się dobrze obsłużeni i zadbani przez obsługę restauracji, z chęcią odwiedzą ją ponownie i będą polecać innym. W jaki sposób utrzymać zainteresowanie gości i zdobyć ich lojalność? Warto sięgnąć po program lojalnościowy – poznaj przykłady zastosowania takiego rozwiązania.
Spis treści
Co daje program lojalnościowy w restauracji?
Wdrożenie systemu lojalnościowego to ważny element zarządzania restauracją. Daje szansę na pogłębienie więzi ze stałymi gośćmi i stanowi metodę na pozyskanie nowych klientów. Dzięki temu możemy zwiększyć zyski oraz wzmocnić wizerunek w branży.
Za pomocą tego rodzaju programu mamy również możliwość gromadzenia ważnych danych o preferencjach i zwyczajach kulinarnych gości. To niezwykle ważna wiedza. Dzięki niej możemy określić (lub poprawić) kierunek rozwoju lokalu i dokonać stosownych zmian w menu.
Atrakcyjne promocje, zniżki bądź darmowe dodatki do potraw to wabik na klienta. W ten sposób utrzymujemy jego zainteresowanie naszą ofertą i zachęcamy do zakupu dań.
Jeśli nagradzamy gościa za składanie zamówień w naszej restauracji, to w rezultacie mamy szansę zyskać jego sympatię i uznanie. Dzięki temu być może uda nam się stworzyć stałą (wierną) grupę klientów, którzy będą cyklicznie korzystać z oferty lokalu.
Korzyści z wdrożenia systemu lojalnościowego nie dotyczą wyłącznie restauratorów. Zyskują także goście, a oni są ważnym filarem sukcesu działalności gastronomicznej.
Przykłady programów lojalnościowych
Jeśli chodzi o systemy lojalnościowe, to ich formy mogą być rozmaite. Wyróżnia się m.in. programy:
- Punktowe – zasada działania takich systemów jest prosta: za każde złożone zamówienie goście lokalu zbierają punkty, które w przyszłości będą mogli wymienić na atrakcyjne nagrody. Przykładowo: po uzbieraniu 50 punktów klient może otrzymać darmowy napój lub 5% zniżki na posiłek.
- Pieczątkowe – taki program lojalnościowy jest jednym z najbardziej tradycyjnych. Jak działa taki system? Na papierowych karteczkach goście zbierają pieczątki za każdą wizytę w lokalu i np. po zgromadzeniu 10 pieczątek mogą otrzymać 10% zniżki na zamówienie przy kolejnych odwiedzinach.
- Urodzinowe – w ramach tego programu lokal może udzielić klientowi (z okazji jego święta) rabatu na zestaw obiadowy. Na tym jednak nie koniec. Personel ma możliwość wysłania do niego życzeń urodzinowych (SMS-em lub mailem) wraz z informacją o udzielonej zniżce. Taki gest jest miły i z pewnością zyska uznanie gościa.
Możemy również spotkać się z tzw. kartą stałego klienta, która uprawnia do korzystania z określonych benefitów, np. stałej zniżki na wszystkie zamówienia czy darmowej dostawy. Taką kartą można nagrodzić gości, którzy często odwiedzają lokal lub wydali określoną kwotę na zamówienia.
Kolejną formą systemu lojalnościowego są aplikacje lojalnościowe. Za pomocą takiego mobilnego rozwiązania w telefonie klienci mogą zbierać punkty za złożone zamówienie lub otrzymywać zniżki.
Przed wdrożeniem programu lojalnościowego musimy dobrze przemyśleć strategię działania. Ustalamy, czy nasz budżet pozwala na zastosowanie stałych zniżek i ewentualnych promocji. Zastanówmy się również, jaki typ potraw możemy przeznaczyć do akcji promocyjnych.
Jak wprowadzić program lojalnościowy do restauracji?
Korzystnym rozwiązaniem jest wdrożenie systemu zamówień online od Restaumatic. Dzięki temu oprogramowaniu możemy prowadzić sprzedaż dań przez internet i oferować klientom rabaty lub oferty specjalne. System otrzymamy wraz z nowoczesną stroną WWW restauracji albo w formie wtyczki do zainstalowania na już działającej stronie lokalu.
Oprogramowanie od Restaumatic umożliwia realizację programu lojalnościowego online, który działa automatycznie. Jego ustawienie jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Po każdym zamówieniu klient otrzymuje specjalne „pieczątki” (ważne przez rok) wraz z informacją o nagrodzie. Gość ma szansę skorzystać z nagrody po złożeniu pięciu zamówień. Wówczas otrzymuje mailowo specjalny kupon promocyjny do wykorzystania przy kolejnym zamówieniu. Nagrodę stanowi promocja przypisana do Programu lojalnościowego, którą wybiera restaurator. Może to być np. 10% rabatu do kolejnego zamówienia, napój gratis, mała pizza za 1 zł itp.
Inne formy programów lojalnościowych
Inną formę programu lojalnościowego stanowi system członkowski. Na czym polega takie rozwiązanie? W ramach tego programu klient opłaca kartę członkowską np. w skali miesiąca. Dzięki karcie gość może korzystać z codziennych zniżek, a także bezpłatnych wejściówek na wydarzenia organizowane w restauracji. Takie systemy lojalnościowe często gwarantują pierwszeństwo podczas rezerwacji stolików.
Goście restauracji – w zamian za wniesienie opłaty – mogą uzyskać dostęp do oferty niedostępnej dla pozostałych klientów. To dobre rozwiązanie, jeśli chcemy utrzymać zainteresowanie ofertą lokalu i budować jego wyjątkowy wizerunek w branży.
System lojalnościowy w restauracji – podsumowanie
Program lojalnościowy powinien być atrakcyjny dla klientów i skutecznie motywować ich do stałego korzystania z oferty restauracji. Musi również mieć jasne i przejrzyste zasady – żaden jego element nie powinien budzić wątpliwości.
Warto także regularnie sprawdzać, czy wdrożony program przynosi oczekiwane zyski. Jeśli nie jesteśmy zadowoleni z rezultatów, powinniśmy zastanowić się nad wprowadzeniem w nim pewnych zmian (np. dotyczących wysokości zniżek).
Zanim zdecydujemy się na zastosowanie systemu lojalnościowego, musimy poznać potrzeby i preferencje gości, a także przeanalizować sytuację na rynku gastronomicznym. Zawsze powinniśmy być o krok przed konkurencją i zaskakiwać konsumentów.
Program lojalnościowy to ważne narzędzie, dzięki któremu zbudujemy trwałe relacje z klientami. Zwiększenie ich lojalności względem lokalu z może przynieść oczekiwany wzrost zysków.
📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉️ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic