Tradycyjne świąteczne potrawy wigilijne. Co jemy w różnych regionach polski?

Wigilia to tradycyjne święto, które obchodzone jest 24 grudnia i oznacza początek okresu Bożego Narodzenia. Pierwsze skojarzenia, które przychodzą nam na myśl z wieczerzą wigilijną to choinka, opłatek i smażony karp. Ale nie wszyscy Polacy świętują tak samo. W każdym domu stół wygląda nieco inaczej oraz serwowane są inne potrawy wigilijne. Dania tradycyjne i charakterystyczne w różnych regionach kraju często po latach zapomnienia ponownie zaczynają być przyrządzane. Warto przyjrzeć się bliżej tym różnicom, zwłaszcza, że święta tuż, tuż. 

Tradycyjne potrawy wigilijne w Wielkopolsce 

Dawniej na świątecznym stole w Wielkopolsce ludzie zajadali się najchętniej zupą migdałową, konopną, grochówką, czy też więdką, czyli zupą z brukwi. Tradycyjną potrawą wigilijną były też kluski z sokiem z kiszonej kapusty oraz kluski ze słodkim makiem, czyli makiełki. Bardzo charakterystycznym daniem od dawna, kiedyś w bogatych domach, teraz popularniejszy jest karp w sosie piernikowym. 

Tradycyjne danie wigilijne - makiełki
Tradycyjne danie wigilijne – makiełki

Zupa z suszonych owoców, czyli wigilia na Pomorzu i Kaszubach 

Pomorze i Kaszuby, czyli region w którym na wigilijnym stole królują ryby. Dawniej pośród potraw wigilijnych dominowały głównie śledzie, obecnie tradycja ewoluowała i podczas wieczerzy wigilijnej na stole można znaleźć smażonego karpia, wędzonego węgorza, flądrę w galarecie czy pstrąga w migdałach. Obok barszczu w świątecznym menu można znaleźć zupę rybną, zupę migdałową czy zupę z brzadu, czyli suszonych gruszek, śliwek i wiśni przyrządzana z kluskami, z dodatkiem mleka lub śmietany. Często wśród deserów znajdziemy również drożdżówkę kaszubską, czyli ciasto drożdżowe z rodzynkami.

Co znajdziemy na wigilijnym stole na Śląsku?

W Boże Narodzenie na śląskich stołach nie może zabraknąć zupy siemieniotki. Przygotowuje się ją głównie z nasion siemienia konopnego, a podawana jest z kaszą gryczaną, bądź grzankami. W wigilijnym menu nie może zabraknąć również kapusty z grochem, suszonych grzybów oraz dania na słodko. W tym m.in. makówi, czyli dania gdzie kawałki bułki drożdżowej są moczone w mleku i później przekładane makiem z dodatkiem bakalii. Bardzo popularna jest także moczka, znana jako bryja. Jest to jedna ze świątecznych potraw, których nie może zabraknąć w śląskich domach. Przygotowywana zazwyczaj zostaje ze specjalnego rodzaju piernika, migdałów, orzechów laskowych, rodzynek, suszonych śliwek, gruszek, fig i z dodatkiem ciemnego piwa, w którym moczy się wszystkie składniki. Zamiast piwa używano dawniej wywaru jarzynowego lub rosołu na karpich łbach. Choć w każdej części Śląska przepis na moczkę jest nieco inny i różni się dodatkami, to wszędzie podstawą potrawy pozostaje piernik.

Tradycyjne danie wigilijne moczka
Tradycyjne danie wigilijne – moczka

Tradycyjne potrawy wigilijne na Podhalu 

Kolacja wigilijna na Podhalu nie może się obejść bez tzw. bryndzylek – pierogów, które wykonuje się głównie z bryndzy i ziemniaków oraz farszu z wędzonym oscypkiem. Typowe wigilijne danie na Podhalu to także bukta i moskol. Bukta to ziemniaczane kopytka, a moskol to placki z ziemniaków pieczone na blasze i podawane z pokruszoną bryndzą i stopionym masłem. W bardzo tradycyjnych domach u podnóża Tatr na świątecznych stołach podaje się kłuty, czyli kapustę z ziemniakami oraz kołatankę – jest to kasza jęczmienna wymieszana z pokrojoną brukwią i polana miodem. Wszędzie podstawą jest także zupa grzybowa, barszcz czerwony, zupa rybna, a także kluski z makiem i miodem czy z suszonymi śliwkami oraz pierogi nadziewane kapustą.

Wigilia na Mazowszu 

Będąc w tym regionie Polski koniecznie musisz spróbować mazowiecką zupę grzybową. Jest to podstawowe danie, które możemy znaleźć w świątecznym menu na Mazowszu. Na wigilijnych stołach w centrum kraju nie zabraknie także barszczu czerwonego, który jest podawany zazwyczaj z uszkami lub pasztecikami z nadzieniem z kapusty i grzybów. Dawniej serwowany był również z ziemniakami i grzybami. W niektórych polskich rodzinach pozostała również tradycja na sporządzanie zupy rybnej. Z tego regionu wywodzi się także tradycja picia kompotu z suszonymi owocami podczas wigilijnej kolacji. 

Podsumowanie

Bez względu na region, w każdym polskim domu, okres przedświąteczny to czas wytężonej pracy w kuchni. Każda Pani Domu chciałaby podać gościom własnoręcznie ulepione uszka czy upieczony makowiec. Nie każda jednak może na to znaleźć czas w natłoku obowiązków służbowych. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalistów. Niemal każda restauracja proponuje ofertę świąteczną na wynos, w ramach której można zamówić pierogi z kapustą i grzybami, dania rybne, smażone karpie, czy świąteczne pierniki. Warto rozważyć taką możliwość, zwłaszcza jeśli mamy zaufanie do restauracji. Uszka ulepione przez Szefa renomowanej kuchni będą smakować jak te domowe.