Własna Gastronomia - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/wlasna-gastronomia/ Thu, 17 Oct 2024 12:37:01 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Własna Gastronomia - Restaumatic https://www.restaumatic.com/blog/wlasna-gastronomia/ 32 32 Otwarcie restauracji: jak otworzyć własną restaurację krok po kroku? https://www.restaumatic.com/blog/otwarcie-restauracji-jak-otworzyc-wlasna-restauracje-krok-po-kroku/ Tue, 08 Oct 2024 14:14:18 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4814 Droga od pomysłu do sukcesu w branży gastronomicznej może być długa i pełna wyzwań. Jak przekuć marzenie o lokalu w dochodowy biznes? Klucz tkwi w solidnym planie, znajomości rynku i umiejętności zarządzania. W tym artykule pokazujemy, jak przejść przez proces otwarcia lokalu krok po kroku, unikając najczęstszych pułapek. W jaki sposób rozkręcić restaurację? Sprawdź! Jak …

Przeczytaj całość "Otwarcie restauracji: jak otworzyć własną restaurację krok po kroku?"

The post Otwarcie restauracji: jak otworzyć własną restaurację krok po kroku? appeared first on Restaumatic.

]]>
Droga od pomysłu do sukcesu w branży gastronomicznej może być długa i pełna wyzwań. Jak przekuć marzenie o lokalu w dochodowy biznes? Klucz tkwi w solidnym planie, znajomości rynku i umiejętności zarządzania. W tym artykule pokazujemy, jak przejść przez proces otwarcia lokalu krok po kroku, unikając najczęstszych pułapek. W jaki sposób rozkręcić restaurację? Sprawdź!

Jak krok po kroku otworzyć swoją restaurację? Najważniejsze elementy

Otwarcie restauracji to złożony proces, który wymaga starannego planowania na każdym etapie. Kluczowe jest nie tylko posiadanie pasji do gastronomii, ale także dogłębna znajomość rynku oraz odpowiednie przygotowanie formalno-finansowe.

Wybór lokalizacji, stworzenie unikalnego menu oraz kwestie prawne i marketingowe – każdy etap musi być dokładnie przemyślany. Jak zatem zaplanować otwarcie restauracji, by osiągnąć sukces? Warto to robić krok po kroku!

Stwórz biznesplan

Biznesplan stanowi podstawowy dokument, który jest niezbędny przy otwarciu lokalu gastronomicznego. Powinien zawierać szczegółową analizę jego konkurencji i grupy docelowej. Musi uwzględniać działania marketingowe, budżet, a także rozpiskę stanowisk. 

Taki plan pomaga nie tylko w rozpoczęciu działalności restauracji. Stanowi też cenne wsparcie dla jej rozwoju i codziennego funkcjonowania.

Aby z sukcesem otworzyć restaurację, konieczne jest przygotowanie biznesplanu.

Zadbaj o wymagane formalności

Jeden z ważniejszych kroków, który trzeba wykonać przy otwieraniu restauracji, stanowi założenie działalności gospodarczej. Wybór konkretnej formy prawnej (jednoosobowa działalność lub spółka to najczęściej spotykane opcje w branży) jest niezbędny m.in. do prowadzenia rozliczeń podatkowych czy zatrudniania personelu.

Następnym ruchem musi być zarejestrowanie firmy w CEIDG, wybór odpowiedniego kodu PKD, uzyskanie numeru NIP i REGON, a także założenie firmowego konta bankowego.

Początki własnej działalności gospodarczej wiążą się także ze zgłoszeniem do ZUS swoich pracowników, założeniem konta firmowego w banku oraz znalezieniem księgowego lub biura rachunkowego.

Wśród początkowych formalności, z jakimi należy liczyć się przy otwarciu restauracji, są również te związane ze spełnieniem wytycznych, dotyczących bezpieczeństwa prowadzenia lokalu i usług gastronomicznych

Należą do nich przede wszystkim:

  • wytyczne sanitarne;
  • przepisy ochrony przeciwpożarowej;
  • przepisy budowlane;
  • przepisy BHP;
  • koncesja na sprzedaż alkoholu (jeśli chcemy mieć go w swojej ofercie).

Wybierz rodzaj restauracji

Zanim otworzysz lokal gastronomiczny, musisz zastanowić się nad jego typem. Jaki typ dań pasuje do lokalizacji i oczekiwań rynku? Fine dining, kuchnia domowa, a może street food? Każdy z tych modeli ma inne wymagania w zakresie wystroju, poziomu obsługi czy menu.

Pamiętaj, że wybór rodzaju restauracji definiuje Twój biznes. Otwarcie własnego lokalu powinno być podyktowane nie tylko pasją do smacznej kuchni i karmienia gości. Ważna jest też analiza, dzięki której znajdziesz niszę rynkową dla restauracji, zrozumiesz konkurencję i zadbasz, by Twoja oferta przyciągała gości. Dopasuj typ lokalu do budżetu, oczekiwań klientów i oczywiście do własnej wizji.

Przygotuj menu

Kolejnym krokiem jest stworzenie menu. W zależności od rodzaju restauracji, którą zamierzasz otworzyć, pomyśl o jakości składników, których będziesz używać, potrawach oraz dodatkach do potraw, które wyróżnią Twoją restaurację na tle konkurencji. Kiedy zdecydujesz, jakie dania będziesz mieć w ofercie, skup się na ustaleniu ich cen.

Właściwe przygotowanie menu lokalu jest niezwykle istotne. Musi być przemyślane, spójne z typem lokalu i skierowane do odpowiedniej grupy docelowej. Stawiaj na jakość i sezonowość produktów. Zadbaj o odpowiednią różnorodność, ale unikaj przesytu – menu powinno być krótkie i atrakcyjne.

Otwarcie własnej restauracji oznacza, że musisz kalkulować marżę i brać pod uwagę koszty surowców oraz pracę kuchni. Testuj dania, zbieraj opinie gości i stale udoskonalaj ofertę. Twoje menu to narzędzie, które przyciąga gości i buduje ich lojalność.

Nie można zapomnieć o wizualnej stronie karty dań. Menu elektroniczne i papierowe musi być przejrzyste dla klienta. Gość powinien bez trudu odnaleźć w nim wszystkie informacje o posiłkach, cenie czy gramaturze potraw. Czytanie karty potraw nie może sprawiać żadnej trudności. Proste, estetyczne czcionki i zrównoważony rozkład poszczególnych pozycji to podstawa.

Menu musi być spójne z typem restauracji.

Znajdź odpowiedni lokal i lokalizację

Otwarcie restauracji musi poprzedzić znalezienie odpowiedniej lokalizacji. Odpowiedniej, czyli jakiej? Takiej, która będzie atrakcyjna dla klientów. Wybierz miejsce o dużym ruchu pieszym, w otoczeniu biur, uczelni lub atrakcji turystycznych. 

Lokal powinien prezentować się nie tylko estetycznie i zachęcająco. Musi być funkcjonalny i dopasowany do oczekiwań gości. Co to oznacza? Klienci powinni czuć się w nim wygodnie. Należy zadbać o odpowiednio rozmieszczone stoliki (nie mogą stać zbyt blisko siebie) czy łatwy dostęp do toalet. Odwiedzający muszą mieć wystarczająco dużo miejsca do swobodnego przemieszczania się po sali.

Kuchnia lokalu powinna być zaprojektowana tak, aby proces przygotowywania potraw był szybki i efektywny. Warto zadbać o to, aby goście nie czekali zbyt długo na potrawy. Dlaczego? Jeśli klienci nie otrzymają w odpowiednim czasie zamówionych posiłków, to istnieje duże ryzyko, że się zdenerwują i stracą dobry nastrój. Taka sytuacja może więc negatywnie wpłynąć na ich opinie o restauracji.

Należy też zwrócić uwagę na aspekty prawne i finansowe związane z lokalem – sprawdź umowę najmu, wysokość czynszu i możliwe dodatkowe opłaty. Pamiętaj także o wymaganiach sanitarnych i budowlanych. Lokal musi spełniać normy higieniczne oraz techniczne.

Wybierz wystrój

Na wystrój restauracji składają się takie elementy jak: podstawowe meble (stoły, krzesła), kolorystyka wnętrza, ozdoby, kwiaty, świece czy oświetlenie. Ważne jest, aby wszystkie te elementy były estetyczne i spójne względem siebie, a także pasowały do ogólnej specyfiki restauracji i serwowanej w niej kuchni.

Dobrym pomysłem przy projektowaniu wnętrz lokalu gastronomicznego jest więc nawiązywanie do miejsca pochodzenia potraw oraz lokalizacji. I tak kolorystyka restauracji położonej nad morzem powinna być utrzymana w bieli i błękicie. Z kolei jej dekoracje mogą nawiązywać do stylu marynistycznego.

Wszystkie elementy wystroju restauracji muszą być spójne i pasować do rodzaju lokalu.

Skompletuj wyposażenie

Jednym z najważniejszych punktów, w jaki należy zainwestować otwierając swoją restaurację, jest oczywiście wyposażenie kuchni. 

Oto główne elementy, jakie powinny się w niej znaleźć:

  • urządzenia do smażenia – patelnie, frytownice, płyty do smażenia beztłuszczowego;
  • urządzenia do gotowania – kotły warzelne, garnki, steamery;
  • piec;
  • robot kuchenny;
  • lodówki, szafy chłodnicze i mroźnicze;
  • zmywarka.

Nawiąż współpracę z dostawcami

Jednym z głównych czynników powodzenia i popularności restauracji wśród klientów jest atrakcyjność serwowanych w niej potraw, a ta zależy w dużej mierze od jakości używanych produktów. Z tego powodu nie warto oszczędzać na składnikach, dbając o ich świeżość, najwyższą jakość i wiarygodne źródło, z którego pochodzą.

Co warto brać pod uwagę przy wyborze dostawcy produktów? Oprócz ceny asortymentu istotne są jakość produktów, posiadanie przez nie odpowiednich certyfikatów (HACCP, ISO, certyfikaty ekologiczne), szerokość asortymentu, kwestie logistyczne (np. częstotliwość i terminowość dostaw) czy obecność dodatkowych usług oferowanych przez dostawcę (np. pakowanie, mycie lub porcjowanie produktów).

Zatrudnij wykwalifikowany personel

Odpowiednio dobrany personel restauracji może być jej prawdziwą wizytówką, która przyciągnie rzesze klientów. Doświadczony szef kuchni i manager, kompetentni kelnerzy i barmani zapewnią wysoką jakość usług oraz zminimalizują ilość niedociągnięć, które mogą  pojawić się na początku działania lokalu. 

Dlatego warto zainwestować w zbudowanie zgranego zespołu. Przyczyni się to do szybkiego wzrostu zainteresowania naszą działalnością.

Bardzo istotne podczas otwierania restauracji jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie zaplecza kuchennego.

Zadbaj o marketing i widoczność w sieci

Marketing lokalu i jego widoczność w sieci to elementy, które należy przemyśleć przed otwarciem. Planowanie działań w tym obszarze będzie efektywniejsze, jeśli zdecydujemy się na profesjonalne usługi marketingowe dostarczane przez Restaumatic.

W ramach współpracy możesz liczyć na reklamę w wynikach wyszukiwania Google, social mediach lokalu czy na indywidualnie przygotowany szablon mailingu do bazy klientów restauracji. Usługi prowadzone przez specjalistów z Restaumatic pozwolą zwiększyć sprzedaż w lokalu. 

W działaniach marketingowych warto pamiętać o wykorzystaniu systemu sprzedaży online dla gastronomii. Dzięki temu oprogramowaniu restauracja ma możliwość oferowania dań na własnej stronie WWW. W ten sposób możesz zaoszczędzić na prowizjach dla portali sprzedających jedzenie na dowóz i pozyskać klientów internetowych. 

Plan otwarcia restauracji musi zawierać kilka ważnych elementów marketingowych, takich jak:

  1. Posiadanie strony internetowej – nowoczesnej, czytelnej i intuicyjnej, wyposażonej w wirtualne menu.
  2. Prowadzenie profili lokalu w mediach społecznościowych.
  3. Oferowanie programów lojalnościowych – rabaty, nagrody lub specjalne oferty dla stałych gości.
  4. Zbieranie opinii klientów np. w social mediach.

Jaki jest koszt otwarcia restauracji?

Koszt otwarcia restauracji zaczyna się od 30 tys. zł, jednak może wynosić nawet 500 tys. zł lub więcej. Musimy pamiętać, że wysokość takiej inwestycji zależy od kilku kluczowych czynników, takich jak:

  • lokalizacja – prestiżowa dzielnica czy centrum miasta znacznie podnosi koszty wynajmu i adaptacji;
  •  wielkość lokalu oraz standard wyposażenia – także wpływają na budżet (przy czym wyższe koszty są związane z eleganckimi meblami i zaawansowanym technologicznie sprzętem);
  • typ kuchni;
  • wymagania sanitarno-epidemiologiczne;
  • działania marketingowe.

Kosztorys rozpoczęcia działalności restauracji powinien uwzględnić wszystkie te elementy, by zapewnić stabilne fundamenty dla jej prowadzenia i rozwoju.

Otwarcie restauracji – podsumowanie

Otwarcie własnej restauracji to ambitne przedsięwzięcie, które wymaga starannego planowania i precyzyjnego wykonania. Kluczowe kroki w tym procesie to: stworzenie realistycznego biznesplanu, dokładna analiza rynku, wybór odpowiedniej lokalizacji oraz skuteczna strategia marketingowa. 

Koszty otwarcia lokalu mogą zmieniać się w zależności od wielu czynników, dlatego ogromną pomocą będzie regularne aktualizowanie biznesplanu i elastyczność działań.

Jeśli szukasz wsparcia w prowadzeniu działalności gastronomicznej, to skontaktuj się z Restaumatic.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Otwarcie restauracji: jak otworzyć własną restaurację krok po kroku? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak założyć firmę cateringową? O czym nie możesz zapomnieć? https://www.restaumatic.com/blog/jak-otworzyc-firme-cateringowa/ Thu, 23 Nov 2023 11:32:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6393 Firma cateringowa to jedna z form działalności w branży gastronomicznej. Taka firma, nazywana potocznie: cateringiem, dostarcza posiłki na różnorodne okazje i wydarzenia (przyjęcia, wesela, uroczystości rodzinne, spotkania firmowe czy imprezy w plenerze). W ramach takiej działalności dania zapakowane w pudełka mogą również trafiać do pojedynczych klientów. Jak założyć firmę cateringową i jakich wymogi techniczno-prawne trzeba …

Przeczytaj całość "Jak założyć firmę cateringową? O czym nie możesz zapomnieć?"

The post Jak założyć firmę cateringową? O czym nie możesz zapomnieć? appeared first on Restaumatic.

]]>
Firma cateringowa to jedna z form działalności w branży gastronomicznej. Taka firma, nazywana potocznie: cateringiem, dostarcza posiłki na różnorodne okazje i wydarzenia (przyjęcia, wesela, uroczystości rodzinne, spotkania firmowe czy imprezy w plenerze). W ramach takiej działalności dania zapakowane w pudełka mogą również trafiać do pojedynczych klientów. Jak założyć firmę cateringową i jakich wymogi techniczno-prawne trzeba przestrzegać? O tym w artykule.

Wybór kuchni na catering

Przed uruchomieniem własnej firmy cateringowej musimy ustalić, jaki typ kuchni będziemy oferować klientom. Mamy do wyboru kuchnię m.in.:

  • polską,
  • orientalną,
  • wegetariańską,
  • francuską,
  • włoską,
  • gruzińską.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdźmy, jakie produkty spożywcze będą potrzebne do przygotowywania potraw. Przykładowo: do niektórych dań kuchni orientalnej należy użyć składników, które nie są łatwodostępne na naszym rodzimym rynku. Z reguły są one też droższe.

Przeanalizujmy też trendy rynkowe, które pomogą nam wybrać taką kuchnię, która będzie cieszyć się największym zainteresowaniem ze strony potencjalnych klientów. Dobry pomysł to budowa szerokiej oferty kulinarnej, która będzie przystosowana dla diabetyków, osób na diecie redukcyjnej, sportowców czy nawet osób starszych.

Stół bankietowy z przystawkami

Wymogi techniczne lokalu cateringowego

Szczegółowe regulacje prawne dotyczące wymogów technicznych dla lokalu cateringowego znajdują się  w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. 

Aby dowiedzieć się, jak legalnie założyć firmę cateringową, należy zapoznać się z tym aktem prawnym. W dokumentacji znajdziemy wymogi dotyczące: bezpieczeństwa przechowywania żywności, komfortu pracy personelu oraz wymogów technicznych lokalu.

Najważniejsze elementy, które dotyczą wymogów technicznych lokalu dla firmy cateringowej to:

  • Minimalna powierzchnia pomieszczeń – każdy z pracowników musi mieć do dyspozycji co najmniej 13 m2 wolnej przestrzeni pomieszczenia oraz 2 m2 wolnej powierzchni podłogi.
  • Minimalna wysokość pomieszczeń – sufit na wysokości co najmniej 2,5 metra lub 3 metry w lokalach, gdzie jest zatrudnionych co najmniej 5 osób.
  • Oświetlenie dzienne – minimalna proporcja okien do powierzchni podłogi powinna wynieść 1:8.
  • Temperatura – pomieszczenia przeznaczone do pracy nie powinny być chłodniejsze niż 14 stopni Celsjusza, natomiast w miejscach lekkiej pracy fizycznej nie mniej niż 18 stopni Celsjusza.
  • Toalety – sanitariaty przeznaczone dla pracowników powinny znajdować się nie dalej niż 75 metrów od stanowiska pracy.

Zgodność lokalu firmy cateringowej z wymogami sanitarnymi to podstawa. Bez spełnienia wytycznych, wynikających z ustawodawstwa nie poprowadzimy legalnie własnej firmy cateringowej.

Auta do dostaw – jakie warunki muszą spełniać?

Auto do dostaw musi być dopasowane do standardów bezpieczeństwa żywności i potrzeb naszej firmy. Pojazd musi zapewnić utrzymanie odpowiedniej temperatury przechowywania żywności oraz standardów higieny. Powinien być wyposażony np. torby termiczne dla zachowania odpowiedniej temperatury (niskiej lub wysokiej) przewożonego jedzenia. 

Zgodnie z wymogami Sanepidu auto w firmie cateringowej nie może mieć żadnych otworów i dziur, do których mogłyby przedostawać się resztki żywności. Produkty spożywcze przewożone w kontenerach samochodowych również muszą być odpowiednio zabezpieczone (nie mogą np. znajdować się w dziurawych czy nieszczelnych pudełkach).

Auto to dostaw musi też być sprawne i posiadać aktualny przegląd techniczny. Pod żadnym pozorem nie może stwarzać zagrożenia w ruchu drogowym. 

Zgodnie z załącznikiem do Rozporządzenia (WE) nr 852/2004 w sprawie higieny środków spożywczych pojazdy użytkowane przez firmę cateringową powinny być utrzymywane w czystości, zachowane w dobrym stanie technicznym oraz umożliwiające ochronę gotowych produktów przed brudem i bakteriami.

Dodatkowo pojazd w firmie cateringowej powinien być oszczędny, czyli spalać możliwie jak najmniej paliwa na trasie i wyposażony w odpowiednie narzędzia GPS. Jeżeli rozpoczynamy działalność, to najpierw zainwestujmy w jeden, sprawny i pojemny pojazd. Kiedy biznes zacznie się rozwijać, możemy zakupić kolejne auta.

przekąski cateringowe

Niezbędne formalności do otwarcia firmy cateringowej

Jak założyć firmę cateringową? Najlepiej krok po kroku przejść przez wszystkie procedury i formalności urzędowe. Co należy zrobić?

  1. Złożyć wniosek do CEiDG – możemy to zrobić urzędzie miasta lub gminy  osobiście, listem poleconym lub drogą elektroniczną.
  2. Zarejestrować firmę cateringową jako płatnika VAT i zgłosić działalność gospodarczą do ZUS.
  3. Zgłosić firmę cateringową do Sanepidu. Tutaj niezbędna będzie kontrola, w wyniku której uzyskamy pozwolenie na prowadzenie działalności gastronomicznej.

Powyższe formalności są niezbędne, jeśli chcemy uruchomić własną firmę cateringową. To nie wszystko. Musimy też opracować biznesplan, w którym dokładnie rozpiszemy cele, jakie chcemy zrealizować, uwzględnimy nasze możliwości finansowe i określimy profil klienta. 

Pamiętajmy też o działaniach marketingowych, aby przyciągnąć uwagę klientów i wyróżnić się na tle konkurencji. W tym obszarze warto zdać się na specjalistów z Restaumatic. Dzięki takiemu rozwiązaniu restauracja otrzymuje różne praktyczne narzędzia do wykorzystania (np. moduł SMS czy Program Lojalnościowy). Zyskuje również m.in. możliwość zwiększenia swojej widoczności w sieci (np. dzięki odpowiednim kampaniom reklamowym, a tym samym – zysków ze sprzedaży.

Czy warto nawiązywać współpracę przy otwieraniu cateringu?

Nawiązanie współpracy z zewnętrznymi podmiotami już na etapie zakładania firmy cateringowej to dobry pomysł. Wybierając systemy sprzedaży online od Restaumatic, można uskutecznić sprzedaż gotowych dań i łatwiej zarządzać zamówieniami. W przypadku braku doświadczenia i jasno ustalonych celów biznesowych, rozpoczęcie współpracy z podmiotem doświadczonym w branży jest rozsądnym posunięciem. 

Korzystnym rozwiązaniem jest też zadbanie, by nasza firma cateringowa była dostępna dla klientów w wybranych aplikacjach do zamawiania jedzenia. Dzięki takiemu posunięciu mamy szansę zwiększyć liczbę zamówień online i dotrzeć do większego grona odbiorców.

Jak otworzyć firmę cateringową? Podsumowanie

Aby założyć firmę cateringową, należy wyznaczyć jasny plan działania, dopełnić formalności urzędowych czy też dokładnie zbadać konkurencję na rynku. Musimy również ustalić menu i nawiązać współpracę z dostawcami produktów żywnościowych. Nie zapominajmy też o zaplanowaniu kroków marketingowych oraz o odpowiednim pojeździe, który będzie przystosowany do przewożenia jedzenia.

The post Jak założyć firmę cateringową? O czym nie możesz zapomnieć? appeared first on Restaumatic.

]]>
Własna lodziarnia – jak otworzyć ten biznes? https://www.restaumatic.com/blog/wlasna-lodziarnia-jak-otworzyc-ten-biznes/ Fri, 20 Oct 2023 11:56:52 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6199 Lody cieszą się dużą popularnością wśród większości osób. To produkt chętnie wybierany zarówno w czasie upałów, jak i zimą. Na sukces takiego biznesu składa się kilka czynników m.in. unikalna receptura oraz dobra lokalizacja. Choć lodziarnia kojarzy się głównie z sezonowym biznesem, to z powodzeniem może działać w wolnostojących lokalach, czynnych przez cały rok. Zobacz, jakie …

Przeczytaj całość "Własna lodziarnia – jak otworzyć ten biznes?"

The post Własna lodziarnia – jak otworzyć ten biznes? appeared first on Restaumatic.

]]>
Lody cieszą się dużą popularnością wśród większości osób. To produkt chętnie wybierany zarówno w czasie upałów, jak i zimą. Na sukces takiego biznesu składa się kilka czynników m.in. unikalna receptura oraz dobra lokalizacja. Choć lodziarnia kojarzy się głównie z sezonowym biznesem, to z powodzeniem może działać w wolnostojących lokalach, czynnych przez cały rok. Zobacz, jakie wyposażenie lodziarni jest niezbędne i w jaki sposób stworzyć własny biznes w tej branży.

Otwarcie lodziarni – od czego zacząć?

Otwarcie lodziarni nie jest trudne, ale konieczne jest dopełnienie kilku formalności urzędowych. Chodzi nie tylko o przygotowanie biznesplanu, ale także zarejestrowanie nowej działalności w rejestrach CEiDG. 

Niezbędne jest także dostosowanie warunków lokalu i zaplecza do wymogów sanitarno-epidemiologicznych, a także inwestycja w niezbędny sprzęt potrzebny do wytwarzania, przechowywania i sprzedaży lodów. Oczywiście nie można zapominać o marketingu, który jest dźwignią napędową dla biznesu.

lody w rożku

Przygotuj biznesplan lodziarni

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań związanych z otwarciem lodziarni warto stworzyć jej projekt oraz biznesplan. To dwa kluczowe aspekty, które pozwalają na sprawniejsze uruchomienie i prowadzenie takiej działalności. W biznesplanie trzeba uwzględnić kilka elementów np.:

  • wyposażenie lodziarni,
  • kosztorys uruchomienia i prowadzenia działalności,
  • maksymalny budżet na marketing,
  • wielkość lokalu,
  • lokalizacja,
  • sposoby produkcji i przechowywania lodów,
  • zakres działalności,
  • prognozowane dochody.

Przygotowanie rzetelnego planu działania to pierwszy krok w celu osiągnięcia sukcesu związanego z otwarciem lodziarni. Rzetelny biznesplan przekłada się na sprawne funkcjonowanie działalności, bez zbędnych niespodzianek i problemów.

Dopilnuj formalności

Jak otworzyć lodziarnię, aby prowadzić ten biznes zgodnie z prawem? Procedura jest podobna do tej obowiązującej przy otwarciu restauracji lub baru kanapkowego. Należy zdobyć orzeczenie do celów sanitarno-epidemiologicznych, podpisać umowę na wywóz śmieci oraz zadbać o listę alergenów, które mogą znajdować się składzie lodów.

Niezbędne są także badania wody w lokalu, a także składu produkowanych lodów. Otwarcie lodziarni generuje też konieczność spełnienia wymogów GHP i GMP, które reguluje Ustawa z dnia 25 sierpnia 2006 roku o bezpieczeństwie żywności i żywienia. To dokument, który mówi o dokładnych warunkach przechowywania lodów, ich wydawania oraz produkcji bezpośrednio przez pracowników lodziarni.

Zainwestuj w wyposażenie lodziarni

Czego potrzeba do prowadzenia własnej lodziarni? Wyposażenie takiego lokalu lub budki z lodami to przede wszystkim:

  • automaty do lodów włoskich,
  • pasteryzator,
  • klimatyzacja,
  • lada chłodnicza i zamrażarka do przechowywania lodów,
  • miksery i blendery,
  • frezer do chłodzenia płynnej mieszanki lodów,
  • stolik i krzesła – ale tylko przy stacjonarnej sprzedaży lodów.

Typ niezbędnego wyposażenia lodziarni jest uzależniony od sposobu prowadzonej działalności. Jeśli lody są przygotowywane zawsze na bieżąco, nie ma konieczności inwestowania w zamrażarki do długotrwałego przechowywania lodów. Wtedy wystarczy zwykła lada chłodnicza. Warto też zainwestować w oprogramowanie POS dla lodziarni. Ten system znacznie ułatwia i porządkuje prowadzenie działalności oraz zwiększa zakres obsługi klientów w lokalu.

Zadbaj o odpowiednie produkty i receptury

Smak lodów jest czymś, co przyciąga klientów do lodziarni i pozostaje w ich pamięci. Pyszne lody mogą rozsławić lokal i sprawić, że będą się do niego ustawiały kolejki. Jak to osiągnąć? Przede wszystkim postawmy na jakość składników i odpowiednią recepturę. Wybierajmy mleko czy owoce od sprawdzonych dostawców. Sprawdźmy, jakie smaki cieszą się największą popularnością i – mając na uwadze najlepsze przepisy – starajmy się stworzyć własne, unikalne receptury. Lody muszą być gęste, kremowe i ładnie wyglądać. Ich smak powinien zachwycić klientów, a widok pobudzić ich apetyt. 

Postawmy na różnorodne smaki (np. ciasteczkowe, smak popularnych słodyczy, połączenie owoców i mascarpone), aby trafić do jak najszerszej grupy klientów. Ważny jest też sposób podawania lodów. Możemy je serwować w chrupiących wafelkach, kolorowych, tekturowych kubeczkach lub szklanych pucharkach (w zależności od życzenia klienta). Ciekawym dodatkiem do lodów są smakowe polewy i posypki, które wzbogacą ich smak i wygląd.

różne smaki lodów

Postaw na marketing

Skuteczne działania marketingowe są ważne, szczególnie jeśli otwarcie lodziarni ma wiązać się z długotrwałym sukcesem. W celu przyciągnięcia uwagi potencjalnych klientów warto zainwestować w takie działania, jak:

  • prowadzenie i aktualizacja wizytówki lodziarni w Google,
  • pozycjonowanie strony internetowej dla lodziarni,
  • organizacja uroczystego otwarcia lodziarni,
  • wszelkiego rodzaju akcje promocyjne – bannery reklamowe, kampanie w mediach społecznościowych, ulotki.

Jakie są koszty założenia lodziarni?

Średnie koszty otwarcia lodziarni to wydatek na poziomie ok. 20-30 tysięcy złotych. Znacznie tańsza będzie też mobilna budka z lodami niż stacjonarna lodziarnia, w której goście mogą zjeść zamówione lody na miejscu. Największe koszty generuje jednak sprzęt do produkcji lodów, którego ceny mogą sięgać do kilkunastu tysięcy złotych. Mając na uwadze takie wydatki, warto sprawdzić różne możliwości znalezienia oszczędności w gastronomii

Całkowite koszty otwarcia lodziarni są uzależnione głównie od lokalizacji oraz powierzchni lokalu, w którym są sprzedawane i produkowane lody. Standardowo im większy lokal i większe miasto, tym wyższe koszty prowadzenia działalności gastronomicznej. Prestiżowa lokalizacja przekłada się na wyższe zarobki, choć wiąże się to, np. z wysokimi kosztami najmu lokalu. 

W zmniejszeniu kosztów prowadzenia lodziarni pomogą też rozwiązania od Restaumatic. Warto się na nie zdecydować z wielu powodów. Dzięki nim możemy skutecznie pozyskiwać klientów, usprawnić i przyspieszyć ich obsługę, a także stale monitorować efekty naszych działań np. poprzez raporty sprzedaży. Restaumatic pozwala lokalowi pracować lepiej i szybciej.

The post Własna lodziarnia – jak otworzyć ten biznes? appeared first on Restaumatic.

]]>
Bar kanapkowy – jak otworzyć mały lokal z kanapkami? https://www.restaumatic.com/blog/bar-kanapkowy-jak-otworzyc-maly-lokal-z-kanapkami/ Wed, 11 Oct 2023 22:00:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6194 Dobrze zorganizowany bar z kanapkami to taki lokal, który jest w stanie obsłużyć dużą liczbę klientów w stosunkowo krótkim czasie. Stanowi udany pomysł na biznes, ale wymaga odpowiedniego przygotowania: marketingowego, sprzętowego oraz prawnego. Zobacz, jak uruchomić własny bar kanapkowy i jakich kwestii nie można pominąć podczas zakładania nowego biznesu gastronomicznego. Bar kanapkowy – na czym …

Przeczytaj całość "Bar kanapkowy – jak otworzyć mały lokal z kanapkami?"

The post Bar kanapkowy – jak otworzyć mały lokal z kanapkami? appeared first on Restaumatic.

]]>
Dobrze zorganizowany bar z kanapkami to taki lokal, który jest w stanie obsłużyć dużą liczbę klientów w stosunkowo krótkim czasie. Stanowi udany pomysł na biznes, ale wymaga odpowiedniego przygotowania: marketingowego, sprzętowego oraz prawnego.

Zobacz, jak uruchomić własny bar kanapkowy i jakich kwestii nie można pominąć podczas zakładania nowego biznesu gastronomicznego.

Bar kanapkowy – na czym polega ten typ gastronomii?

Bar kanapkowy można prowadzić w ramach małego lokalu z kanapkami, np. w budynkach biurowców korporacyjnych, a także jako mobilny food-truck. Bar kanapkowy specjalizujący w serwowaniu kanapek na wynos wyróżnia się przede wszystkim:

  • bogatą ofertą kanapek dostępnych od ręki,
  • możliwością stworzenia dowolnej kanapki od podstaw, zgodnie z preferencjami klienta,
  • zawsze świeżymi składnikami do wyboru,
  • atrakcyjnymi cenami kanapek.
kanapki podane na podstawce drewnianej

Bar z kanapkami – od czego zacząć?

Aby otworzyć bar z kanapkami, trzeba przede wszystkim podjąć stosowne kroki formalne. Warto też opracować strategię działania w formie rzetelnego biznesplanu. Kluczowe jest także znalezienie dostawców świeżych produktów, potrzebnych do robienia kanapek. Trzeba również zadbać o wystrój baru kanapkowego oraz odpowiedni marketing.

Dobrze jest sprawdzić różne wskazówki, dotyczące np. tego jak otworzyć restaurację krok po kroku. Korzystając z takich porad, będziemy mogli lepiej zaplanować działania związane z naszym barem kanapkowym.

Opracuj plan działania

Ważny krok w uruchomieniu baru z kanapkami stanowi oszacowanie kosztów rozpoczęcia i prowadzenia działalności gastronomicznej. Polecamy zrobić to jednocześnie z weryfikacją potrzeb rynku, np. poprzez analizę SWOT. W ten sposób można oszacować wydatki, ustalić wstępne ceny kanapek i stworzyć prognozy zysków na kolejne miesiące prowadzenia baru kanapkowego.

Zarejestruj działalność

Kolejny krok to rejestracja działalności gospodarczej na wniosek CEiDG-1. Sama rejestracja baru kanapkowego zajmuje zaledwie kilkanaście minut, a formalności można dopełnić przez internet. Niemniej jednak uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców to dopiero początek drogi.

Ważna również jest rejestracja baru kanapkowego pod odpowiednim kodem PKD. Kod PKD 56.10.A to ogólny kod przypisany dla restauracji i innych punktów gastronomicznych, które oferują posiłki na miejscu oraz na wynos. Jeśli w barze będą przygotowywane i podawane napoje lub sprzedawane kanapki w formie cateringu – rejestracja dodatkowo obejmie kolejno PKD 56.30.Z i PKD 56.21.Z.

Uzyskaj pozwolenia

Każdy, kto zamierza otworzyć bar kanapkowy, powinien wiedzieć, że konieczne jest dostosowanie lokalu do wymogów stawianych przez Sanepid. Niezbędne jest także pozytywne przejście kontroli pracownika tego urzędu oraz wpisanie działalności do rejestru zakładów podlegających kontroli Sanepidu. Zgłoszenia działalności należy dokonać nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia pracy baru kanapkowego.

Stwórz ciekawe menu

Kluczem do osiągnięcia sukcesu baru kanapkowego jest stworzenie atrakcyjnego menu. Można wprowadzić stałe pozycje kanapek do wyboru lub pozwolić klientom na samodzielny dobór składników. Pracownik baru kanapkowego będzie przygotowywać świeże kanapki dla klientów lokalu zgodnie z indywidualnymi preferencjami.

Dobrym pomysłem na urozmaicenie menu kanapkowego jest wprowadzenie np. sezonowych warzyw. Kanapka z nowalijkami na pewno przypadnie do gustu klientom. Warto również zwrócić uwagę na sosy do kanapek. Powinny mieć różne smaki, które będą się świetnie komponować z pozostałymi składnikami.

Znajdź dobrych dostawców

Wbrew pozorom znalezienie rzetelnego dostawcy produktów spożywczych wcale nie jest takie proste, ale jakże kluczowe. Tylko wysokiej jakości i świeże produkty potrzebne do przygotowywania kanapek w barze stanowią gwarancję zadowolenia potencjalnych klientów. 

Zadbaj o odpowiedni wystrój

Jeśli otwierasz mały lokal z kanapkami, zadbaj też o jego przyjazny i elegancki wystrój. W przypadku baru kanapkowego warto postawić na minimalizm, prostotę i stonowane barwy. Wnętrze powinno być przytulne i przejrzyste, natomiast bannery reklamowe, ulotki oraz menu czytelne i zgodne z identyfikacją wizualną baru kanapkowego.

Jeżeli natomiast zamierzamy prowadzić sprzedaż kanapek w food-trucku także musimy pamiętać, aby zadbać o jego wystrój. Powinien być dobrze oświetlony (najlepiej jasnym, ale przytulnym światłem), możemy go też ozdobić lampkami, które dodadzą uroku i przytulności. Wnętrze food-trucka można ożywić za pomocą roślin – w tej roli świetnie sprawdzą się np. świeże zioła w doniczkach.

obsługa foodtrucka przekazuje zamówienie

Jak zwiększyć sprzedaż w barze z kanapkami?

Istnieje kilka sposobów na zwiększenie sprzedaży w barze kanapkowym. Co można zrobić, by zwiększyć zyski w takim lokalu? Dobrym rozwiązaniem jest :

  • korzystanie z systemu typu POS do zarządzania restauracją, który pozwala m.in. na efektywną obsługę klientów, bezbłędną realizację dostaw czy wgląd do statystyk sprzedaży;
  • stworzenie strony internetowej, która będzie sprawnie i szybko działać;  
  • reklamowanie lokalu np. na Facebooku i w wyszukiwarce Google;
  • wprowadzenie zmiany oferty kanapek w celu urozmaicenia menu.

Zadbaj również o odpowiednie wypromowanie lokalu. Wszelkie akcje i oferty promocyjne z pewnością zwiększą zadowolenie gości. Możemy np. zaproponować im napój gratis przy zakupie dwóch kanapek. Dobrym sposobem na przyciągnięcie uwagi klientów mogą być też zabawne nazwy dla kanapek. Dzięki temu zabiegowi klienci zapamiętają nie tylko bar, ale i jego menu.

Bar kanapkowy – co trzeba wiedzieć?

W dzisiejszych czasach nawet niewielki bar kanapkowy może okazać się świetnym pomysłem na dochodowy biznes. Aby tak się stało, należy stworzyć solidny  biznesplan, dopełnić wszystkich formalności urzędowych i zadbać o odpowiednie wyposażenie. 

Trzeba również zadbać o profesjonalny system zamówień online. Dzięki takiemu narzędziu zyskamy pełną kontrolę nad obsługą zamówień i poprawimy ich jakość. To bardzo ważny aspekt. Dobrze obsłużony klient z chęcią ponownie skorzysta z naszej oferty i poleci ją innym. 

Ważną rolę w prowadzeniu baru kanapkowego odgrywa także przemyślany marketing. Należy zaplanować różne akcje promocyjne i reklamowe, zatroszczyć się o odpowiednią widoczność w sieci i komunikację z klientem. Przede wszystkim jednak powinniśmy być cierpliwi i konsekwentni w działaniach.

The post Bar kanapkowy – jak otworzyć mały lokal z kanapkami? appeared first on Restaumatic.

]]>
Bar mleczny – dofinansowanie i wymogi przy otwieraniu baru mlecznego https://www.restaumatic.com/blog/bar-mleczny-dofinansowanie-i-inne-wymogi-przy-otwieraniu-baru-mlecznego/ Wed, 04 Oct 2023 22:00:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6184 Bary mleczne przeżywają obecnie renesans, a klienci chętnie odwiedzają tego typu lokale. Co sprawia, że są one tak wyjątkowe? Przede wszystkim proste i smaczne posiłki jak „u mamy” oraz swojski, przytulny klimat. W takich miejscach można trochę zwolnić, a niekiedy wrócić do smaków z dzieciństwa. Jak otworzyć bar mleczny? Co zrobić, by cieszył się niesłabnącym …

Przeczytaj całość "Bar mleczny – dofinansowanie i wymogi przy otwieraniu baru mlecznego"

The post Bar mleczny – dofinansowanie i wymogi przy otwieraniu baru mlecznego appeared first on Restaumatic.

]]>
Bary mleczne przeżywają obecnie renesans, a klienci chętnie odwiedzają tego typu lokale. Co sprawia, że są one tak wyjątkowe? Przede wszystkim proste i smaczne posiłki jak „u mamy” oraz swojski, przytulny klimat. W takich miejscach można trochę zwolnić, a niekiedy wrócić do smaków z dzieciństwa. Jak otworzyć bar mleczny? Co zrobić, by cieszył się niesłabnącym powodzeniem gości? Jakich formalności trzeba dopełnić, aby legalnie prowadzić taką działalność? Wyjaśniamy w artykule.

Bar mleczny – co to jest i czym się charakteryzuje?

Pierwszy bar mleczny został otwarty w Warszawie w 1896 r. Swoją nazwę zawdzięcza dużej liczbie produktów mlecznych, które oferował wówczas klientom. To miejsce pełne uroku, nostalgii i tradycyjnych, polskich posiłków w przystępnej cenie. 

Serwuje się w nim głównie dania mleczne, nabiałowe, ale istnieją też lokale, specjalizujące się w kuchni wegetariańskiej. W barze możemy zjeść tradycyjne polskie dania takie jak: pierogi ruskie, barszcz czy kotlet schabowy z ziemniakami. Do wyboru są też np. jarskie gołąbki i proste surówki ze świeżych warzyw. 

Cechą charakterystyczną baru mlecznego są jego dogodne godziny funkcjonowania. Lokal działa najczęściej od wczesnego ranka do późnego popołudnia. Dzięki takiej dostępności baru klienci mogą w nim zjeść śniadanie np. przed rozpoczęciem pracy, a po niej (lub w czasie przerwy) skorzystać z dań obiadowych.

Bemary to bardzo przydatne wyposażenie baru mlecznego.

Jak otworzyć bar mleczny?

Uruchomienie własnego baru mlecznego wymaga poświęcenia czasu, uwagi oraz maksymalnego zaangażowania w realizowane działania. A zatem, jak otworzyć bar mleczny? Przede wszystkim należy przygotować biznesplan, który powinien zawierać szczegółową analizę konkurencji, wskazanie grupy docelowej odbiorców, prognozy finansowe oraz strategię marketingową.

Trzeba również zdobyć zgodę od sanepidu na prowadzenie działalności gastronomicznej oraz przygotować lokal w dogodnej lokalizacji. 

Uzyskaj zgodę sanepidu

Bar mleczny to zakład ściśle związany z branżą gastronomiczną, a więc wymaga uzyskania zgody sanepidu na prowadzenie takiej działalności. Tuż po zarejestrowaniu działalności gospodarczej i spełnieniu wymogów i przepisów sanepidu trzeba tylko zgłosić chęć uzyskania wpisu działalności do rejestru. Można to załatwić elektronicznie, listownie lub osobiście w urzędzie. Zgodnie z aktualnymi przepisami kontroli podlega żywność, zatrudnieni pracownicy oraz wyposażenie lokalu. Warto też dostosować lokal do zasad i przepisów HACCP w gastronomii. To podstawa, aby przejść pozytywnie kontrolę sanepidu.

Uwaga! Wniosek o wpis baru mlecznego do rejestrów sanepidu trzeba złożyć nie później niż 14 dni przed planowaną datą rozpoczęcia działalności gastronomicznej.

Wybierz odpowiednią lokalizację

Dobra lokalizacja to podstawa, aby bar mleczny cieszył się odpowiednio dużym zainteresowaniem klientów. Taki lokal gastronomiczny powinien znajdować się w miejscach wzmożonego ruchu pieszych, najlepiej przy głównych ulicach. Bliskie sąsiedztwo szkół, uczelni lub biurowca to niemalże gwarancja zajętych stolików i dużej liczby zamówień. 

Bar mleczny powinien być łatwo dostępny dla klientów zarówno tych poruszających się pieszo, jak i zmotoryzowanych. Lokal tego typu sprawdzi się w większych miastach, czyli tam, gdzie żyje, uczy się i pracuje więcej osób niż na wsiach czy w małych miasteczkach.

Wnętrze baru mlecznego powinno być proste i przytulne.

Zainwestuj w marketing i reklamę

Decydując się na otwarcie baru mlecznego, niezbędna jest także inwestycja w marketing, czyli skuteczną komunikację z klientem. Warto wykorzystać takie narzędzia reklamowe jak np.:

Działania marketingowe dla baru mlecznego możemy realizować samodzielnie lub skorzystać z pomocy profesjonalistów. Kompleksowe usługi z tego obszaru oferuje Restaumatic, który skupia się na tym, aby pomnażać zyski lokalu i wzmacniać pozycję lokalu na rynku.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Wyposażenie baru mlecznego – na co zwrócić uwagę?

Otwierając bar mleczny, trzeba nie tylko dopełnić formalności urzędowych i opracować strategię marketingową. Istotne jest także wyposażenie zaplecza kuchennego. Zatem jak otworzyć bar mleczny i w jakie wyposażenie warto zainwestować? Kilka niezbędnych akcesoriów i sprzętów gastronomicznych to:

  • patelnie, garnki, deski, zastawa kuchenna, sztućce,
  • zmywarka i zlewozmywak gastronomiczny,
  • piec konwekcyjno-parowy,
  • kuchenka gazowa lub elektryczna,
  • blender,
  • kuchenka mikrofalowa,
  • podgrzewacze do talerzy.

Rozmieszczenie sprzętu na sali kuchennej powinno być też zgodne z wymogami sanepidu. Chodzi tu o ciągi komunikacyjne oraz bezpieczeństwo pracy w gastronomii.

Istotnym elementem wyposażenia baru mlecznego jest jego wystrój. To on wpływa na atmosferę w lokalu i jego odbiór przez klientów. Aby gość czuł się miło i swojsko we wnętrzu baru, warto zadbać o jasne, delikatnie kolory ścian, obrusy na stolikach czy dekoracje w formie zdjęć, np. przypominające o miłych wydarzeniach z historii miasta. Ma być przytulnie i domowo. 

Niektóre bary mleczne mogą odwoływać się do czasów, w których były niezwykle popularne, czyli do okresu PRL-u. Wtedy, aby zachować spójność z tematyką, wystrój powinien nawiązywać do tej epoki. Powinny w nim się znaleźć m.in. przedmioty charakterystyczne dla wydarzeń, sztuki czy realiów PRL-u.

Dofinansowanie baru mlecznego – jak je uzyskać i ile wynosi?

Można ubiegać się o dofinansowanie baru mlecznego. Takie wsparcie udzielane jest przez Ministerstwo Finansów (więcej tutaj). Konieczne jest jednak posiadanie biznesplanu, a wniosek o wsparcie należy złożyć do Izby Finansowej. Dofinansowanie opiewa na kwotę nawet do 40% wartości zakupionych produktów nieprzetworzonych. Dodatkową formą wsparcia są dotacje z Urzędu Pracy na otworzenie nowej działalności gospodarczej – tutaj kwoty sięgają nawet ponad 30 tysięcy złotych.

Czy prowadzenie baru mlecznego się opłaca?

Prowadzenie tego typu lokalu jest opłacalne, o ile zdajemy sobie z tego, jak przygotować się do realizacji takiego przedsięwzięcia. Opłacalność prowadzenia baru mlecznego rośnie w większych miejscowościach lub w miastach o silnie rozwiniętej infrastrukturze studenckiej. Wszędzie tam, gdzie duża liczba osób żyje w pośpiechu, nie ma czasu gotować i poszukuje posiłków w atrakcyjnej cenie – bar mleczny ma szansę na sukces.

Otwarcie baru mlecznego – co jest ważne?

Otwierając własny bar mleczny, trzeba zwrócić uwagę na:

  • dopełnienie wszelkich formalności (lokal musi działać zgodnie z prawem),
  • odpowiednią lokalizację,
  • koszty otwarcia i prowadzenia lokalu.

Niezbędne jest także nowoczesne oprogramowanie, pozwalające na sprawne zarządzanie restauracją np. system POS od Restaumatic.  Dzięki takiemu narzędziu mamy możliwość integracji wszystkich kanałów sprzedaży, pełną koordynację dostaw i płatności.

Chcąc prowadzić bar mleczny, musimy dobrze zaplanować nasze działania. Choć wydaje się to oczywiste, warto dobrze przeanalizować wszelkie aspekty tego biznesu. Dzięki temu  będziemy mieć możliwość osiągnięcia realnych zysków.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

Bibliografia
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/520
https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/dotacja-przedmiotowa-do-posilkow-sprzedawanych-w-barach-mlecznych-18180287

The post Bar mleczny – dofinansowanie i wymogi przy otwieraniu baru mlecznego appeared first on Restaumatic.

]]>
Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu? https://www.restaumatic.com/blog/franczyza-w-gastronomii-czy-mozna-zarobic-na-takim-modelu/ Mon, 26 Sep 2022 08:09:12 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4910 Czy franczyza się opłaca? I na czym dokładnie polega ta forma działalności biznesowej? Pytania te zadaje sobie wielu przedsiębiorców, w tym ci działający w branży restauracyjnej. Dla niejednego właściciela lokalu działalność pod szyldem większej marki to większa szansa na biznesowy sukces. Jakie korzyści związane są z przejściem na franczyzę gastronomiczną i z jakimi kosztami się …

Przeczytaj całość "Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu?"

The post Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu? appeared first on Restaumatic.

]]>
Czy franczyza się opłaca? I na czym dokładnie polega ta forma działalności biznesowej? Pytania te zadaje sobie wielu przedsiębiorców, w tym ci działający w branży restauracyjnej. Dla niejednego właściciela lokalu działalność pod szyldem większej marki to większa szansa na biznesowy sukces. Jakie korzyści związane są z przejściem na franczyzę gastronomiczną i z jakimi kosztami się to wiąże?

Czym jest franczyza?

Franczyza (ang. franchising) to popularny w wielu branżach sposób prowadzenia działalności gospodarczej, który polega na prowadzeniu swojego biznesu pod szyldem innej marki. Umowa franczyzy podejmowana jest przez dwie strony: franczyzodawcę i franczyzobiorcę. Pierwsza z nich udziela praw oraz nakłada określone obowiązki i ramy prowadzenia działalności. Franczyzobiorca z kolei zobowiązuje się do wynikających z umowy opłat i zezwala na kontrolę swojej działalności, a także godzi się na ogólną koncepcję marki franczyzodawcy. Z drugiej strony ma on prawo do korzystania z wiedzy technicznej (know-how) franczyzodawcy i jego znaków towarowych oraz może korzystać z jego stałej pomocy handlowej i technicznej. 

Czy franczyza się opłaca?

Wiele początkujących przedsiębiorców branży restauracyjnej zastanawia się, czy franczyza się opłaca i czy warto przejść na tę formę działalności. Niewątpliwie posiada ona wiele zalet, które sprawiają, że jest to krok warty rozważenia.

Zaletą szczególnie ważną dla przedsiębiorców stawiających pierwsze kroki w branży jest na pewno wynikające z franczyzy gastronomicznej poczucie bezpieczeństwa. Decydując się na przejście pod skrzydła rozpoznawalnej i ugruntowanej na rynku marki, zyskuje się duże szanse powodzenia i zdobycia zaufania wśród klientów.

Do plusów franczyzy gastronomicznej należą również: zaoszczędzenie środków na działania reklamowe czy korzystanie z wiedzy technicznej franczyzodawcy i pomoc, na jaką może liczyć z jego strony. Na początkowym etapie działalności dotyczy ona kompleksowych wytycznych odnośnie wyposażenia lokalu, produktów, kontaktów z dostawcami i systemu wynagradzania personelu. Wszystko to jest znaczącym ułatwieniem dla franczyzobiorcy, który  na wstępie jest w stanie określić wysokość swoich przychodów.  

Koszty uzyskania licencji 

Z decyzją o założeniu działalności franczyzowej wiążą się oczywiście również pewne koszty, przede wszystkim opłata licencyjna. Musi być ona uiszczona przez franczyzobiorcę na samym początku działania biznesu. Jest ona podstawą dla uzyskania przez franczyzobiorcę wszelkich korzyści wynikających z umowy franczyzowej: możliwości korzystania z logo marki, dostęp do bazy dostawców czy pakietów szkoleń.

Dokładne koszty uzyskania licencji uzależnione są od kilku czynników. Należą do nich doświadczenie, pozycja franczyzodawcy na rynku. Podejmując działalność franczyzową pod skrzydłami renomowanej marki, należy liczyć się z wyższą ceną. Mają na nią wpływ także konkretne zapisy umowy, między innymi zapewniany franczyzobiorcy pakiet usług, czas trwania umowy czy wysokość analogicznych opłat pobieranych przez konkurencyjne marki gastronomiczne funkcjonujące na rynku.

Kaucja gwarancyjna franczyzy

Do opłat związanych z przejściem na franczyzę gastronomiczną należy również kaucja gwarancyjna. Mimo że zapisy polskiego prawa nie definiują jej dokładnie, to jednak przyjmuje się, że jest to suma pieniężna złożona jako gwarancja dotrzymania zobowiązania i stanowiąca odszkodowanie w razie niewywiązania się z niego. Jest to więc zabezpieczenie finansowe dla franczyzodawcy. Kaucja gwarancyjna franczyzy może podlegać opodatkowaniu PIT i VAT – wszystko zależy od zapisów umowy franczyzowej.

Szeroki wybór ofert franczyzowych

Zaletą przejścia na franczyzę w branży gastronomicznej jest szeroki wybór ofert rozmaitych marek. Wiele sieci restauracji czy kawiarni decyduje się bowiem na takie rozwiązanie i aktywnie poszukuje przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem biznesu pod wspólnym szyldem. Chcąc zostać franczyzobiorcą, warto dokładnie przeanalizować rynek: wziąć udział w targach gastronomicznych czy zajrzeć do bazy ogłoszeń, które publikowane są na stronach internetowych organizacji franczyzodawców. 

Dlaczego warto otworzyć franczyzę gastronomiczną?

Franczyza gastronomiczna to forma działalności, która może przynieść przedsiębiorcy mnóstwo profitów. Do najważniejszych z nich należą:

  • funkcjonowanie pod szyldem znanej marki – ułatwi to pozyskanie pierwszych klientów, dla których działalność franczyzodawcy będzie godna zaufania;
  • dostęp do wiedzy technicznej marki – know-how franczyzodawcy może okazać się pouczająca i być prawdziwym „przepisem na sukces”;
  • wsparcie od franczyzodawcy – od doradztwa w prowadzeniu lokalu po dostęp do kontrahentów oferujących produkty i elementy wyposażenia restauracji w atrakcyjnych cenach;
  • zaoszczędzenie na działalności reklamowej – niższe koszty reklamy wynikają z tego, że ich realizację bierze na siebie franczyzodawca. Jednocześnie będąc częścią większej sieci biznesowej, można liczyć na lepsze efekty kampanii reklamowych, których zasięg ma niekiedy nawet charakter ogólnokrajowy;
  • dostęp do bazy dostawców – zaoszczędzi to czas i energię włożoną w poszukiwanie najlepszych źródeł wykorzystywanych produktów;
  • propozycja gotowego menu – sprawdzona i pozytywnie zweryfikowana przez klientów karta dań to jeden z kluczy do sukcesów każdej restauracji.

The post Franczyza w gastronomii: czy można zarobić na takim modelu? appeared first on Restaumatic.

]]>
Rower gastronomiczny: food bike pomysłem na sezonowy biznes https://www.restaumatic.com/blog/rower-gastronomiczny-food-bike-pomyslem-na-sezonowy-biznes/ Thu, 22 Sep 2022 11:13:37 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4901 Mobilna gastronomia to świetna i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych restauracji. Street food to szeroka gama możliwości – od doboru miejsca po wybór menu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rowery gastronomiczne. Czym są, jakie posiadają zalety i dlaczego food bike to idealny pomysł na sezonowy biznes? Co to jest rower gastronomiczny? Wózki i rowery gastronomiczne …

Przeczytaj całość "Rower gastronomiczny: food bike pomysłem na sezonowy biznes"

The post Rower gastronomiczny: food bike pomysłem na sezonowy biznes appeared first on Restaumatic.

]]>
Mobilna gastronomia to świetna i coraz bardziej popularna alternatywa dla tradycyjnych restauracji. Street food to szeroka gama możliwości – od doboru miejsca po wybór menu. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się rowery gastronomiczne. Czym są, jakie posiadają zalety i dlaczego food bike to idealny pomysł na sezonowy biznes?

Co to jest rower gastronomiczny?

Wózki i rowery gastronomiczne to jedne z najczęściej spotykanych form mobilnej gastronomii. Rower gastronomiczny to zazwyczaj obsługiwany przez jedną osobę, trójkołowy pojazd z wydzielonym stanowiskiem do wydawania napojów lub żywności. Jego ogromną zaletę stanowi możliwość ustawienia go w dowolnej lokalizacji oraz szybkiej zmiany oferty. W zależności od pory roku lub okazji możemy umieścić swój food bike na bulwarze, plenerowym festiwalu lub nadmorskim deptaku, sprzedając lody, kawę lub ciepłe przekąski.

Food Bike jako biznes sezonowy

Mobilna gastronomia to biznes wymagający otwartości, elastyczności i zaangażowania. Sprzedaż często uzależniona jest od warunków pogodowych, dlatego należy być przygotowanym na każdą sytuację. Podczas wyboru roweru gastronomicznego warto wybrać taki wysokiej jakości, z długą gwarancją i możliwością serwisowania. Choć food bike uznawany jest raczej za biznes sezonowy, to wybierając pojazd z opcją modułowości zyskujemy możliwość prowadzenia biznesu przez cały rok.

Rower wyposażony w dodatkowe moduły będzie świetnym pomysłem na biznes całoroczny i pozwoli sprzedawać zarówno ciepłe, jak i zimne napoje czy przekąski. Przykładowo w sezonie letnim możemy sprzedawać lody, a w zimowym kawę, herbatę czy kakao. Dobre pojazdy gastronomiczne wyposażone są także w odpowiednie akumulatory, co daje możliwość sprzedaży  przez cały dzień. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej utrzymamy świeżość produktów i nie będziemy musieli przerywać pracy na dostawy. Jest to ogromna zaleta niezależnie od tego, czy preferujemy biznes sezonowy, czy całoroczny. 

Jak przyciągnąć klientów?

W gastronomii, ze względu na dużą i prężnie działającą konkurencję, rywalizacja to nieodłączny element prowadzenia tego rodzaju biznesu. Zarówno w przypadku klasycznej restauracji, jak i mobilnej gastronomii, przyciągnięcie klientów to jedno z najważniejszych zadań. Szybkość, oryginalność, zdecydowanie i kreatywność to cechy, które mogą zadecydować o przyszłym sukcesie i wzroście sprzedaży.

Istnieje wiele sposobów na zaciekawienie i przyciągnięcie klientów swoją ofertą – od tradycyjnego rozdawania ulotek po nowoczesne reklamy w social mediach. Dobrym pomysłem jest także wprowadzanie programów lojalnościowych, np. w postaci zbierania punktów, dzięki którym klienci będą mogli otrzymać dowolnie wybrany przez nas gratis lub dodatek.

Produkty wysokiej jakości

Niezależnie od tego, jakie produkty sprzedajemy, wysoka jakość to coś, co pomoże nam wyróżnić się z tłumu. W sezonie letnim najlepiej postawić na sprzedaż lodów – rzemieślniczych, tajskich lub włoskich. Lodowe przysmaki można sprzedawać niemal wszędzie, a ich smak skusi zarówno dorosłych, jak i dzieci. 

Oprócz lodów dobrym pomysłem na dochodowy biznes jest sprzedaż napojów (w tym kawy, herbaty), kanapek czy małego garmażu. Klienci nie pogardzą także pysznymi domowymi lemoniadami czy aromatyczną ciepłą herbatą. Co najlepsze, sprzedaż tych produktów możliwa jest przez cały rok, dzięki czemu nie ograniczamy się jedynie do sezonu letniego. Również zmieniając lokalizację, możemy dopasowywać ofertę do klientów i ich aktualnych potrzeb.

Harmonogram postojów – dopasuj się do klienta

Wybranie odpowiedniej lokalizacji dla naszego roweru gastronomicznego lub rikszy do lodów to kolejna ważna część biznesu. Aby zaparkować pojazd gastronomiczny w danym miejscu, powinniśmy sporządzić stosowne dokumenty i podpisać umowę z właścicielem terenu.

Jeśli teren, na którym chcemy sprzedawać nasze produkty, należy do miasta, powinniśmy zwrócić się z wnioskiem do odpowiednich organów samorządowych. Często zdarza się także, że podczas sezonu miasto samo ogłasza przetargi na konkretne lokalizacje przeznaczone dla biznesów sezonowych. Trzeba także pamiętać, że niektóre obszary miejskie są z góry wyłączone z handlu obwoźnego. Podczas szukania dogodnej lokalizacji warto uzbroić się w cierpliwość i po dopełnieniu wszystkich formalności przygotować informacje dla klientów. Jeśli nasz rower będzie odwiedzał kilka miejsc w ciągu dnia czy miesiąca warto uprzedzić ich o tym za pomocą ulotek lub postów w mediach społecznościowych.

Zalety i wady roweru gastronomicznego

Mobilna gastronomia zyskuje na popularności i przyciąga zarówno młodych, jak i doświadczonych restauratorów. Jakie są główne zalety i wady tego biznesu? Wśród tych ostatnich dominuje przede wszystkim zależność od warunków atmosferycznych. Główne zalety natomiast to:

  • brak kosztów najmu lokalu, które w dużych miastach wynoszą około 10 tys. złotych oraz kosztów wyposażenia i remontu, które często przekraczają ponad 100 tys. złotych. Rowery gastronomiczne to zdecydowanie bezpieczniejsza inwestycja, która zwraca się w ciągu jednego sezonu;
  • elastyczne dopasowywanie się do dynamicznego rynku – to niewątpliwie jeden z największych atutów mobilnej gastronomii. Możliwość dowolnego wyboru lokalizacji sprawia, że zawsze jesteśmy tam, gdzie nasi klienci;
  • możliwość szybkiej zmiany oferty z letniej na zimową – rower gastronomiczny może być świetnym źródłem dochodu przez cały rok;
  • możliwość pracy jedynie w sezonie – jeśli chcemy prowadzić biznes jedynie w określonym czasie, przez resztę roku możemy przechować rower gastronomiczny w garażu.

Koszty food bike

Jakie są koszty prowadzenia roweru gastronomicznego? Odpowiedź brzmi – o wiele mniejsze niż tradycyjnej restauracji. W przypadku wynajmu lokalu do kosztów musimy doliczyć nie tylko czynsz, ale także remont, koszty wyposażenia i pracowników. Mobilna gastronomia pozwala na prowadzenie biznesu samodzielnie w dogodnym dla nas czasie. Dzięki możliwości umieszczenia roweru w dowolnej lokalizacji możemy łatwo dopasować się do klientów i liczyć na szybki zysk.

Koszt roweru gastronomicznego to około 20 tysięcy złotych. Gotowa do pracy riksza do sprzedaży lodów kosztuje około 25 tysięcy złotych. Koszty inwestycji zwracają się szybko, a nadwyżki można wykorzystać do podwyższenia jakości produktów. Tradycyjna restauracja nie jest w stanie zapewnić nam takich samym zysków w tak krótkim czasie.

The post Rower gastronomiczny: food bike pomysłem na sezonowy biznes appeared first on Restaumatic.

]]>
Wirtualna restauracja: cloud i dark kitchen. Nowy trend na biznes https://www.restaumatic.com/blog/wirtualna-restauracja-cloud-i-dark-kitchen-nowy-trend-na-biznes/ Fri, 12 Aug 2022 11:08:07 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4710 72% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zamówiło jedzenie z dowozem. Dla 70% z nich nie ma znaczenia, czy restauracja, z której zamawiają dania, jest tradycyjna, czy ma tylko kuchnię[10]. Model dark kitchen zyskuje na popularności. Na czym polega? Czym jest wirtualna restauracja? Jak ją prowadzić? Sprawdź! Czym jest wirtualna restauracja? Wirtualna restauracja sprzedaje …

Przeczytaj całość "Wirtualna restauracja: cloud i dark kitchen. Nowy trend na biznes"

The post Wirtualna restauracja: cloud i dark kitchen. Nowy trend na biznes appeared first on Restaumatic.

]]>
72% Polaków przyznaje, że w ciągu ostatniego roku zamówiło jedzenie z dowozem. Dla 70% z nich nie ma znaczenia, czy restauracja, z której zamawiają dania, jest tradycyjna, czy ma tylko kuchnię[10]. Model dark kitchen zyskuje na popularności. Na czym polega? Czym jest wirtualna restauracja? Jak ją prowadzić? Sprawdź!

Czym jest wirtualna restauracja?

Wirtualna restauracja sprzedaje posiłki przez internet, wyłącznie za pośrednictwem dostawy. Klient nie ma możliwości skonsumowania potrawy na miejscu, czyli w restauracji przy stoliku. W restauracji wirtualnej namacalna jest wyłącznie kuchnia. To w niej się realizuje zamówienia, z niej wychodzą gotowe dania. Klienci nie muszą znać lokalizacji kuchni, z której pochodzi jedzenie. Istotny jest system sprzedaży online lub aplikacja, służące do zamawiania potraw

Wirtualna restauracja może mieścić się w:

● stacjonarnej restauracji;

● kuchni przemysłowej;

● food trucku; 

Zarówno stacjonarna restauracja, jak i food truck mogą, poza swoją ofertą kulinarną – proponować ofertę marek wirtualnych, które działają wyłącznie w dostawie. Z kolei kuchnia przemysłowa służy wyłącznie do przygotowywania potraw. Warto wspomnieć, że restauratorzy mogą skorzystać z naszej aplikacji Apetilo, przeznaczonej do zamawiania jedzenia online. Przyłączenie lokalu do aplikacji pozwala restauracji na rozwinięcie sprzedaży w sieci i budowanie bazy klientów.

Jak działa dark kitchen/ghost kitchen/cloud kitchen?

Restauracja wirtualna stanowi koncept restauracyjny pozbawiony tradycyjnej formy kulinarnej. Istnieje wyłącznie online, oferując dostawę lub odbiór. W restauracji wirtualnej nie ma sali, zaplecza, magazynu, obsługi „na żywo”. Korzysta się w niej wyłącznie z kuchni, która służy do przygotowania potraw.

Format kuchni wirtualnej dotarł do nas z Zachodu, gdzie rozwijał się prężnie jeszcze przed pandemią COVID-19. Oczywiście pandemia również przyczyniła się do popularyzacji tego formatu gastronomicznego. Kuchnia po pandemii (częściej niż przed) przyjmuje postać wirtualną. W Polsce trend ten dynamicznie się rozwija, a restauratorzy stają się świadomi korzyści, które płyną z wirtualnej restauracji.

Wirtualna kuchnia – korzyści

Prowadzenie cloud kitchen jest pod wieloma względami o wiele korzystniejsze i bardziej opłacalne od działalności w tradycyjnej formule. Wirtualni restauratorzy doceniają mniejsze koszty ogólne, większy komfort pracy pracowników oraz elastyczność tego modelu biznesowego. Ponadto restauracje wirtualne wykazują dość dużą odporność na obostrzenia, jakie może wymusić pandemia (kontakt z drugim człowiekiem jest dość ograniczony).

Jedno miejsce – kilka restauracji

Model wirtualnej gastronomii pozwala łączyć kilka franczyz w jednym miejscu. W jednej kuchni mogą powstawać różne dania na zlecenie wielu marek. Dark kitchen umożliwia również realizowanie zamówień innych lokali gastronomicznych, które w wyniku dużej liczby klientów, nie są w stanie wykonać serwisu.

Zmniejszenie kosztów

Warto podkreślić, że cloud kitchen generuje mniejsze koszty ogólne w porównaniu do tradycyjnej restauracji. Wirtualny restaurator nie musi płacić wysokiego czynszu w atrakcyjnej biznesowo lokalizacji. Taki model kuchni nie wymaga również inwestycji w wystrój i dekoracje wnętrz. Ponadto dark kitchen pozwala zredukować wydatki związane ze zużyciem energii elektrycznej.

Większa higiena i komfort pracy pracowników

Okazuje się, że model dark kitchen ogranicza liczbę obowiązków, za które odpowiada personel. W restauracji wirtualnej główny nacisk jest bowiem skoncentrowany na przygotowaniu dań i dostawie. Zmniejsza się również konieczność rekrutowania dodatkowego personelu – nie ma potrzeby  zatrudnienia kelnera czy osoby pilnującej recepcji sali.

Prowadzenie wirtualnej kuchni – co warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem działalności w formie cloud kitchen, należy zadbać o kluczowe kwestie, które mogą przyczynić się do zwiększenia zysków lokalu.

Co jest ważne dla w prowadzenia kuchni wirtualnej?:

1. Formalności – formalności potrzebne do założenia wirtualnej restauracji nie różnią się od tych potrzebnych do uruchomienia działalności tradycyjnej. Założenie małej gastronomii nie jest skomplikowane. Należy pamiętać o rejestracji działalności w CEIDG lub KRS. Zgłoszenie rozpoczęcia działalności we wniosku do CEIDG należy wykonać na dzień złożenia wniosku CEIDG-1.

2. Lokal i lokalizacja wirtualnej kuchni – w tym przypadku należy m.in. zadbać o ergonomię miejsca pracy. Warto też sprawdzić, jak potrawy zachowują się w czasie dostawy. Istotne jest, by lokal wirtualnej kuchni był dobrze skomunikowany z resztą miasta;

3. Wygodny, szybki i opłacalny system do zamówień online dla restauracji  –  system dostarcza korzystnych rozwiązań, które pomagają zoptymalizować pracę lokalu. Pozwala m.in. na redukcję kosztów, budowanie elektronicznej bazy kontaktów, a także umożliwia pozyskanie nowych klientów w sieci. Restaurator może zyskać profesjonalną stronę www z system online do zamawiania albo połączyć istniejącą stronę z panelem systemu;

4. Profesjonalny system RePOS – usprawnia procesy związane z działaniem restauracji z poziomu jednej aplikacji. System jest przeznaczony do zarządzania restauracją i pozwala na przyjmowanie zamówień od klientów z różnych źródeł: ze strony, z aplikacji mobilnej, telefonicznie. Interfejs narzędzia jest przejrzysty oraz łatwy w obsłudze, dzięki czemu daje szybki dostęp do potrzebnych danych;

5. Właściwa strategia marketingowa i biznesplan –  to jedne z kluczowych elementów, od których może zależeć powodzenie biznesu;

6. Dobrze wyposażona kuchnia – właściwa jakość sprzętów i urządzeń kuchennych przekłada się na jakość dań;

7. Proste i spójne menu – taka karta najlepiej się sprawdza w cloud kitchen.

Wirtualna restauracja – podsumowanie

Decydując się na prowadzenie wirtualnej restauracji, trzeba mieć świadomość, że choć stanowi ona odwrócenie tradycyjnego modelu restauracji, to musi spełniać główne warunki potrzebne do rozkręcenia biznesu gastronomicznego. Podstawę stanowi właściwy i szczegółowy biznesplan, odpowiednio zdefiniowana grupa docelowa, a także dobrze wyposażona kuchnia. Ważny jest również personel, który potrafi gotować. Warto skorzystać z gotowych rozwiązań, usprawniających zarządzanie lokalem. Z taką wiedzą można śmiało podbijać rynek wirtualnej gastronomii.

Bibliografia:

The post Wirtualna restauracja: cloud i dark kitchen. Nowy trend na biznes appeared first on Restaumatic.

]]>