Instrukcje i poradniki | Restamatic.com https://www.restaumatic.com/blog/wskazowki-dla-restauratorow/ Mon, 18 Nov 2024 15:16:23 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Instrukcje i poradniki | Restamatic.com https://www.restaumatic.com/blog/wskazowki-dla-restauratorow/ 32 32 Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów https://www.restaumatic.com/blog/najlepszy-system-pos-dla-restauracji/ Mon, 18 Nov 2024 13:44:26 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6767 Doskonale wiemy, jakim utrudnieniem dla restauracji jest brak dobrego systemu do zarządzania. Szukasz najlepszego systemu POS dla gastronomii lub Twój dostawca wypowiedział umowę? Zobacz ranking dostępnych rozwiązań i poznaj ich najważniejsze funkcje. Porównanie najpopularniejszych systemów POS dla restauracji Wybór odpowiedniego systemu POS (Point of Sale) jest kluczowy do efektywnego prowadzenia restauracji. Coraz większe oczekiwania klientów …

Przeczytaj całość "Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów"

The post Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów appeared first on Restaumatic.

]]>
Doskonale wiemy, jakim utrudnieniem dla restauracji jest brak dobrego systemu do zarządzania. Szukasz najlepszego systemu POS dla gastronomii lub Twój dostawca wypowiedział umowę? Zobacz ranking dostępnych rozwiązań i poznaj ich najważniejsze funkcje.

Porównanie najpopularniejszych systemów POS dla restauracji

Wybór odpowiedniego systemu POS (Point of Sale) jest kluczowy do efektywnego prowadzenia restauracji. Coraz większe oczekiwania klientów i rosnąca konkurencja w branży wymagają doboru narzędzi, które ułatwią kierowanie lokalem. System POS pozwala na zarządzanie zamówieniami, kontrolowanie płatności, a także wspomaga integrację z różnymi kanałami sprzedaży online. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się funkcjonalnościami i ceną. Poniżej opisujemy najpopularniejsze POSy – zobacz, co wyróżnia poszczególne systemy.

Wybór najlepszego systemu POS ułatwi sprawną obsługę klientów w restauracji.

POSBistro

POSBistro to system, który pozwala na zarządzanie sprzedażą i magazynem. Posiada intuicyjny interfejs, który umożliwia sprawną obsługę klientów, nawet w godzinach szczytu. System POSBistro umożliwia zintegrowanie zamówień online z serwisami dowozowymi. Oferuje również raporty sprzedaży i analizę danych. Integracja z terminalami płatniczymi oraz drukarkami fiskalnymi sprawia, że proces płatności jest bezproblemowy. System niestety nie posiada integracji z wirtualną kasą fiskalną. POSBistro działa zarówno na tabletach, jak i komputerach.

Dotykačka

Dotykačka ułatwia zarządzanie zamówieniami i dostawami. Umożliwia również opcję podziału rachunku, która jest przydatna w przypadku większych grup klientów. Ważną funkcjonalnością jest możliwość zarządzania magazynem – Dotykačka automatycznie aktualizuje stany po każdym zamówieniu, co minimalizuje ryzyko braków towarów. System oferuje raporty, które pomagają w analizie sprzedaży i monitorowaniu rentowności. Dzięki integracji z terminalami płatniczymi i drukarkami fiskalnymi proces płatności jest szybki, nie jest jednak możliwa integracja tego systemu z wirtualną kasą fiskalną.

GoPOS

GoPOS to system, który pozwala na obsługę zamówień w restauracji, barze czy kawiarni, a także zarządzanie dostawami jedzenia. GoPOS umożliwia integrację z różnymi platformami do zamówień online. System oferuje również funkcję rozliczania napiwków, umożliwia generowanie raportów sprzedaży i analizowanie wyników finansowych oraz monitorowanie popularności dań. Integracja z terminalami płatniczymi zapewnia bezpieczne transakcje. System wspiera również obsługę promocji oraz zniżek i działa w trybie offline – możliwe jest kontynuowanie sprzedaży nawet w przypadku problemów z internetem.

Gastro POS

Gastro POS to system wykorzystywany restauracjach, barach oraz innych lokalach gastronomicznych. Pozwala na zarządzanie sprzedażą, magazynem oraz personelem. System umożliwia przyjmowanie zamówień oraz ich realizację. Gastro POS oferuje również funkcję integracji z platformami do zamówień online oraz ułatwia prowadzenie sprzedaży na wynos i z dostawą. System posiada rozbudowane raporty sprzedaży, które pozwalają na analizę wyników finansowych. System obsługuje różne formy płatności, w tym karty i płatności mobilne, a obsługa terminali jest w pełni zintegrowana.

S4H POS

S4H POS oferuje wsparcie w zakresie przyjmowania i realizacji zamówień, zarządzania magazynem oraz personelem. System pozwala na przyjmowanie zamówień zarówno na miejscu, jak i na wynos. Dzięki funkcjom raportowania, właściciele lokali mogą na bieżąco analizować wyniki sprzedaży. System wspiera również integrację z drukarkami fiskalnymi oraz terminalami płatniczymi. S4H oferuje także integrację z systemami rezerwacyjnymi, platformami do zamówień online oraz obsługuje także różne formy płatności, w tym karty i płatności mobilne. 

Papu.io

Papu.io pozwala na przyjmowanie zamówień, realizację płatności oraz umożliwia integrację z różnymi platformami do zamówień online. System oferuje także funkcje raportowania, można więc na bieżąco monitorować sprzedaż i rentowność lokalu. Papu.io wspiera także zarządzanie dostawami m.in. przez aplikację dla kierowców. System to również wsparcie dla personelu restauracji – KDS znacznie usprawnia komunikację na linii kuchnia-kelnerzy i przyspiesza realizację bieżących zamówień. Papu.io ułatwia analizę stanu restauracji – raporty pozwalają prześledzić ilość zamówień i rentowność lokalu.

RePOS

RePOS to system, który zapewnia kompleksowe zarządzanie lokalami gastronomicznymi. Nasz system pozwala na szybkie przyjmowanie zamówień zarówno w lokalu, jak i online. RePOS oferuje rozbudowane funkcje raportowania, dzięki czemu właściciele restauracji mogą dokładnie analizować wyniki sprzedaży i podejmować lepsze decyzje biznesowe. System integruje się z platformami płatniczymi, co przyspiesza proces zakupu i minimalizuje czas obsługi klientów.

Nasz POS wspiera programy lojalnościowe, które mogą przyciągać stałych klientów i zwiększać obroty lokalu. RePOS oferuje także integrację z portalami do zamawiania jedzenia. Na uwagę zasługuje też nasze rozwiązanie dla restauracji, które potrzebują wsparcia kurierów zewnętrznych. Dzięki Giełdzie Kurierów nie trzeba ponosić stałych kosztów związanych z utrzymywaniem własnego dostawcy – możesz w łatwy sposób zamówić kuriera Wolt Drive i Glovo on Demand, wtedy gdy go potrzebujesz.

Rozpocznij swoją przygodę z systemem RePOS. Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz specjalista porozmawia z Tobą i odpowie na wszystkie pytania.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

RePOS to bardzo rozbudowane narzędzie, którego funkcjonalności najlepiej przybliżają przykłady z życia. Poznaj zatem historię Pawła, który skorzystał z dostarczanego przez nas systemu POS.

Dlaczego warto wybrać system RePOS dla restauracji?

Na początku był chaos. To nie mit o powstaniu świata, ale historia Pawła, początkującego restauratora z Poznania. Jego pizzeria opierała organizację głównie w pliku z arkuszem kalkulacyjnym, a zamówienia spływały na tradycyjne karteczki.

Proste rozwiązania sprawdzały się przez kilka miesięcy, ale im więcej spływało zamówień, tym więcej pojawiało się pomyłek. Coraz częściej klienci skarżyli się na błędy w dostawach lub długi czas ich realizacji. To wpłynęło na ich opinię na temat restauracji i spowodowało odejście do konkurencji.

Sprzedaż szybko zaczęła spadać. Frustracja rosła nie tylko wśród klientów, ale także jego pracowników. Dlatego Paweł podjął się gaszenia pożaru. Zaczął czytać poradniki na temat lepszego zarządzania restauracją. Zdecydował, że dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z systemu POS. Poprzez wyszukiwarkę Google trafił na RePOS od Restaumatic. Postanowił nawiązać z nami współpracę. W ramach systemu otrzymał narzędzie panel restauratora, czyli działający w przeglądarce program do samodzielnej edycji menu i zbierania statystyk sprzedaży. Odpowiedział on na jego wyzwania. Ta decyzja okazała się kamieniem milowym w rozwoju jego biznesu. Zobacz, jakie zalety systemu RePOS dostrzegł Paweł.

Zalety RePOS

  • Szybkość i dokładność: kiedy masz dużo klientów, musisz być szybki i dokładny. RePOS pomaga w sprawnym przetwarzaniu zamówień, bez pomyłek.
  • Kontrola nad zamówieniami: już nie musisz szukać zamówień na karteczkach lub w arkuszu Excela. W panelu restauratora wszystkie informacje są w jednym miejscu – na tablecie, telefonie lub komputerze. Możesz łatwo znaleźć wszystkie zamówienia, dane klientów, informacje o kurierach i inne dane nt. restauracji.
  • Raportowanie: zamiast liczyć wszystko ręcznie, panel restauratora sam generuje dla Ciebie raporty. To oznacza, że możesz szybko zobaczyć, ile zarobiłeś, ile zamówień zrealizowałeś itp.
  • Więcej czasu na obsługę klienta: kiedy używasz RePOS, nie tracisz czasu na szukanie karteczek czy wprowadzanie danych do pliku. Zamiast tego możesz skupić się na obsłudze klientów i sprawić, że będą mieli pozytywne doświadczenia z restauracją i chętniej do niej wracali.
  • Wsparcie marketingowe: nie tylko możemy przygotować dla Ciebie stronę internetową z systemem zamówień, ale także wesprzeć funkcjami marketingu automatycznego, takimi jak generator kodów rabatowych czy kampanie SMS. 
Zalety RePOS i panelu restauratora.

Dzięki wprowadzeniu systemu RePOS Paweł zyskał solidnego partnera, który pomaga mu w prowadzeniu restauracji. Od teraz pracuje szybciej i sprawniej! Jego sprzedaż nie tylko osiągnęła poziom sprzed kryzysu, ale także zaczęła dynamicznie rosnąć z każdym miesiącem (średnio o 5-10%). Skąd to wiedział? Oczywiście ze szczegółowych statystyk, które posiada system POS. Więcej o przydatnych dla niego funkcjach napisaliśmy poniżej.

Najlepszy POS dla restauracji - przydatne funkcje.

Funkcje RePOS i panelu restauratora, z których możesz skorzystać

Powyżej przedstawiliśmy elementy, na których najbardziej zależało restauratorowi. Podzieliliśmy nasze rozwiązania pod kątem wyzwań, z którymi mierzą się osoby zajmujące się gastronomią. 

System RePOS i panel restauratora umożliwiły Pawłowi efektywną i szybką obsługę gości restauracji. Dodatkowo pozwoliły na uruchomienie kampanii promocyjnych, które pomogły w przyciągnięciu nowych klientów. Akcje marketingowe stały się również dla niego sposobem na wzmocnienie relacji z klientami, którzy chętniej do niego wracali.  

Więcej o stosowanych przez niego marketingu automatycznym przeczytasz w artykule “Jak wykorzystać popularne święta, żeby zwiększyć sprzedaż w restauracji?“.

Paweł łatwo zintegrował system z systemami kasowymi. Dzięki RePOS mógł liczyć na płynne przeprowadzanie transakcji i zwiększenie obrotów. Ponadto restaurator odkrył nowe sposoby obsługi zamówień i zmaksymalizował swoje zyski.

Ty również możesz to zrobić. Postaw na najlepszy system POS dla restauracji, zautomatyzuj proces obsługi i zwiększ swoje obroty.

Ranking systemów POS – podsumowanie

Dobrze dobrany POS nie tylko ułatwia zarządzanie zamówieniami i płatnościami, ale także wspiera obsługę klientów, dostawy oraz działania marketingowe. W tym artykule omówiliśmy wiele rozwiązań, które różnią się funkcjonalnością, wsparciem technicznym i sposobem rozliczeń. Wiele funkcjonalności pojawia się w każdym systemie, jednak są takie, które nie zostały uwzględnione w niektórych POSach. 

W poniższej tabeli przedstawiamy porównanie najpopularniejszych systemów, które mogą być przydatne dla gastronomii. Zobacz, czym się one różnią i wybierz najlepszy POS dla swojej restauracji.

POSBistroDotykačkaGoPOSRePOSGastro POSS4HPapu
zarządzanie zamówieniami✔✔✔✔✔✔✔
zarządzanie menu✔✔✔✔✔✔✔
integracja z systemami do zamawiania jedzenia✔✔✔✔✔✔✔
zarządzanie dostawami✔✔✔✔✔✔✔
integracja z wirtualną kasą fiskalną❌❌✔✔✔✔✔
Kitchen Display System✔✔✔✔✔✔✔
graficzna obsługa sali✔✔✔✔✔✔❌
możliwość generowania raportów✔✔✔✔✔✔✔
wyświetlanie informacji dot. połączenia przychodzącego✔❌✔✔✔✔✔
integracja z zewnętrznymi kurierami❌❌✔✔✔❌❌
wystawianie faktur✔✔✔✔✔✔✔

Skorzystaj z POS najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb!

Jako twórcy RePOS jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązania będą odpowiedzią na niemal wszystkie potrzeby systemowe Twojej restauracji. Pamiętaj, że dzięki współpracy z nami zyskujesz:

  • wsparcie wdrożeniowe i opiekę specjalisty – służymy wsparciem na każdym etapie współpracy,
  • jasny system rozliczeń – płacisz tylko za funkcje, których potrzebujesz, by sprawnie prowadzić swoją restaurację,
  • dużo funkcjonalności, które wyniosą Twoją restaurację na wyższy poziom – dowiedz się więcej o obsłudze zamówień telefonicznych, zarządzaniu dostawami i stronie www restauracji,
  • nieustanny rozwój systemu na podstawie sugestii klientów – jesteśmy w stałym kontakcie z restauratorami, testujemy z nimi nowe rozwiązania i wprowadzamy te, które faktycznie odpowiadają na ich potrzeby.

Chcesz zobaczyć, jak RePOS działa w praktyce? Umów się na niezobowiązującą i bezpłatną prezentację systemu, która potrwa zaledwie 10 minut!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów appeared first on Restaumatic.

]]>
Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku https://www.restaumatic.com/blog/ile-zarabia-kelner-w-restauracji-poznaj-aktualne-zarobki-na-tym-stanowisku/ Mon, 18 Nov 2024 11:37:16 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=8907 Zarobki kelnerów bywają zróżnicowane, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ m.in. charakter lokalu czy też wysokość napiwków. W artykule przeanalizujemy aktualne stawki obowiązujące na tym stanowisku, a także wskażemy, co wpływa na ich wysokość. Omówimy, jak doświadczenie i odpowiednia obsługa  gości mogą zwiększyć dochody w tej grupie zawodowej. Ile zarabia …

Przeczytaj całość "Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku"

The post Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku appeared first on Restaumatic.

]]>
Zarobki kelnerów bywają zróżnicowane, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ m.in. charakter lokalu czy też wysokość napiwków. W artykule przeanalizujemy aktualne stawki obowiązujące na tym stanowisku, a także wskażemy, co wpływa na ich wysokość. Omówimy, jak doświadczenie i odpowiednia obsługa  gości mogą zwiększyć dochody w tej grupie zawodowej. Ile zarabia kelner w Polsce? Zajrzyj do artykułu!

Średnie zarobki kelnera w Polsce

Zarobki kelnerów w Polsce mogą znacząco się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia oraz doświadczenia pracowników. Ile zarabia kelner miesięcznie? Według aktualnych danych, średnie wynagrodzenie wynosi od ok. 4000 do ok. 5000 zł brutto na miesiąc1

Co istotne, w gastronomii oprócz pensji podstawowej kelnerzy otrzymują napiwki, które zwiększają ich zarobki. Napiwek to dobrowolna kwota, którą gość przekazuje kelnerowi w ramach podziękowania za jego obsługę. W restauracjach, znajdujących się w lokalizacji o dużym natężeniu ruchu, mogą one wynosić dodatkowych kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Zasada jest prosta: im więcej gości odwiedzi restaurację, tym więcej z nich może ofiarować taką dodatkową sumę pieniędzy personelowi.

Infografika - co wpływa na zarobki kelnera.

Co wpływa na zarobki kelnera?

Na poziom wynagrodzenia kelnera wpływa wiele czynników. Znaczenie ma lokalizacja, w której znajduje się restauracja, jej charakter i renoma czy też doświadczenie pracownika. 

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe ma wpływ na wysokości zarobków kelnera. Pracownicy z dłuższym stażem pracy sprawniej obsługują większą liczbę gości (co jest szczególnie cenne w godzinach szczytu). Potrafią też lepiej zarządzać czasem, dzięki czemu goście nie muszą długo czekać na obsługę. 

Doświadczeni kelnerzy często też lepiej rozumieją potrzeby klientów i potrafią zająć się nimi sprawniej niż niedoświadczeni pracownicy. Kelner z doświadczeniem jest więc cennym nabytkiem dla lokalu. Z tego też względu restauratorzy mogą oferować takiemu kandydatowi wyższe wynagrodzenie.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kelnerowaniem, są zazwyczaj wynagradzane według stawki minimalnej. Wygrodzenie minimalne jest każdego roku określane przez rząd.

Typ i prestiż lokalu 

Rodzaj restauracji również wpływa na wysokość wynagrodzenia dla kelnera. W ekskluzywnych lokalach, w których goście często zostawiają wyższe napiwki, może on liczyć na większą pensję lub premie.

Ponadto w prestiżowych restauracjach standard serwisu kelnerskiego jest wysoki i wymaga od kelnera pełnego profesjonalizmu, znajomości różnych metod obsługi gości i nienagannych manier. Dlatego też, w takich miejscach, stawka godzinowa często wynosi ponad 30-40 zł brutto, a napiwki mogą stanowić istotny dodatek do pensji.

W ekskluzywnych lokalach klienci chętniej zostawiają wysokie napiwki.

Lokalizacja restauracji 

Lokalizacja restauracji ma duży wpływ na wysokość wynagrodzenia dla kelnera. W mniejszych miejscowościach pensja na tym stanowisku jest często niska i nie przekracza najniższej krajowej. 

W dużych miastach – takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków – kelnerzy mogą liczyć na pensje średnio powyżej 5000 złotych brutto2.  Wysokość wypłaty wynika głównie z wysokich kosztów utrzymania w takich ośrodkach miejskich. Restaurator, aby przyciągnąć i zatrzymać personel, musi zaoferować odpowiednie wynagrodzenie. 

Duże znaczenie ma też okolica, w której znajduje się lokal. Jeśli jest on położony w ruchliwym miejscu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyciągał więcej gości. Z kolei większa liczba klientów może powodować wzrost zysków dla restauracji, co często przekłada się na atrakcyjniejsze wynagrodzenie dla kelnerów.

Godziny pracy 

Kelnerzy często pracują w systemie zmianowym – w tym wieczorami, w weekendy czy święta. Zmiany te są zazwyczaj bardziej opłacalne. Z czego to wynika? Wieczorami lub w okresie świątecznym goście ulegają magii panującej atmosfery. Często są w wyjątkowym nastroju i chętniej obdarowują kelnera większym napiwkiem. 

Wynagrodzenie może być także większe, jeśli restaurator oferuje dla personelu dodatki z tytułu pracy wieczorami, w weekendy lub święta.

System wynagrodzenia 

W niektórych restauracjach obowiązuje system wynagrodzeń, wedle którego kelnerzy otrzymują pensję podstawową oraz napiwki do podziału. W takim przypadku pieniądze uzyskane dodatkowo od klientów nie są zatrzymywane wyłącznie przez kelnera, który obsłużył danego gościa. Dokonuje się ich podziału między innymi kelnerami (obecnymi na zmianie).

W Polsce napiwki zazwyczaj wynoszą od 5% do 10% rachunku, ale w niektórych lokalach, szczególnie tych bardziej ekskluzywnych, goście zostawiają nawet 15-20%. Ostateczna kwota do podziału zależy więc od liczby klientów, ich zadowolenia oraz standardu obsługi.

Napiwki to istotny element wynagrodzenia kelnerów.

Jakie triki kelnerskie wpływają na wysokość napiwku?

Zadowolenie klientów w restauracji to klucz do wyższych napiwków. Kelnerzy mają swoje metody, aby zdobyć uznanie gości.

Oto kilka trików (sposobów), które mogą stosować:

  1. Doskonała obsługa klienta

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na napiwki jest jakość obsługi. Kelner, który potrafi dostosować swoje podejście do klientów, ma duże szanse na uzyskanie od nich pokaźnych napiwków. Powinien być uprzejmy, pomocny i profesjonalny. Musi umieć zadbać o dobre samopoczucie gości i zapewnić im obsługę na najwyższym poziomie.

  1. Budowanie relacji z gośćmi 

Budowanie relacji z gośćmi restauracji polega na tworzeniu z nimi specjalnej więzi. Kelner powinien sprawić, że klient poczuje się otoczony należytą opieką, zainteresowaniem i indywidualnym podejściem. Gość ma się czuć wyjątkowo.

Proste gesty – takie jak zapamiętanie preferencji żywieniowych stałych gości czy reagowanie na ich potrzeby – mogą znacząco wpłynąć na to, ile kelner otrzyma napiwku. 

Kelner, który ma dobre podejście do klientów, często może liczyć na wyższe napiwki.
  1. Profesjonalizm i dbałość o szczegóły 

Profesjonalny kelner powinien dokładnie znać menu, w tym wszystkie dania, ich składniki czy potencjalne alergeny. Dodatkowo musi dbać o estetykę serwowania posiłków, ułożenie sztućców na stole i dyskretnie podążać za potrzebami gości.

Ważną umiejętnością kelnera jest także znajomość technik sprzedaży, pozwalających na dopasowanie oferty dodatkowych produktów (np. win) do indywidualnych preferencji klienta oraz serwowanego dania. Kelner powinien doskonale porozumiewać się z gośćmi i dbać o swój czysty, schludny wygląd.

  1. Rekomendowanie dań i napojów 

Umiejętność rekomendowania potraw i napojów to sztuka, którą cenią zarówno klienci, jak i pracodawcy. Kelner, który potrafi zachęcić gości do zamówienia dodatkowych pozycji z menu, np. deserów czy drinków, może zwiększyć nie tylko rachunek, ale także swoje napiwki. Trzeba jednak pamiętać, aby rekomendacje były autentyczne i oparte na wiedzy o menu.

Dzięki systemowi POS zarówno właściciel restauracji, jak i kelner ma możliwość sprawdzenia statystyk sprzedaży poszczególnych pozycji w menu. To pozwala ustalić, które dania lub napoje sprzedają się najlepiej, a które warto jeszcze bardziej polecać gościom. 

Wypełnij formularz, by poznać naszą ofertę

  1. Dostosowanie podejścia do potrzeb klienta

Klienci różnią się swoimi preferencjami: niektórzy lubią, gdy kelner angażuje się w rozmowę, inni wolą, kiedy obsługa jest szybka i nienachalna. Umiejętność rozpoznania potrzeb gości oraz dostosowanie się do nich może znacząco wpłynąć na zadowolenie gości, a co za tym idzie, na wysokość napiwków.

Ile zarabia kelner? Podsumowanie

Zarobki kelnera w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Średnia pensja wynosi od 4000 do 5000 złotych brutto, ale osoby pracujące w bardziej prestiżowych lokalach mogą zarabiać znacznie więcej. 

Napiwki mogą stanowić istotny dodatek do pensji i wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jest to zależne od miejsca pracy i jakości obsługi.

Warto podkreślić, że napiwki dla kelnerów mogą stanowić ważny element zarządzania restauracją. Dla managera lokalu często są wskaźnikiem jakości wykonywanych przez nich obowiązków. Jeśli regularnie otrzymują oni wysokie napiwki, może to oznaczać, że klienci są zadowoleni z ich obsługi. A jak wiadomo, zadowolenie gości jest kluczem do sukcesu restauracji. 

Natomiast, jeżeli rzadko dostają taką gratyfikację od gości, to manager powinien pomyśleć np. nad wdrożeniem szkoleń z obsługi lub dokonać zmian na stanowiskach kelnerskich w lokalu.

Trzeba podkreślić, że z perspektywy trendów na rynku pracy, gastronomia w Polsce rozwija się dynamicznie, a zawód kelnera, oferuje ciekawe perspektywy zawodowe i możliwość osiągania satysfakcjonujących zarobków.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

1, 2 https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-kelner

The post Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku appeared first on Restaumatic.

]]>
Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? https://www.restaumatic.com/blog/kasa-fiskalna-online-do-restauracji-jak-dziala-i-ulatwia-prace-lokalu/ Wed, 13 Nov 2024 12:07:29 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=8881 Kasa fiskalna online stanowi jedno z kluczowych narzędzi w gastronomii. To nowoczesne rozwiązanie, które może znacząco usprawnić pracę lokalu. Rejestruje sprzedaż, ułatwia kontrolę nad transakcjami i pomaga w sprawnym rozliczaniu się z fiskusem. Co więcej, można ją połączyć z systemem POS. Warto wiedzieć, że taki zabieg przynosi liczne korzyści dla restauratora. Jakie? Dowiesz się z …

Przeczytaj całość "Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu?"

The post Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? appeared first on Restaumatic.

]]>
Kasa fiskalna online stanowi jedno z kluczowych narzędzi w gastronomii. To nowoczesne rozwiązanie, które może znacząco usprawnić pracę lokalu. Rejestruje sprzedaż, ułatwia kontrolę nad transakcjami i pomaga w sprawnym rozliczaniu się z fiskusem. Co więcej, można ją połączyć z systemem POS. Warto wiedzieć, że taki zabieg przynosi liczne korzyści dla restauratora. Jakie? Dowiesz się z artykułu!

Czym się charakteryzuje kasa fiskalna online dla gastronomii?

Kasa fiskalna online to urządzenie, które automatycznie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). W ten sposób przekazuje do niego dane o każdej transakcji odbywającej się w czasie rzeczywistym. 

Korzystanie z kas fiskalnych online jest ważnym elementem sprawnego zarządzania lokalem. Pozwala bowiem na poprawne dokumentowanie sprzedaży oraz terminowe rozliczenia z fiskusem. Te elementy są kluczowe dla prowadzenia restauracji zgodnie z prawem. 

Kelner korzysta z kasy fiskalnej online w restauracji.

Kasa fiskalna online – od kiedy jest obowiązkowa w gastronomii?

Kasa fiskalna online jest obowiązkowa w lokalach gastronomicznych od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas przepisami, restauracje, kawiarnie, bary i inne punkty gastronomiczne muszą z niej korzystać1.

Dzięki temu fiskus ma bieżący dostęp do danych o sprzedaży, a to m.in. minimalizuje ryzyko oszustw podatkowych. Wprowadzenie tego obowiązku miało także na celu poprawę efektywności rozliczeń w branży gastronomicznej, która charakteryzuje się dużą liczbą transakcji i zamówień realizowanych w krótkim czasie.

Jak działa kasa fiskalna online w restauracji?

Kasy fiskalne online działają w sposób zautomatyzowany, co znacznie ułatwia prowadzenie sprzedaży w lokalach gastronomicznych. Każda transakcja jest rejestrowana i natychmiastowo przesyłana do Centralnego Repozytorium Kas. 

Dzięki temu można na bieżąco monitorować przychody. W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami kasa online eliminuje konieczność ręcznego raportowania. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko błędów oraz upraszcza procedury podatkowe.

Trzeba podkreślić, że obecność tego urządzenia w gastronomii jest ściśle związana z rosnącym poziomem cyfryzacji usług. Wprowadzenie kas online do branży gastronomicznej miało na celu lepszą kontrolę nad dochodami oraz uproszczenie pracy restauratorów poprzez ograniczenie tradycyjnych metod fiskalizacji. 

Rejestrowanie sprzedaży w czasie rzeczywistym

Rejestrowanie sprzedaży w czasie rzeczywistym to jedna z kluczowych funkcji kas fiskalnych online. Jak już wspomniano, gdy klient dokonuje zamówienia w restauracji, to narzędzie natychmiast rejestruje to zdarzenie i przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu restauratorzy mają pewność, że wszystkie operacje są transparentne i zgłoszone do organów podatkowych.

W porównaniu do tradycyjnych kas, gdzie raporty są generowane na koniec dnia lub tygodnia, urządzenia online dostarczają bieżących informacji o sprzedaży. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza procesy raportowania, ale także minimalizuje ryzyko pomyłek czy błędnych rozliczeń. Dla restauratorów jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza w kontekście kontroli nad obrotami i usprawnienia księgowości.

Kelnerka rejestruje sprzedaż w czasie rzeczywistym.

Współpraca z oprogramowaniem dla gastronomii

Warto wiedzieć, że rozróżniamy 2 typy urządzeń fiskalnych:

  • kasy fiskalne – są samowystarczalne, a rejestracja sprzedaży oraz zarządzanie bazą produktów odbywa się na samej kasie (nie można do nich podpiąć się oprogramowaniem typu POS);
  • drukarka fiskalna – tu wymagane jest zewnętrzne oprogramowanie typu POS w celu rejestracji sprzedaży.

Drukarka fiskalna online może być z łatwością zintegrowana z system POS, który ułatwia zarządzanie restauracją. Oprogramowanie to pozwala na przyjmowanie zamówień z różnych źródeł (np. składanych telefonicznie, przez portale lub stacjonarnie). System umożliwia również podgląd dostaw na mapie oraz organizację czy tworzenie statystyk sprzedaży. 

Takie połączenie przynosi liczne korzyści dla lokalu. Dzięki niemu dane o sprzedaży są przesyłane między systemem POS a drukarką szybko i bezbłędnie. Na tej podstawie można tworzyć raporty dzienne, tygodniowe lub miesięczne. Są one niezwykle przydatne, np. przy planowaniu strategii cenowej na dania i układaniu menu. Integracja ta umożliwia również łatwiejsze rozliczanie płatności. Każda transakcja jest bezpośrednio zapisywana w systemie POS. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko błędów np. przy rozliczaniu zmiany.

Integracja drukarki fiskalnej z systemem od Restaumatic pozwala na płynne połączenie wielu procesów związanych z zamówieniem: od jego przyjęcia, przez realizację aż po wystawienie paragonu fiskalnego. 

Dzięki temu możliwe jest efektywne przetwarzanie zamówień. To szczególnie ważne przy dużej liczbie transakcji czy szybkim tempie obsługi gości. Automatyczne połączenie z systemem kasowym eliminuje potrzebę ręcznego wprowadzania danych do oprogramowania POS. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów.

Integracja z POS sprawia, że restauratorzy mogą usprawnić proces fiskalizacji, pracę zespołu, poprawić obsługę klientów i skrócić czas realizacji zamówień. Takie rozwiązanie pozwala również na lepszą kontrolę nad finansami lokalu, a dzięki zautomatyzowaniu procesów restauratorzy mogą skupić się na innych aspektach prowadzenia biznesu. 

Sprawdź też nasz artykuł: Kasa fiskalna czy system POS: co lepiej wybrać do gastronomii?

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Jak założyć kasę fiskalną online w lokalu?

Założenie kasy fiskalnej online w restauracji wymaga spełnienia kilku formalności. Po zakupie należy zgłosić instalację urządzenia do urzędu skarbowego. Fiskalizacja kasy musi być przeprowadzona przez uprawnionego serwisanta, który połączy ją z Centralnym Repozytorium Kas. 

Proces ten jest niezbędny, aby mogła ona prawidłowo rejestrować sprzedaż i przekazywać dane do systemu podatkowego. Urządzenie wymaga ponadto stałego dostępu do internetu, aby w czasie rzeczywistym przesyłać informacje o sprzedaży. Po zainstalowaniu i zgłoszeniu do urzędu kasa jest gotowa do użytku.

Usługi gastronomiczne a kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Usługi gastronomiczne w Polsce podlegają szczególnym przepisom fiskalnym, które nakładają obowiązek rejestrowania wszystkich transakcji. Każda sprzedaż – niezależnie od tego, czy dotyczy posiłków serwowanych na miejscu, czy dostarczanych do klienta – musi być odpowiednio ewidencjonowana. 

Stawki VAT w restauracji różnią się w zależności od rodzaju sprzedawanych produktów – na większość usług gastronomicznych obowiązuje 8% VAT, natomiast napoje alkoholowe oraz napoje podawane samodzielnie objęte są wyższą stawką 23%. Przedsiębiorcy muszą dokładnie znać te zasady, aby prawidłowo rozliczać podatki i unikać błędów, które mogą skutkować karami2

Branża gastronomiczna może również skorzystać z pewnych zwolnień i ulg podatkowych. W niektórych przypadkach małe lokale mogą być zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli ich roczne obroty nie przekraczają 20 tys. zł. Dodatkowo, przedsiębiorcy inwestujący w kasy fiskalne online mogą skorzystać z ulg na ich zakup.

Aby prowadzić restaurację zgodnie z przepisami, konieczne jest zatem dbanie o poprawne dokumentowanie sprzedaży, regularne generowanie raportów oraz ścisłe przestrzeganie terminów rozliczeniowych. Kasa fiskalna online jest w tym kontekście niezawodnym wsparciem.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? appeared first on Restaumatic.

]]>
Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości? https://www.restaumatic.com/blog/nazwa-restauracji-jaka-wybrac-by-przyciagnac-gosci/ Tue, 22 Oct 2024 08:51:02 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5143 Wybór właściwej nazwy dla restauracji to jedna z ważniejszych decyzji, którą musisz podjąć w biznesie gastronomicznym. Stanowi wizytówkę lokalu, a jej unikalność może wyróżnić go na tle konkurencji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy restauracji? Dowiedz się więcej! Dlaczego nazwa jest ważna dla restauracji? Nazwa stanowi kluczowy element budowania wizerunku restauracji na rynku. Jej …

Przeczytaj całość "Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości?"

The post Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości? appeared first on Restaumatic.

]]>
Wybór właściwej nazwy dla restauracji to jedna z ważniejszych decyzji, którą musisz podjąć w biznesie gastronomicznym. Stanowi wizytówkę lokalu, a jej unikalność może wyróżnić go na tle konkurencji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy restauracji? Dowiedz się więcej!

Dlaczego nazwa jest ważna dla restauracji?

Nazwa stanowi kluczowy element budowania wizerunku restauracji na rynku. Jej wybór to jeden z pierwszych kroków, które należy wykonać, gdy planujesz otwarcie lokalu.

W dużym stopniu decyduje o pierwszym wrażeniu, jakie restauracja wywiera na klientach. Stanowi narzędzie marketingowe, dzięki któremu możesz zwiększyć zyski. Dlaczego tak się dzieje? Jeśli nazwa będzie łatwo zapadać w pamięć klientów, to mogą oni częściej wracać do lokalu i polecać go innym.

Dzięki niej łatwiej stworzysz silną, rozpoznawalną markę, która będzie przyciągać klientów.

Jak wybrać nazwę dla restauracji?

Skąd wziąć pomysł na nazwę dla restauracji? Najpierw należy określić profil klienta lokalu. Musisz dokładnie wiedzieć, kto jest odbiorcą Twojej oferty. Ustal, jak spędza czas, jaki ma styl życia, do jakiej grupy zawodowej należy. 

Zastanów się: czy goście lokalu to głównie zabiegani pracownicy korporacji, szukający eleganckich miejsc, w których będą mogli smacznie zjeść i odbyć spotkanie biznesowe? A może klientami są studenci, którzy preferują domowe obiady w przystępnej cenie? 

Pamiętaj, że nazwa restauracji powinna być ściśle związana z charakterystyką grupy docelowej. Gdy odzwierciedla ona jej potrzeby, to klienci łatwiej się utożsamiają z lokalem. 

Jeśli Twoje miejsce ma przyciągać rodziny z dziećmi, warto pomyśleć o nazwie, która będzie budzić ciepłe odczucia. Ma ona sugerować, że rodzice i maluchy miło spędzą w nim czas. Gdy poszukujesz nazwy dla osiedlowego bistro z domowymi posiłkami, musisz wziąć pod uwagę, że odbiorcami oferty będą wielbiciele prostej, smacznej kuchni (jak u babci czy mamy). 

Kolejnym krokiem jest zdefiniowanie osobowości marki. Co to oznacza? Ustal główne cechy Twojego lokalu. Wybierz przymiotniki, które najlepiej go opisują. Takie elementy pomogą znaleźć dla niego ciekawą nazwę, która przyciągnie klientów.

Jaka powinna być nazwa restauracji - infografika.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze nazwy lokalu gastronomicznego?

Istnieje wiele elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru nazwy dla lokalu. Powinna ona być unikalna, wskazywać styl restauracji i rodzaj serwowanych posiłków. 

Wyróżnij się

Musisz mieć nazwę, która będzie wystarczająco chwytliwa, by wyróżnić się na tle konkurencji, która wśród restauracji jest zawsze zacięta. Zwróć uwagę na to, żeby była krótka, prosta, zapadająca w pamięć, wzbudzająca ciekawość i najlepiej nawiązująca do Twojego najbliższego otoczenia, regionu.

Wybierz nazwę, która opisuje Twój biznes

Jak już wspomnieliśmy dobrze dopasowane, kreatywne nazwy restauracji jasno odzwierciedlają jej ofertę. Dzięki temu potencjalni klienci od razu wiedzą, co znajdą w menu. 

Jeśli specjalizujesz się w daniach typu fast food i proponujesz klientom np. kebaby, to możesz uwzględnić w nazwie słowo „kebab”. Gdy prowadzisz pizzerię, to nawiąż do pizzy lub kuchni włoskiej.

Nazwa restauracji musi być chwytliwa, gdyż na niej zbudujesz swój brand.

Dopasuj nazwę do menu

Spójność jest zawsze mile widziana. Podczas wyboru nazwy restauracji, ich właściciele niejednokrotnie odnoszą się do menu, które chcą serwować gościom. Nawiązują do nazw dań, produktów spożywczych, napojów, regionów, kultury miejsc, których kuchnię podają gościom.

Nazwa lokalu to obowiązkowy element, który musisz umieścić w menu elektronicznym i papierowym. Pamiętaj, że możesz ją ciekawie wyeksponować w karcie dań. Jak to zrobić? Umieść ją w różnych miejscach menu, np. przy ofertach specjalnych. Nazwa nie musi przecież znajdować się wyłącznie na stronie tytułowej menu. 

Jednak uwaga – przypominaj o niej gościom delikatnie i subtelnie. Jej rozmieszczenie czy częstotliwość użycia nie może zaburzać przejrzystości i czytelności karty dań.

Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie nazwy w opisie potraw. W ten sposób podkreślisz silny i logiczny związek pomiędzy wizerunkiem lokalu a jego kuchnią. Jeśli Twoja restauracja nazywa się „Kuchnia jak u Mamy”, to opis jednej z zup może brzmieć: „Zupa pomidorowa jak u Mamy”.

Warto wspomnieć, że dzięki systemowi sprzedaży online dla gastronomii od Restaumatic masz szansę na swobodne dokonywanie zmian w menu (w tym w opisach posiłków) na stronie WWW lokalu

Dzięki oprogramowaniu łatwo i szybko zarządzisz wyglądem i składem elektronicznej karty dań online, a także zyskasz dodatkowy kanał sprzedaży. 

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Puść wodze fantazji

Kreatywność nie zna granic. W wymyślaniu nazwy dla restauracji, zwłaszcza w wysoko zaludnionych miastach, gdzie jest również sporo młodych ludzi i cudzoziemców, popularne są także nazwy surrealistyczne, odbiegające całkowicie od miejsca, czy charakteru kuchni. Jeżeli prowadzisz restaurację, która w założeniu jest nowoczesną przestrzenią, taki kierunek może być dla Ciebie dobry. 

Pomyśl o nazwie, która stanie się integralną częścią logo lokalu. To niezwykle ważne, aby te dwa elementy identyfikacji wizualnej ze sobą współgrały. Stanowią symbol restauracji i pozwalają klientom ją zapamiętać.

Jeśli np. nazwa lokalu nawiązuje do kuchni ekologicznej, to logo może być utrzymane w ciepłych kolorach ziemi i tym samym nawiązywać do natury. Takie rozwiązanie przyciągnie uwagę gości i odda charakter miejsca.

Unikaj przesady

Upewnij się, że Twoja nazwa nie zawiera zbyt wielu słów lub błędów w pisowni. Może to stworzyć negatywne postrzeganie Twojej restauracji w umysłach klientów. Nikt nie chciałby być kojarzony z nazwą, której nie da się wymówić lub zapamiętać, a tym bardziej z taką nazwą, która przez nasze niedopatrzenie ma błędy.

Baw się językiem

W wymyślaniu nazwy restauracji możesz wykorzystać również język ojczysty. Używać symboli, rymów, przestawiać litery, wstawiać zagraniczne litery w np. polskie nazwy. Grać słowami i znaczeniami. Nada to nie tylko wyjątkowość, ale też pokaże, że podchodzisz do tego zadania z poczuciem humoru.

Zastosuj cyfry

Oryginalnym pomysłem jest użycie w nazwie restauracji liczb. Mogą to być liczby ważne dla Ciebie, istotne dla lokalizacji restauracji lub np. współrzędne geograficzne.

Nazwa restauracji powinna być prosta, chwytliwa i poprawna.

Kiedy wybrać nazwę dla naszego lokalu?

Nazwa restauracji może być wybierana (lub zmieniana) w trzech, przykładowych sytuacjach:

  1. Przed otwarciem restauracji –  nazwanie lokalu na etapie planowania rozpoczęcia działalności pomoże w budowaniu jego spójnego wizerunku i identyfikacji wizualnej.
  2. Kiedy koncepcja działalności gastronomicznej jest już gotowa – w tym punkcie upewnij się, że nazwa odzwierciedla styl, ofertę i atmosferę, którą chcesz stworzyć.
  3. Podczas odświeżania wizerunku – zmieniona nazwa restauracji może przyciągnąć nowych klientów i odświeżyć markę.

O czym należy pamiętać i na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wybór nazwy dla lokalu gastronomicznego bywa wyzwaniem. Aby był trafny, trzeba pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nazwa restauracji powinna być wyjątkowa, łatwa do zapamiętania oraz ma odzwierciedlać charakter kuchni i jej atmosferę. Musi budzić dobre skojarzenia i wyróżniać lokal na tle konkurencji.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Nazwa restauracji – jaką wybrać, by przyciągnąć gości? appeared first on Restaumatic.

]]>
Manager restauracji: obowiązki i pożądane cechy managera https://www.restaumatic.com/blog/manager-restauracji-obowiazki-i-pozadane-cechy-managera/ Wed, 16 Oct 2024 09:21:53 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=4949 Prowadzenie lokalu gastronomicznego często wiąże się z zatrudnieniem managera restauracji, który odciąża restauratora od codziennych obowiązków, zarządza lokalem i personelem. Jakie cechy powinien mieć dobry manager? Jakie są jego kompetencje? Sprawdź! Kim jest manager restauracji? Jeśli chcesz otworzyć lokal gastronomiczny, to warto uwzględnić zatrudnienie managera. Dlaczego? Kierownik restauracji jest odpowiedzialny za jej sprawne funkcjonowanie na …

Przeczytaj całość "Manager restauracji: obowiązki i pożądane cechy managera"

The post Manager restauracji: obowiązki i pożądane cechy managera appeared first on Restaumatic.

]]>
Prowadzenie lokalu gastronomicznego często wiąże się z zatrudnieniem managera restauracji, który odciąża restauratora od codziennych obowiązków, zarządza lokalem i personelem. Jakie cechy powinien mieć dobry manager? Jakie są jego kompetencje? Sprawdź!

Kim jest manager restauracji?

Jeśli chcesz otworzyć lokal gastronomiczny, to warto uwzględnić zatrudnienie managera. Dlaczego? Kierownik restauracji jest odpowiedzialny za jej sprawne funkcjonowanie na każdej płaszczyźnie. Musi łączyć zdolności organizacyjne, umiejętność pracy pod presją oraz talent do budowania relacji z klientami, pracownikami i dostawcami.

To stanowisko, którego nie może zabraknąć w dobrze zarządzanym lokalu. 

Jakie są główne obowiązki managera restauracji?

Obowiązki managera restauracji to zwykle kompleksowy zestaw zadań, do których wykonania potrzebne jest doświadczenie i świetne umiejętności organizacyjne. 

Do zadań tych należą:

  • zarządzanie zespołem w czasie pracy;
  • rozwiązywanie nagłych lub kryzysowych sytuacji;
  • kontrolowanie jakości potraw;
  • nadzorowanie stanu technicznego lokalu;
  • zarządzanie finansami;
  • nadzorowanie zaopatrzenia;
  • monitorowanie trendów i działań konkurencji;
  • kształtowanie cen sprzedaży zgodnie z trendami rynkowymi;
  • opieka nad gośćmi.

Kwalifikacje managera gastronomii – sprawdź te najważniejsze

Odpowiedni kandydat powinien przede wszystkim posiadać wiedzę z zakresu gastronomii i mieć doświadczenie w zarządzaniu lokalem lub wieloosobowym zespołem. Przydatne będą także umiejętności z zakresu ekonomii, marketingu i zarządzania. 

Kryterium, które również należy rozważyć, to znajomość języków obcych. Angielski na poziomie komunikatywnym w mowie i piśmie to minimum, które powinien posiadać każdy manager.

Pożądane cechy managera restauracji - infografika.

Jakie cechy powinien mieć dobry kierownik restauracji?

Kompetencje managera nie kończą się jedynie na posiadanych kwalifikacjach, doświadczeniu czy wykształceniu. Odpowiedni kandydat powinien mieć też odpowiednie cechy charakteru, które ułatwią mu pracę z ludźmi i zarządzanie lokalem zgodnie z jego specyfiką. 

Musi odznaczać się wysokimi umiejętnościami interpersonalnymi oraz wysoką kulturą osobistą. Ważne są także umiejętności przywódcze i zdolność klarownej komunikacji. 

Manager musi dopasowywać wiedzę oraz strategię działania do miejsca, wykazywać się dużą kreatywnością i produktywnością.

Umiejętność budowania zespołu

Kompetentny manager wie, że budowanie zespołu to nie tylko stawianie wymagań i oczekiwań. Konieczna jest także empatia i umiejętność dostrzegania talentów podległych mu pracowników oraz taktyczne zarządzanie ich pracą. 

Manager powinien także potrafić odpowiednio motywować pracowników, przywiązując uwagę nie tylko do ich wynagrodzenia, ale także rozwoju i satysfakcji z wykonywanej pracy.

Te to cechy dobrego managera restauracji, które często decydują o dobrej atmosferze w zespole i jego zaangażowaniu. 

Umiejętność organizacji czasu pracy

Czas to jedna z najcenniejszych rzeczy. Profesjonalny manager zdaje sobie z tego sprawę i wie, jak pokierować zespołem, aby efektywnie wykorzystać godziny pracy. Odpowiednie zarządzanie zarówno czasem swoim, jak i podwładnych, przekłada się na większe wyniki finansowe oraz lepszą atmosferę w pracy i dobre stosunki w zespole.

Profesjonalny manager restauracji wie, jak pokierować zespołem, aby efektywnie wykorzystać godziny pracy.

Wysoki poziom komunikacji i zdolności interpersonalnych

Manager powinien być osobą posiadającą wysoko rozwinięte umiejętności komunikacyjne, które pozwalają mu na jednoczesne budowanie więzi oraz opanowywanie sytuacji kryzysowych. 

Osoba na tym stanowisku powinna wiedzieć, jak zachować się w każdej sytuacji. Niezbędna jest także umiejętność polubownego rozwiązywania konfliktów. Jego odpowiednia postawa wpływa bowiem na relacje w zespole i zadowolenie klientów.

Odpowiedzialność i samodzielne podejmowanie decyzji

Manager posiadający dostateczną wiedzę i doświadczenie wie, jak ważna jest proaktywna postawa i samodzielność. Jego praca wymaga sporej odpowiedzialności i umiejętności mierzenia się z różnymi sytuacjami. 

Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna za niemal wszystkie aspekty rozwoju restauracji, dlatego nie może bać się podejmowania decyzji i ryzyka.

Dążenie do rozwoju

Manager powinien być także osobą, która swoją postawą motywuje zespół do rozwoju i ciężkiej pracy. Jego proaktywna postawa powinna być inspiracją dla pracowników i przełożonych. 

Manager musi bowiem stawiać nie tylko na swój rozwój, ale także mieć wizję na rozwój samego lokalu oraz każdego z pracowników.

Zadaniem managera restauracji jest też motywowanie zespołu do rozwoju i ciężkiej pracy.

Strategiczne myślenie

Strategiczne planowanie i myślenie to jedne z głównych umiejętności potrzebnych w gastronomii. Manager potrafiący konsekwentnie i logicznie rozplanować działania swoje, jak i pracowników sprawi, że klienci będą bardziej zadowoleni, a praca będzie przebiegała bardziej płynnie i mniej stresująco.

Dodatkowo przyda się znajomość systemów POS, jak RePOS od Restaumatic, który ułatwia managerom strategiczne planowanie. RePOS zapewnia sprawną obsługę zamówień i płatności, dając pełną kontrolę nad menu i analizę sprzedaży. To narzędzie nie tylko poprawia efektywność operacyjną, ale także pomaga w dostosowaniu oferty do potrzeb klientów, co jest kluczowe dla wzrostu restauracji.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Reprezentacyjność

Manager restauracji, oprócz zarządzania restauracją, musi także odpowiednio reprezentować lokal. Będąc odpowiedzialnym za kreowanie wizerunku restauracji, zawsze powinien zwracać uwagę na swoje zachowanie i wygląd. Odpowiednia postawa i atmosfera będzie zachęcała gości do ponownego przyjścia i polecania lokalu znajomym.

Kierownik restauracji musi przykładać dużą wagę do swojego profesjonalnego zachowania i wyglądu.

Ile zarabia manager restauracji?

Wynagrodzenie w tym zawodzie, według statystyk z 18 września 2024 roku, wynosi średnio 79 884 zł rocznie, co oznacza 6 580 zł miesięcznie. Tygodniowo zarobki sięgają 1 664 zł, natomiast stawka godzinowa wynosi średnio 41,61 zł.

Trzeba pamiętać, że zarobki kierownika restauracji zależą od jego doświadczenia i odbytych szkoleń, a także od wielkości lokalu oraz jego lokalizacji.

Dlaczego właściwy wybór managera gastronomii jest ważny?

Właściwy wybór managera ma ogromne znaczenie dla sukcesu restauracji. Odpowiada on bowiem za szereg kluczowych procesów, które odbywają się w lokalu – nadzoruje pracę zespołu, dba jakość obsługi i atmosferę.  

Kierownik restauracji w aktywny sposób kreuje jej wizerunek. Tworzy akcje promocyjne dla klientów, a także monitoruje rynek, aby dostosować lokal do jego potrzeb. Uważnie śledzi wyniki ze sprzedaży dań. Wpływa na poprawę różnych procesów operacyjnych, żeby minimalizować koszty prowadzenia działalności gastronomicznej.

Takie działania managera gastronomii mogą przełożyć się na rentowność restauracji. Jednym słowem jego pomysłowość i zaangażowanie wpływają na zwiększenie sprzedaży w lokalu. 

Podsumowanie

Cechy dobrego managera sprawiają, że restauracja rozwija się, zyskuje coraz większą popularność i renomę oraz nowych, wiernych klientów. Bardzo ważną kompetencję managera stanowi świetna organizacja pracy swojej i innych, a także sprawna koordynacja różnych działań. 

Stanowisko to wymaga również pełnienia funkcji reprezentacyjnej lokalu i zabiegania, aby wszystkie potrzeby klientów zostały spełnione.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Manager restauracji: obowiązki i pożądane cechy managera appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku https://www.restaumatic.com/blog/jak-otworzyc-pizzerie-poradnik-krok-po-kroku-dla-wlasnego-lokalu/ Fri, 11 Oct 2024 08:05:54 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5255 Otwarcie własnej pizzerii wymaga nakładów czasu, pracy i energii. Takie wysiłki mogą się opłacić i przynieść upragniony sukces. Aby tak się stało, trzeba się odpowiednio przygotować do takiego przedsięwzięcia. Jak powinno przebiegać otwarcie pizzerii krok po kroku? Na co należy zwrócić uwagę? O tym w artykule! Otwarcie pizzerii – najważniejszych zasad Jak otworzyć pizzerię? Spełnianie …

Przeczytaj całość "Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku"

The post Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku appeared first on Restaumatic.

]]>
Otwarcie własnej pizzerii wymaga nakładów czasu, pracy i energii. Takie wysiłki mogą się opłacić i przynieść upragniony sukces. Aby tak się stało, trzeba się odpowiednio przygotować do takiego przedsięwzięcia. Jak powinno przebiegać otwarcie pizzerii krok po kroku? Na co należy zwrócić uwagę? O tym w artykule!

Otwarcie pizzerii – najważniejszych zasad

Jak otworzyć pizzerię? Spełnianie takiego marzenia warto rozpocząć od stworzenia biznesplanu. Dokument powinien zawierać analizę lokalnego rynku, a także w miarę precyzyjne obliczenia wydatków i przewidywanych zysków. Dzięki niemu ustalisz, co i kiedy należy wykonać krok po kroku, na które elementy musisz zwrócić uwagę i jaki budżet warto zgromadzić. 

Biznesplan nakreśli kierunek wszystkich Twoich działań związanych z otwarciem pizzerii. To niezwykle ważny punkt, który warto uwzględnić przy rozpoczynaniu własnej działalności gastronomicznej. 

Zadbaj o niezbędne formalności

Otwarcie pizzerii, jak również każdego innego lokalu gastronomicznego, wiąże się z koniecznością spełnienia wymaganych formalności. 

Do najważniejszych z nich należą:

  • rejestracja w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – należy przy tym określić wyrażony odpowiednim kodem rodzaj prowadzonej działalności;
  • zgłoszenie działalności do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – wiąże się to również z wyborem formy prowadzenia biznesu (działalność jednoosobowa, spółka cywilna, spółka osobowa, spółka kapitałowa lub spółdzielnia);
  • złożenie wniosku do Państwowej Inspekcji Sanitarnej – należy zrobić to na co najmniej 14 dni przed planowanym otwarciem pizzerii).
Zadowolona kelnerka obsługuje gości za pomocą tabletu z systemem POS.

Uzyskaj koncesję na sprzedaż alkoholu

Jeśli w swojej pizzerii planujemy serwować napoje alkoholowe, konieczne jest uzyskanie na to pozwolenia. Wydają je urzędnicy stojący na czele instytucji samorządowej, na której terenie znajduje się lokal (wójt, burmistrz lub prezydent miasta).

Zdobądź pozwolenie na odtwarzanie muzyki

Otwarcie pizzerii to nie tylko kwestia wyboru lokalizacji i menu. Istotnym elementem jest też zdobycie pozwolenia na odtwarzanie muzyki. W tym celu musisz uzyskać licencję od organizacji zarządzających prawami autorskimi, jak ZAIKS czy STOART.

Opłaty za odtwarzanie muzyki w restauracji zależeć będą od rodzaju lokalu, liczby miejsc siedzących dla klientów czy popularności (rangi) wykonawców muzycznych.

Współpracuj z sanepidem

Jednym z wymogów otwarcia działalności gastronomicznej jest złożenie wniosku do sanepidu. 

Podczas odbioru pizzerii przez sanepid będą brane pod uwagę elementy związane m.in.:

  • ze stanem technicznym lokalu i jego wielkością,
  • z pracownikami (konieczność posiadania przez nich książeczki sanepidowskiej i aktualnych badań lekarskich), 
  • z organizacją i urządzeniem pomieszczeń oraz jakością wykorzystywanych do przygotowania pizzy artykułach spożywczych. 

Więcej informacji o wymogach sanitarnych i odbiorze lokalu przez sanepid znajduje się w artykule „Wymogi sanepidu dla gastronomii: zgłoszenie, wytyczne, odbiór”.

Przestrzegaj zasad HACCP

Otwarcie pizzerii wiąże się z wdrożeniem zasad HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Points: Analiza Zagrożeń i Krytycznych Punktów Kontroli). Rozpocznij od analizy ryzyka, identyfikując potencjalne zagrożenia mikrobiologiczne, chemiczne i fizyczne. Następnie opracuj plan monitorowania krytycznych punktów kontrolnych, takich jak przechowywanie składników i gotowanie. 

Regularne szkolenia personelu oraz dokumentowanie procedur HACCP zapewniają zgodność z normami sanitarnymi i są istotnymi wymogami, które musi wdrożyć każdy restaurator.

Personel pizzerii przyjmuje zamówienia oraz wypieka pizzę.

Zadbaj o niezbędne wyposażenie pizzerii

Kolejny krok podczas otwierania działalności to odpowiednie wyposażenie pizzerii. Specyfika przygotowywania pizzy wiąże się z koniecznością używania charakterystycznych narzędzi kuchennych.

W pizzerii nie może zatem zabraknąć akcesoriów wykorzystywanych do:

  • produkcji i przechowywania ciasta – mikser spiralny, elektryczna wałkownica;
  • wypieku pizzy – wszelkiego rodzaju siatki, kamienie lub blachy do pizzy (okrągłe, prostokątne), uchwyty do blach, stojaki do blach, łopaty do umieszczania pizzy w piecu;
  • przenoszenia i porcjowania pizzy – łopatki i szpatułki, radełka do krojenia (gładkie lub karbowane), talerze lub deski do serwowania pizzy;
  • transportu pizzy – w przypadku oferowania przez lokal pizzy na dowóz należy odpowiednio przygotować się do jej transportu i wyposażyć w specjalne torby (podgrzewane lub niepodgrzewane) lub plecaki;
  • czyszczenia pieców – szczotki z dostosowanym do powierzchni pieca włosiem.

Istotnym elementem wyposażenia pizzerii, które stanowi ogromne ułatwienie w zarządzaniu jej pracą, jest także system POS. W jego skład wchodzą zaawansowane narzędzia cyfrowe, ułatwiające obsługę klientów, kontrolę sprzedaży czy finansów.

Wybierz piec do pizzy

Niezbędnym elementem wyposażenia kuchni w pizzerii jest piec do pizzy. Stanowi on prawdziwe „serce” lokalu, bez którego nie może obyć się żadna dobra pizzeria. Ważny jest wybór pieca wysokiej jakości, który będzie funkcjonalny i dostosowany do potrzeb lokalu. Jednak na początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki rodzaj pieca do pizzy wybrać? 

Do wyboru mamy te elektryczne, gazowe i opalane drewnem. Pierwszy z nich sprawdzi się w przypadku mniejszych lokali – zajmuje niewiele miejsca i jest tańszy w zakupie. Z kolei piece gazowe to doskonały wybór dla pizzerii o dużych obrotach. Zajmują one więcej miejsca i są droższe, jednak bardziej ekonomiczne w eksploatacji. Natomiast piece do pizzy opalane drewnem mają z reguły prostą konstrukcję i intuicyjną obsługę. Takie urządzenia są również dość wszechstronne – można w nich gotować zupy lub wypiekać chleb.

Innym kryterium wyboru pieca do pizzy jest liczba ilość jego komór. Piece jednokomorowe dedykowane są lokalom mniejszym, a te z dwoma komorami charakteryzują się większą wydajnością. Jest to szczególnie ważne w przypadku lokali o większym obłożeniu klientelą.

Przed otwarciem pizzerii konieczny jest wybór odpowiedniego pieca.

Zatrudnij niezbędny personel

Wykwalifikowany personel stanowi ważny element biznesu gastronomicznego. W początkowym okresie działalności lokalu nie musi być on liczny. Warto go sukcesywnie poszerzać z upływem czasu. Warto również mądrze i strategicznie opracować listę stanowisk w naszym lokalu, by móc w jak najlepszym stopniu nim zarządzać (zobacz również: „Pracownicy restauracji: planowanie listy stanowisk w gastronomii”).

Już na stracie pizzerii trzeba pomyśleć o zatrudnieniu wykwalifikowanego pizzera (pizzermana) i profesjonalnej obsługi kelnerskiej. Szczególnie istotne są umiejętności osoby, która odpowiada za przygotowanie pizzy. Do głównych kompetencji pizzera powinny także należeć umiejętności organizacyjne i komunikacyjne.

Przygotuj kampanię reklamową

Ostatnim krokiem na drodze do otwarcia pizzerii jest przygotowanie strategii marketingowej i kampanii reklamowej. Ich celem jest odpowiednia promocja lokalu, uczynienie go rozpoznawalnym i nadanie mu atrakcyjnych w oczach klientów cech. 

Do podstawowych działań w tym zakresie mogą należeć elementy reklamy zewnętrznej (ulotki, banery), lecz główną uwagę powinniśmy skierować na reklamę w sieci. 

W pierwszej kolejności powinniśmy zatem stworzyć dobrą stronę internetową restauracji i profile w mediach społecznościowych. Następnie możemy pomyśleć o przeprowadzeniu płatnych kampanii za pomocą Facebooka lub Google Ads.

Usługi marketingowe dla restauracji warto zlecić Restaumatic. W ramach współpracy specjaliści zadbają o skuteczną reklamę lokalu w sieci. Dodatkowo zyskasz dostęp do narzędzi marketingowych, takich jak np. moduł SMS, kupony promocyjne czy system odzyskiwania klientów. Za pomocą z tych rozwiązań możesz wysłać do klientów informacje o ofercie pizzerii, promocjach czy rabatach.

Zadbaj o wyjątkową atmosferę w lokalu

Atmosfera w lokalu jest niezwykle ważna dla komfortu i samopoczucia gości. Jakie elementy się na nią składają? Ważny jest spójny styl, który odda charakter pizzerii. Nowoczesny, rustykalny, a może klasyczny włoski – który wybierzesz? Sekret tkwi w odpowiednio dobranych naczyniach, sztućcach, dekoracjach stołu.

Na atmosferę wpływa też oświetlenie w lokalu, które powinno być ciepłe, nastrojowe i tworzyć przyjemny klimat dla gości.

Muzyka może wzmocnić miły klimat – postaw na playlistę, która będzie łagodna dla ucha i nie przeszkodzi w prowadzeniu rozmów przez gości. Dekoracje, czy to autentyczne włoskie akcenty, czy nowoczesne elementy, powinny harmonizować z resztą wystroju. Miejsce ma być przyjazne i estetyczne.

Zatrudnienie dobrego pizzermana jest dobrym sposobem na podniesienie renomy pizzerii.

Korzystaj z oprogramowania POS

Ogromnym wsparciem dla osób, które chcą otworzyć pizzerię jest RePOS: zaawansowany system optymalizujący zarządzanie restauracją. Dzięki temu oprogramowaniu od Restaumatic mamy szansę zminimalizować błędy i usprawnić obsługę zamówień.  

RePOS pozwala kontrolować nie tylko proces realizacji zamówień, ale także dostawy jedzenia online do klientów. Korzystając z tego narzędzia, możesz śledzić kursy kierowców w czasie rzeczywistym. Ponadto dodatek Giełda Kurierów umożliwia porównanie cen i wybranie najtańszego kuriera.

Jaki jest koszt otwarcia pizzerii?

Koszt otwarcia pizzerii zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, stan techniczny lokalu czy skala działalności. Pierwszym istotnym elementem jest adaptacja lokalu – koszty remontu i dostosowania przestrzeni do wymogów sanepidu oraz klientów mogą wynosić od 30 do 80 tys. zł. 

Kolejną pozycją jest wyposażenie: piec do pizzy, lodówki, zamrażarki, blaty, naczynia i inne sprzęty, które mogą średnio kosztować między 80 a 120 tys. zł.

Dodatkowo należy uwzględnić kapitał obrotowy, który pozwoli na pokrycie bieżących wydatków w pierwszych miesiącach działalności. Optymalna kwota to około 20 tys. zł. Całkowity koszt otwarcia pizzerii może się więc wahać od 130 do 220 tys. zł, co warto uwzględnić w biznesplanie.

Trzeba pamiętać, że koszt otwarcia pizzerii zależy od bardzo wielu czynników i tylko własna analiza pozwoli ustalić, ile faktycznie wyniesie takie przedsięwzięcie. 

Jak otworzyć własną pizzerię – podsumowanie

Spełnienie niezbędnych formalności, zadbanie o warunki sanitarne, stworzenie dobrego biznesplanu, wybór wyposażenia, zatrudnienie personelu oraz przygotowanie kampanii reklamowej – oto najważniejsze kroki, które poprowadzą do otwarcia własnej pizzerii. Istotnym elementem jest także zaopatrzenie się w system POS, dzięki któremu zarządzanie lokalem będzie o wiele łatwiejsze i efektywniejsze.

Skontaktuj się z Restaumatic i zyskaj wsparcie przy otwarciu pizzerii!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Jak otworzyć pizzerię? Poradnik krok po kroku appeared first on Restaumatic.

]]>
Odkryj trendy kulinarne 2024: zdrowe posiłki, kuchnia regionalna, comfort food i inne https://www.restaumatic.com/blog/nowe-trendy-w-gastronomii/ Fri, 27 Sep 2024 10:55:48 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6438 Trendy w branży gastronomicznej potrafią się dynamicznie zmieniać. Obecnie coraz popularniejsze stają się m.in. potrawy regionalne, zdrowe posiłki oraz potrawy wegańskie. Czy wprowadzenie kuchni roślinnej do stałego menu lokalu gastronomicznego przyczyni się do jego sukcesu w branży? Jakie trendy gastronomiczne możemy wprowadzić do naszej restauracji? O tym w artykule. Rosnące oczekiwania w zakresie zdrowej żywności …

Przeczytaj całość "Odkryj trendy kulinarne 2024: zdrowe posiłki, kuchnia regionalna, comfort food i inne"

The post Odkryj trendy kulinarne 2024: zdrowe posiłki, kuchnia regionalna, comfort food i inne appeared first on Restaumatic.

]]>
Trendy w branży gastronomicznej potrafią się dynamicznie zmieniać. Obecnie coraz popularniejsze stają się m.in. potrawy regionalne, zdrowe posiłki oraz potrawy wegańskie. Czy wprowadzenie kuchni roślinnej do stałego menu lokalu gastronomicznego przyczyni się do jego sukcesu w branży? Jakie trendy gastronomiczne możemy wprowadzić do naszej restauracji? O tym w artykule.

Rosnące oczekiwania w zakresie zdrowej żywności

Zdrowa żywność, czyli jaka? To jedzenie nieprzetworzone, pozbawione konserwantów, które jest wytwarzane metodami tradycyjnymi i pochodzi z upraw ekologicznych.

Badania przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej wskazują, że większość ankietowanych osób, bo aż 80%, twierdzi, że żywi się „raczej zdrowo”. To oznacza, że świadomość polskiego społeczeństwa w zakresie zdrowego żywienia stale rośnie. Obecnie nawet influencerzy i osoby publiczne często promują zdrowy tryb życia oraz restauracje, w których podawana jest ekologiczna żywność.

Niektóre analizy wskazują, że nawet 43% ankietowanych czerpie informacje o zdrowym żywieniu ze stron internetowych. A zatem zainwestujmy w rozwój swojego biznesu i załóżmy stronę internetową dla restauracji. W ten sposób poszerzymy zasięgi, dotrzemy do większej liczby klientów, przekazując rzetelną wiedzę na temat zdrowego żywienia w naszym lokalu.

Weganizm i kuchnia roślinna – nadal rośnie liczba zwolenników

Weganizm jako trend w gastronomii jest coraz powszechniej stosowaną praktyką zarówno w małych, jak i dużych restauracjach. Co oznacza ten sposób odżywiania? Weganizm wyklucza z menu wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. Taki jadłospis składa się z warzyw, owoców, kasz, orzechów.

Jeśli chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów, to powinniśmy zwrócić uwagę na kuchnię roślinną i wprowadzić jej elementy do naszego menu. W ten sposób mamy szansę zdobyć serca wielu nowych klientów.

Według analizy rynku dostawców HORECA w Polsce z 2021 roku weganizm jest coraz popularniejszym trendem wśród Polaków. Nawet 73% osób ankietowanych decyduje się na dania wegańskie ze względów zdrowotnych.

Zdrowe jedzenie czy kuchnia roślinna to trendy gastronomiczne, które cieszą się dużym uznaniem wśród klientów. Jeśli chcemy osiągnąć sukces w branży, przyciągać uwagę klientów i stale rozwijać nasz lokal gastronomiczny, powinniśmy być otwarci różne rodzaje kuchni i (choć częściowo) wdrażać je w restauracji.

Miska i talerz z warzywami i bakaliami

Pozostałe trendy restauracyjne w 2024

Prowadząc własny biznes, np. mały punkt gastronomiczny lub sieć restauracji, na pewno spotkamy się też z innymi trendami w gastronomii. Zyskujące na popularności trendy to przede wszystkim: kuchnia regionalna, comfort food oraz wirtualne restauracje, które działają wyłącznie z opcją dostawy jedzenia do klienta.

Comfort food

Dość nowym trendem w gastronomii jest comfort food, czyli poszukiwanie innowacyjnych form serwowania znanych potraw. Z założenia comfort food ma smakować i wyglądać tak, aby przenosić klienta w świat smaków z dzieciństwa oraz wywoływać dobre odczucia, skojarzenia.

Dania tworzone w myśl tego trendu mają za zadanie poprawić nasz nastrój, polepszyć samopoczucie i kojarzyć się z pozytywnymi chwilami. Przykładem comfort food może być m.in. chrupiący tost z awokado, owsianka z dużą ilością cynamonu i rodzynek albo gęsta zupa cebulowa, która idealnie sprawdzi się w okresie jesienno-zimowym.

Kuchnia w stylu comfort food pozwala wykorzystać w restauracji różnorodne połączenia smaków, struktur oraz składników.

Kuchnia regionalna

Lokalizacja prowadzonej restauracji mocno wpływa na to, jakie trendy w gastronomii oddziałują na nasz biznes. Wykorzystywanie składników i przepisów znanych w konkretnym regionie to często klucz do sukcesu. 

Wprowadzenie kuchni regionalnej pozwala wykorzystywać lokalne skarby natury. Jeśli prowadzimy lokal np. w pobliżu jeziora, naszym gościom możemy serwować świeże ryby. 

Z kolei bliska obecność lasu zwiększa szanse na tworzenie potraw pełnych grzybów i leśnych owoców.

Kuchnia regionalna obejmuje również dania charakterystyczne dla obszaru, w którym zlokalizowana jest restauracja. Dla przykładu, mając lokal w Wielkopolsce, obowiązkowym daniem w menu będą pyzy z gzikiem. Z kolei na Suwalszczyźnie możemy serwować aromatyczne kartacze.

Tradycyjne potrawy na drewnianym stole

Złota era sałatek!

Mówisz sałatka, myślisz nuda? Zapomnij o standardowej sałatce greckiej. Na stołach królują teraz szalone połączenia sałatkowe, o których nigdy byś nawet nie pomyślał. 

Powstają nawet specjalne profile w mediach społecznościowych, które są poświęcone wyłącznie temu daniu. Jednym z najpopularniejszych jest @TheSaladLab z ponad 2,7 mln obserwujących. Warto sprawdzić ten profil, jeśli chcemy do swojej oferty dodać nowe, ciekawe pozycje. 

Właściwie każdy restaurator powinien być zainteresowany umieszczeniem propozycji smacznych sałatek w menu. Stanowią one idealne uzupełnienie głównego dania, ciekawą przystawkę lub nawet samodzielną potrawę. 

Przykładem pysznej sałatki, która łączy w sobie słodkie i słone smaki, jest ta z pieczonymi (grillowanymi) warzywami i kozim serem. Lekko słodkie, chrupiące warzywa (np. dynia i czerwona papryka) w zestawieniu z delikatnie słonym smakiem sera, to interesująca propozycja, którą mogą polubić klienci.

Gościom można też podać lekką i orzeźwiającą sałatkę owocową z bananów, borówek oraz jabłek, przystrojoną liśćmi mięty. Taka kompozycja jest nie tylko smaczna – stanowi również źródło witamin i minerałów.

Podróż dookoła świata 

Kuchnie globalne nigdy nie były bardziej popularne. Technologia sprawia, że smaki z całego świata są dostępne dla każdego. W miarę jak zyskują one na popularności, ludzie chętnie próbują nowych rodzajów potraw. Jest to szczególnie istotne w przypadku zwykłych restauracji, w których nie trzeba wydawać milionów, żeby zjeść smaczne danie. 

Millenialsi i inne młode pokolenia w przeważającej większości lubią próbować nowych kuchni światowych – aż 79% deklaruje, że lubi eksperymentować ze smakami innych narodów.

Popularność niektórych kuchni wcale nie maleje, wręcz przeciwnie! Przykładowo restauracje japońskie czy koreańskie, gdzie możemy sami przygotować swój posiłek, zamawiając w większości surowe dodatki i gotując je później samodzielnie, są stale bardzo oblegane. Równie trendującym smakiem wschodu jest bogaty, lekki bulion narodowej potrawy Wietnamu – Pho lub kurczak w jasnych kolorach, który wygląda wspaniale na Instagramie i pozostaje niezmiennym ulubieńcem klientów. 

Coraz popularniejsze są restauracje serwujące dania z kuchni meksykańskiej.

Nowości w kuchni meksykańskiej

O birria tacos można powiedzieć wiele rzeczy – soczyste, pikantne, pyszne i niewątpliwie zyskujące na popularności. Tradycyjnie przyrządza się je z mięsa koziego, jednak restauracje meksykańskie przyrządzają je z wołowiną, kurczakiem, a nawet alternatywami do mięsa takimi jak grzyby, co sprawia, że birria tacos są pyszną opcją dla większości gastronomii.

Mięso do birria tacos jest duszone w niskiej i powolnej temperaturze w bulionie, który jest redukowany do konsystencji consommé. Mięso zawija się w świeże tortille kukurydziane, polewa sosem z cebuli oraz limonki i podaje posypane kolendrą. 

Kuchnia inspirowana social mediami

Tematy gastronomiczne są często poruszane w social mediach, a zdrowe jedzenie jest promowane w sieci przez popularnych influencerów oraz osoby znane i lubiane.

Przygotowywanie potraw przez kucharzy, wybieranie przez nich zdrowej żywności w sklepach lub na targach czy degustacja dań w restauracjach przez gości – to obrazy, które często możemy spotkać, kiedy przeglądamy Facebooka, Instagrama lub TikToka. 

Social media stanowią cenne źródło inspiracji i kopalnię wiedzy, jeśli chodzi o najnowsze trendy gastronomiczne. Niektóre z nich możemy z powodzeniem przenieść do naszego lokalu.  

Na jakie trendy kulinarne z social mediów warto zwrócić uwagę? Oto kilka przykładów potraw, które stały się prawdziwymi hitami w 2024 roku:

  1. Makaron z pieczonym serem feta – to pyszne danie inspirowane kuchnią włoską zdobyło serce użytkowników TikToka w 2021 roku i do dziś cieszy się ogromną popularnością. Potrawa świetnie sprawdzi się zarówno w ofercie pizzerii, jak i baru bistro. Danie wymaga tylko kilku składników (sera feta, makaronu, pomidorów i przypraw) i jest niezwykle proste do przygotowania.
  2. Smash Burger – nazywany „genialnym burger z TikToka” to prawdziwy, kulinarny hit w internecie. Składa się z soczystej wołowiny (rozgniatanej na gorącym grillu), sera, kolorowych warzyw i dodatków. Ten pyszny burger może znaleźć się w menu np. food trucka.
  3. Dalgona coffee – to napój, który podbił serca internautów. Z powodzeniem można go odtworzyć w kawiarniach lub podawać jako deser w restauracji. Powstaje z połączenia kawy, cukru i wody, które razem ubija się na gęstą, puszystą piankę. Napój serwuje się z mlekiem.

Ważny element trendów gastronomicznych 2024 w mediach społecznościowych stanowi wizualna strona dań. Jedzenie prezentowane na talerzu musi świetnie wyglądać. Forma podania potrawy ma zachęcać gości do jej spróbowania.

Kuchnia wirtualna

Nowością w trendach gastronomicznych są kuchnie wirtualne, czyli tzw. ghost kitchens. To rodzaj restauracji, która nie funkcjonuje w tradycyjnym stylu. Prowadzenie wirtualnej restauracji polega przede wszystkim na tym, że wszystkie zamówienia są przyjmowane online. W ten sposób ograniczamy koszty działalności i celujemy w pozyskanie nowych klientów.

Ciekawym trendem jest też dodawanie grillowanych warzyw do różnych potraw.

Jak wdrożyć trendy gastronomiczne w restauracji?

Do wdrożenia nowych trendów gastronomicznych w swoim lokalu potrzebujemy: 

  • planu – dzięki niemu ustalimy kierunek działania i cele, które chcemy osiągnąć;
  • nowoczesnego oprogramowania – RePOS od Restaumatic pozwala zbierać i analizować dane dotyczące preferencji klientów oraz popularności poszczególnych dań na postawie ich sprzedaży. Jeśli np. w naszym lokalu świetnie sprzedają się kanapki ze świeżymi warzywami lub dania z makaronem, to możemy wykorzystać trendy z social mediów, które proponują użycie właśnie takich składników/ produktów; 
  • chęci i zaangażowania – motywacja personelu jest niezbędna do skutecznego wdrożenia trendów gastronomicznych. Przyda się również cierpliwość – być może na efekty naszych działań będziemy musieli nieco poczekać.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy chcemy wykorzystać inspiracje kulinarne z social mediów w restauracji? Oto kilka wskazówek:

  1. Wybierajmy trendy (np. dania z TikToka), które pasują do charakteru naszej restauracji i gustów klientów. Pamiętajmy, że powinny one być dopasowane do grupy docelowej lokalu. Jeśli np. prowadzimy restaurację regionalną, to możemy stworzyć tzw. rolkę (krótki filmik), w której zaprezentujemy przygotowanie tradycyjnej zupy na bazie lokalnych produktów. Dodając do filmu popularny dźwięk i odpowiednie hashtagi, mamy szansę dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, którzy są spragnieni regionalnych smaków.
  2. Zastanówmy się, czy wprowadzenie danego trendu jest możliwe w restauracji pod względem finansowym, logistycznym i pod kątem umiejętności personelu. Jeśli potrawa prezentowana w social mediach zawiera zbyt drogie składniki, to może się okazać, że nie będziemy mogli umieścić jej w menu. Weźmy też pod uwagę zdolności naszego personelu. Pracownicy mogą nie mieć kwalifikacji, aby tworzyć dania przy użyciu zaawansowanych technik (np. kuchni molekularnej). Musimy być pewni, że personel poradzi sobie z przygotowaniem dania z TikToka lub Instagrama.
  3. Mądrze analizujmy działania konkurencji pod kątem wdrożenia trendów gastronomicznych. Inspirujmy się ich rozwiązaniami, ale stosujmy je z rozwagą i w sposób pasujący do naszego lokalu.

Trendy kulinarne 2024 – podsumowanie

Nowe trendy w gastronomii, które możemy znaleźć w social mediach, związane są głównie ze zdrowym żywieniem i kuchnią roślinną. Panuje również moda na wykorzystywanie regionalnych i sezonowych składników dań. Kiedy chcemy być na bieżąco z trendami kulinarnymi, powinniśmy spróbować odtworzyć je w naszym lokaluPamiętajmy, że jeśli chcemy zwiększyć zyski lokalu i dotrzeć do szerokiej grupy klientów, to – poza znajomością trendów w gastronomii – przyda się wsparcie specjalistów w branży. Aby z niego skorzystać, wystarczy nawiązać kontakt z doradcą Restaumatic.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Odkryj trendy kulinarne 2024: zdrowe posiłki, kuchnia regionalna, comfort food i inne appeared first on Restaumatic.

]]>
Tabela wielkości porcji – jak ustalić gramaturę potraw w gastronomii? https://www.restaumatic.com/blog/gramatura-potraw-w-gastronomii-obowiazek-podania-wagi-porcji/ Tue, 24 Sep 2024 07:41:27 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5180 Czy podawanie gramatury potraw w menu należy do obowiązku restauracji? Odpowiedź na to pytanie dają zapisy polskiego prawa. Wyjaśniamy, dlaczego każdy lokal powinien podawać cenę za konkretną ilość posiłku. Które akty prawne do tego zobowiązują? Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie tego wymogu? Sprawdź. Czym jest gramatura potraw w gastronomii? Gramatura potraw pozwala ustalić skład dania …

Przeczytaj całość "Tabela wielkości porcji – jak ustalić gramaturę potraw w gastronomii?"

The post Tabela wielkości porcji – jak ustalić gramaturę potraw w gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
Czy podawanie gramatury potraw w menu należy do obowiązku restauracji? Odpowiedź na to pytanie dają zapisy polskiego prawa. Wyjaśniamy, dlaczego każdy lokal powinien podawać cenę za konkretną ilość posiłku. Które akty prawne do tego zobowiązują? Jakie kary grożą za nieprzestrzeganie tego wymogu? Sprawdź.

Czym jest gramatura potraw w gastronomii?

Gramatura potraw pozwala ustalić skład dania lub napoju pod względem zawartości danego składnika. Dzięki umieszczeniu tej jednostki miary w menu klienci mogą ocenić, ile produktu otrzymają za podaną kwotę.

Odpowiednio rozpisana tabela wielkości porcji, która uwzględnia gramaturę dań, przydaje się m.in. do wyliczenia tzw. food cost (czyli kosztu surowców użytych do przygotowania potrawy), a także do ustalenia optymalnych cen sprzedaży dań (oraz napojów). 

Określenie gramatury potraw to jeden z kluczowych elementów sprawnego zarządzania lokalem. 

gramatura dania obowiązek

Tabela wielkości porcji

Ustalając tabelę wielkości porcji, musimy wziąć pod uwagę: marżę dla jednego dania, wielkość jednostkową porcji, a także dodatki (serwowane do wybranego posiłku np. sos). Uwzględnijmy w niej też w popyt na wybrane potrawy. 

W tym procesie przyda się nam znajomość zasad tabeli bostońskiej1, czyli podziału dań na cztery różne kategorie pod względem: 

  • marży,
  • liczby sprzedanych sztuk w określonym czasie.

Dzięki takiej segmentacji możemy określić wielkość porcji serwowanych potraw. Wyróżnia się cztery typy dań:

  1. Dania typu „pies” – nie są zbyt popularne wśród gości i generują niską marżę. W przypadku tego typu dań możemy pomyśleć nad zmianą, która sprawi, że będą one chętniej wybierane przez klientów. Być może dobrym rozwiązaniem okaże się zmiana ich receptury albo obniżenie ceny.
  2. Dania typu „dziecko” – to potrawy, które mogą przynosić wysokie zyski, mimo że nie są zbytnio popularne wśród gości. Jeśli chcemy, aby klienci częściej sięgali po ten typ dań, to możemy zacząć je bardziej promować (np. w mediach społecznościowych lokalu lub na jego stronie WWW).
  3. Dania typu „dojna krowa” – ten rodzaj potraw przynosi duże zyski i dobrze się sprzedaje. W tym przypadku zadbajmy o to, aby dania nie straciły na jakości oraz utrzymały swoją wysoką pozycję w menu.
  4. Dania typu „gwiazda” – są chętnie wybierane przez gości, ale generują niską marżę. Co możemy zrobić, aby ją podnieść? Spróbujmy udoskonalić recepturę dań i w następstwie podnieśmy ich cenę.
Typ daniaSprzedażMarża
Piesniskaniska
Dzieckoniskawysoka
Dojna krowawysokawysoka
Gwiazdawysokaniska
Tabela 1: Podział dań w ramach tabeli bostońskiej. Opracowanie własne.

Tabela wielkości porcji powinna zawierać istotne informacje dotyczące gramatury wszystkich produktów, które znajdują się w menu (i na talerzu klienta). Pamiętajmy, aby ustalać inną wagę dań z dużą marżą i o wysokiej popularności, a inną dla potraw, które nie cieszą się dużym uznaniem wśród klientów.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę Restaumatic

Gramatura dania jako obowiązek prawny

Według polskiego prawa podanie gramatury dań w restauracji jest obowiązkiem lokalu gastronomicznego. Zasadę tę regulują zapisy Ustawy z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług. W art. 4. Ust. 1 tego aktu można przeczytać, że „w miejscu sprzedaży detalicznej i świadczenia usług uwidacznia się cenę oraz cenę jednostkową towaru (usługi) w sposób jednoznaczny, niebudzący wątpliwości oraz umożliwiający porównanie cen”. 

Każdy klient restauracji powinien znaleźć w menu informacje, pozwalające określić mu koszt zakupu konkretnej ilości danej potrawy. Ten wymóg zawiera także ust. 2 Rozporządzenia Ministra Rozwoju z dnia 9 grudnia  2015 roku w sprawie uwidaczniania cen towarów i usług.

Mimo zapisów wspomnianych dwóch aktów prawnych niektórzy restauratorzy mają wątpliwości, jeśli chodzi o informowanie swoich klientów o gramaturze dań w menu. Jednak dla polskich organów kontrolnych związana z tym wykładnia prawa jest jasna – każdy restaurator ma obowiązek informowania o gramaturze serwowanych potraw.

Każdy restaurator ma obowiązek informowania o gramaturze serwowanych dań.

Jak ustalić gramaturę dania w różnych typach lokali? 

Gramatura dań w menu restauracji jest w dużej uzależniona od tego, jaki rodzaj lokalu gastronomicznego prowadzimy. W lokalach takich jak np. osiedlowe bistro porcja makaronu z sosem grzybowym będzie miała większą gramaturę niż w restauracji fine dining. Klienci baru raczej nie są nastawieni na degustację – w przeciwieństwie do gości lokalu luksusowego. Porcje nie powinny więc być zbyt małe. Konsumenci chcą najeść się dobrze i do syta. 

Lokale fine dining zazwyczaj proponują małe porcje potraw. W takich restauracjach dużą uwagę przywiązuje się do wyjątkowo estetycznego (eleganckiego) wyglądu dania i niezwykle starannego doboru jego składników. Wielkość porcji nie jest najważniejsza – duże znaczenie ma za to wykwintny smak oraz najwyższa jakość produktów. Goście liczą przede wszystkim na pyszną i wytworną degustację.

Z kolei w lokalach, w których dania sprzedawane są na wagę, to klient określa, jaka porcja jedzenia znajdzie się na jego talerzu. 

Konsekwencje braku informacji o gramaturze dań

Organem państwowym, który kontroluje między innymi przestrzeganie obowiązku informowania o gramaturze potraw w gastronomii, jest Inspekcja Handlowa. Jej wojewódzkie inspektoraty mają kompetencje do nakładania kar pieniężnych w wysokości do 20 tys. zł za niestosowanie się do wspomnianego przepisu. 

Warto zaznaczyć, że według Ustawy z dnia 9 maja 2014 roku o informowaniu o cenach towarów i usług, kary te są obowiązkiem, nie zaś uprawnieniem organu. Oznacza to, że wykrycie nieprzestrzegania obowiązku informowania klientów danego lokalu gastronomicznego o gramaturze dań powinno skutkować jego automatycznym ukaraniem. 

Istotnym dla restauratorów przepisem jest konieczność poinformowania przez Inspekcję Handlową o zamierzeniu planowanej w lokalu kontroli. Wszczyna się ją nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia lokalu przez organ kontrolny. Warto pamiętać również, że od decyzji Inspekcji Handlowej o nałożeniu kary można odwołać się do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Od czego zależy wysokość kary?

Kara nałożona przez Inspekcję Handlową za nieprzestrzeganie przepisów o konieczności informowania o gramaturze potraw może wynosić do 20 tysięcy złotych. Wpływ na jej konkretną wysokość mają trzy podstawowe czynniki:

  • wielkość obrotów restauracji – duży lokal o wysokich dochodach dostanie najprawdopodobniej wyższą karę niż mała restauracja z niewielką liczbą klientów. 
  • poziom naruszenia przepisów – może to dotyczyć np. tego, czy złamano zapis odnośnie do wszystkich oferowanych posiłków, czy tylko do niektórych. 
  • dotychczasowa działalność restauratora – jeśli już w przeszłości łamał przepisy związane ze swoim biznesem, to istnieje większe prawdopodobieństwo wyższej kary.
Wykrycie nieprzestrzegania obowiązku informowania klientów danego lokalu gastronomicznego o gramaturze dań skutkuje nałożeniem kary pieniężnej. 

Gramatura w karcie menu – podsumowanie

Zapisy polskiego prawa mówią jasno: każda restauracja ma obowiązek informowania gości o gramaturze serwowanych przez siebie posiłków. Przepis ten ma na celu pomóc klientom w porównaniu cen i oszacowaniu konkretnej kwoty produktu w przeliczeniu na daną ilość wyrażoną w gramach. Wykonywanie tego obowiązku może zostać poddane kontroli Inspekcji Handlowej, która w razie jego nieprzestrzegania zobowiązana jest wymierzyć karę w wysokości do 20 tys. zł.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

1. https://pep.pl/poradnik/macierz-bcg/

The post Tabela wielkości porcji – jak ustalić gramaturę potraw w gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
Auto na dowóz jedzenia – jakie wybrać i o czym pamiętać? https://www.restaumatic.com/blog/jakie-auto-na-dostawy-jedzenia-wybrac-ekonomiczny-dowoz-zamowien/ Tue, 17 Sep 2024 20:52:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5111 Zamawianie na wynos lub dowóz jedzenia do domu to jedna z najpopularniejszych form korzystania z usług restauracji. Aby jednak spełnić wymagania klientów, jedzenie musi być odpowiednio przewożone i dostarczane na miejsce w stanie nienaruszonym. W realizacji tego zadania pomocne okazują się samochody dostawcze. Jakie auto na dostawy jedzenia warto wybrać i czym kierować się przy …

Przeczytaj całość "Auto na dowóz jedzenia – jakie wybrać i o czym pamiętać?"

The post Auto na dowóz jedzenia – jakie wybrać i o czym pamiętać? appeared first on Restaumatic.

]]>
Zamawianie na wynos lub dowóz jedzenia do domu to jedna z najpopularniejszych form korzystania z usług restauracji. Aby jednak spełnić wymagania klientów, jedzenie musi być odpowiednio przewożone i dostarczane na miejsce w stanie nienaruszonym. W realizacji tego zadania pomocne okazują się samochody dostawcze. Jakie auto na dostawy jedzenia warto wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji? Sprawdź!

Dowóz jedzenia – na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu? 

Wybór samochodu do rozwożenia jedzenia to spore wyzwanie. Pojazd powinien być zarówno ekonomiczny, tak aby generować jak najmniejsze koszty, jak i przystosowany do potrzeb restauracji. Przy kupnie samochodu warto kierować się przede wszystkim specyfiką lokalu i serwowanych dań. Ważna jest także szacowana liczba zamówień. Im większe zainteresowanie ofertą restauracji, tym większego oraz bardziej pojemnego bagażnika będziemy potrzebować. 

Obsługa dużej liczby zamówień wymaga także umiejętności logistycznych i zadbania o odpowiednie zabezpieczenie posiłków. W przypadku większej ilości zamówień zazwyczaj świetnie sprawdzają się właśnie samochody dostawcze. Wyposażone w dodatkowe torby termiczne pozwalają szybko i sprawnie dotrzeć do klienta z ciepłym posiłkiem. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze samochodu na dowóz jedzenia – infografika.

Łatwy dostęp do bagażnika

Kolejnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę przy wyborze samochodu dostawczego, jest wielkość i dostępność bagażnika. Im większą powierzchnią w samochodzie dysponujemy, tym więcej potencjalnych klientów jesteśmy w stanie obsłużyć

Samochody z nadwoziami kombi, SUVY, minivany, sedany czy hatchbacki mogą pozwolić osiągnąć kompromis pomiędzy kosztami a dostępnym miejscem. Tego typu pojazdy umożliwiają swobodny przewóz dużej ilości zamówień i bezproblemowe poruszanie się po mieście. 

Dodatkowo dzięki swojej pojemnej, ale kompaktowej formie, dadzą szansę na logistyczne rozplanowanie rozkładu zamówień.  

Łatwy dostęp do bagażnika to ważna cecha auta do rozwożenia jedzenia.

Rodzaj paliwa

Jaki samochód dostawczy będzie najtańszy w utrzymaniu? Biorąc pod uwagę obecne ceny paliwa, najtańszą opcją pozostają auta z instalacją gazową (LPG). Inwestycja w samochód zasilany gazem to ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie. 

Pojazdy te nie tylko jeżdżą cicho i płynnie, ale także emitują znacznie mniej spalin. W przypadku aut z instalacją gazową istnieje zasada, że im więcej jeździmy, tym więcej oszczędzamy. Szacuje się bowiem, że koszty tankowania wynoszą ponad 2 razy mniej niż w przypadku pojazdów na benzynę czy ropę.

Bezpieczeństwo

Idealne auto na dowóz jedzenia z lokalu gastronomicznego to takie, które jest bezpieczne i komfortowe. Jeśli chcemy mieć gwarancję udanej dostawy dań do klientów, wybierajmy pojazdy w 100% sprawne z odpowiednimi systemami zabezpieczeń (m.in. z systemem ABS, hamowania awaryjnego czy z poduszkami powietrznymi).

Auto do gastronomii a kwestie prawne

Auto na dowóz jedzenia musi być legalnie zarejestrowane w wydziale komunikacji i dopuszczone do ruchu. Pamiętajmy, aby zadbać o aktualny przegląd techniczny. Samochód nie może stwarzać żadnego zagrożenia na drodze.

Dodatkowo niezbędna jest aktualna polisa OC. Taką ochronę ubezpieczeniową możemy uzupełnić o pakiet AC, NNW i assistance. Dzięki temu zyskujemy zabezpieczenie nie tylko przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych osobom trzecim, ale także przed uszkodzeniami, kradzieżą, zniszczeniem pojazdu lub przed następstwami nieszczęśliwych wypadków.

Odpowiednie spakowanie posiłków ułatwia bezproblemowy przewóz jedzenia do klienta.

Przewóz żywności gotowej – wymagania sanepidu

W rozdziale IV załącznika II do Rozporządzenia (WE) 852/2004 znajdziemy informacje na temat tego, jakie warunki muszą spełniać środki transportu do przewozu żywności. 

Jakie wymogi sanepidowskie obowiązują auto na dowóz? Pojazd musi być w dobrym stanie technicznym, a jego konstrukcja powinna umożliwiać łatwe czyszczenie i dezynfekcję wnętrza. Przewóz żywności takim samochodem musi być bezpieczny – dania nie mogą być narażone na żadne zanieczyszczenia.

Zgodnie z przepisami w aucie do gastronomii ma znajdować się komora chłodnicza przystosowana do transportu produktów, takich jak nabiał czy mięso. Powinna ona działać w temperaturze od 0 do 5 stopni Celsjusza.

Akceptacja środka transportu przez sanepid

Sanepid musi zaakceptować auto przeznaczone do dowozu jedzenia. Aby uzyskać taką zgodę, powinniśmy złożyć wniosek do urzędu i podać w nim informacje dotyczące: 

  • marki samochodu, 
  • numeru rejestracyjnego, 
  • danych technicznych pojazdu. 

Do wniosku należy też dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego. Ponadto pojazd musi przejść kontrolę PIP i spełniać normy GMP/GHP, które dotyczą przewozu chłodniczego.

Transport żywności w termoboksach i termotorbach

Aby dostarczać zamówienia na dowóz zgodnie z wymogami sanepidu, powinniśmy zaopatrzyć się w gastronomiczne termoboksy i termotorby. Zastosowana w nich izolacja termiczna zapewnia przewóz produktów (ciepłych i zimnych) w odpowiedniej temperaturze.

Takie wyposażenie bagażnika pozwoli na swobodne i bezpieczne przewożenie produktów cateringowych oraz gotowych dań.

Dobrze dobrane auto do gastronomii ułatwi wygodny dowóz zamówionego jedzenia do klientów.

Auto do gastronomii – najważniejsze wymogi 

Jak już wspomniano, każdy pojazd do dowozu jedzenia i usług cateringowych musi spełniać określone wymogi (prawne i sanepidu).

Dotyczą one:

  • regularnego mycia i dezynfekcji powierzchni stykających się z żywnością,
  • optymalnej temperatury transportu,
  • bezpieczeństwa przewóz dań i ich ochronę przed zniszczeniem oraz zanieczyszczeniami,
  • przewozu gotowych potraw z użyciem specjalistycznych pojemników np. termicznych i ekologicznych toreb.

Pamiętajmy, że warto wybrać auto, które spełni ważne wymagania zarówno pod względem funkcjonalności, jak i bezpieczeństwa.

Auto do dowozu jedzenia – nowe czy używane?

W obecnych czasach kupno nowego samochodu wiąże się nie tylko z wyższymi kosztami utrzymania, ale także długim czasem oczekiwania. Dlatego zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest inwestycja w samochód używany. Auto z udokumentowana historią, bezwypadkowe i w dobrym stanie technicznym świetnie sprawdzi się w codziennej pracy restauracji, nie będzie też generowało wysokich kosztów. Do używanego auta łatwiej niekiedy znaleźć tańsze części zamienne, przez co również serwisowanie może być mniej uciążliwe dla firmowego budżetu.

Jakie auto na dostawy jedzenia wybrać – podsumowanie

Jedzenie na dowóz to usługa, która niewątpliwie wymaga od właściciela restauracji dobrej logistyki oraz dbałości o sprawną i bezproblemową obsługę. Dowóz posiłków nabiera w branży gastronomicznej coraz większego znaczenia, co dla restauratorów stanowi zarówno szansę na zwiększenie zysków, jak i organizacyjne wyzwanie. 

Jednym z nich jest wybór odpowiedniego samochodu do rozwożenia jedzenia. Powinien być on tani w utrzymaniu i ekonomiczny, posiadać łatwy dostęp do pojemnego bagażnika oraz relatywnie mało palić. Najlepiej wybrać auto do dowozu jedzenia spośród popularnych modeli kombi, SUVów, minivanów, sedanów lub hatchbacków.

Jeżeli nie możemy sobie pozwolić na zakup pojazdu do rozwożenia posiłków lub nie chcemy ponosić kosztów związanych z jego utrzymaniem, to możemy zdecydować się na skorzystanie z Giełdy Kurierów od Restaumatic. Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy możliwość szybkiego wyboru najtańszych kurierów, którzy zrealizują dostawy zamówień. 

Skontaktuj się z Restaumatic – obniżaj koszty i optymalizuj dowóz jedzenia do klientów!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Auto na dowóz jedzenia – jakie wybrać i o czym pamiętać? appeared first on Restaumatic.

]]>
HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji w 2024 roku https://www.restaumatic.com/blog/haccp-w-gastronomii-zasady-i-przepisy-w-restauracji/ Wed, 11 Sep 2024 09:07:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5617 HACCP stanowi jeden z fundamentów prowadzenia działalności gastronomicznej. Zgodność z przepisami tego systemu i rygorystyczne przestrzeganie jego wytycznych to gwarancja prowadzenia biznesu bez zastrzeżeń ze strony sanepidu. Jakie zasady HACCP należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia lokalu? O jakich procedurach trzeba pamiętać? Sprawdź 7 zasad HACCP i aktualne przepisy obowiązujące w restauracjach w 2024 roku! …

Przeczytaj całość "HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji w 2024 roku"

The post HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji w 2024 roku appeared first on Restaumatic.

]]>
HACCP stanowi jeden z fundamentów prowadzenia działalności gastronomicznej. Zgodność z przepisami tego systemu i rygorystyczne przestrzeganie jego wytycznych to gwarancja prowadzenia biznesu bez zastrzeżeń ze strony sanepidu. Jakie zasady HACCP należy wziąć pod uwagę podczas prowadzenia lokalu? O jakich procedurach trzeba pamiętać? Sprawdź 7 zasad HACCP i aktualne przepisy obowiązujące w restauracjach w 2024 roku!

Czym jest HACCP w gastronomii?

Tajemniczo brzmiący HACCP jest skrótem, który pochodzi od angielskiego określenia: hazard analysis and critical control points. Można go uznać więc za systemowe zestawienie punktów i analiz dotyczących potencjalnych zagrożeń i krytycznych punktów kontroli – odnosi się to ogólnego zarządzania bezpieczeństwem oraz higieną żywnościową. 

W rezultacie system HACCP stanowi podstawowy zbiór zasad, jakich przestrzegać muszą firmy z kilku sektorów takich jak:

  • gastronomia,
  • produkcja i przetwórstwo, 
  • dystrybucja i sprzedaż – hurtowa i detaliczna.

Co więcej, założenia HACCP są kluczowe również dla branż, które stosują serwowanie posiłków i ich przygotowywanie – to np. sektor eventowy czy edukacyjny (szkoły, przedszkola, żłobki). 

Czy HACCP jest obowiązkowy?

Tak, HACCP jest obowiązkowy. Restauratorzy w Polsce muszą respektować zasady tego systemu od 1 stycznia 2006 r. Wtedy to zostały wprowadzone obligatoryjne przepisy dotyczące higieny środków spożywczych. 

Firma, która zakłada działalność związaną z przygotowywaniem produktów gastronomicznych lub serwowaniem posiłków, musi otrzymać zgodę sanepidu w zakresie obróbki żywności. Ten zatwierdza m.in. wdrożenie HACCP jako potwierdzenia odpowiedniej jakości działań ze strony podmiotu odpowiedzialnego za realizację zadań. 

Pobieranie próbek żywności

Co wchodzi w skład HACCP lokalu gastronomicznego? 

Zasady HACCP są precyzyjnie określone przez rozporządzenia Parlamentu Europejskiego z 29.05.2004 r. Zakładają one monitorowanie stanu żywności pod kątem czynników biologicznych, fizycznych i chemicznych. Dotyczy to produkcji, magazynowania oraz obrotu i dystrybucji materiałów żywnościowych. 

Takie działania mają na celu ujednolicenie i zapewnienie bezpieczeństwa w ramach procesów produkcji, magazynowania oraz obrotu towarami żywnościowymi.

7 zasad HACCP w gastronomii

Rozróżniamy 7 zasad HACCP, które powinien znać każdy restaurator. Są to:

  1. Analiza zagrożeń 

Podczas analizy zagrożeń należy uwzględnić wszelkie czynniki, które mogą prowadzić do niebezpiecznych sytuacji, takich jak zanieczyszczenia biologiczne, chemiczne i fizyczne. Zagrożenie może stwarzać obecność bakterii, alergeny, substancje toksyczne czy obce przedmioty (np. szkło czy metal).

  1. Określenie krytycznych punktów kontroli (CCP)

Krytyczne Punkty Kontroli HACCP – zwykle określane jako CCP (ang. Critical Control Point) – to kluczowe momenty, w których żywność jest najbardziej narażona na zagrożenia. Punkty te wymagają ścisłej kontroli. 

CCP obejmuje odbiór żywności od dostawcy, przechowywanie w chłodni, obróbkę termiczną oraz wydanie potraw. 

  1. Ustanowienie kryteriów monitorowania

Ustanowienie kryteriów monitorowania w ramach HACCP w gastronomii polega na określeniu dokładnych parametrów, które muszą być spełnione, aby uznać, że procesy produkcji żywności są bezpieczne. 

Kryteria te obejmują: temperaturę, czas, pH, poziomy wilgotności oraz inne istotne wskaźniki wpływające na bezpieczeństwo żywności. 

  1. Opracowanie procedur monitorowania

Opracowanie tego rodzaju procedur obejmuje stworzenie szczegółowych instrukcji dotyczących sposobu, w jaki kryteria monitorowania mają być sprawdzane i rejestrowane. 

W gastronomii wiąże się to z określeniem tego, kto będzie odpowiedzialny za taki nadzór, jakie narzędzia będą używane tym procesie, a także jak często zostaną przeprowadzone kontrole. Ważny jest również sposób (metoda) dokumentowania wyników takich audytów.

  1. Ustanowienie działań korekcyjnych

Ujednolicenie działań i pełna korekta (np. procesu przetwarzania żywności) ułatwia dostosowanie lokalu do obowiązujących przepisów.

Osoba odpowiedzialna za kontrolę limitu krytycznego musi dokładnie wiedzieć, co robić w momencie jego przekroczenia. W tym przypadku nie ma miejsca na dowolne interpretacje – zasady muszą być jednoznaczne. To niezbędne, aby system HACCP w restauracji był realizowany prawidłowo. 

  1. Ustanowienie procedur weryfikacji

W ramach tej zasady HACCP powinniśmy ocenić efektywność systemu i sprawdzić, czy Krytyczne Punkty Kontrolne zostały prawidłowo określone. Musimy też uwzględnić wszelkie nowe potrawy w menu, które mogą wymagać dodatkowych środków ostrożności. 

Opracowanie systemu HACCP dla gastronomii rzadko obywa się bez konieczności wprowadzania zmian. Jego regularne kontrole i modyfikacje są niezwykle ważne – zwłaszcza na początku wdrażania. 

  1. Dokumentacja i przechowywanie danych

Ostatnia zasada HACCP jest kluczowa – chociażby względu na kontrole sanepidu. Nie wystarczy respektować przepisów i norm. Musimy mieć „namacalne” dowody na ich przestrzeganie, aby uniknąć ewentualnych kar. 

Dokumentacja jest również niezbędna przy wdrażaniu nowych pracowników oraz dyscyplinowaniu całego zespołu poprzez regularne aktualizacje ważnych informacji.

To ważne!
Dane dotyczące HACCP należy przechowywać przez okres 5 lat.

Zasady HACCP zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego z 29.05.2004 r.

Zmiany w gastronomii w 2024 r. – dyrektywa plastikowa

Ustawa SUP wprowadziła istotne zmiany w gastronomii od 1 lipca 2024 r. Nowe przepisy obejmują głównie pobieranie opłat od używania jednorazowych produktów w lokalach gastronomicznych. 

W myśl dyrektywy plastikowej restauracje są zobowiązane do pobierania opłat od konsumentów za: 

  • kupno produktów jednorazowego użytku, które służą do pakowania żywności lub napojów,
  • opłat za żywność i napoje umieszczane w opakowania jednorazowego użytku. 

Opłata za zakup tych artykułów wynosi:

  • 0,20 zł – w przypadku kubków na napoje, w tym ich pokrywek i wieczek;
  • 0,25 zł – w przypadku pojemników na żywność – m.in. pudełek (z pokrywką lub bez) – stosowanych w celu umieszczania w nich żywności1.

Dyrektywa SUP nakłada więc na restauratorów obowiązek doliczania wymienionych kwot do ceny dania, które sprzedają na wynos w opakowaniach jednorazowych. 

Ponadto została zakazana sprzedaż artykułów plastikowych, takich jak:

  • sztućce,
  • kubki,
  • słomki do napojów,
  • mieszadełka,
  • talerze.

Nie możemy też stosować w lokalach gastronomicznych opakowań do przechowywania żywności na wynos, które są wykonane z polistyrenu ekspandowanego (styropianu). Dlaczego tak się dzieje? Styropian to materiał, którego rozkład trwa bardzo długo. Wywiera negatywny wpływ na środowisko naturalne – zanieczyszcza je. Dyrektywa plastikowa ma na celu ograniczenie używania opakowań wykonanych z tego materiału.

Księga HACCP w gastronomii – wzór

Jak już wiadomo, księga HACCP to szczegółowy dokument, który opisuje wszystkie procedury i działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności w danym przedsiębiorstwie. 

Taka dokumentacja musi zawierać dane właściciela restauracji, opis struktury lokalu oraz informacje o polityce jakości. 

Wszystkie zapisy dot. newralgicznych punktów HACCP powinny znajdować się w prowadzonej przez podmiot księdze. To zestawienie informacji obejmujących m.in.:

  • wyniki temperatury kontrolowanej w urządzeniach chłodniczych i odpowiedzialnych za mrożenie produktów – powinny być one zapisywane minimum raz na dobę, 
  • rejestr stanu urządzeń i maszyn – wnioski pokontrolne dotyczące sprawności działania oraz zgodności z przepisami np. pod kątem przeglądów, modernizacji i usług serwisowych, 
  • informacje dot. odnotowanych anomalii,
  • kontrolę obecności gryzoni i innych szkodników,
  • dane dot. częstotliwości oczyszczania pomieszczeń oraz urządzeń i przeprowadzanych dezynfekcji.

W prawidłowo prowadzonej księdze HACCP powinny znaleźć się trzy kluczowe rozdziały dotyczące:

  • informacji o firmie (cele, zadania do realizacji, układ organizacyjny),
  • danych dot. dobrej praktyki produkcyjnej (GMP), czyli planu lokalu, systemów zaopatrzenia w media, procedur reklamacyjnych i logistycznych, 
  • danych dobrej praktyki higienicznej (GHP), czyli np. zasad usuwania odpadów, analizy czystości  czy weryfikacji obecności szkodników. 

Prawidłowo opracowana księga HACCP musi również precyzować zakresy zadań pracowników, prezentować schematy technologiczne oraz identyfikować zagrożenia. Powinna również zaprezentować, w jaki sposób działa system monitorowania anomalii w zakresie CCP. Oprócz prowadzenia zapisów należy zwrócić uwagę również na załączniki, które powinny stanowić integralną część księgi HACCP. 

Niezależnie od typu prowadzonej działalności i tego, czy odpowiedzialny jest za nią zakład produkcyjny, czy restauracja, uzupełnianie zapisów w niej jest obowiązkiem. Ignorowanie wymogów HACCP podlega karze grzywny. 

Księga HACCP to szczegółowy dokument, który opisuje wszystkie procedury i działania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywności w danym przedsiębiorstwie.

Analiza zagrożeń i krytyczny punkt kontroli – prowadzenie samodzielne czy zlecenie na zewnątrz? 

Księga HACCP może być przygotowana i prowadzona samodzielnie przez pracowników danej firmy. Jeśli prowadzenie takiej księgi okaże się zbyt pracochłonne i wymagające, warto wspomóc pracę restauracji i odciążyć personel za pomocą funkcjonalnego systemu RePOS.

Inne rozwiązanie stanowi zlecenie prac w tym zakresie zewnętrznemu podmiotowi specjalizującemu się w zakresie HACCP. 

Należy zwrócić uwagę na różnorodność potrzeb – diametralnie inna księga HACCP będzie w przypadku zakładu produkcyjnego, a inna dla restauracji czy niewielkiego biznesu, zapewniającego kawę na wynos. 

Certyfikat HACCP dla gastronomii

Certyfikat systemu HACCP dla gastronomii to dokument potwierdzający, że właściciel danego lokalu przestrzega zasad bezpieczeństwa i higieny dotyczące przechowywanej żywności. 

Jak wiadomo, zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa serwowanej żywności jest obligatoryjne dla każdego restauratora i wynika z zasad HACCP. Przedmiotowy certyfikat stanowi dodatkowe potwierdzenie, że produkty, z których są przygotowywane dania, pochodzą z pewnego źródła i podawanie ich klientom nie niesie ze sobą ryzyka związanego np. z rozprzestrzenianiem się chorób. Taki dokument podkreśla szczególną troskę restauracji o jakość jedzenia proponowanego gościom. 

Choć certyfikat HACCP nie jest obowiązkowy, to warto zastanowić się nad jego wyrobieniem. Dzięki niemu zyska wizerunek naszego lokalu, a goście otrzymają gwarancję, że serwowane dania są w pełni bezpieczne. W ten sposób możemy również skutecznie zachęcić klientów do odwiedzin i złożenia zamówień. 

Podsumowanie 

HACCP należy postrzegać jako system, który zapewnia właściwy poziom bezpieczeństwa produkowanej i serwowanej żywności. Prowadzenie zapisów i ich analizowanie jest kluczowe w sytuacji, gdy dochodzi do problemów – np. zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji analiza HACCP przyspiesza proces weryfikacji źródła anomalii i szybkie przeciwdziałanie. 

Trzeba też podkreślić, że kontrola sanepidu może obejmować sprawdzenie systemu HACCP w lokalu gastronomicznym. W razie wykrycia nieprawidłowości organ ma prawo nałożyć na restaurację stosowną karę.

Choć HACCP postrzegany jest głównie przez pryzmat oczekiwań formalnych ze strony sanepidu, należy zauważyć, że jest korzystny także dla zakładu czy restauracji. Może on bowiem szybko i sprawnie wykazać, że np. pewien element nie stanowi ogniwa odpowiedzialnego za dany problem. 

Wysoki standard w zakresie HACCP przekłada się też na redukcję kosztów i zwiększone zaufanie ze strony klientów. Warunkiem skuteczności jest prawidłowe i cykliczne prowadzenie dokumentacji HACCP.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

1. https://www.gov.pl/web/klimat/zmiany-wynikajace-z-dyrektywy-sup-od-1-lipca-2024-r

The post HACCP w gastronomii – zasady i przepisy w restauracji w 2024 roku appeared first on Restaumatic.

]]>