Instrukcje i poradniki | Restamatic.com https://www.restaumatic.com/blog/wskazowki-dla-restauratorow/ Fri, 17 Jan 2025 11:52:04 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=6.0.2 https://restaumatic-blog-uploads.s3.amazonaws.com/uploads/2018/06/restlogo-ico-1.png Instrukcje i poradniki | Restamatic.com https://www.restaumatic.com/blog/wskazowki-dla-restauratorow/ 32 32 Jaki biznes otworzyć w 2025 roku? Pomysły na małe biznesy w gastronomii https://www.restaumatic.com/blog/pomysly-na-male-biznesy-gastronomiczne-w-2025-roku/ Fri, 17 Jan 2025 09:31:26 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=9285 Rynek gastronomiczny stale się rozwija. Zmieniające się preferencje klientów oraz nowe technologie otwierają przed restauratorami kolejne możliwości. Na progu 2025 roku warto przyjrzeć się trendom, które będą dominować w branży. Jakie pomysły na biznesy gastronomiczne mają szansę na sukces? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Sprawdź! Jakie małe biznesy gastronomiczne będą popularne w 2025? Mała …

Przeczytaj całość "Jaki biznes otworzyć w 2025 roku? Pomysły na małe biznesy w gastronomii"

The post Jaki biznes otworzyć w 2025 roku? Pomysły na małe biznesy w gastronomii appeared first on Restaumatic.

]]>
Rynek gastronomiczny stale się rozwija. Zmieniające się preferencje klientów oraz nowe technologie otwierają przed restauratorami kolejne możliwości. Na progu 2025 roku warto przyjrzeć się trendom, które będą dominować w branży. Jakie pomysły na biznesy gastronomiczne mają szansę na sukces? Dowiesz się tego z naszego artykułu. Sprawdź!

Jakie małe biznesy gastronomiczne będą popularne w 2025?

Mała gastronomia zyskuje na popularności. Niewielkie, lokalne restauracje czy kawiarnie są cenione i lubiane przez klientów. 

Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka powodów:

  1. Autentyczność i unikalność – małe lokale często stawiają na autentyczne, domowe smaki i unikalne koncepcje kulinarne. Klienci doceniają możliwość spróbowania nowych, oryginalnych potraw, których próżno szukać w sieciowych restauracjach. 
  2. Jakość produktów –  właściciele małej gastronomii często współpracują z lokalnymi dostawcami. Pozwala to na wykorzystanie świeżych, sezonowych produktów, co przekłada się na wyższą jakość potraw.
  3. Atmosfera – niewielkie, przytulne wnętrza lokalu sprzyjają relaksowi i stworzeniu miłego nastroju. Ponadto klienci cenią sobie możliwość porozmawiania z właścicielem lub kucharzem, a to buduje poczucie więzi z miejscem.

Klienci coraz częściej wybierają lokale, które oferują niepowtarzalny klimat, indywidualne podejście oraz wysoką jakość produktów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w 2025 roku ich uwagę przyciągną restauracje, które odpowiadają na aktualne trendy, takie jak kuchnia roślinna, ekologiczna czy w stylu comfort food. 

Goście zwracają bowiem uwagę na wpływ swoich gastronomicznych wyborów na środowisko. Oznacza to większe zapotrzebowanie na lokale działające w duchu zero waste, a także te, które potrafią w kreatywny (i ekologiczny) sposób wyróżnić się na tle konkurencji. 

Warto pamiętać, że w małej gastronomii kluczowe jest zarówno rozumienie rynku, jak i gotowość do wprowadzania innowacji. Biznesy gastronomiczne dostosowujące się do potrzeb gości oraz oferujące wyjątkowe doświadczenia kulinarne mają większą szansę na sukces.

Street food obejmuje też sprzedaż kawy i innych napojów.

Mobilna gastronomia – food truck i rower gastronomiczny

Food trucki, czyli mobilne punkty gastronomiczne, oferują restauratorom dużą elastyczność. Taki model biznesowy pozwala na testowanie różnych lokalizacji i dopasowywanie oferty do zmieniających się potrzeb klientów. 

Food trucki są szczególnie popularne podczas festiwali, wydarzeń plenerowych czy w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak centra miast czy okolice biurowców. Dzięki stosunkowo niskim kosztom początkowym i dużym możliwościom adaptacji ten typ modelu biznesu gastronomicznego jest korzystnym wyborem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z branżą.

Kolejne innowacyjne rozwiązanie stanowi rower gastronomiczny. Ten ekologiczny i kompaktowy środek transportu doskonale sprawdza się w centrach miast, gdzie przestrzeń jest ograniczona, a zrównoważone podejście do środowiska cieszy się coraz większym uznaniem społecznym.

Rower gastronomiczny świetnie nadaje się do sprzedaży kawy, lodów czy prostych przekąsek, które można serwować na ulicach, targach lub w parkach. 

Na rozwój mobilnej gastronomii w 2025 roku wpływ będą miały trendy, takie jak:

  1. Rosnąca popularność kuchni roślinnej – coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską, poszukując alternatywnych źródeł białka i składników odżywczych. Restauracje mobilne mogą zaspokoić ten popyt, oferując różnorodne, smaczne i zdrowe dania roślinne, takie jak burgery roślinne czy smoothie.
  2. Rozwój street foodu, czyli tzw. ulicznego jedzenia – to wygodna i szybka forma posiłku, która pozwala na eksperymentowanie z różnymi smakami oraz rodzajami kuchni. Mobilna, mała gastronomia ma na tym polu ogromny potencjał do rozwoju, ponieważ można z jej ofertą łatwo dotrzeć do klientów w różnych lokalizacjach.
Osiedlowa kawiarnia to biznes, który niemal zawsze znajduje swoich wiernych klientów.

Mała gastronomia – przytulna kawiarnia lub osiedlowy kebab

Kawiarnia to biznes, który niemal zawsze znajduje swoją niszę, szczególnie jeśli lokal oferuje coś wyjątkowego. W 2025 roku, podobnie jak w latach ubiegłych, konsumenci będą szukać miejsc, które zapewniają przytulny klimat i umożliwiają odpoczynek od codziennego zgiełku. Kawiarnia z autorskim wystrojem, lokalnymi wypiekami i szerokim wyborem kawy może stać się magnesem dla klientów. 

Kluczowym elementem jest dbałość o szczegóły – zarówno w kwestii obsługi, jak i jakości serwowanych produktów. Warto także pomyśleć o organizowaniu wydarzeń tematycznych, takich jak wieczory poetyckie czy warsztaty, które dodatkowo przyciągną gości.

Z kolei osiedlowy kebab to sprawdzony pomysł na biznes gastronomiczny, szczególnie w lokalizacjach o dużym zagęszczeniu mieszkańców. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest jakość potraw (składników) oraz umiejętność wyróżnienia się na tle konkurencji. Prosty, ale dobrze zrealizowany pomysł na osiedlowy kebab, połączony z przystępnymi cenami i dogodnym umiejscowieniem, może stać się prawdziwym hitem w każdej dzielnicy. Ważne jest przy tym zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności – zarówno w kwestii menu, jak i godzin otwarcia czy stref dostawy.

Zrównoważona gastronomia jako pomysł na biznes

Rosnąca świadomość ekologiczna konsumentów sprawia, że zrównoważona gastronomia staje się nie tylko trendem, ale wręcz koniecznością. Lokale, które wdrażają rozwiązania z myślą o środowisku, cieszą się coraz większym uznaniem klientów. Uznaniem klientów cieszą się restauracje, które korzystają z produktów od lokalnych dostawców, redukują ilość odpadów czy stosują biodegradowalne opakowania.

Przykładem takiego podejścia może być restauracja w stylu zero waste, która minimalizuje marnotrawienie jedzenia i jednocześnie edukuje klientów w tym zakresie.

Menu oparte na kuchni wegetariańskiej czy roślinnej to kolejny sposób na przyciągnięcie konsumentów. 

Warto pamiętać, że zrównoważona gastronomia wspiera lokalnych producentów i promuje zdrowy styl życia. Te elementy mogą budować pozytywny wizerunek lokalu. Zrównoważona gastronomia to przyszłość branży, która nie tylko odpowiada na potrzeby współczesnych konsumentów, ale również realnie wpływa na poprawę kondycji środowiska.

Jak usprawnić biznes gastronomiczny?

Rozwój małego biznesu gastronomicznego wymaga nie tylko dobrego pomysłu, ale także skutecznych narzędzi do zarządzania i promocji. W dzisiejszych czasach technologie odgrywają kluczową rolę w optymalizacji pracy oraz zwiększaniu zysków.

Program do zarządzania lokalem RePOS

RePOS to nowoczesne narzędzie, które ułatwia zarządzanie lokalem gastronomicznym. Dzięki funkcjom, takim jak kompleksowa obsługa zamówień i płatności czy generowanie raportów sprzedaży, właściciele restauracji mogą z łatwością kontrolować każdy aspekt działalności. 

KorzyściSzczegółowy opis
Centralizacja wszystkich zamówień Jeden system dla wszystkich zamówień – telefonicznych, internetowych i stacjonarnych – przyspiesza ich realizację i ułatwia zarządzanie lokalem.
Automatyczna synchronizacja menuAutomatyczna aktualizacja menu, bez konieczności ręcznej edycji.
Integracja z popularnymi portalamiŁatwa integracja z platformami, takimi jak Pyszne.pl, Uber Eats.
Optymalizacja obsługi klientówDzięki opcji „Samoobsługowy stolik” goście mogą złożyć zamówienie bez oczekiwania na kelnera.
Automatyzacja procesówAutomatyzacja wielu zadań (takich jak realizacja zamówień czy drukowanie paragonów) pozwala pracownikom skupić się na innych obowiązkach.
Zarządzanie dostawamiMinimalizacja kosztów dostaw poprzez możliwość śledzenia i planowania tras kierowców.
Tabela nr 1. Korzyści systemu RePOS dla lokalu. Opracowanie własne.

Ponadto nasz system POS umożliwia wgląd do szczegółowych raportów dotyczących sprzedaży, popularności produktów czy preferencji klientów. Oprogramowanie od Restaumatic pozwala na optymalizację procesów, co jest szczególnie ważne, ponieważ efektywność pracy personelu ma bezpośredni wpływ na rentowność lokalu.

Wypełnij formularz, by poznać naszą ofertę

System sprzedaży online dla gastronomii

W erze cyfrowej wirtualna sprzedaż dań staje się nieodzownym elementem działalności gastronomicznej. System zamówień online od Restaumatic to inwestycja, która przynosi liczne korzyści zarówno dla restauracji, jak i dla klientów. Ułatwia zarządzanie biznesem, zwiększa sprzedaż oraz satysfakcję gości.

KorzyśćSzczegółowy opis
Zwiększenie sprzedażyMożliwość dotarcia do szerszej grupy gości i zachęcenie ich do składania większych lub częstych zamówień dzięki różnym promocjom oferowanym online.
Poprawienie jakości obsługiZmniejszenie ryzyka pomyłek związanych z zapisywaniem i przekazywaniem zamówień w wyniku automatyzacji całego procesu.
Budowanie lojalności klientówMożliwość wdrażania programów lojalnościowych, nagradzających stałych gości.
Wzmocnienie wizerunkuOferowanie wygodnych form zamawiania poprawia ogólne wrażenie o restauracji.
Tabela nr 2. Korzyści systemu RePOS dla lokalu. Opracowanie własne.

To ważne!
Możliwość zamawiania jedzenia online to wygoda, której oczekuje coraz większa liczba konsumentów – zwłaszcza tych zabieganych, którzy nie mają czasu na stacjonarne wizyty w restauracji. Wprowadź w swoim lokalu odpowiednie rozwiązania i udostępnij tę opcję swoim klientom!

Porozmawiajmy o systemie sprzedaży online dla Twojej restauracji!
📞 +48 732-081-111

Skuteczne działania marketingowe

Efektywna promocja to podstawa sukcesu każdego biznesu, szczególnie w branży gastronomicznej, w której konkurencja jest ogromna. Właściwie prowadzone media społecznościowe restauracji, kampanie reklamowe skierowane na lokalny rynek, współpraca z influencerami czy organizacja wydarzeń tematycznych to tylko niektóre z działań, które mogą zwiększyć rozpoznawalność marki. Warto również inwestować w programy lojalnościowe w restauracji, które zachęcą klientów do regularnych wizyt i pomogą zbudować z nimi trwałe relacje.

Dobry pomysł na małą gastronomię – podsumowanie

Rok 2025 to czas licznych możliwości dla małej gastronomii. Mobilne food trucki, przytulne kawiarnie czy ekologiczne restauracje odpowiadają na potrzeby współczesnych konsumentów, jednocześnie wpisując się w globalne trendy. 

Kluczem do sukcesu w branży gastronomicznej jest elastyczność, umiejętność wyróżnienia się na rynku oraz wykorzystanie nowoczesnych technologii, które ułatwiają zarządzanie biznesem. Możemy Ci w tym pomóc! Skontaktuj się z nami i porozmawiajmy o możliwości współpracy.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Jaki biznes otworzyć w 2025 roku? Pomysły na małe biznesy w gastronomii appeared first on Restaumatic.

]]>
Stawki VAT w gastronomii w 2025 roku https://www.restaumatic.com/blog/stawki-vat-w-gastronomii-jaki-vat-na-uslugi-gastronomiczne/ Thu, 16 Jan 2025 12:32:00 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=5622 Stawki VAT w gastronomii mają istotny wpływ na ostateczne ceny dań, które są serwowane w lokalach. Bieżący rok przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie wartości podatkowych dotyczących branży gastronomicznej. A zatem, jakie są aktualne stawki VAT 2025 dla restauracji? Przeczytaj poniższy artykuł i zdobądź kluczowe informacje na ten temat! VAT w gastronomii Podatek to wynikające …

Przeczytaj całość "Stawki VAT w gastronomii w 2025 roku"

The post Stawki VAT w gastronomii w 2025 roku appeared first on Restaumatic.

]]>
Stawki VAT w gastronomii mają istotny wpływ na ostateczne ceny dań, które są serwowane w lokalach. Bieżący rok przyniósł kilka istotnych zmian w zakresie wartości podatkowych dotyczących branży gastronomicznej. A zatem, jakie są aktualne stawki VAT 2025 dla restauracji? Przeczytaj poniższy artykuł i zdobądź kluczowe informacje na ten temat!

VAT w gastronomii

Podatek to wynikające z ustawy podatkowej świadczenie pieniężne przekazywane na rzecz Skarbu Państwa bądź jednostek samorządu terytorialnego (np. gminy). Ma charakter publicznoprawny, nieodpłatny, przymusowy oraz bezzwrotny1

Zgodnie z tą zasadą lokale gastronomiczne muszą doliczać do ceny swoich produktów i świadczeń podatek od towarów i usług (VAT).

Rozliczanie podatku VAT restauracji.

Jakie stawki VAT powinni mieć na uwadze restauratorzy?

Podatek VAT w gastronomii można sprowadzić do modelu, w którym:

  • podstawową stawką jest 23%,
  • istnieją wybrane produkty obłożone stawką preferencyjną 5 i 8%.

5% VAT obejmuje gotowe produkty i dania, które zostały przeznaczone do sprzedaży bezpośredniej i nie są powiązane z żadnymi dodatkowymi usługami zapewnionymi przez lokal gastronomiczny. Będą to więc produkty zapakowane np. próżniowo. 

Uwaga: tej stawki nie można stosować do produktów, których zawartość alkoholu przekracza 1,2%. 

Stawka VAT 5% obejmuje:

  • mięsa i produkty z podrobów,
  • artykuły mleczne i jaja,
  • warzywa, owoce i orzechy,
  • wyroby cukiernicze,
  • żywność homogenizowaną,
  • pieczywo z długim terminem zdatności do spożycia.

Druga stawka, 8% VAT, obejmuje usługi gastronomiczne, w przypadku których dochodzi do dodatkowej usługi zapewnianej przez restaurację czy bar. Będą to więc sytuacje, w których przewidziana jest np. obsługa kelnerska. Stawkę 8% stosuje się z wyłączeniem napojów. 

Stawka VAT 8% obejmuje:

  • usługi gastronomiczne,
  • przygotowywanie i podawanie posiłków,
  • usługi cateringowe (z wyłączeniem napojów alkoholowych i bezalkoholowych).

Podstawowa stawka 23% dotyczy pozostałych usług. Obejmuje napoje – w tym ich przygotowanie oraz podanie. Do grupy tej należy zaliczyć zarówno kawę, herbatę, jak i chociażby wodę mineralną, napoje gazowane i alkohole. Stawką 23% należy objąć też sprzedaż produktów i usług, w przypadku których wykorzystywane są krewetki, małże, homary, ośmiornice, kawior i przetwory na ich bazie

Pamiętajmy, że przepisy podatkowe mogą się zmieniać. Dlatego należy regularnie analizować tabele VAT dla gastronomii i być na bieżąco z najnowszymi informacjami dotyczącymi podatków. Taki nadzór umożliwia wybór korzystnych rozwiązań przy ich rozliczaniu i skorzystanie ze stosownych ulg.

Jeśli wiemy, jaki VAT na konkretne produkty i usługi obowiązuje w gastronomii, to możemy lepiej zaplanować wydatki czy inwestycje w lokalu. Wiedza dotycząca nowych stawek podatkowych może nas też uchronić przed popełnieniem błędów w sprawozdaniach księgowych.

Sprzedaż dań i posiłków – towar czy usługa gastronomiczna?

Prawidłowe naliczenie podatku VAT w gastronomii jest szczególnie ważne w kontekście tego, czy dany lokal wpisuje na dokumencie sprzedaży towar, czy usługę. Tak więc to po stronie sprzedawcy powstaje konieczność wskazania, czy ma on do czynienia ze sprzedażą towaru w formie posiłku, czy szerszym ujęciem w formie świadczenia usługi gastronomicznej. 

Jak należy je rozumieć? Usługa gastronomiczna to proces, w którym dochodzi do przygotowania oraz podania posiłków gościom w lokalu. Przyjmuje się, iż zapewnić mogą ją podmioty, które prowadzą działalność produkcyjno-handlową, tzn. przetwarzają produkty tak, by stworzyć z nich posiłki dostarczane klientom. Jednocześnie zapewniają obsługę klientów, dokonując formalnej sprzedaży potraw, napojów i innych towarów handlowych. 

Jak należy wobec tego rozumieć towar? Będzie to gotowy produkt przygotowany do sprzedaży na wynos i konsumpcji poza lokalem, w którym go przygotowano. Za gotowe produkty Ministerstwo Finansów w interpretacji ogólnej z 2016 r. wskazuje posiłki i dania „składające się z co najmniej dwóch różnych składników (z wyjątkiem przypraw), mrożonych, w puszkach, słoikach, pakowanych próżniowo lub przy pomocy innych technologii opakowań”.

Naliczanie podatku VAT, a co za tym idzie wybór stawki VAT to elementy, które należy przemyśleć już na etapie rozpoczynania własnego biznesu gastronomicznego. Kwestie podatkowe powinny stanowić ważny punkt biznesplanu restauracji.

Księgowa pracująca nad podatkami restauracji.

Nowy podatek w gastronomii – od kiedy i ile wynosi?

Produkty, które do 31 marca 2024 r. były objęte 0% stawką podatku VAT, zostały (od 1 kwietnia 2024 r.) opodatkowane VAT-em w wysokości 5 %.

Co to dokładnie oznacza? Ministerstwo Finansów podjęło decyzję, że taka zmiana obejmie produkty wymienione w załączniku nr 10 do ustawy o VAT, z wyłączeniem klasyfikowanych usług związanych z wyżywieniem według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu PKWiU 56.

Jakie produkty spożywcze obejmuje nowa stawka VAT?

Nowa stawka 5% VAT obejmuje produkty, takie jak:

  • mięso,
  • ryby,
  • przetwory mięsne i rybne,
  • mleko,
  • produkty mleczarskie,
  • jaja,
  • miód naturalny,
  • orzechy,
  • warzywa,
  • owoce,
  • przetwory warzywne i owocowe,
  • tłuszcze zwierzęce,
  • tłuszcze roślinne jadalne,
  • zboża i przetwory ze zbóż,
  • pieczywo,
  • mleko modyfikowane dla niemowląt,
  • środki dietetyczne specjalnego przeznaczenia medycznego.

Nowe stawki VAT w gastronomii zaczęły obowiązywać od początku kwietnia 2024 roku. W związku z taką zmianą restauratorzy powinni mieć na uwadze, że prowadzenie restauracji być obecnie generuje nieco większe koszty. 

Stawka podatku VAT w gastronomii zależy od tego, czy dany lokal wpisuje na dokumencie sprzedaży towar, czy usługę.

Podatek VAT od sprzedaży posiłków i dań – od czego zależy?

W 2025 r. stawki VAT na gotowe posiłki i dania oferowane w formule sprzedaży – np. przez bar serwujący zapiekanki – uzależnione są ściśle od tego, jak zostało to zakwalifikowane w kontekście podatkowym.

W grę wchodzą dwie opcje, czyli działalność jako:

  • świadczenie usług związanych z wyżywieniem,
  • sprzedaż gotowych produktów przeznaczonych do spożycia po obróbce termicznej. 

Przyjmując wariant pierwszy i sprzedaż produktów tworzonych w punkcie gastronomicznym – np. handel wspomnianymi podgrzewanymi zapiekankami – należy stosować 8% stawkę VAT, co reguluje art. 41 ustawy o podatku od towarów i usług. 

Wartość ta może być niższa. Jeśli sprzedawany towar to produkt paczkowany i przeznaczony do samodzielnego przyrządzenia, opodatkowanie może wynosić 0%. Zgodnie z art. 146 ustawy o VAT objąć można tak towary oznaczone kodem CN19, czyli m.in. przetwory zbożowe, skrobiowe i mleczne oraz pieczywa cukiernicze. 

Pamiętajmy, że kwalifikacja podatkowa może znacząco wpływać na wysokość naliczanego podatku od sprzedaży posiłków i dań. Będzie więc on ściśle uzależniony od formuły przygotowania, zapakowania czy wymogu obróbki cieplnej potraw. 

Stąd tak istotne jest, by bardzo dokładnie i precyzyjnie przeanalizować poszczególne grupy produktowe. Nieocenioną pomoc w ustaleniu zaopatrzenia w porozumieniu z biurem księgowym stanowi menadżer lokalu. Warto, aby osoba zatrudniona na tym stanowisku miała odpowiednie kompetencje zawodowe i cechy charakteru.

Stawki VAT w gastronomii – podsumowanie

Znajomość stawek VAT w gastronomii jest kluczowa dla prawidłowego zarządzania naszym lokalem. Wiedza o obowiązujących zmianach podatkowych stanowi bowiem podstawę do właściwego prowadzenia księgowości w restauracji.

Analizując, jakie są stawki VAT w gastronomii w 2025 r., należy niewątpliwie zwrócić uwagę na ich ścisłe uzależnienie od typu zapewnianego produktu lub – w przypadku restauracji – usługi. Kluczowe znaczenie odgrywa m.in. ustalenie stanu produktów – np. to, czy dania przygotowane zostały do spożycia w lokalu, czy serwowane są w formie produktów zapakowanych próżniowo do konsumpcji poza miejscem zakupu. 

VAT od sprzedaży dań i posiłków powiązany został z ich rodzajem: produkty, które są nieprzetworzone, objęto stawką 5%, ale w przypadku serwowania ich w restauracjach i lokalach gastronomicznych – wysokością 8%, gdy pozostałe towary sięgają już 23%. 

W przypadku usługi kompleksowej – np. organizacji imprezy lub kolacji – stosuje się regulację dla usługi gastronomicznej w postaci 8% VAT. Wyjątkiem są napoje wykorzystywane w ramach powyższej usługi – w ich przypadku należy użyć stawki podatkowej VAT 23%. 

Przydatny będzie również RePOS od Restaumatic, który usprawnia proces fiskalizacji i fakturowania. RePOS automatyzuje wprowadzanie danych fiskalnych, co pozwala na szybkie wystawianie faktur, zmniejszając czas poświęcony na procedury księgowe. Dzięki integracji z popularnymi drukarkami fiskalnymi, takimi jak Posnet, Novitus i Elzab, RePOS minimalizuje ryzyko błędów i przyspiesza proces fakturowania, co pozwala restauratorom skupić się na obsłudze klientów. Dowiedz się więcej!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic


1. https://www.gov.pl/attachment/324e403d-fb0c-4a42-ae6c-e86adc20b0f7

The post Stawki VAT w gastronomii w 2025 roku appeared first on Restaumatic.

]]>
Walentynki w restauracji – jak przygotować niezapomniane wydarzenie dla klientów? https://www.restaumatic.com/blog/walentynki-w-restauracji-jak-przygotowac-niezapomniane-wydarzenie-dla-klientow/ Mon, 13 Jan 2025 14:36:11 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=9254 Walentynki to dzień, który budzi szczególne emocje zarówno wśród zakochanych, jak i restauratorów. Stanowi doskonałą okazję, aby przyciągnąć klientów, zwiększyć zyski oraz wyróżnić lokal na tle konkurencji. Odpowiednia organizacja tego święta wymaga przemyślanego podejścia. Kluczowe jest stworzenie romantycznej atmosfery, zaproponowanie wyjątkowego menu oraz zadbanie o atrakcje dla gości. Jak przygotować restaurację na walentynki? Sprawdź! Jak …

Przeczytaj całość "Walentynki w restauracji – jak przygotować niezapomniane wydarzenie dla klientów?"

The post Walentynki w restauracji – jak przygotować niezapomniane wydarzenie dla klientów? appeared first on Restaumatic.

]]>
Walentynki to dzień, który budzi szczególne emocje zarówno wśród zakochanych, jak i restauratorów. Stanowi doskonałą okazję, aby przyciągnąć klientów, zwiększyć zyski oraz wyróżnić lokal na tle konkurencji. Odpowiednia organizacja tego święta wymaga przemyślanego podejścia. Kluczowe jest stworzenie romantycznej atmosfery, zaproponowanie wyjątkowego menu oraz zadbanie o atrakcje dla gości. Jak przygotować restaurację na walentynki? Sprawdź!

Jak sprawić, aby walentynki w restauracji były wyjątkowe dla gości?

Jeśli chcesz, aby walentynki w Twojej restauracji wyróżniły się na tle konkurencji, musisz stworzyć unikalne doświadczenie dla swoich gości. Co to oznacza? W tak wyjątkowy dzień szukają oni miejsc, które nie tylko oferują pyszne jedzenie, ale również zapewniają niezapomniane chwile. Magiczna atmosfera, wyjątkowe menu i starannie zaplanowane detale (np. dekoracje stołów) są więc niezbędne. 

Pamiętaj, że klienci nie tylko oceniają jedzenie, ale także ogólne wrażenie z wizyty. Jeżeli obsługa jest uprzejma i profesjonalna, atmosfera przyjazna, a wnętrze czyste oraz stylowo udekorowane, goście chętniej wrócą do lokalu. Ponadto będą oni częściej polecać restaurację, w której czuli się dobrze zaopiekowani. Wrażenie, jakie pozostawia lokal, wpływa na opinie o nim i ewentualne rekomendacje.

Niezależnie od tego, czy prowadzisz elegancki lokal, czy przytulną kawiarnię, warto wybrać elementy, które wprowadzą romantyczny klimat. 

Zakochani świętują walentynki w restauracji.

Specjalne menu walentynkowe

Stworzenie specjalnego menu na walentynki to jeden ze sposobów na przyciągnięcie klientów w tym wyjątkowym dniu. Karta dań powinna być przemyślana – ma oddawać charakter romantycznej kolacji. 

Warto zaproponować potrawy, które nie tylko smakują wyśmienicie, ale także wyglądają estetycznie i nawiązują do walentynkowego klimatu. Owoce morza, takie jak ostrygi czy krewetki, podkreślą wyjątkowość wieczoru, ponieważ są powszechnie uważane za afrodyzjaki. 

Dania lub przekąski do dzielenia się, czyli np. deski serów czy fondue, wzmacniają poczucie bliskości i zachęcają do wspólnego delektowania się posiłkiem. Nie zapominaj o deserach – serca z czekolady, truskawki w polewie lub musy podane w pucharkach z czerwonego szkła zachwycą Twoich gości. 

Dodatkowo dobrze dobrane wino lub koktajle podkreślą charakter wieczoru, a sposób podania każdego dania i obsługa kelnerska dopełni całości. Odpowiednio zaserwowana potrawa, pobudzi apetyt i podniesie wartość potrawy w oczach gości.

Dekoracje i atmosfera

Tworząc wyjątkowy klimat na romantyczną kolację walentynkową, należy zadbać o dekoracje, które podkreślą nastrój w restauracji. Subtelne oświetlenie, świece i kwiaty (szczególnie róże) mogą znacząco wpłynąć na atmosferę. 

Czerwień i róż to klasyczne kolory miłości, które warto wpleść w wystrój lokalu, jednak ważne jest, aby nie przesadzić i zachować spójność z charakterem restauracji. Możesz również pomyśleć o spersonalizowanych detalach, takich jak serwetki z walentynkowym motywem lub winietki dla gości z romantycznymi cytatami. 

Ważne, aby dekoracje były estetyczne i nie przytłoczyły klientów. Subtelność w połączeniu z elegancją zawsze robią najlepsze wrażenie. Pamiętaj, że dobrze zaplanowana przestrzeń sprawia, że klienci czują się bardziej komfortowo oraz chętniej spędzają czas w lokalu (nie tylko od święta).

Promocje i rabaty

Walentynki to także doskonała okazja do zaoferowania specjalnych promocji, które przyciągną pary szukające wyjątkowego miejsca na wieczór. Możesz zaproponować rabat na rezerwacje dokonane z wyprzedzeniem lub promocyjne zestawy dla dwojga, które będą obejmować przystawkę, danie główne, deser i napój w atrakcyjnej cenie. 

Jeśli w Twojej ofercie znajduje się menu degustacyjne, to świetny czas, aby je wypromować. Dodatkowe korzyści, takie jak „drugi deser gratis” lub darmowy kieliszek wina dla pary, również mogą zachęcić klientów do wyboru lokalu. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest odpowiednie poinformowanie o promocjach – zarówno na stronie internetowej restauracji, jak i w mediach społecznościowych.

Nie zapomnij o aspekcie wizualnym promocji. Atrakcyjne zdjęcia potraw i ciekawe opisy mogą znacząco wpłynąć na decyzje zakupowe klientów. Warto więc zainwestować czas w odpowiednie przygotowanie materiałów promocyjnych. Apetyczne zdjęcia potraw czy ciekawe opisy działają na zmysły i wyobraźnię – pobudzają apetyt oraz wywołują chęć spróbowania dania.

Muffinki z walentynkową dekoracją jako prezent dla zakochanych od restauracji.

Prezenty dla zakochanych

Małe gesty mają ogromne znaczenie, szczególnie w tak wyjątkowy dzień jak walentynki. Prezenty dla gości, nawet symboliczne, mogą sprawić, że poczują się oni docenieni i zapamiętają wizytę w restauracji na długo. 

Możesz wręczyć klientom drobne upominki, np. kwiaty, czekoladki czy personalizowane kartki z podziękowaniami za wizytę. Tego rodzaju gesty budują pozytywne doświadczenia i zwiększają prawdopodobieństwo, że goście wrócą do Twojego lokalu przy kolejnej okazji. 

Drobne prezenty dla zakochanych mogą być elementem strategii umacniania relacji z klientami. Upominki pozytywnie wpływają na wizerunek restauracji oraz pomagają w budowaniu lojalności gości.

Muzyka na żywo

Romantyczny klimat walentynkowego spotkania może zostać podkreślony przez muzykę na żywo, która sprzyja stworzeniu niepowtarzalnej atmosfery. Kameralne występy wokalistów lub instrumentalistów grających jazzowe ballady czy romantyczne utwory idealnie pasują do wieczoru zakochanych.

Wybór repertuaru musi być dobrze przemyślany. Muzyka powinna stanowić subtelne tło, które nie przeszkadza w rozmowach gości. Jeśli jednak organizacja występu na żywo nie jest możliwa, to odpowiednia playlista może również wprowadzić przytulny nastrój. Pamiętaj, że każda nuta, która wybrzmi w Twoim lokalu, wpływa na ogólny odbiór wieczoru przez gości.

Stylowo udekorowane wnętrze w restauracji na Walentynki.

Oferta walentynkowa w restauracji – jak ją wypromować?

Promocja oferty walentynkowej jest równie ważna, co jej przygotowanie. Media społecznościowe to idealna przestrzeń na zaprezentowanie romantycznej oferty lokalu oraz dań z menu. 

Estetyczne zdjęcia udekorowanej sali i przemyślane opisy reklamujące walentynkową kolację zachęcą do odwiedzin. Warto także wykorzystać newslettery oraz listę mailingową klientów, aby poinformować ich o specjalnej ofercie. 

Jeśli Twoja restauracja współpracuje z lokalnymi influencerami, poproś ich o wsparcie w promocji. Opinia popularnych i lubianych osób może przyciągnąć gości. 

Nie zapominaj, że szczegóły oferty powinny być widoczne na stronie internetowej restauracji. Dlaczego? W dzisiejszych czasach klienci coraz częściej szukają informacji o lokalach w sieci, a witryna WWW jest wizytówką restauracji. Im więcej ważnych danych tam umieścisz (pokażesz menu walentynkowe czy szczegóły promocji) tym lepiej klienci będą mogli poznać ofertę i podjąć decyzję o przyjściu właśnie do twojego lokalu.

Zwiększ zyski restauracji w walentynki dzięki systemowi sprzedaży online!

Nie wszyscy zakochani chcą spędzać walentynki w restauracji. Część z nich woli zorganizować romantyczny wieczór w domowym zaciszu. Dzięki systemowi sprzedaży online możesz zaproponować swoim klientom menu na walentynki dostępne na wynos i z dostawą do domu.

Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad wieloma aspektami biznesu. Dzięki oprogramowaniu masz możliwość:

  • szybkiego i łatwego wprowadzania zmian – bez problemu samodzielnie i w krótkim czasie dokonasz modyfikacji cen dań czy dodasz nową pozycję do menu;
  • dostępu do aktualnych informacji – w każdym momencie możesz sprawdzić stan realizacji zamówień i popularność poszczególnych dań, co pozwala na szybkie podejmowanie ważnych decyzji biznesowych.

System sprzedaży online jest intuicyjny i łatwy w obsłudze – przeszkolenie pracowników w zakresie jego obsługi nie sprawia trudności. Dzięki temu każdy z nich może efektywnie korzystać z oprogramowania i przyjmować zamówienia online.

To doskonałe rozwiązanie, które pozwala dotrzeć do szerokiej grupy odbiorców i pomnożyć zyski. Umożliwia obsłużenie większej liczby zamówień bez obciążania kelnerów. Pomaga w efektywnym zarządzaniu zasobami, a także pozwala skupić się na dostarczeniu najwyższej jakości usług zarówno w lokalu, jak i poza nim.

Wypełnij formularz, by poznać naszą ofertę

Podsumowanie

Walentynki w restauracji to nie tylko szansa na zwiększenie zysków, ale także okazja do budowania pozytywnego wizerunku i długotrwałych relacji z klientami. Dobrze zaplanowane działania promocyjne oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań (np. systemu sprzedaży online od Restaumatic) pozwala w pełni wykorzystać potencjał tego święta. 

Tworząc niezapomniane doświadczenie, dbając o atmosferę, dekoracje, menu i drobne gesty wobec gości, możesz sprawić, że ten dzień będzie wyjątkowy zarówno dla klientów, jak i dla restauracji.

Chcesz porozmawiać o naszym systemie POS? A może potrzebujesz wsparcia w promowaniu planowanych w Twojej restauracji atrakcji walentynkowych? Odezwij się i porozmawiajmy o tym, co możemy dla Ciebie zrobić!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Walentynki w restauracji – jak przygotować niezapomniane wydarzenie dla klientów? appeared first on Restaumatic.

]]>
Jak długo trzeba przechowywać wydruki z terminala płatniczego w gastronomii? https://www.restaumatic.com/blog/jak-dlugo-trzeba-przechowywac-wydruki-z-terminala-platniczego-w-gastronomii/ Thu, 19 Dec 2024 15:04:18 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=9229 Terminale płatnicze to dziś nieodłączny element wyposażenia niemal każdego lokalu gastronomicznego. W świecie, w którym transakcje bezgotówkowe stają się normą, obecność takich urządzeń w restauracjach usprawnia ich pracę i stanowi ukłon w stronę wygody klientów. Korzystanie z terminali wiąże się z obowiązkami administracyjnymi, w tym z koniecznością archiwizacji wydruków i raportów. Jak długo należy przechowywać …

Przeczytaj całość "Jak długo trzeba przechowywać wydruki z terminala płatniczego w gastronomii?"

The post Jak długo trzeba przechowywać wydruki z terminala płatniczego w gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
Terminale płatnicze to dziś nieodłączny element wyposażenia niemal każdego lokalu gastronomicznego. W świecie, w którym transakcje bezgotówkowe stają się normą, obecność takich urządzeń w restauracjach usprawnia ich pracę i stanowi ukłon w stronę wygody klientów. Korzystanie z terminali wiąże się z obowiązkami administracyjnymi, w tym z koniecznością archiwizacji wydruków i raportów. Jak długo należy przechowywać takie dokumenty? Co zrobić  w przypadku zgubionego raportu dobowego z terminala? Wyjaśniamy!

Terminal płatniczy w gastronomii – korzyści z operacji bezgotówkowych

Terminale płatnicze w restauracjach przynoszą wiele korzyści, zarówno dla klientów, jak i dla właścicieli lokalu oraz pracowników. Przede wszystkim umożliwiają wygodną oraz szybką realizację płatności, co przekłada się na lepsze doświadczenia konsumentów. Dla wielu klientów możliwość zapłaty kartą lub za pomocą telefonu jest dzisiaj wręcz standardem. Brak takiej opcji może pozbawić lokal gości, którzy preferują bezgotówkowe metody płatności.

Ponadto terminale płatnicze zintegrowane z kasą fiskalną pozwalają na znaczne przyspieszenie procesu obsługi. Pracownicy nie muszą tracić czasu na przeliczanie gotówki czy wydawanie reszty, a to w godzinach szczytu może mieć ogromne znaczenie dla efektywności ich pracy. Dzięki temu zwiększa się przepustowość lokalu – personel może obsłużyć większą liczbę klientów, co sprzyja wyższym zyskom.

Dzięki korzystaniu z terminali płatniczych zmniejsza się ryzyko błędów w rozliczeniach. W przypadku transakcji gotówkowych nietrudno o pomyłkę przy liczeniu pieniędzy, a to może prowadzić do strat finansowych dla lokalu. Transakcje bezgotówkowe są rejestrowane automatycznie, co znacząco obniża ryzyko takich błędów.

Nie można również zapominać o kwestiach bezpieczeństwa. Obrót gotówką wiąże się z ryzykiem kradzieży, zarówno w lokalu, jak i podczas transportu utargu do banku. Terminal płatniczy eliminuje większość tych zagrożeń, ponieważ duża część przychodów trafia bezpośrednio na konto bankowe restauracji. 

Ponadto dzięki możliwości generowania szczegółowych raportów finansowych, właściciele mogą lepiej kontrolować swoje przychody i analizować wyniki działalności. Taka możliwość jest niezwykle ważna przy podejmowaniu skutecznych decyzji biznesowych.

Terminal płatniczy w restauracji.

Ile czasu przechowuje się raport dobowy z terminala płatniczego w gastronomii?

Przechowywanie raportów dobowych z terminala płatniczego jest obowiązkiem, który wynika z przepisów prawa. Zgodnie z polskim ustawodawstwem dokumenty te muszą być archiwizowane przez okres co najmniej 5 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym zostały sporządzone. Oznacza to, że raporty dobowe wygenerowane w styczniu 2024 roku powinny być przechowywane aż do końca 2029 roku.

Dlaczego to takie ważne? Przede wszystkim są kluczowym elementem dokumentacji wymaganej podczas kontroli urzędu skarbowego. W przypadku ewentualnych niezgodności finansowych brak wymaganych dokumentów często prowadzi do nałożenia kar finansowych, które mogą być bardzo dotkliwe dla restauracji.

Poza aspektem prawnym raporty z terminali są również niezwykle przydatne w zarządzaniu lokalem. Mogą służyć jako dowód w przypadku reklamacji klientów lub niezgodności związanych z transakcjami. Dodatkowo pozwalają na dokładną analizę przychodów.

Warto podkreślić, że papierowe wydruki z terminali są podatne na zniszczenie, np. pod wpływem wilgoci, wysokiej temperatury czy po prostu upływu czasu. Dlatego coraz więcej restauracji decyduje się na przechowywanie takich raportów w formie elektronicznej. Rozwiązanie to nie tylko ułatwia ich archiwizację, ale również gwarantuje bezpieczeństwo danych przez wiele lat.

Co zrobić, gdy zgubisz raport dobowy z terminala płatniczego?

Zdarza się, że w natłoku codziennej pracy raport dobowy z terminala płatniczego zostanie zagubiony lub uszkodzony. Jest to sytuacja, która wymaga natychmiastowego działania, aby uniknąć problemów podczas ewentualnej kontroli skarbowej.

Jednym z pierwszych kroków, które należy podjąć, jest kontakt z dostawcą terminala płatniczego. Większość operatorów oferuje możliwość odtworzenia zagubionych raportów na podstawie danych przechowywanych w systemie. 

Aby przyspieszyć ten proces, warto przygotować informacje, takie jak:

  • data zagubionego raportu,
  • numer terminala,
  • podstawowe dane transakcji, które mogą pomóc w identyfikacji brakującego dokumentu.

Można również spróbować samodzielnie rozwiązać problem. Większość terminali ma możliwość ponownego wydrukowania raportu. Wystarczy sprawdzić w menu terminala opcję „Raporty” lub „Historia transakcji”, wybrać odpowiedni zakres dat i wydrukować kopię raportu dobowego.

Jeśli problem z utratą dokumentów się powtarza, warto rozważyć wdrożenie systemu elektronicznej archiwizacji. Takie rozwiązanie pozwala na przechowywanie wszystkich raportów w bezpieczny sposób, a także na łatwy dostęp do nich w razie potrzeby.

To ważne!
Brak dokumentacji może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym nałożenia kar finansowych, dlatego tak ważne jest, aby restauracja miała odpowiednie procedury przechowywania dokumentów. 

Elektroniczne systemy archiwizacji są coraz bardziej popularne w branży gastronomicznej, ponieważ zapewniają nie tylko bezpieczeństwo danych, ale również wygodę w zarządzaniu dokumentacją.

Podsumowanie

Przechowywanie raportów dobowych z terminala płatniczego przez co najmniej 5 lat jest obowiązkiem wynikającym z przepisów prawa. Ma to kluczowe znaczenie zarówno dla prowadzenia lokalu zgodnie z regulacjami prawnymi, jak i dla sprawnego zarządzania jego finansami. 

Tego rodzaju dokumentacja odgrywa istotną rolę w przypadku reklamacji klientów, wyjaśniania niezgodności w transakcjach czy podczas kontroli urzędu skarbowego. Chroni interesy restauracji oraz wzmacnia jego stabilność finansową.

Skorzystaj z naszego doświadczenia!

Szukasz najlepszego systemu POS dla restauracji? A może potrzebujesz wsparcia marketingowego, by przyciągnąć do swojego lokalu więcej klientów? Od lat pomagamy restauratorom w rozwoju ich biznesów – porozmawiajmy o współpracy!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Jak długo trzeba przechowywać wydruki z terminala płatniczego w gastronomii? appeared first on Restaumatic.

]]>
BDO w gastronomii – co należy wiedzieć? Poradnik https://www.restaumatic.com/blog/bdo-w-gastronomii-co-nalezy-wiedziec-poradnik/ Mon, 16 Dec 2024 09:06:12 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=9193 Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z licznymi obowiązkami, które dotyczą nie tylko przygotowywania posiłków i obsługi gości. Jednym z nich jest przestrzeganie wymogu rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest BDO, jak zarejestrować się w tym systemie oraz co grozi restauratorowi za brak dopełnienia tego wymogu. BDO – co to jest …

Przeczytaj całość "BDO w gastronomii – co należy wiedzieć? Poradnik"

The post BDO w gastronomii – co należy wiedzieć? Poradnik appeared first on Restaumatic.

]]>
Prowadzenie lokalu gastronomicznego wiąże się z licznymi obowiązkami, które dotyczą nie tylko przygotowywania posiłków i obsługi gości. Jednym z nich jest przestrzeganie wymogu rejestracji w Bazie Danych Odpadowych. W tym artykule wyjaśniamy, czym jest BDO, jak zarejestrować się w tym systemie oraz co grozi restauratorowi za brak dopełnienia tego wymogu.

BDO – co to jest i kogo dotyczy?

Baza Danych Odpadowych (BDO) to system stworzony w celu monitorowania gospodarki odpadami w Polsce. Jego głównym celem jest kontrola ich produkcji, transportu i utylizacji. Takie działanie ma się przyczynić do ograniczenia nielegalnych praktyk w tym obszarze oraz poprawy ochrony środowiska. 

To ważne!
Każdy podmiot gospodarczy, który wytwarza odpady podlegające zgłoszeniu zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Klimatu z dnia 23 grudnia 2019 r., musi zarejestrować się w BDO i regularnie dokumentować swoje działania. Respektowanie tych procedur jest jednym z warunków przestrzegania wymogów sanepidu

W przypadku gastronomii obowiązek ten jest szczególnie istotny, ponieważ restauracje generują różnorodne rodzaje odpadów – takie jak resztki jedzenia czy zużyty olej spożywczy. Codzienna działalność każdego lokalu obejmuje przetwarzanie dużej ilości żywności, co skutkuje powstawaniem resztek, zużytych opakowań czy ścieków tłuszczowych. Ponadto używanie chemikaliów i środków czystości w dużych ilościach również generuje odpady, które muszą być odpowiednio zarządzane.

BDO pozwala kontrolować, czy są one właściwie przetwarzane i utylizowane. Dla restauratorów oznacza to nie tylko obowiązek spełnienia wymogów prawnych, ale także możliwość lepszego zarządzania, które może wpłynąć pozytywnie na funkcjonowanie lokalu.

Dzięki prowadzeniu takiej dokumentacji mają oni szansę na optymalizację kosztów związanych z gospodarką odpadami. Dlaczego? Za pomocą takiej dokładnej ewidencji restaurator może wybrać najlepszego (najtańszego) odbiorcę i zminimalizować koszty związane z ich wywozem oraz przetwarzaniem. Co więcej, prawidłowe prowadzenie dokumentacji BDO dla gastronomii zabezpiecza lokal przed wysokimi karami administracyjnymi.

Segregacja odpadów w restauracji to ważny element BDO.

Jak wypełnić BDO w gastronomii?

Pierwszy krok stanowi rejestracja w systemie. Każdy restaurator musi złożyć wniosek o wpis do rejestru BDO. Dokument ten składany jest do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Należy w nim podać szczegółowe informacje na temat rodzaju odpadów, które powstają w restauracji. W gastronomii mogą to być wspomniane odpady kuchenne, zużyte opakowania, tłuszcze spożywcze czy chemikalia. W wyniku procesu rejestracji w systemie lokal otrzymuje indywidualny numer BDO (nadawany podmiotom wpisanym do bazy).

Kolejnym, ważnym etapem jest prowadzenie ich ewidencji. Lokale gastronomiczne muszą rejestrować każdy przypadek wytworzenia lub przekazania odpadów. W praktyce oznacza to, że za każdym razem, gdy np. zużyty olej spożywczy jest odbierany przez wyspecjalizowaną firmę, fakt ten należy odnotować w systemie. 

Ewidencja ta jest podstawą do sporządzania rocznego sprawozdania. Składa się je najczęściej do końca marca każdego roku za rok poprzedni. Sprawozdanie stanowi kluczowy element systemu BDO, ponieważ pozwala na pełną kontrolę nad gospodarką odpadami w kraju. Zawiera szczegółowe informacje o ilości wytworzonych odpadów, sposobach utylizacji i firmach odpowiedzialnych za ich odbiór.

Dla wielu osób proces rejestracji i prowadzenia dokumentacji w BDO może wydawać się skomplikowany. Szczególnie dotyczy to przedsiębiorców, którzy dopiero planują otwarcie własnej restauracji. Restauratorzy, którzy zaczynają swoją przygodę z gastronomią, często nie mają doświadczenia w tworzeniu dokumentacji związanej z gospodarką odpadami. Ponadto prowadzenie lokalu wiąże się z wieloma obowiązkami i spełnianie wymogów wynikających z BDO może początkowo ich obciążać.

Jednak cała ta procedura nie musi być trudna. Kluczem jest systematyczność i znajomość podstawowych zasad działania systemu.

Otwierasz lokal i potrzebujesz POS dla restauracji? Skontaktuj się z nami!

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Obowiązki wynikające z BDO restauracji

BDO nakłada na restauratorów konkretne wymagania, które muszą być spełnione, aby uniknęli oni kar i problemów prawnych. Najważniejszy punkt stanowi prowadzenie bieżącej ewidencji odpadów – każdy odpad, który opuszcza lokal, musi być odpowiednio zarejestrowany i przypisany do właściwej kategorii w systemie. 

Ważnym elementem jest również segregacja odpadów. Muszą być one oddzielane i przechowywane w odpowiednich pojemnikach. Aby mogły zostać przekazane do utylizacji, powinny być właściwie posegregowane. 

Zarządzanie odpadami oznacza także konieczność współpracy z certyfikowanymi firmami, które zajmują się ich odbiorem. Lokale gastronomiczne powinny wybierać wyłącznie firmy posiadające odpowiednie zezwolenia (gwarantujące, że działają zgodnie z przepisami). 

Rejestracja w BDO – podobnie jak wdrożenie systemu HACCP – ma na celu zapewnienie zgodności działalności restauracji z przepisami oraz utrzymanie w niej wysokich standardów bezpieczeństwa i higieny.

Ewidencja i segregacja odpadów oraz współpraca z właściwymi podmiotami stanowią nie tylko obowiązek prawny. Takie działanie sprzyja budowaniu dobrego wizerunku lokalu. Dbałość o środowisko jest często postrzegana jako wyznacznik odpowiedzialności i rzetelności restauracji. Klienci chętniej odwiedzają lokale, które dbają o ekologię, ponieważ mają większe zaufanie do jakości oferowanych produktów oraz usług.

Warto podkreślić, że obowiązek rejestracji w Bazie Danych Odpadowych i prowadzenia związanej z nią dokumentacji to kluczowy aspekt działalności gastronomicznej. Jego przestrzeganie pozwala prowadzić lokal efektywnie i zgodnie z przepisami prawa. 

Bioodpady w restauracji.

Kary i konsekwencje dla lokalu za brak prowadzenia Bazy Danych Odpadowych

Naruszenie przepisów związanych z BDO może skutkować poważnymi sankcjami. Wysokość kary za brak wymaganego sprawozdania zależy od skali naruszeń, ale może wynosić od kilku tysięcy złotych do nawet miliona złotych. W skrajnych przypadkach brak rejestracji w BDO lub niewłaściwe dokonywanie ewidencji może skutkować zakazem prowadzenia działalności gospodarczej.

Oprócz kar finansowych restauratorzy muszą liczyć się z innymi, negatywnymi skutkami, które mogą wpłynąć na wizerunek lokalu. Media często nagłaśniają przypadki nieprzestrzegania przepisów przez przedsiębiorców, co może odstraszyć klientów i zaszkodzić reputacji restauracji. 

Dlatego tak ważne jest, aby właściciele oraz menedżerowie lokali gastronomicznych traktowali swoje obowiązki związane z BDO poważnie i systematycznie dbali o zgodność z przepisami.

BDO a gastronomia – podsumowanie

Restauracje, kawiarnie czy bary bistro wytwarzają różnorodne odpady, takie jak resztki jedzenia, zużyte opakowania, tłuszcze spożywcze czy chemikalia, które wymagają właściwego zarządzania, segregacji i dokumentowania w systemie BDO. 

Proces ten obejmuje rejestrację w bazie, prowadzenie bieżącej ewidencji odpadów, współpracę z certyfikowanymi odbiorcami oraz coroczne sporządzanie sprawozdań. Takie działania pozwalają kontrolować gospodarkę odpadami i minimalizować ryzyko sankcji. 

Nieprzestrzeganie tych obowiązków wiąże się z dotkliwymi karami finansowymi, potencjalnym zakazem prowadzenia działalności, a także negatywnymi konsekwencjami dla reputacji lokalu. 

Dlatego właściwe podejście do realizacji wymogów wynikających z BDO restauracji stanowi nie tylko obowiązek prawny, ale również fundament odpowiedzialnego oraz profesjonalnego zarządzania działalnością.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post BDO w gastronomii – co należy wiedzieć? Poradnik appeared first on Restaumatic.

]]>
Małe zaplecze gastronomiczne – czym się charakteryzuje i jak je wyposażyć? https://www.restaumatic.com/blog/male-zaplecze-gastronomiczne-czym-sie-charakteryzuje-i-jak-je-wyposazyc/ Tue, 10 Dec 2024 12:24:21 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=9153 Zaplecze gastronomiczne jest kluczowym elementem każdej restauracji, kawiarni czy innego lokalu serwującego posiłki. Odbywa się w nim wiele czynności, które są niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości posiłków. Choć często jest niewidoczne dla klientów, ma bezpośredni wpływ na poziom obsługi oraz szybkość serwowania dań. Jak wyposażyć małe zaplecze gastronomiczne? Jakie wymogi sanitarne musi spełniać taka przestrzeń? …

Przeczytaj całość "Małe zaplecze gastronomiczne – czym się charakteryzuje i jak je wyposażyć?"

The post Małe zaplecze gastronomiczne – czym się charakteryzuje i jak je wyposażyć? appeared first on Restaumatic.

]]>
Zaplecze gastronomiczne jest kluczowym elementem każdej restauracji, kawiarni czy innego lokalu serwującego posiłki. Odbywa się w nim wiele czynności, które są niezbędne do zapewnienia wysokiej jakości posiłków. Choć często jest niewidoczne dla klientów, ma bezpośredni wpływ na poziom obsługi oraz szybkość serwowania dań. Jak wyposażyć małe zaplecze gastronomiczne? Jakie wymogi sanitarne musi spełniać taka przestrzeń? Wyjaśniamy w artykule!

Co to jest zaplecze gastronomiczne?

Zaplecze gastronomiczne to część lokalu, która pełni szereg funkcji niezbędnych do prowadzenia działalności gastronomicznej. To właśnie w tej przestrzeni odbywają się czynności, które umożliwiają serwowanie gościom świeżych i smacznych posiłków.

Jakie zadania są realizowane na zapleczu?

Na zapleczu gastronomicznym realizuje się wiele zadań. Należą do nich:

  1. Przygotowanie składników potraw – tutaj odbywa się wstępne przygotowanie składników do obróbki np. mycie, obieranie i krojenie warzyw i owoców czy porcjowanie mięsa, ryb, drobiu. Dodatkowo, w zależności od rodzaju lokalu i typu serwowanej kuchni, w odpowiednich sekcjach roboczych zaplecza mogą być wykonywane różne inne czynności. W sekcji gorącej można przygotowywać dania na ciepło, w sekcji zimnej sałatki lub kanapki, a w słodkiej – desery i wyroby cukiernicze.
  2. Przechowywanie żywności – przestrzeń ta służy do przechowywania zarówno produktów świeżych, jak i mrożonych. W tym celu wykorzystuje się szafy chłodnicze, mroźnicze czy regały.
  3. Mycie naczyń i sprzętu – naczynia, sztućce i sprzęt kuchenny muszą być dokładnie umyte oraz zdezynfekowane. Ta czynność odbywa się w specjalnie wydzielonej części zaplecza.

Ma tu miejsce także załadunek i wyładunek dostaw. Na zapleczu odbywa się również segregacja odpadów. Przestrzeń ta stanowi ważną część lokalu – jej sprawne działanie przekłada się na szybkość realizacji zamówień i zadowolenie klientów.

Mycie naczyń na małym zapleczu gastronomicznym w restauracji.

Jakie są wymagania dotyczące zaplecza w gastronomii?

Każde zaplecze gastronomiczne, niezależnie od jego wielkości, musi spełniać określone wymogi sanitarne. W Polsce przepisy te są jasno określone. Mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności oraz zdrowia zarówno klientów, jak i pracowników. 

Przede wszystkim wymagane jest, aby wszystkie powierzchnie w zapleczu były łatwe do czyszczenia, odporne na wilgoć i wykonane z materiałów, które nie wchodzą w reakcje z żywnością. Ściany i podłogi także powinny być przystosowane do częstej dezynfekcji.

Kolejny ważny element stanowi wentylacja. System ten musi być zaprojektowany tak, aby skutecznie usuwać nadmiar ciepła oraz zapachy powstające w trakcie przygotowywania składników, zapewniając jednocześnie świeże powietrze. 

Oświetlenie również odgrywa istotną rolę – powinno być na tyle intensywne, aby umożliwiało precyzyjną pracę. W małych przestrzeniach dobrze sprawdzają się jasne i energooszczędne lampy LED.

Podział zaplecza na strefy robocze to kolejny kluczowy aspekt. Każda z nich powinna być przeznaczona do określonych zadań – od przyjmowania dostaw, przez przygotowywanie i obróbkę składników, aż po mycie naczyń. W małych lokalach podział ten często bywa uproszczony, jednak nadal musi być zgodny z wymogami prawnymi. Ważne jest oddzielenie produktów surowych od gotowych potraw, aby uniknąć ryzyka skażenia krzyżowego. 

System HACCP, czyli analiza zagrożeń i krytycznych punktów kontroli, wymaga stosowania odpowiednich procedur, które minimalizują ryzyko zanieczyszczenia żywności. Nawet w niewielkim zapleczu obowiązują przepisy nakładające konieczność stosowania odpowiednich metod przechowywania produktów.

Pamiętaj, że małe zaplecze gastronomiczne powinno spełniać normy sanitarne, prawne i higieniczne, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności, komfort pracy personelu oraz działać zgodnie z przepisami.

Porozmawiajmy o systemie POS dla Twojej restauracji!
📞 +48 732-081-111

Jak zaprojektować małe zaplecze gastronomiczne?

Projektowanie i wyposażenie zaplecza to niekiedy spore wyzwanie, zwłaszcza w przypadku niewielkich przestrzeni, gdzie ograniczona powierzchnia wymaga przemyślanych rozwiązań. Istotne jest tu połączenie ergonomii, zgodności z wymogami prawnymi oraz funkcjonalności. Pozwala to maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i zapewnić sprawną obsługę gości.

Każda strefa – czy to magazynowania, przygotowywania składników, czy mycia – musi być zoptymalizowana. Podstawowe elementy, czyli miejsce do przechowywania suchej żywności, chłodnia, zlew czy stanowiska do obróbki żywności, powinny być rozmieszczone tak, aby umożliwić płynne i higieniczne wykonywanie wszystkich czynności. 

Ergonomiczne położenie sprzętu, mebli oraz podział przestrzeni na strefy robocze to klucz do efektywnego funkcjonowania nawet bardzo małego zaplecza kawiarni, restauracji, baru czy innego lokalu gastronomicznego.

Niezbędne urządzenia w małym zapleczu gastronomicznym – infografika.

Jakie urządzenia są niezbędne w małym zapleczu gastronomicznym?

Dobre wyposażenie zaplecza gastronomicznego to podstawa sprawnego funkcjonowania małej gastronomii. Nie można pominąć urządzeń, które są niezbędne do przechowywania żywności i utrzymywania czystości. 

Urządzenia chłodnicze

Jednym z najważniejszych sprzętów są lodówki oraz chłodnie, które pozwalają na przechowywanie produktów wymagających niskiej temperatury. W przypadku niewielkich przestrzeni warto postawić na urządzenia kompaktowe lub modele wielofunkcyjne, pozwalające zaoszczędzić miejsce.

Sprzęty do obróbki potraw

Kuchenki i piece to kolejne nieodzowne elementy wyposażenia. W małych zapleczach szczególnie dobrze sprawdzają się urządzenia łączące kilka funkcji, jak na przykład piekarniki zintegrowane z płytami grzewczymi. Zastosowanie kuchenek indukcyjnych, które są bardziej energooszczędne i łatwiejsze w utrzymaniu czystości, może dodatkowo zwiększyć komfort pracy w niewielkiej kuchni. W skład sprzętów wchodzą również frytownice, grille czy parowary. 

Zestawy garnków i patelni

Wysokiej jakości naczynia kuchenne (garnki, patelnie) zwiększają wygodę i wydajność pracy w kuchni. Trwałe materiały, z których są wykonane, zapewniają efektywność gotowania. Ich solidność sprawia, że będą służyć w kuchni przez lata.

Kucharz przyrządza dania na zapleczu gastronomicznym w restauracji.

Akcesoria kuchenne

Podstawowe narzędzia, takie jak noże, łopatki czy trzepaczki, są niezbędne w pracy każdego kucharza. Inwestycja w wysokiej jakości, trwałe akcesoria gwarantuje komfort pracy podczas przygotowywania potraw.

Zmywarki przemysłowe

Warto pamiętać również o zmywarkach – te przemysłowe są znacznie bardziej wydajne niż zmywarki domowe. Tego rodzaju sprzęty nie tylko oszczędzają czas, ale także pozwalają na spełnienie wymogów sanitarnych w zakresie mycia naczyń.

Meble

Równie ważne są meble. Najlepiej, żeby były wykonane ze stali nierdzewnej – ich trwałość oraz łatwość utrzymania w czystości sprawiają, że są one standardem w gastronomii. W małych kuchniach warto wykorzystać meble na zamówienie, które można maksymalnie dopasować do dostępnej przestrzeni. Blaty robocze, regały czy szafki mogą być zaprojektowane tak, aby optymalnie wykorzystać każdy centymetr powierzchni. 

Kluczowe jest także zapewnienie odpowiedniej liczby pojemników do przechowywania żywności oraz narzędzi kuchennych. Organizacja magazynów w małym zapleczu może być wyzwaniem, ale dzięki zastosowaniu regałów i szuflad można efektywnie zagospodarować przestrzeń, dbając jednocześnie o łatwy dostęp do potrzebnych produktów.

Dobrze zorganizowane małe zaplecze gastronomiczne.

Zaplecze w gastronomii – podsumowanie 

Małe zaplecze gastronomiczne to przestrzeń, która wymaga przemyślanej organizacji, aby zapewnić płynność pracy w restauracji czy kawiarni. Choć ograniczona powierzchnia może stanowić wyzwanie, to odpowiednie zaprojektowanie wnętrza pozwala na efektywne wykorzystanie każdego metra kwadratowego. 

Zastosowanie ergonomicznych rozwiązań oraz dostosowanie wyposażenia do specyfiki działalności lokalu to klucz do sukcesu. Zainwestowanie w wysokiej jakości urządzenia, takie jak kompaktowe lodówki czy wytrzymałe meble, przekłada się na efektywność pracy personelu, a tym samym na zadowolenie klientów. 

Dobrze zaprojektowane zaplecze pozwala na utrzymanie wysokich standardów higieny i bezpieczeństwa, a to jest niezbędne w prowadzeniu każdej działalności gastronomicznej.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Małe zaplecze gastronomiczne – czym się charakteryzuje i jak je wyposażyć? appeared first on Restaumatic.

]]>
Raport miesięczny a dobowy z kasy fiskalnej – czym się różnią i jak je wygenerować? https://www.restaumatic.com/blog/raport-miesieczny-a-dobowy-z-kasy-fiskalnej-czym-sie-roznia-i-jak-je-wygenerowac/ Fri, 22 Nov 2024 09:11:20 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=8984 Raporty z kasy fiskalnej są nieodłącznym elementem działalności lokalu gastronomicznego. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje raportów: dobowy i miesięczny. Służą one do wykazywania przychodów oraz spełniania obowiązków podatkowych. Różnią się pod względem zawartości i częstotliwości generowania. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób je tworzyć. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy ich wygenerowanie nastąpi po obowiązującym terminie.  …

Przeczytaj całość "Raport miesięczny a dobowy z kasy fiskalnej – czym się różnią i jak je wygenerować?"

The post Raport miesięczny a dobowy z kasy fiskalnej – czym się różnią i jak je wygenerować? appeared first on Restaumatic.

]]>
Raporty z kasy fiskalnej są nieodłącznym elementem działalności lokalu gastronomicznego. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje raportów: dobowy i miesięczny. Służą one do wykazywania przychodów oraz spełniania obowiązków podatkowych. Różnią się pod względem zawartości i częstotliwości generowania. W artykule wyjaśniamy, w jaki sposób je tworzyć. Podpowiadamy też, co zrobić, gdy ich wygenerowanie nastąpi po obowiązującym terminie. 

Co to jest raport miesięczny z kasy fiskalnej?

Raport miesięczny to zestawienie wszystkich transakcji z danego miesiąca, które zostały zarejestrowane w kasie fiskalnej. Zawiera informacje o przychodach firmy (restauracji), łącznych obrotach oraz innych istotnych danych potrzebnych do rozliczeń podatkowych. 

To obowiązkowy dokument, który musi być generowany na koniec każdego miesiąca. Zazwyczaj powinno mieć to miejsce w ostatnim dniu roboczym lub w terminie wymaganym przez prawo. Najczęściej do 25. dnia kolejnego miesiąca. 

Miesięczny raport fiskalny jest istotnym elementem skutecznego zarządzania restauracją. Dlaczego? Pozwala bowiem na śledzenie obrotów restauracji, identyfikację najpopularniejszych pozycji w menu oraz wykrycie ewentualnych nieprawidłowości finansowych.

Dzięki temu możliwe jest efektywne zarządzanie budżetem i podejmowanie świadomych decyzji dotyczących zakupów, promocji czy inwestycji w lokalu. Porównując dane z poprzednich miesięcy, można ocenić, czy wprowadzone zmiany (np. nowa karta menu lub promocje) przyniosły oczekiwane rezultaty.

Raporty są szczególnie ważne do rozliczenia podatku VAT. Dokumentują całość obrotu z kasy i stanowią podstawę do prawidłowego przygotowania deklaracji podatkowej. W niektórych przypadkach możliwe jest wygenerowanie tzw. zerowego raportu miesięcznego (jeśli w danym miesiącu nie było sprzedaży).

Kelnerka w restauracji drukuje raport miesięczny.

Jak wygenerować raport miesięczny?

Aby wygenerować raport miesięczny z kasy fiskalnej, musisz: 

  • odnaleźć na ekranie kasy menu raportów,
  • wybrać „Raport miesięczny”,
  • potwierdzić swój wybór.

Przed przygotowaniem dokumentu upewnij się, że obejmuje on odpowiedni okres (bieżący miesiąc). Po potwierdzeniu wyboru kasa wygeneruje zestawienie, które możesz zachować.

Raport dobowy z kasy fiskalnej – czym się charakteryzuje?

Raport dobowy to dokument, który powinien być generowany każdego dnia, na koniec pracy kasy fiskalnej. Dokumentuje obroty, wartość sprzedaży oraz ilość zarejestrowanych paragonów. Jego celem jest zestawienie wszystkich transakcji przeprowadzonych w ciągu jednego dnia roboczego. 

Generowanie raportu dobowego jest obligatoryjne i stanowi ważny element kontroli nad finansami lokalu. Brak takiego zestawienia może prowadzić do niezgodności w rozliczeniach i problemów z urzędem skarbowym.

Jak wydrukować raport dobowy?

Do generowania zestawienia możesz przystąpić dopiero po zakończeniu sprzedaży w lokalu. W menu kasy znajdź opcję „Raport dobowy” lub „Zakończenie dnia”. Wybranie odpowiedniej opcji pozwala na automatyczne stworzenie dokumentu fiskalnego. Po wybraniu tej opcji kasa fiskalna automatycznie rozpocznie jego przygotowywanie/drukowanie. Zestawienie należy dokładnie sprawdzić, aby upewnić się, że wszystkie dane są prawidłowo zarejestrowane. 

Kelner drukuje raport dobowy w restauracji.

Raport miesięczny i dobowy z kasy fiskalnej po terminie – co zrobić?

Brak terminowego wygenerowania raportu dobowego lub miesięcznego może prowadzić do konsekwencji podatkowych. 

Jeśli zapomniałeś ich wydrukować na czas, oto co możesz zrobić:

  1. Wygeneruj pominięty dokument – większość kas fiskalnych pozwala na stworzenie zaległych raportów dobowych i miesięcznych. W menu kasy wybierz odpowiednią datę i postępuj według wskazówek na urządzeniu. Jeśli zapomnisz wydrukować raport dobowy, a w lokalu nie miała miejsca żadna sprzedaż, to możesz go swobodnie wygenerować. A co zrobić, gdy się odbyła? Musisz przygotować zapomniane zestawienie dobowe i załączyć je do wydruku z kolejnego dnia. 
  2. Skonsultuj się z serwisem kas fiskalnych – jeśli masz problem z wygenerowaniem raportu po terminie, warto skontaktować się z obsługą techniczną kas. Pracownicy serwisu mogą pomóc w rozwiązaniu problemu oraz zaproponować naprawę ewentualnych niezgodności w systemie.

Pamiętaj jednak, aby unikać opóźnień – regularne generowanie raportów dobowych i miesięcznych jest niezbędne dla prawidłowego rozliczania podatków.

Raporty z kasy fiskalnej a POS w gastronomii

System POS zintegrowany z drukarką fiskalną, oferuje właścicielom restauracji dodatkowe funkcje ułatwiające zarządzanie raportami. Dzięki nim takie zestawienia dobowe i miesięczne można generować szybko i sprawnie, a całość dokumentacji jest przechowywana w jednym miejscu. To znacznie ułatwia zarządzanie finansami oraz prowadzenie rozliczeń z urzędem skarbowym.

To ważne!
W systemie RePOS możliwy jest wydruk raportów dobowych (więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu). Z kolei raporty miesięczne należy drukować bezpośrednio z poziomu drukarki fiskalnej.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Jakie są zalety korzystania z systemu POS w restauracji, jeśli chodzi o raporty z drukarki fiskalnej? Oto najważniejsze z nich:

  • automatyczne przesyłanie danych do drukarki fiskalnej – dzięki temu proces wystawiania danego raportu odbywa się bez błędów, 
  • łatwy dostęp do danych – wszystkie zestawienia są dostępne i zapisane w panelu systemu, co usprawnia ich przeglądanie i archiwizację,
  • optymalizacja pracy – zautomatyzowanie procesu raportowania oszczędza czas i pozwala skupić się na obsłudze klientów oraz zarządzaniu lokalem.

Aby wydrukować raport dobowy w RePOSie, czyli w systemie POS od Restaumatic, należy  przejść do „Ustawień” i kliknąć rekord „Drukuj raport dobowy”. W kolejnym kroku trzeba wybrać model drukarki podłączony do systemu. Gotowe.

Drukowanie raportu dobowego za pośrednictwem systemu RePOS.

To ważne!
Każde kliknięcie w „Drukuj raport dobowy” i wybranie modelu urządzenia od razu wywołuje wydruk raportu dobowego. Nie należy zatem testować tej funkcjonalności bez faktycznej potrzeby uzyskania raportu.

Podsumowanie

Raporty dobowe i miesięczne z kasy fiskalnej są niezbędnym elementem prawidłowego funkcjonowania każdego lokalu gastronomicznego. Oba dokumenty powinny być generowane terminowo. W przypadku opóźnień należy jak najszybciej naprawić sytuację. 

Każdy z raportów pełni ważną rolę w dokumentacji fiskalnej. Musi być przechowywany zgodnie z wymogami prawnymi. Zestawienie w formie papierowej trzymaj w bezpiecznym miejscu i chroń przed ewentualnym zniszczeniem. Wyciąg z kasy fiskalnej online przechowuj na odpowiednim nośniku (np. dysku twardym). Zadbaj, by nikt niepowołany nie miał dostępu do tych dokumentów.

Okres przechowywania raportów fiskalnych jest ściśle określony w przepisach podatkowych. Wynosi 5 lat od końca roku, w którym obowiązuje termin płatności podatku.

Pamiętaj, że korzystanie z systemu RePOS, może znacznie ułatwić zarządzanie raportami oraz zoptymalizować codzienną pracę w lokalu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach oprogramowania, to skontaktuj się nami. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na Twoje pytania.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Raport miesięczny a dobowy z kasy fiskalnej – czym się różnią i jak je wygenerować? appeared first on Restaumatic.

]]>
Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów https://www.restaumatic.com/blog/najlepszy-system-pos-dla-restauracji/ Mon, 18 Nov 2024 13:44:26 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=6767 Doskonale wiemy, jakim utrudnieniem dla restauracji jest brak dobrego systemu do zarządzania. Szukasz najlepszego systemu POS dla gastronomii lub Twój dostawca wypowiedział umowę? Zobacz ranking dostępnych rozwiązań i poznaj ich najważniejsze funkcje. Porównanie najpopularniejszych systemów POS dla restauracji Wybór odpowiedniego systemu POS (Point of Sale) jest kluczowy do efektywnego prowadzenia restauracji. Coraz większe oczekiwania klientów …

Przeczytaj całość "Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów"

The post Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów appeared first on Restaumatic.

]]>
Doskonale wiemy, jakim utrudnieniem dla restauracji jest brak dobrego systemu do zarządzania. Szukasz najlepszego systemu POS dla gastronomii lub Twój dostawca wypowiedział umowę? Zobacz ranking dostępnych rozwiązań i poznaj ich najważniejsze funkcje.

Porównanie najpopularniejszych systemów POS dla restauracji

Wybór odpowiedniego systemu POS (Point of Sale) jest kluczowy do efektywnego prowadzenia restauracji. Coraz większe oczekiwania klientów i rosnąca konkurencja w branży wymagają doboru narzędzi, które ułatwią kierowanie lokalem. System POS pozwala na zarządzanie zamówieniami, kontrolowanie płatności, a także wspomaga integrację z różnymi kanałami sprzedaży online. Dostępnych jest wiele rozwiązań, które różnią się funkcjonalnościami i ceną. Poniżej opisujemy najpopularniejsze opcje – zobacz, co wyróżnia poszczególne systemy POS dla gastronomii.

Wybór najlepszego systemu POS ułatwi sprawną obsługę klientów w restauracji.

POSBistro

POSBistro to system, który pozwala na zarządzanie sprzedażą i magazynem. Posiada intuicyjny interfejs, który umożliwia sprawną obsługę klientów, nawet w godzinach szczytu. System POSBistro umożliwia zintegrowanie zamówień online z serwisami dowozowymi. Oferuje również raporty sprzedaży i analizę danych. Integracja z terminalami płatniczymi oraz drukarkami fiskalnymi sprawia, że proces płatności jest bezproblemowy. System niestety nie posiada integracji z wirtualną kasą fiskalną. POSBistro działa zarówno na tabletach, jak i komputerach.

Dotykačka

Dotykačka ułatwia zarządzanie zamówieniami i dostawami. Umożliwia również opcję podziału rachunku, która jest przydatna w przypadku większych grup klientów. Ważną funkcjonalnością jest możliwość zarządzania magazynem – Dotykačka automatycznie aktualizuje stany po każdym zamówieniu, co minimalizuje ryzyko braków towarów. System oferuje raporty, które pomagają w analizie sprzedaży i monitorowaniu rentowności. Dzięki integracji z terminalami płatniczymi i drukarkami fiskalnymi proces płatności jest szybki, nie jest jednak możliwa integracja tego systemu z wirtualną kasą fiskalną.

GoPOS

GoPOS to system, który pozwala na obsługę zamówień w restauracji, barze czy kawiarni, a także zarządzanie dostawami jedzenia. GoPOS umożliwia integrację z różnymi platformami do zamówień online. System oferuje również funkcję rozliczania napiwków, umożliwia generowanie raportów sprzedaży i analizowanie wyników finansowych oraz monitorowanie popularności dań. Integracja z terminalami płatniczymi zapewnia bezpieczne transakcje. System wspiera również obsługę promocji oraz zniżek i działa w trybie offline – możliwe jest kontynuowanie sprzedaży nawet w przypadku problemów z internetem.

Gastro POS

Gastro POS to system wykorzystywany restauracjach, barach oraz innych lokalach gastronomicznych. Pozwala na zarządzanie sprzedażą, magazynem oraz personelem. System umożliwia przyjmowanie zamówień oraz ich realizację. Gastro POS oferuje również funkcję integracji z platformami do zamówień online oraz ułatwia prowadzenie sprzedaży na wynos i z dostawą. System posiada rozbudowane raporty sprzedaży, które pozwalają na analizę wyników finansowych. System obsługuje różne formy płatności, w tym karty i płatności mobilne, a obsługa terminali jest w pełni zintegrowana.

S4H POS

S4H POS oferuje wsparcie w zakresie przyjmowania i realizacji zamówień, zarządzania magazynem oraz personelem. System pozwala na przyjmowanie zamówień zarówno na miejscu, jak i na wynos. Dzięki funkcjom raportowania, właściciele lokali mogą na bieżąco analizować wyniki sprzedaży. System wspiera również integrację z drukarkami fiskalnymi oraz terminalami płatniczymi. S4H oferuje także integrację z systemami rezerwacyjnymi, platformami do zamówień online oraz obsługuje także różne formy płatności, w tym karty i płatności mobilne. 

Papu.io

Papu.io pozwala na przyjmowanie zamówień, realizację płatności oraz umożliwia integrację z różnymi platformami do zamówień online. System oferuje także funkcje raportowania, można więc na bieżąco monitorować sprzedaż i rentowność lokalu. Papu.io wspiera także zarządzanie dostawami m.in. przez aplikację dla kierowców. System to również wsparcie dla personelu restauracji – KDS znacznie usprawnia komunikację na linii kuchnia-kelnerzy i przyspiesza realizację bieżących zamówień. Papu.io ułatwia analizę stanu restauracji – raporty pozwalają prześledzić ilość zamówień i rentowność lokalu.

RePOS

RePOS to system, który zapewnia kompleksowe zarządzanie lokalami gastronomicznymi. Nasz system pozwala na szybkie przyjmowanie zamówień zarówno w lokalu, jak i online. RePOS oferuje rozbudowane funkcje raportowania, dzięki czemu właściciele restauracji mogą dokładnie analizować wyniki sprzedaży i podejmować lepsze decyzje biznesowe. System integruje się z platformami płatniczymi, co przyspiesza proces zakupu i minimalizuje czas obsługi klientów.

Nasz POS wspiera programy lojalnościowe, które mogą przyciągać stałych klientów i zwiększać obroty lokalu. RePOS oferuje także integrację z portalami do zamawiania jedzenia. Na uwagę zasługuje też nasze rozwiązanie dla restauracji, które potrzebują wsparcia kurierów zewnętrznych. Dzięki Giełdzie Kurierów nie trzeba ponosić stałych kosztów związanych z utrzymywaniem własnego dostawcy – możesz w łatwy sposób zamówić kuriera Wolt Drive i Glovo on Demand, wtedy gdy go potrzebujesz.

Rozpocznij swoją przygodę z systemem RePOS. Wypełnij formularz kontaktowy, a nasz specjalista porozmawia z Tobą i odpowie na wszystkie pytania.

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

RePOS to bardzo rozbudowane narzędzie, którego funkcjonalności najlepiej przybliżają przykłady z życia. Poznaj zatem historię Pawła, który skorzystał z dostarczanego przez nas systemu POS.

Dlaczego warto wybrać system RePOS dla restauracji?

Na początku był chaos. To nie mit o powstaniu świata, ale historia Pawła, początkującego restauratora z Poznania. Jego pizzeria opierała organizację głównie w pliku z arkuszem kalkulacyjnym, a zamówienia spływały na tradycyjne karteczki.

Proste rozwiązania sprawdzały się przez kilka miesięcy, ale im więcej spływało zamówień, tym więcej pojawiało się pomyłek. Coraz częściej klienci skarżyli się na błędy w dostawach lub długi czas ich realizacji. To wpłynęło na ich opinię na temat restauracji i spowodowało odejście do konkurencji.

Sprzedaż szybko zaczęła spadać. Frustracja rosła nie tylko wśród klientów, ale także jego pracowników. Dlatego Paweł podjął się gaszenia pożaru. Zaczął czytać poradniki na temat lepszego zarządzania restauracją. Zdecydował, że dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z systemu POS. Poprzez wyszukiwarkę Google trafił na RePOS od Restaumatic. Postanowił nawiązać z nami współpracę. W ramach systemu otrzymał narzędzie panel restauratora, czyli działający w przeglądarce program do samodzielnej edycji menu i zbierania statystyk sprzedaży. Odpowiedział on na jego wyzwania. Ta decyzja okazała się kamieniem milowym w rozwoju jego biznesu. Zobacz, jakie zalety systemu RePOS dostrzegł Paweł.

Zalety RePOS

  • Szybkość i dokładność: kiedy masz dużo klientów, musisz być szybki i dokładny. RePOS pomaga w sprawnym przetwarzaniu zamówień, bez pomyłek.
  • Kontrola nad zamówieniami: już nie musisz szukać zamówień na karteczkach lub w arkuszu Excela. W panelu restauratora wszystkie informacje są w jednym miejscu – na tablecie, telefonie lub komputerze. Możesz łatwo znaleźć wszystkie zamówienia, dane klientów, informacje o kurierach i inne dane nt. restauracji.
  • Raportowanie: zamiast liczyć wszystko ręcznie, panel restauratora sam generuje dla Ciebie raporty. To oznacza, że możesz szybko zobaczyć, ile zarobiłeś, ile zamówień zrealizowałeś itp.
  • Więcej czasu na obsługę klienta: kiedy używasz RePOS, nie tracisz czasu na szukanie karteczek czy wprowadzanie danych do pliku. Zamiast tego możesz skupić się na obsłudze klientów i sprawić, że będą mieli pozytywne doświadczenia z restauracją i chętniej do niej wracali.
  • Wsparcie marketingowe: nie tylko możemy przygotować dla Ciebie stronę internetową z systemem zamówień, ale także wesprzeć funkcjami marketingu automatycznego, takimi jak generator kodów rabatowych czy kampanie SMS. 
Zalety RePOS i panelu restauratora.

Dzięki wprowadzeniu systemu RePOS Paweł zyskał solidnego partnera, który pomaga mu w prowadzeniu restauracji. Od teraz pracuje szybciej i sprawniej! Jego sprzedaż nie tylko osiągnęła poziom sprzed kryzysu, ale także zaczęła dynamicznie rosnąć z każdym miesiącem (średnio o 5-10%). Skąd to wiedział? Oczywiście ze szczegółowych statystyk, które posiada system POS. Więcej o przydatnych dla niego funkcjach napisaliśmy poniżej.

Najlepszy POS dla restauracji - przydatne funkcje.

Funkcje RePOS i panelu restauratora, z których możesz skorzystać

Powyżej przedstawiliśmy elementy, na których najbardziej zależało restauratorowi. Podzieliliśmy nasze rozwiązania pod kątem wyzwań, z którymi mierzą się osoby zajmujące się gastronomią. 

System RePOS i panel restauratora umożliwiły Pawłowi efektywną i szybką obsługę gości restauracji. Dodatkowo pozwoliły na uruchomienie kampanii promocyjnych, które pomogły w przyciągnięciu nowych klientów. Akcje marketingowe stały się również dla niego sposobem na wzmocnienie relacji z klientami, którzy chętniej do niego wracali.  

Więcej o stosowanych przez niego marketingu automatycznym przeczytasz w artykule “Jak wykorzystać popularne święta, żeby zwiększyć sprzedaż w restauracji?“.

Paweł łatwo zintegrował system z systemami kasowymi. Dzięki RePOS mógł liczyć na płynne przeprowadzanie transakcji i zwiększenie obrotów. Ponadto restaurator odkrył nowe sposoby obsługi zamówień i zmaksymalizował swoje zyski.

Ty również możesz to zrobić. Postaw na najlepszy system POS dla restauracji, zautomatyzuj proces obsługi i zwiększ swoje obroty.

Ranking systemów POS – podsumowanie

Systemy POS dla gastronomii nie tylko ułatwiają zarządzanie zamówieniami i płatnościami, ale także wspierają obsługę klientów, dostawy oraz działania marketingowe. Jednak by spełniały swoją rolę, muszą być odpowiednio dobrane. W tym artykule omówiliśmy wiele rozwiązań, które różnią się funkcjonalnością, wsparciem technicznym i sposobem rozliczeń. Wiele funkcjonalności pojawia się w każdym systemie, jednak są takie, które nie zostały uwzględnione w niektórych POSach. 

W poniższej tabeli przedstawiamy porównanie najpopularniejszych systemów, które mogą być przydatne dla gastronomii. Zobacz, czym się one różnią i wybierz najlepszy POS dla swojej restauracji.

POSBistroDotykačkaGoPOSRePOSGastro POSS4HPapu
zarządzanie zamówieniami✔✔✔✔✔✔✔
zarządzanie menu✔✔✔✔✔✔✔
integracja z systemami do zamawiania jedzenia✔✔✔✔✔✔✔
zarządzanie dostawami✔✔✔✔✔✔✔
integracja z wirtualną kasą fiskalną❌❌✔✔✔✔✔
Kitchen Display System✔✔✔✔✔✔✔
graficzna obsługa sali✔✔✔✔✔✔❌
możliwość generowania raportów✔✔✔✔✔✔✔
wyświetlanie informacji dot. połączenia przychodzącego✔❌✔✔✔✔✔
integracja z zewnętrznymi kurierami❌❌✔✔✔❌❌
wystawianie faktur✔✔✔✔✔✔✔

Zakres dostępnych funkcjonalności systemów został ustalony na dzień publikacji przedmiotowego artykułu.

Skorzystaj z POS najlepiej dostosowanego do Twoich potrzeb!

Jako twórcy RePOS jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązania będą odpowiedzią na niemal wszystkie potrzeby systemowe Twojej restauracji. Pamiętaj, że dzięki współpracy z nami zyskujesz:

  • wsparcie wdrożeniowe i opiekę specjalisty – służymy wsparciem na każdym etapie współpracy,
  • jasny system rozliczeń – płacisz tylko za funkcje, których potrzebujesz, by sprawnie prowadzić swoją restaurację,
  • dużo funkcjonalności, które wyniosą Twoją restaurację na wyższy poziom – dowiedz się więcej o obsłudze zamówień telefonicznych, zarządzaniu dostawami i stronie www restauracji,
  • nieustanny rozwój systemu na podstawie sugestii klientów – jesteśmy w stałym kontakcie z restauratorami, testujemy z nimi nowe rozwiązania i wprowadzamy te, które faktycznie odpowiadają na ich potrzeby.

Chcesz zobaczyć, jak RePOS działa w praktyce? Umów się na niezobowiązującą i bezpłatną prezentację systemu, która potrwa zaledwie 10 minut!

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Najlepszy POS dla restauracji – ranking najpopularniejszych systemów appeared first on Restaumatic.

]]>
Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku https://www.restaumatic.com/blog/ile-zarabia-kelner-w-restauracji-poznaj-aktualne-zarobki-na-tym-stanowisku/ Mon, 18 Nov 2024 11:37:16 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=8907 Zarobki kelnerów bywają zróżnicowane, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ m.in. charakter lokalu czy też wysokość napiwków. W artykule przeanalizujemy aktualne stawki obowiązujące na tym stanowisku, a także wskażemy, co wpływa na ich wysokość. Omówimy, jak doświadczenie i odpowiednia obsługa  gości mogą zwiększyć dochody w tej grupie zawodowej. Ile zarabia …

Przeczytaj całość "Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku"

The post Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku appeared first on Restaumatic.

]]>
Zarobki kelnerów bywają zróżnicowane, a ich wysokość zależy od wielu czynników. Ma na nie wpływ m.in. charakter lokalu czy też wysokość napiwków. W artykule przeanalizujemy aktualne stawki obowiązujące na tym stanowisku, a także wskażemy, co wpływa na ich wysokość. Omówimy, jak doświadczenie i odpowiednia obsługa  gości mogą zwiększyć dochody w tej grupie zawodowej. Ile zarabia kelner w Polsce? Zajrzyj do artykułu!

Średnie zarobki kelnera w Polsce

Zarobki kelnerów w Polsce mogą znacząco się różnić w zależności od miejsca zatrudnienia oraz doświadczenia pracowników. Ile zarabia kelner miesięcznie? Według aktualnych danych, średnie wynagrodzenie wynosi od ok. 4000 do ok. 5000 zł brutto na miesiąc1

Co istotne, w gastronomii oprócz pensji podstawowej kelnerzy otrzymują napiwki, które zwiększają ich zarobki. Napiwek to dobrowolna kwota, którą gość przekazuje kelnerowi w ramach podziękowania za jego obsługę. W restauracjach, znajdujących się w lokalizacji o dużym natężeniu ruchu, mogą one wynosić dodatkowych kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych miesięcznie. Zasada jest prosta: im więcej gości odwiedzi restaurację, tym więcej z nich może ofiarować taką dodatkową sumę pieniędzy personelowi.

Infografika - co wpływa na zarobki kelnera.

Co wpływa na zarobki kelnera?

Na poziom wynagrodzenia kelnera wpływa wiele czynników. Znaczenie ma lokalizacja, w której znajduje się restauracja, jej charakter i renoma czy też doświadczenie pracownika. 

Doświadczenie zawodowe

Doświadczenie zawodowe ma wpływ na wysokości zarobków kelnera. Pracownicy z dłuższym stażem pracy sprawniej obsługują większą liczbę gości (co jest szczególnie cenne w godzinach szczytu). Potrafią też lepiej zarządzać czasem, dzięki czemu goście nie muszą długo czekać na obsługę. 

Doświadczeni kelnerzy często też lepiej rozumieją potrzeby klientów i potrafią zająć się nimi sprawniej niż niedoświadczeni pracownicy. Kelner z doświadczeniem jest więc cennym nabytkiem dla lokalu. Z tego też względu restauratorzy mogą oferować takiemu kandydatowi wyższe wynagrodzenie.

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z kelnerowaniem, są zazwyczaj wynagradzane według stawki minimalnej. Wygrodzenie minimalne jest każdego roku określane przez rząd.

Typ i prestiż lokalu 

Rodzaj restauracji również wpływa na wysokość wynagrodzenia dla kelnera. W ekskluzywnych lokalach, w których goście często zostawiają wyższe napiwki, może on liczyć na większą pensję lub premie.

Ponadto w prestiżowych restauracjach standard serwisu kelnerskiego jest wysoki i wymaga od kelnera pełnego profesjonalizmu, znajomości różnych metod obsługi gości i nienagannych manier. Dlatego też, w takich miejscach, stawka godzinowa często wynosi ponad 30-40 zł brutto, a napiwki mogą stanowić istotny dodatek do pensji.

W ekskluzywnych lokalach klienci chętniej zostawiają wysokie napiwki.

Lokalizacja restauracji 

Lokalizacja restauracji ma duży wpływ na wysokość wynagrodzenia dla kelnera. W mniejszych miejscowościach pensja na tym stanowisku jest często niska i nie przekracza najniższej krajowej. 

W dużych miastach – takich jak Warszawa, Poznań czy Kraków – kelnerzy mogą liczyć na pensje średnio powyżej 5000 złotych brutto2.  Wysokość wypłaty wynika głównie z wysokich kosztów utrzymania w takich ośrodkach miejskich. Restaurator, aby przyciągnąć i zatrzymać personel, musi zaoferować odpowiednie wynagrodzenie. 

Duże znaczenie ma też okolica, w której znajduje się lokal. Jeśli jest on położony w ruchliwym miejscu, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie przyciągał więcej gości. Z kolei większa liczba klientów może powodować wzrost zysków dla restauracji, co często przekłada się na atrakcyjniejsze wynagrodzenie dla kelnerów.

Godziny pracy 

Kelnerzy często pracują w systemie zmianowym – w tym wieczorami, w weekendy czy święta. Zmiany te są zazwyczaj bardziej opłacalne. Z czego to wynika? Wieczorami lub w okresie świątecznym goście ulegają magii panującej atmosfery. Często są w wyjątkowym nastroju i chętniej obdarowują kelnera większym napiwkiem. 

Wynagrodzenie może być także większe, jeśli restaurator oferuje dla personelu dodatki z tytułu pracy wieczorami, w weekendy lub święta.

System wynagrodzenia 

W niektórych restauracjach obowiązuje system wynagrodzeń, wedle którego kelnerzy otrzymują pensję podstawową oraz napiwki do podziału. W takim przypadku pieniądze uzyskane dodatkowo od klientów nie są zatrzymywane wyłącznie przez kelnera, który obsłużył danego gościa. Dokonuje się ich podziału między innymi kelnerami (obecnymi na zmianie).

W Polsce napiwki zazwyczaj wynoszą od 5% do 10% rachunku, ale w niektórych lokalach, szczególnie tych bardziej ekskluzywnych, goście zostawiają nawet 15-20%. Ostateczna kwota do podziału zależy więc od liczby klientów, ich zadowolenia oraz standardu obsługi.

Napiwki to istotny element wynagrodzenia kelnerów.

Jakie triki kelnerskie wpływają na wysokość napiwku?

Zadowolenie klientów w restauracji to klucz do wyższych napiwków. Kelnerzy mają swoje metody, aby zdobyć uznanie gości.

Oto kilka trików (sposobów), które mogą stosować:

  1. Doskonała obsługa klienta

Jednym z najważniejszych elementów wpływających na napiwki jest jakość obsługi. Kelner, który potrafi dostosować swoje podejście do klientów, ma duże szanse na uzyskanie od nich pokaźnych napiwków. Powinien być uprzejmy, pomocny i profesjonalny. Musi umieć zadbać o dobre samopoczucie gości i zapewnić im obsługę na najwyższym poziomie.

  1. Budowanie relacji z gośćmi 

Budowanie relacji z gośćmi restauracji polega na tworzeniu z nimi specjalnej więzi. Kelner powinien sprawić, że klient poczuje się otoczony należytą opieką, zainteresowaniem i indywidualnym podejściem. Gość ma się czuć wyjątkowo.

Proste gesty – takie jak zapamiętanie preferencji żywieniowych stałych gości czy reagowanie na ich potrzeby – mogą znacząco wpłynąć na to, ile kelner otrzyma napiwku. 

Kelner, który ma dobre podejście do klientów, często może liczyć na wyższe napiwki.
  1. Profesjonalizm i dbałość o szczegóły 

Profesjonalny kelner powinien dokładnie znać menu, w tym wszystkie dania, ich składniki czy potencjalne alergeny. Dodatkowo musi dbać o estetykę serwowania posiłków, ułożenie sztućców na stole i dyskretnie podążać za potrzebami gości.

Ważną umiejętnością kelnera jest także znajomość technik sprzedaży, pozwalających na dopasowanie oferty dodatkowych produktów (np. win) do indywidualnych preferencji klienta oraz serwowanego dania. Kelner powinien doskonale porozumiewać się z gośćmi i dbać o swój czysty, schludny wygląd.

  1. Rekomendowanie dań i napojów 

Umiejętność rekomendowania potraw i napojów to sztuka, którą cenią zarówno klienci, jak i pracodawcy. Kelner, który potrafi zachęcić gości do zamówienia dodatkowych pozycji z menu, np. deserów czy drinków, może zwiększyć nie tylko rachunek, ale także swoje napiwki. Trzeba jednak pamiętać, aby rekomendacje były autentyczne i oparte na wiedzy o menu.

Dzięki systemowi POS zarówno właściciel restauracji, jak i kelner ma możliwość sprawdzenia statystyk sprzedaży poszczególnych pozycji w menu. To pozwala ustalić, które dania lub napoje sprzedają się najlepiej, a które warto jeszcze bardziej polecać gościom. 

Wypełnij formularz, by poznać naszą ofertę

  1. Dostosowanie podejścia do potrzeb klienta

Klienci różnią się swoimi preferencjami: niektórzy lubią, gdy kelner angażuje się w rozmowę, inni wolą, kiedy obsługa jest szybka i nienachalna. Umiejętność rozpoznania potrzeb gości oraz dostosowanie się do nich może znacząco wpłynąć na zadowolenie gości, a co za tym idzie, na wysokość napiwków.

Ile zarabia kelner? Podsumowanie

Zarobki kelnera w Polsce są zróżnicowane i zależą od wielu czynników. Średnia pensja wynosi od 4000 do 5000 złotych brutto, ale osoby pracujące w bardziej prestiżowych lokalach mogą zarabiać znacznie więcej. 

Napiwki mogą stanowić istotny dodatek do pensji i wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Jest to zależne od miejsca pracy i jakości obsługi.

Warto podkreślić, że napiwki dla kelnerów mogą stanowić ważny element zarządzania restauracją. Dla managera lokalu często są wskaźnikiem jakości wykonywanych przez nich obowiązków. Jeśli regularnie otrzymują oni wysokie napiwki, może to oznaczać, że klienci są zadowoleni z ich obsługi. A jak wiadomo, zadowolenie gości jest kluczem do sukcesu restauracji. 

Natomiast, jeżeli rzadko dostają taką gratyfikację od gości, to manager powinien pomyśleć np. nad wdrożeniem szkoleń z obsługi lub dokonać zmian na stanowiskach kelnerskich w lokalu.

Trzeba podkreślić, że z perspektywy trendów na rynku pracy, gastronomia w Polsce rozwija się dynamicznie, a zawód kelnera, oferuje ciekawe perspektywy zawodowe i możliwość osiągania satysfakcjonujących zarobków.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

1, 2 https://wynagrodzenia.pl/moja-placa/ile-zarabia-kelner

The post Ile zarabia kelner w restauracji? Poznaj aktualne zarobki na tym stanowisku appeared first on Restaumatic.

]]>
Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? https://www.restaumatic.com/blog/kasa-fiskalna-online-do-restauracji-jak-dziala-i-ulatwia-prace-lokalu/ Wed, 13 Nov 2024 12:07:29 +0000 https://www.restaumatic.com/blog/?p=8881 Kasa fiskalna online stanowi jedno z kluczowych narzędzi w gastronomii. To nowoczesne rozwiązanie, które może znacząco usprawnić pracę lokalu. Rejestruje sprzedaż, ułatwia kontrolę nad transakcjami i pomaga w sprawnym rozliczaniu się z fiskusem. Co więcej, można ją połączyć z systemem POS. Warto wiedzieć, że taki zabieg przynosi liczne korzyści dla restauratora. Jakie? Dowiesz się z …

Przeczytaj całość "Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu?"

The post Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? appeared first on Restaumatic.

]]>
Kasa fiskalna online stanowi jedno z kluczowych narzędzi w gastronomii. To nowoczesne rozwiązanie, które może znacząco usprawnić pracę lokalu. Rejestruje sprzedaż, ułatwia kontrolę nad transakcjami i pomaga w sprawnym rozliczaniu się z fiskusem. Co więcej, można ją połączyć z systemem POS. Warto wiedzieć, że taki zabieg przynosi liczne korzyści dla restauratora. Jakie? Dowiesz się z artykułu!

Czym się charakteryzuje kasa fiskalna online dla gastronomii?

Kasa fiskalna online to urządzenie, które automatycznie łączy się z Centralnym Repozytorium Kas (CRK). W ten sposób przekazuje do niego dane o każdej transakcji odbywającej się w czasie rzeczywistym. 

Korzystanie z kas fiskalnych online jest ważnym elementem sprawnego zarządzania lokalem. Pozwala bowiem na poprawne dokumentowanie sprzedaży oraz terminowe rozliczenia z fiskusem. Te elementy są kluczowe dla prowadzenia restauracji zgodnie z prawem. 

Kelner korzysta z kasy fiskalnej online w restauracji.

Kasa fiskalna online – od kiedy jest obowiązkowa w gastronomii?

Kasa fiskalna online jest obowiązkowa w lokalach gastronomicznych od 1 stycznia 2021 roku. Zgodnie z wprowadzonymi wówczas przepisami, restauracje, kawiarnie, bary i inne punkty gastronomiczne muszą z niej korzystać1.

Dzięki temu fiskus ma bieżący dostęp do danych o sprzedaży, a to m.in. minimalizuje ryzyko oszustw podatkowych. Wprowadzenie tego obowiązku miało także na celu poprawę efektywności rozliczeń w branży gastronomicznej, która charakteryzuje się dużą liczbą transakcji i zamówień realizowanych w krótkim czasie.

Jak działa kasa fiskalna online w restauracji?

Kasy fiskalne online działają w sposób zautomatyzowany, co znacznie ułatwia prowadzenie sprzedaży w lokalach gastronomicznych. Każda transakcja jest rejestrowana i natychmiastowo przesyłana do Centralnego Repozytorium Kas. 

Dzięki temu można na bieżąco monitorować przychody. W porównaniu z tradycyjnymi urządzeniami kasa online eliminuje konieczność ręcznego raportowania. Takie rozwiązanie znacząco zmniejsza ryzyko błędów oraz upraszcza procedury podatkowe.

Trzeba podkreślić, że obecność tego urządzenia w gastronomii jest ściśle związana z rosnącym poziomem cyfryzacji usług. Wprowadzenie kas online do branży gastronomicznej miało na celu lepszą kontrolę nad dochodami oraz uproszczenie pracy restauratorów poprzez ograniczenie tradycyjnych metod fiskalizacji. 

Rejestrowanie sprzedaży w czasie rzeczywistym

Rejestrowanie sprzedaży w czasie rzeczywistym to jedna z kluczowych funkcji kas fiskalnych online. Jak już wspomniano, gdy klient dokonuje zamówienia w restauracji, to narzędzie natychmiast rejestruje to zdarzenie i przesyła dane do Centralnego Repozytorium Kas. Dzięki temu restauratorzy mają pewność, że wszystkie operacje są transparentne i zgłoszone do organów podatkowych.

W porównaniu do tradycyjnych kas, gdzie raporty są generowane na koniec dnia lub tygodnia, urządzenia online dostarczają bieżących informacji o sprzedaży. Takie rozwiązanie nie tylko przyspiesza procesy raportowania, ale także minimalizuje ryzyko pomyłek czy błędnych rozliczeń. Dla restauratorów jest to ogromne ułatwienie, zwłaszcza w kontekście kontroli nad obrotami i usprawnienia księgowości.

Kelnerka rejestruje sprzedaż w czasie rzeczywistym.

Współpraca z oprogramowaniem dla gastronomii

Warto wiedzieć, że rozróżniamy 2 typy urządzeń fiskalnych:

  • kasy fiskalne – są samowystarczalne, a rejestracja sprzedaży oraz zarządzanie bazą produktów odbywa się na samej kasie (nie można do nich podpiąć się oprogramowaniem typu POS);
  • drukarka fiskalna – tu wymagane jest zewnętrzne oprogramowanie typu POS w celu rejestracji sprzedaży.

Drukarka fiskalna online może być z łatwością zintegrowana z system POS, który ułatwia zarządzanie restauracją. Oprogramowanie to pozwala na przyjmowanie zamówień z różnych źródeł (np. składanych telefonicznie, przez portale lub stacjonarnie). System umożliwia również podgląd dostaw na mapie oraz organizację czy tworzenie statystyk sprzedaży. 

Takie połączenie przynosi liczne korzyści dla lokalu. Dzięki niemu dane o sprzedaży są przesyłane między systemem POS a drukarką szybko i bezbłędnie. Na tej podstawie można tworzyć raporty dzienne, tygodniowe lub miesięczne. Są one niezwykle przydatne, np. przy planowaniu strategii cenowej na dania i układaniu menu. Integracja ta umożliwia również łatwiejsze rozliczanie płatności. Każda transakcja jest bezpośrednio zapisywana w systemie POS. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko błędów np. przy rozliczaniu zmiany.

Integracja drukarki fiskalnej z systemem od Restaumatic pozwala na płynne połączenie wielu procesów związanych z zamówieniem: od jego przyjęcia, przez realizację aż po wystawienie paragonu fiskalnego. 

Dzięki temu możliwe jest efektywne przetwarzanie zamówień. To szczególnie ważne przy dużej liczbie transakcji czy szybkim tempie obsługi gości. Automatyczne połączenie z systemem kasowym eliminuje potrzebę ręcznego wprowadzania danych do oprogramowania POS. To z kolei przekłada się na zmniejszenie ryzyka popełnienia błędów.

Integracja z POS sprawia, że restauratorzy mogą usprawnić proces fiskalizacji, pracę zespołu, poprawić obsługę klientów i skrócić czas realizacji zamówień. Takie rozwiązanie pozwala również na lepszą kontrolę nad finansami lokalu, a dzięki zautomatyzowaniu procesów restauratorzy mogą skupić się na innych aspektach prowadzenia biznesu. 

Sprawdź też nasz artykuł: Kasa fiskalna czy system POS: co lepiej wybrać do gastronomii?

Wypełnij formularz, by poznać ofertę

Jak założyć kasę fiskalną online w lokalu?

Założenie kasy fiskalnej online w restauracji wymaga spełnienia kilku formalności. Po zakupie należy zgłosić instalację urządzenia do urzędu skarbowego. Fiskalizacja kasy musi być przeprowadzona przez uprawnionego serwisanta, który połączy ją z Centralnym Repozytorium Kas. 

Proces ten jest niezbędny, aby mogła ona prawidłowo rejestrować sprzedaż i przekazywać dane do systemu podatkowego. Urządzenie wymaga ponadto stałego dostępu do internetu, aby w czasie rzeczywistym przesyłać informacje o sprzedaży. Po zainstalowaniu i zgłoszeniu do urzędu kasa jest gotowa do użytku.

Usługi gastronomiczne a kasa fiskalna – co warto wiedzieć?

Usługi gastronomiczne w Polsce podlegają szczególnym przepisom fiskalnym, które nakładają obowiązek rejestrowania wszystkich transakcji. Każda sprzedaż – niezależnie od tego, czy dotyczy posiłków serwowanych na miejscu, czy dostarczanych do klienta – musi być odpowiednio ewidencjonowana. 

Stawki VAT w restauracji różnią się w zależności od rodzaju sprzedawanych produktów – na większość usług gastronomicznych obowiązuje 8% VAT, natomiast napoje alkoholowe oraz napoje podawane samodzielnie objęte są wyższą stawką 23%. Przedsiębiorcy muszą dokładnie znać te zasady, aby prawidłowo rozliczać podatki i unikać błędów, które mogą skutkować karami2

Branża gastronomiczna może również skorzystać z pewnych zwolnień i ulg podatkowych. W niektórych przypadkach małe lokale mogą być zwolnione z obowiązku posiadania kasy fiskalnej, jeśli ich roczne obroty nie przekraczają 20 tys. zł. Dodatkowo, przedsiębiorcy inwestujący w kasy fiskalne online mogą skorzystać z ulg na ich zakup.

Aby prowadzić restaurację zgodnie z przepisami, konieczne jest zatem dbanie o poprawne dokumentowanie sprzedaży, regularne generowanie raportów oraz ścisłe przestrzeganie terminów rozliczeniowych. Kasa fiskalna online jest w tym kontekście niezawodnym wsparciem.

📞 Numer telefonu: +48 732-081-111
✉ E-mail: contact@restaumatic.com
🔗 Facebook: https://www.facebook.com/Restaumatic

The post Kasa fiskalna online do restauracji – jak działa i ułatwia pracę lokalu? appeared first on Restaumatic.

]]>